ELDERSCHE COURANT. Jiteuras-- en Woensdag <Röocrtentie--öfaÖ. 21 December. Tiende Jaargang. AANBESTEDING NIEUWSTIJDINGEN. M 998. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden i.00 Franco per post u v 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adveetejstien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. Aan nieuwe abonnenten op dit blad, ingaande 1 Januarij a. s. worden de nummers die deze maand nog verschijnen, gratis verstrekt. Op 1 J a ii u a r ij a. s. zal een EXTRA NOMMER van dit blad verschijnenwaarin o. a. zal worden opgenomen een NAAMLIJST Van allen die hunnen Nieuwjaarsgroet wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 Centen, ten voordeele der Armen in deze gemeente; na aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke goedmaking der onkosten; waar onder is begrepen de uitreiking van een exemplaar van dat nommer, aan elk wiens naam op die lijst voorkomt. Men wordt beleefd verzocht zicli vroegtijdig en franco te adresseren aan den uitgever van dit blad S. GILTJES. <®ffiriëcï gedeelte. Op VRIJDAG den 23 DECEMBER 1870, des avonds ten zeven nre, zal aan het Raadhuis der gemeente, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: De levering van SCHOOLBOEKEN en SCHOOLBEHOEFTEN aan de Openbare Scholen alhier, voor 1871. De voorwaarden van aanbesteding liggen, van heden af, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 17 December 1S70. Burgemeester en Wethouders der gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. iEMet-ojfiriëel gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 20 Dec. 1870. Gisteren heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats gehad van het vervaardigen en leveren van een stel tubelaire Stoomketels van 4-50 p. k. nominaal, met veiligheids-kleppen en afblaas-toestellen compleet. Ingekomen 4 inschrijvingsbilletten, als: Christie Nolet de Kuijper, f 82,278.Berger Jonker Zoon, f 79,500.Maatschappij //de Atlas,1' f73,800.Ne- derlandsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam, f64,000. Bij Z. M. besluit is aau den heer inr. L. J. Bouricius, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Helder. Het koloniaal stoomvaartuig Atgusonder bevel van den luitenant ter zee le kl. P. J. Rosenwald. is den 18 dezer te Aden aangekomen. Alles wel. Naar wij vernemen bestaat bij de directien en onder wijzers van verschillende bewaar-, Zondags- en godsdienstige scholen alhier, het voornemen, om kersboomen opterigten of de leerlingen, tijdens en onmiddelijk na de kersdagen, op an dere wijze te verblijden, door het uitreiken van geschenken van verschillenden aard. Het stoffelijk overschot van Mevrouw de prinses Erederik der Nederlanden, zal niet zoo als vroeger vermeld is den 24q dezer, maar op morgen 21 dezer met zeer veel praal naar de koninklijke grafkelders te Delft worden overgebragt. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van gisteren, zeer langdurige en ingewikkelde debatten gevoerd, naar aan leiding der interpellatie van den heer Kerstens, betreffende het petitionnement der katholieken tot herstel der souvereiniteit van den paus. De interpellant had zijne vragen tot de re gering gerigt, om van haar te vernemen, wat zij in deze voornemens was te doen. De minister van oorlog, de heer van Muiken, heeft ge antwoord dat de regering niet kan tusschenbeiden komen, daar op Kersten's motie, dat de regering zich niet mag ont houden stappen te doen, de inhoud der motie door vele R. K. leden was verdedigdmaar zij gaven Kerstens in overweging haar in te trekken, ook om de volgende rege ring niet te binden. Kerstens motie werd daarop ingetrokken, waarop v. d. Putte eene motie deed om te verklaren, dat de roepiug van Nederland niet is stappen te doen tot hersel der souvereiniteit van den paus. Ook daartegen hadden velen groote bezwaren, o. a. Thorbecke. Daarop is Cremer's motie, dat de Kamer de houding der regering goedkeurde, aange nomen. Daarna gaat men tot de orde van den dag over. De heer Thorbecke verklaart zich voor die motie, terwijl de dis- cussien achtereenvolgens over al die motien loopen, ten slotte wordt de motie van den heer van de Putte verworpen met 4-2 tegen 32 stemmen, doch de motie van den heer Cremer, aangenomen met 39 tegen 35 stemmen. Sommigen beweren, dat de heer Thorbecke andermaal door Z. M. geroepen wordende, om een nieuw kabinet zamen te stellen dan niet ongenegen zou zijn daaraan te voldoen, alleen om een einde te maken aan een toestand, die niet langer mag duren. Ook zegt men, dat die wel oude, maar nog krachtige staatsman dan zelf zitting in dat kabinet zou nemen. Wij hopen, dat dit gerucht bewaarheid moge wor den. Hij zou het land daardoor eeu grooten dienst bewij zen, maar gewis velen teleurstellen. Uit Breda schrijft men aan de Midtlelb. Ct. Uit Eindhoven is alhier berigt dat de vier outviugte krijgs gevangenen niet in handen der Pruisische autoriteit ge steld zijn en dus ook niet gefusilleerd zijn. Eenige Eindhovensche heeren, bijtijds onderrigt van het door den Isten luitenant der maréchaussee gegeven bevel, zijn met den zelfden trein waarop mede de krijgsgevangenen naar Yenlo werden overgebragt, vertrokken, na de noodige maatregelen beraamd te hebben dat zich een rijtuig bevond op het punt waar zij over de grenzen zouden worden gebragt. Naauwelijks hadden de gevangenen het Nederlandsch grondgebied verlaten, of zij werden in het rijtuig genomen en reden daarmede in gezel schap der heeren heen, die hen naar Maaseijk bragten, waar zij op Belgisch grondgebied en dus in veiligheid waren. De erven van wijlen mr. Jacob van Lennep hebben hun aandeel in de opbrengst der veiling van het kopijregt op //Max Havelaar" ter beschikkiug gesteld van de Multa- tuli-commissie, meenende aldus te handelen in den geest van hun ontslapen vader. Amsterdam18 December. De stadsingenieur Vau Nifterik heeft eeu wijziging in zijn plan tot rioleering, vol gens het zoogenaamde spoelstelsel, ingezonden. Daarbij stelt hij voor in de door hem ontworpen riolen geen faecale stof fen op te nemen, maar die te verzamelen in een ijzeren buis, in het bovengedeelte der riolen aan te brengen, en die buis door hydrostatisch en druk tc ledigen.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1