De N. Rott. Ct. heeft eene reeks artikelen geschreven, waarin het sociale vraagstuk aan een opzettelijk onderzoek werd onderworpen, of er strafbepalingen tegen de dronken schap in 't leven moeten worden geroepen, en komt thans tot de conclusie zijner beschouwingen. Deze leidt er toe, dat zij tegen het stelsel van straffen zich verklaart, maar daarentegen de verbeterings-theorie aanprijst. /'Het misbruik van sterken drank," zegt het blad iu zijn slot-artikel, //is althans in 50 van de 100 gevallen niet anders dan eene ziekte, die, bij eene goede behandeling, wel te genezen is. Wie er aan twijfelen moge, leze de verslageu, die door de besturen der Amerikaansche sanitariums van tijd tot tijd in het licht worden gegeven. De schrijver in //the Law-Magazine" deelt er belangrijke uittreksels uit mede. Het blijkt daaruit, dat in het New- York State Asylum" te Binghampton, in het jaar 1866, niet minder dan 342 patiënten werden opgenomen, van welke 34 voor de tweede, 18 voor de derde, 6 voor de vierde en 2 -voor de vijfde maal. Toen het rapport werd uitgebragt, wa ren er van dit cijfer naar het zich liet aanzien, 215 gene zen, 65 aanmerkelijk beter en slechts 9 ongeneeslijk verklaard. Het gemiddelde aantal dagen, dat elke patiënt in het gesticht doorbragt was niet hooger dan 27. Ds directeur, dr. Day, voegt er nog het volgende bij //Sedert de negeu jaren, die ik nu ongeveer aan het huis verbonden ben, zijn er 2300 patiënten op de lijst der inge- komenen ingeschreven. Yan dezen hebben 410 geleden aan de verschillende vormen van mania, die men onder den al- gemeenen naam van delirium tremens pleegt zamen te vatten. 27 zijn in het huis gestorven, voor het meerendeel aan tering, pnenomie of andere ziekten, die tengevolge hunner onma tigheid verergerd waren. //Ik kan niet met volkomen zekerheid zeggen, hoevelen van het geheele getal der ingekomene.n van hun verderfelijke hebbelijkheid genezen zijn. Velen hunner zijn nu reeds dood, honderden over het geheele land verspreid en mij uit het oog geraakt, maar met gerustheid kan ik u verzekeren, dat de meerderheid getrouw is gebleven aau de goede voorne mens, bij ons opgevat, en dat zeer velen althans gedeeltelijk hersteld zijn, en ons verlaten hebben met de hoop om het -eenmaal geheel te wezen." Het komt ons voor, dat zulke resultaten de ook bij ons niet ongewone meening beschamen, dat de echte, dronkaard ongeneeslijk is, en dat zijn terugkeer tot matigheid alleen maar zijn dood verhaasten zou. In het Gorinchemsck Weekblad leest men Volgens het //Lettre Journal," dat te Parijs uitkomt, was het menu der Parijzenaars gedurende de afgeloopen week als volgt: Zondag stokvisch, Maandag gezouten varkensvleesch, Dingsdag stokvisch, Woensdag geconserveerd ossen- en scha- penvleesch. Donderdag, Vrijdag en Zaturdag versch ossen- vleesch. Het brood is zeer goed en wordt van best meel gebakken, dat te Parijs zelf gemalen wordt. Chocolade is nog niet duur. Kool en seldrij is er in groote hoeveelheid en van aardappelen en rijst is de voorraad voldoende voor een paar maanden. Er zijn 4217 koeijen om melk voor kinderen en zieken te hebben. Het veevoeder schijnt echter veel te wenschen over te laten, want volgens een particu lieren brief uit Parijs, welken wij lazen, is de melk niet goed en is bovendien geheel onvoldoende voor de kleine kinderen. Gezonde mannen en vrouwen kunnen het best nog een paar maanden uithouden in Parijs, doch het lijden van bejaarden, zwakken en kinderen, vooral van de laatsten, was zeer groot. Onder jonggeborenen, zuigelingen en kinderen onder de drie jaar, heerscbt dan ook, door gebrek aan doelmatig voedsel, eene verschrikkelijke sterfte, en indien het hart door deze gruwelijke menschenslagting, door al dat voorbeeldelooze lijden van tienduizende natuurgenooten, nog niet geheel verhard is, dan vragen wij een enkelen traan van mededoogen voor die ongelukkige moeders in Parijs, cHe hun lievelingen, als door een tweeden moord van Betlehem getroffen, moéten verliezen. //Dit is goedkoop medelijden zal Carlyle uitroepen. Toe gegeven, een traan, een zucht, zegt weinig, doch wij benijden den man niet, die in deze dagen de vreugde zijner kinderen aanschouwd heeft, zonder een oogenblik te denken aan de beproefde ouders van het omsingelde Parijs Men meldt aan het Handelsbl. uit Metz, van 14 Dec. Alhier bevinden zich verscheidene Nederlandschc kooplie den en andere vertegenwoordigers van Nederlandsche han delshuizen, die, onder meer artikelen, groote aanvoeren van hooi bezorgen, alsmede groote inkoopen van huiden voor buitenlandsche huizen doen. Ned. geld rouleert hier zeer goed. Nu en dan wordt hier de een of ander doodgeschoten op straat, als: Maandag avond een Pruisische schildwacht door een Franschman Zondag avond twee Pruisische officieren door franc-tireurs, die echter dadelijk werden gevat. Te Woolwich wordt een kanon afgewerkt dat 35 ton nen en 7 centenaars weegt. Het werpt een kogel ter zwaarte van 700 pond en doorboort een ijzeren pantser van 15 duim dikte. De kruidlading bedraagt 120 pond. Dit is ten minste de verwachting. OOKLO&§BERIGTËS. Nieuwe krijgsverrigtingen worden niet vermeld; te Parij's maakt men zich gereed tot een nieuwen uitval in de rigting waar de laatste is mislukt; ook aan de Loir en Loire ver wacht men weldra nieuwe gevechten, daar zoowel prins Fre- derik Karei als de hertog van Mecklenburg westwaarts voortrukken. Parijs zal onmiddelijk gebombardeerd worden. *Dit is het jongste nieuws te Le Vert Galant," schreef eergisteren de Times correspondent bij het Saksische hoofdkwartier, //en ik ben geneigd te gelooven dat de aanval eindelijk op de Fransche hoofdstad zal plaats grijpen." Hij voegt er bij Het plan van Graaf von Bismarck om Parijs uit te hongeren heeft niet aan zijne verwachtingen beantwoord. Na drie maanden belegerd te zijn geweest biedt de stad nog weerstand en het beleg wordt iederen dag moeijelijker voor de Duitschers. Het is aan geen twijfel onderhevig dat «standhouden" steeds de, leuze binnen de belegerde veste is en dat dezelfde Duitschers die verleden week beweerden dat de stad 't geen week langer kon houden, thans alle hoop hebben opgegeven dat Pax-ijs binnen korten tijd door uithongering tot de capitulatie kan gedwongen worden. Het geheele Duitsche leger zou 't toejuichen als er een aan vang gemaakt werd met het bombardement. Zij hebben er meer dan genoeg van om voor Parijs te wachten. Eenigen tijd geleden beweerde men, dat het beschieten aanvankelijk aan de zuidzijde zou plaats hebben. Nu verzekert men, dat de aanval tegelijker tijd van de noord- en zuidzijde zal ge opend worden. De kanonnen der Parijsche forten zwijgen sedert de twee drie laatste dagenmen hoort schier geen enkel schot vallen. Dit maakt 't onzen officieren en manschap pen wat gemakkelijker. De correspondent van de Daily News, die mede in genoemd hoofdkwartier is gevestigd, zegt dat de Duitschers zich in de verte geen denkbeeld hebben kunnen vormen van de provian dering van Parijs. Men meende dat die voorraad zóó klein was dat de overgave na verloop van eenige weken moest volgen. Er werden dan ook maar gebrekkige voorloopige maatregelen voor een eventueel bombardement genomen. Nu is alles in de weer, maar toch zullen wij misschien het nieuwe jaar zijn ingetreden, voordat met het bombardement een aan vang zal gemaakt zijn. Zoowel uit Versaiiles als uit Berlijn ontvangt men te legrammen, die het doen voorkomen o{ het bombardement van Parys eindelijk een aanvang zal nemen. Zwaar geschut wordt uit de Pruisische vestingen aangevoerd een bewys dat men met de toebereidselen nog niet gereed is. Over de uitwerking van het bomdardement, loopen de meeningen zeer uiteen en algemeen houdt men het er voor, dat het ongeduld, dat zich van dag tot dag levendiger in Duitschland openbaart, een hoofdbeweegreden is, om Parijs op krachtiger wijs dan Metz aan te tasten. Rijssel 18 Dec. Er loopt een gerucht, dat de Duitschers Ham weder hebben ingenomen, welke vesting door deFran- schen niet van garnizoen zou zijn voorzien geweest. De Pruisen zouden Amiens ontruimd hebben en op Cler- mont teruggetrokken zijn, met vermijding der groote wegen. Men verwacht een veldslag tusschen Amiens en Ham. Men schrijft uit Versaiiles 13 dezer »Het verdient te worden opgemerkt, dat zich gisteren on geveer 300 deserteurs uit de Parijsche forten bij onze voor posten hebben aangemeld, die den oorlog en staat van beleg moede waren en zich daarom in krijgsgevangenschap wilden begeven. Aan hun verlangen werd evenwel niet voldaan. Wanneer er bij een beleg soldaten uit de vesting en hier nog wei zulk een aantal te gelijk overloopen, dan vindt men het beter ze af te wijzen, daar zij alsdan in de belegerde plaats de ontevredenheid bevorderen en den lust tot vechten doen bekoelen. De bedoelde 300 man moesten derhalve on- verrigter zake naar de forten terug." De Times zegt, dat met iedere schrede, die de Fransche legers achteruitgaan, de hoop op het ontzet van Parijs meer en meer vervliegt. »Wij hebben, zegt het blad, er nooit aan getwijfeld, dat een uitval uit Metz, na den slag van Gravelotte onmogelijk was en wij hebben ons nooit verbeeld, dat het garnizoen van Parijs een beter kans had. Als Ducrot bij zijn laatsten uitval Fontainebleau of Longjumeau, zooals Gam- betta geloofde, bereikt had, zou het misschien tot iets hebben kunnen leiden. Maar wat zou het hem nu helpen, al kwam het tweemaal zoo ver Buiten Parijs zou hij slechts eeu ver woeste landstreek en een overwinnenden vijand vinden. Trochu mag vechten en nogmaals vechten en voortgaan met vechten, maar wij zien niet in, hoe Parijs of de provinciën de oor logskans kunnen doen keeren, die van het eerst tot het laatst hun ongunstig was." Men meldt uit Luxemburg, dat de onderteekening van het plebisciet ten gunste van de onafhankelijkheid des Groot- hertogdoms den meest mogelijken bijval vindt. Nooit zal een politieke handeling van zóóveel gewigt met meer éénstem migheid zijn volbragt. De Engelsche regering heeft haar antwoord op Bismarck's nota over Luxemburg vastgesteld en onmiddelijk naar Berlijn verzonden. De Observer zegt, dat Engeland erkent, dat Prui sen gelijk heeft, dat het zich niet aan de neutraliteit van Luxemburg stoort, als die door het groothertogdom zelf ge schonden is, maar eigenlijk had Pruisen een anderen weg moeten inslaan en met de overige mogendheden onderhandeld hebben, die dan plegtig Pruisen van zijne verpligtingen ont slagen zouden hebben. Nu evenwel de oude gewoonten en gebruiken niet opgevolgd zijn, hoopt Engeland dat Pruisen

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2