3jnrje3oniii:n. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE nog geneigd zal zijn eene vriendschappelijke schikking niet van de hand te wijzen. De slotsom is, dat von Bismarck nu, zoo noodig de zeker heid gekregen heeft, dat geen der groote mogendheden hem iets in den weg zal leggen, als hij met Luxemburg naar wil lekeur wil handelen. En welke grond is er, dat hij hetzelfde niet met Belgie of met Nederland wil doen Zoo vraagt de Spectator. Vooreerst vergenoegt men zich met daaraan maar niet te denken. Intusschen heeft het eenparig verzet der Luxemburgers tegen de annexatie-plannen waarschijnlijk wel het meest bij gedragen om die ten minste te doen verdagen. In een ant woord der Luxemburgsche regering worden alle beschuldi gingen in von Bismarcks nota wederlegd. Uit Rome wordt gemeld, dat de secretaris van den aartsbisschop van Posen, pater Kozmian, den paus een brief van den koning van Pruisen overhandigd heeft, waarin deze verzekert, zoolang de oorlog duurt, niets voor den paus te kunnen doen. Omtrent zijn houding tegenover den paus is de koning het met Frankryk eens, hetgeen men zoo verklaart dat de koning zich hierover met Napoleon of met den graaf van Chambord verstaan heeft. Ook zegt men, dat aan den paus voorgesteld is, om na de overgave van Parijs de Franschen te vermanen den nuttelooze stryd niet verder voort te zetten. Dit berigt verdient nog wel nader bevestigd te worden. Mogt het waar zijn, dan zou er uit blijken, dat Pruisen er zeer veel aan hecht den volksoorlog, waaraan de Fransche gees telijkheid groote kracht bijzet, te ontzenuwen. Ook zou eene vriendelijke houding tegenover den paus op de Beijeren niet zonder invloed zijn. INTERVENTIE. Hoe is het mogelijk dat Europa van die afschuwelijke moord- tooneelen nu reeds sints zoo langen tijd werkeloos toeschou wer blijft? Wanneer in het dagelijksche leven twee mannen handgemeen geraken, dan vormt zich een kring van nieuwsgierigen, die het gevecht in groote spanning gadeslaan. Maar als een van de twee zijn nbekomst" heeft en de overwinnaar voortgaat met hem te mishandelen, dan vliegen kloeke lieden toe, die de vechtende scheiden en den overwinnaar des noods met geweld van het stuiptrekkende ligchaam zijner tegenpartij wegrukken. Dat is de politiek van den man uit het volk, wien het hart op de rechte plaats zit. O, hij weet zeer goed dat die in terventie tusschen de twee vechtenden met gevaar gepaard gaathij ontveinst het zich niet dat de overwinnaar hem even eens tot een gevecht kan noodzaken maar de menschelijkheid spreekthij kan het niet langer aanzien hoe de zwakste wordt vertrapt en vertreden, en hij werpt zich alleen ofinvereeni- ging met derden tusschen de vechtenden. Behoort nu de houding van gouvernementen eene andere te zijn Zij moeten hun land zeker niet roekeloos in gevaar brengen en voor hunne tusschenkomst het geschikte tijdstip weten te kiezen. Maar wanneer zij de bevolking van Frankrijk nog langer aan haar lot overlaten, dan geiooven wij niet dat zy aan hunne roeping beantwoorden. Interventie wordt door de menschelijkheid geboden. Interventie wordt ook geboden door de politiek, daar, indien de magt van Frankrijk te veel wordt gefnuikt, het staatkundig evenwicht van Europa voor langen tijd verbroken zal zijn, waaruit te meer gevaren kunnen ontstaan wanneer men ziet hoe Pruisen en Rusland de tractaten schier als scheurpapier beschouwen. De tijd kan ook komen waarin Frankrijk, na zich een weinig hersteld te hebben, zich zal herinneren dat het in den nood geen enkele vriend heeft gehad. Het is te hopen dat de mogendheden onverwijld tot dat inzicht zullen komen. In het tegenovergestelde geval laden zij een deel van de verantwoordelijkheid op zich van het bloed dat vergoten wordt. Zondagsblad. VROUWEN ALS AGENTEN. In Amerikaansche dagbladen wordt tegenwoordig eene levendige agitatie opgewekt, ten einde vrouwen als assurantie agenten te doen optreden. Een te Chicago verschijnend dag blad ondersteunt het denkbeeld door het volgend treffend verhaal. Mrs. C. W. B. kwam ongeveer twee maanden ge leden als vreemdelinge in onze stad. Zij was schier onbe middeld. Hare eenige bezitting was hare geestkracht en hare fijne innemende manieren. Zij maakte zich meester van het regt der vrouwen, nl. om te arbeiden, en begon om te zien naar de eene of andere bezigheid. Zij was in 't zuiden op gevoed, en kende dus nog geen werken. Zij begaf zich tot eene levens-verzekering-maatschappij en verzocht om een agentschap. Zij erlangde die, zette zich aan den arbeid, en in twee maanden had zij 400 dollars verdiend, zich 't ver trouwen der maatschappij, en de achting van een groot aan tal onzer meest aanzienlijke medeburgers verworven.On getwijfeld zal dit verhaal, als een prachtige reclame zijn doel in Amerika niet missen. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Waarde Heer Was uwe mededeeling omtrent het doel der Burgersocieteit eene blijde tijding, zoowel voor rijken als armen, niet minder verheugt het ons uit den gedrnkten brief aan Texels ingezetenen te vernemen, welke den kring barer werkzaamheden zal uitmaken. Wie het willen dor vereeniging met raad en daad zal bijstaan, kan voorzeker aannemen, dat hij een burgerplicht volbrengt. In hoeverre mijn raad en daad daarmede overstemmen, zal ik niet berede neren, doch geel' een en ander, zoo als dat bij mij licht, met den wenscli, dat er iets nuttigs voor de vereeniging uit mag voortvloeien. Vooreerst dan lees ik men zal matten maken, maar waarvan? van hout, zoo als ik ze onlangs zag, of van touw, zoo als men ze meer heeft, of van stroo, zoo als ze er misschien ook wel kunnen zijn Dan lezen we mandenmaken van rotting. Waarlijk goed bedacht. De teeuen mandjes zijn zoo bijzonder goedkoop niet. Maar zoude er vau rotting ook geen matten te maken zijn Ook wel kleed en kleerkloppers. Maar om nog eens op het maudenmaken terug te komen Men heel't toch vast ook luiermanden op hel oog. Als het bericht wegens het getal geboorte op ons eiland waarheid is, en waaraan ik niet twijfel, dau voorzeker kan men in dat artikel op een goed debiet staat maken. Verders heeft men nog werkmandjes, boodschappenmaudjes, oormaudjes, enz. Dan noemt men touwpluizen, waarvan ik juist niet veel meer weet ts zeggen dan dat de cijfers mij aanstaan. Papierenzakkeu maken is het vierde punt waarop ik later zal terug komen. Met de cijfers kan ik mij niet ver- eeuigen, waarvan papiersoorteu oorzaak kunnen zijn. Verder heet het wolspinnen, sajetmaken,kousenbreiën; werkzaamheden uit den aard van 't Texelsch wolprodukt voortvloeiende, te meer, daar de helft der wol dezes jaars, nog op ons eiland aanwezig is. Ten laatsteu zal de kommissie uit de vereeniging onderzoek doen naar de vlasbewerking, om er eenige industrie of technologie uit te doen voort vloeien, doch hier omtrent rijst de vraag, of er wel genoeg vlasteelt op 't eilaud is. Mocht dat produkt te gering op ons eiland aauwezig zijn, zeker is zulks niet het geval met den meekrapwortel. Twee mcestoven bezitten we, maar nog geen meekrapmaalderij. Met deze opgave bedoel ik niet dat de vereeniging of de kommissie zich krachtig zal maken, om zich in 't bezit te kunnen stellen van een maalderij, maar dat daaruit eilauds industrie kan worden bevorderd en dat de vereeniging zoo noodig eene poging aanwende. Jat die tot stand komt, al is het geheel buiten hare medewerking. De werkzame kring der vereeniging behoeft zich niet al leen te beperken tot voorwerpen, zaken, werkzaamheden en toestanden ge heel of gedeeltelijk onder hare leiding, zij kan zich ook tot die bepalen, welke buiten haar omgaan, haar krachten overtreffenen in deze kan zij baren weusch en den volkswensch mededeelen met de belangen daaraan verbonden en wel aan personen, die lust en vermogen met goeden wil vereenigen, om een oudernemiug te wagen ten behoeve van den arbeidenden stand. Mag mijne bijdrage gering heeten, Helder's ingezetenen zullen wel betere inlichtiugeu en terechtwijzingen weten te geven aan welwillende mannendie het misschien aan eenige ondervinding kan ontbreken, om eenige zaak gun stig te doen werken. Aan belangstellenden, betreffende bet doel der Burger societeit zal het niet ontbreken. Zij zullen dan ook wel toonen, dat zij de goede bedoelingen van bun burgers willen schragen en niets minder ter beurze werpeu, dan zij in die van 't Roode Kruis hebben gestort. Nog iets wilde ik wel in 't belang dier bij mij hoog aangeteekende vereeniging in het mid den brengen, of zij ook eene verloting der gefabrieseerdc voorwerpen zal houden, en of het ook raadzaam te achten is, voor een bepaalde gave één of meer loten af te geven. Ik zal sluiten met de verzekering, dat ik niet als een betweter ben op getreden ter onderrichting, maar met het bewustzijn en verlangen om zoo mogelijk der vereeuigiug, in haar belangloos streven, nuttig te wezen. Ik heb dan ook reeds, volgens verzoek der kommissie, de bestemde gift gereed, zon der gevraagd te hebben: Kunt gij wel iets geven, maar met dc gedachtedat willen verdient hulp; en dau immers moeten we wel eens minder op de beurs, dan op de zaak zien. En aangezien het doel mijner uitgave: /Levenstoestan den van Maria Antoinette en andere gebeurtenissen ter toepassing der Histori sche Waarheid 't Kan Vcrkeeren", toelaat, dat eenige exempl. voor het halve geld, f0.50 worden afgeleverd, zoo zijn gedurende deze en de volgende maand, de exempl. te bekomen a f 1met 50 pCt. korting, ten behoeve der vereeniging tot werkverschaffing aan huisgezinnen gedurende den winter en voorjaarsdagen, als er hoegenaamd niet te werken is en dns ook niet te verdienen is. Eu waar niet verdiend wordt, daar is geen eten, waar geen spijs is, daar is geën leven, zonder leven geen arbeid en wie zal dan in het voorjaar en in den zomer en herfst, onzen landarbeid verrigten Een arbeider komt in de maatschappij een goede plaats toe. Texel, 17 Dec. 1870. J. P. Quant. Van 9 tot 16 Dec. 1870. ONDERTROUWD C. Noordewier, officier van gezondheid bij de Ma rine, 33 jaren en T. C. J. Heijning, 23 jaren. K. Krijnen, zeeman, 27 jaren en M. Duinker, 25 jaren. GEHUWD Gccno. BEVALLENW. Frankfort geb. Kunst, Z. A. F. Buck geb. van der Keize, D. A. Duijvetler geb. Deus, Z. M. C. H. Janzen geb. La ven, D. H. Schouten geb. Kats, D. J. Denijs geb. Brouwer, D. M. de Ruiter eeb. de Vree, Z. OVERLEDEN F. Leewens geb. Busker, 71 jaren. M. de Vlugt, 21 maanden. H. C. Meijer, 35 jaren.C. Kindt, 49 jaren. H. J.Spigt, 2 jaren en 6 maanden. A. Quak, 2 maanden. G. Blok, 39 jaren. M. van Meteren, 5 maanden. Van 1 15 Decmbcr 1870. ONDERTROUWD Lammert Schermer, weduwnaar van G. Meilis en Maartje Slikker, weduwe van C. Blaauboer. GETROUWD: Geen. GEBOREN Pieter, zoon van A. Kapitein en B. Koopman. Jan, zoon van P. Hz Mosk en G. Kuiper. Cornelis, zoon van Jb. Gootjes en D. Sip. Dieuwertje, dochter van D. v. d. WerfeuN. Rentenaar. Grietje, dochter van A. Schenner en T. Met. Jan, zoon van J. Timmerman en D. dc Leeuw. OVERLEDEN Willem, 8 maanden, zoon van J. Mosk en M. Ziegers. Maartje, 10 maanden, dochter van J. Slot en G. Buis. Geertrnida Elisabeth, 3 maanden, dochter van C. Ligthart en A. Kooij. MAKKTRERtGTËN. ROTTERDAM, 19 Dec. De prijzen der aardappelen waren als volgt: Zeeuwsche Jammen f3 25 a 3.75, Frausche f2.40 a -.Geldcrsche ronde Wolkammers f2.60 a 2.80, Westervelders f4.25 a -.Met weinig aanvoer. VLAS. Gedurende de vorige week met goeden handel op het land De groote aanvoer ter markt van heden ruimde slechts langzaam tot ongeveer vorige prijzen op. ALKMAAR, 17 Dec. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd -. 15 Paard f 20 tot 80; 5 Koeijen f 70 a 150, 24 nuchtere Kalveren 5 a 14, 395 Schapen f8 a 34, 70 magere Varkens f6 tot 10 244 Biggen ben. 10 w. f4 tot 7, 2 Bokken en Geiten f5 a -, Boter per kop van 0.630 Kilo f0.75-| a 0.82^. HOORN, 17 Dec. 15 hectol. Tarwe f9.a 10, 17 hectol. Rogge f7-a 7.75,131 hectol. Garst f 5.50 a 6.50, 196 hectol. Haver f4.75 a 5.25, 8 hectol. witte Erwten f 10. a 11.10 hectol. groene Erwten f12 a 12.50, 10 hectol. graauwe Erwten f 14.a 16.- hectol. Vale Erwten fa 30 hectol. bruins

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3