Toen Woensdag jl. des middags ten 4 ure de cavalarie uit Delft Daar 's Hage terugkeerd en de Wagenbrug opreed, trof een korporaal der stedelijke schutterij te 's Hage het ongeluk, terwijl hij de nadering der troepen afwachtte, door een uit de Wagenstraat komenden goederenwagen der firma van Gend en Loos omvergeworpen en overreden te worden. De ongelukkige werd door de politie zoo goed als levenloos opgenomen en in een nabij gelegen herberg gebragt. Men meldt ons van Wormerveer dd. 21 Dec. 1870. In Januarij 1870 werd door 't Edel Achtbaar bestuur dezer gemeente eenige premien uitgeloofd voor den boer die in den loop van dit jaar de meeste stapels kaas ter markt bragt, welke premien heden door den welEd. heer J. J. Roos, commissaris der kaasmarkt, met eene toepasselijke toespraak aan de navolgende personen zijn uitgereikt F. Vleeschhakker, 28 stapels, premie f 25. Wed. P. Schoenmaker 26 *15. K. Kramer Hz. 23 10. K. IJ ff 22 n 5. K. Kramer Mz. 22 5. De aanvoer van kaas in 1870 was 1168 stapels, zijnde 122417 stuks, wegende 267761 kilogr. In 1869 werden aangevoerd 910 stapels kaas, zijnde 88172 stuks, wegende 213967 kilogr. Aan den heer K. Blom, te Schagen, is als minsten inschrijver voor f9030. gegund het bouwen van een school en onderwijzerswoning voor de R. C. Parochie van St Chris- tophorus aldaar. Ten hove blijft de wind met een opmerkelijke be stendigheid waaijen naar een ka bi n ets-formatie door den heer Thorbecke, natuurlijk nadat de credietwetten zullen zijn af gedaan. Men zegt dat de grijze staatsman zou zijn terug gekomen op zijn besluit, om zelf geen portefeuille meer te aanvaarden. Tn dat geval zou hij in plaats van zeven, slechts zes homogene staatslieden behoeven te vinden. Naar een homogenen gouverneur-generaal zal hij niet lang behoeven te zoeken. De heer Loudon, commissaris des konings in Zuidholland, laat, wat homogeniteit met den heer Thorbecke betreft, niets te wenscheu over. Verblijdend berigt J Men wil weten dat er weder een nieuwe uniform voor de infanterie ophanden isook voor haar zou de zoogenaamde attila worden ingevoerd. Eu dan spreekt men nog van bezuiniging Helaas 't Militarisme is en blijft een bodemlooze put, altijd gereed een grooter en rijker deel van budget en schat kist te verslinden. D.v.N. Over den afstand van de Kust van Guinea sprekende naar aanleiding der interpellatievan Sypesteyn, zegt de Noordstar. //Wanneer het tractaat eenmaal geteekend is en nog slechts de goedkeuring der Staten-Generaal behoeft, dan is de zaak reeds zoo goed als beslist." De redenering gaat niet op. Wanneer bij een tractaat de goedkeuring van het Parlement bedongen is, dan is de zaak niet beslist, zoo lang die goedkeuring niet verleend is. Of het tractaat geteekend is, doet niets af. De ratificatie kan vóór de goedkeuring geen plaats vinden, en daarvan hangt de verbindbaarheid van het tractaat zelf af. Dingsdag zijn wederom te Maastricht twee ontvlugfe krijgsgevangenen uit Pruisen aangekomen, die in een kof- -fijhuis door de aanwezige personen van het noodige reisgeld werden voorzien, om hunne reis over Belgie te kunnen ver volgen. Een particulier te Antwerpen was in de vorige week naar zijn sociëteit gegaan om eerst te 11 ure terug te keeren. Intusschen hadden zijn gezin en de meid zich al vast te bed begeven. Tegen 11 ure meende de meid een ruit te hooreu verbrijzelen, en begaf zich aanstonds naar de kamer van haar meesteres. Daar was alles stil, en verder hoorde zij niets. Doch naauwelijks op haar legerstede uit gestrekt, werd zij door een kerel aangegrepen, die haar een •doek in den mond wrong en haar handen en voeten vast bond. Juist wilde hij beginnen met een kast open te breken, toen er in den benedengang door iemand werd gehoest; 't was de heer des huizes, die tehuis was gekomen. Door de worsteling tosschen de meid en den indringer was ook de vrouw reeds wakker geworden. Zij waarschuwde nu haar echtgenoot, die naar het vertrek der meid snelde en de deur opende. Op dat oogenblik sprong een zwart gemaakt per soon de kamer uit en ontvlugtte, zonder dat men weet langs welken weg. Tot nog toe is men den brutaleu inbreker niet op het spoor. Van New-York 20 December schrijft men: De opbrengst van den katoenoogst zal volgens officieele berekeningen 3,800,000 balen bedragen. De snikeroogst in Louisiana, Florida en Texas bedraagt 30 pCt. boven de raming. Reeds vroeger werd gemeld dat de leden van den voor- maligen Noord-Duitschen rijksdag, de heeren Bebel en Lieb- knecht, teLeipzig zijn gevangengenomen, als beschuldigd van hoogverraad. Daar zy met den letterkundige Hepner, die mede is gevaDgen genomen, aan het hoofd staan der redactie en administratie van den te Leipzig- verschijnenden Volkststaat, het hoofdorgaan der sociaal-democraten, ligt het vermoeden voor de hand dat de regering hiermede^ het onderdrukken der arbeidsparty op het oog heeft. Wij staan hrer weer voor-een dier gewelddaden, die reeds sedert het begin van den oorlog herhaaldelijk zijn voorgevallen. De Brunswijksche sociaal democraten worden zonder proces opgesloten, om hunne oppo sitie te verstikken Jacoby en zijne vrienden worden gevangen genomen tegen alle regt en billijkheid, zooals graaf Bismarck zelf verklaarde Bebel en Liebknecht worden, om ze onscha delijk te kunnen maken, als hoogverraders gebrandmerkt. Wij zijn verre van het standpunt te deelen dat Bebel en Lieb knecht inDemen. Maar dat de vrijheid der politieke meening in het tegenwoordig Duitschland heeft opgehouden en dat ieder die waagt iets te laken, als verrader wordt behandeld, is strijdig met alle regten der staatsburgers, het is een zuivere politiek van geweld. Wanneer het nieuwe keizerrijk dus blijft handelen, zal men wel tot op zekere hoogte eenheid verkrijgen, maar ten koste van alles wat regt en vrijheid is. Men vertrouwt dat de Spaanscbe Cortes het ontwerp tot uitgifte van 40 millioen nationale schuldbrieven als waar borg van de voorschotten aan Cuba zullen goedkeuren. De Cortes hebben de civiele lijst des konings bepaald op zes millioen harde piasters en de dotatie van den kroonprins op een half millioen. Het voorstel van den heer Robledo tot ontbinding der Cortes is verworpen. Het voorloopig onderzoek van de regtbank te Athene over de medepligtigen aan de bekende roovergeschiedenis, is afgeloopen. Van de 112 beschuldigden van medepligtigheid, zijn 62, en daaronder ook de Engelsche grondeigenaar op Euboea, Frank Noël, gevangen gehouden en ter beschikking van het crimineel geregtshof gesteld; 50 personen, en daarbij drie afgevaardigden, zijn van elke verdenking vrijgesproken en op vrije voeten gesteld. De Amerikaansche dagbladen deelen thans den geheelen tekst mede van de boodschap van president Grant, aan het pas geopend congres. Ten aanzien van de Alabama-kwestie o. a. heeft de president alleen aan het congres in overweging gegeven eene commissie te benoemen om te constateren welke onderdanen der Vereenigde Staten, en tot welk bedrag ieder hnnner, schade had geleden. Was deze rekening opgemaakt, dan zou de regering zich tot het Britsche gouvernement wenden, dat zich reeds vroeger tot schikking bereid verklaard had. en eene overeenkomst bewerken volgens de eer en waar digheid der beide natiën. Er beeft een botsing plaats gehad tusschen de Noord- Amerikaansche overheid en de Mormonen. Verscheidene dezer laatsten zijn gearresteerd. Daar Brigham Young over een niet onaanzienlijke strijdmagt te bevelen heeft, zoo is 't wel mogelijk, dat er aan het Zoutmeer bloed vergoten wordt. OOKLOOSBERIGTEl1. Versailles, 20 Dec. (Officieel.) Heden heeft een gedeelte van den linkervleugel aan de Loire haren marsch naar Tours voortgezet. Langs den straatweg tusschen Orleans en Blois lagen meer dan 6000 Fransche gekwetsten, die door de hunnen zonder geneeskundige hulp waren achtergelaten. Eene over Ham marcheerende kolonne heeft bespeurd, dat de vijand uit die streken naar de zijde van Dijon is terug getrokken. Berlijn, 21 Dec. De Prov. Corresp. zegt, dat ergoede gronden zijn, om aan te nemen, dat, als Parijs zich niet spoedig overgeeft, een aanval op de forten zal gedaan worden. In Duitschland worden toebereiselen gemaakt, om den oorlog met kracht voorttezetten. Op verschillende plaatsen zijn reeds landweermannen van de oudste ligtingen naar bet oorlogstooneel vertrokken. De landweerkavalerie, die tot nog toe was verschoond, is aangeschreven zich in de behandeling van het infanterie-geweer te oefeneD, en zal zoo spoedig zij hiermee op de hoogte is, naar Frankrijk worden afgezonden om als garnizoenen in de vestingen te dienen. De niet meer dienstpligtige officieren zijn aangezocht, wanneer hunne ge zondheid het veroorlooft, weer in actieven dienst te treden. Deze toebereidselen dienen waarlijk niet om het vertrouwen te versterken dat de oorlog zijn einde nadert. Den 11 Dec. jl. zijn twee duizend man en acht honderd paarden te Toulon ontscheeptdat detachement bestond uit Zouaven, Afrikaansche jagers en Spahis uit de provincie Con- stantine, benevens bespannen bergartillerie. De troepen zijn terstond verder getrokken. Te Besan^on kwamen 11. Zaturdag drie boeren, gezeten op de paarden van drie Pruisische officieren, die zij hadden gedood. De dieren, die zeer schoon waren, werden voor 500; francs per hoofd door hen verkocht. Zij verhaalden, dat overal op het land de gemoederen ten gevolge der tallooze rekwisi- tiën met woede en wanhoop waren vervuld, en de bevolking na van alles beroofd te zijn, zich begon te verdedigen door op allerlei wijze den vijand strikken te spannen, en hinder lagen te Sji De Francedie thans te Bourdeaux, den nieuwen zetel van de delegatie van het gouvernement, verschijnt, gaat voort met de regering nadrukkelijk onder het oog te brengen, dat Frankrijk alleen heil verwachten kan van het bijeenroepen eener constitueerde vergadering. Geen dag langer mag daar-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2