HELDERSCHE COURANT. Jiieuios-- en Woensdag <flDocrtentie--öfol). 28 December. M 1000. Tiende Jaargang. 1870. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJ DAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Genten; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uurgelievo' men de Adverteritiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. Aan nieuwe abonnenten op dit blad, ingaande 1 Januarij a. s. worden de nummers die deze maand nog verschijnen, gratis verstrekt. Op 1 J a n u a r ij a. s. zal een EXTRA NOMMER van dit blad verschijnenwaarin o. a. zal worden opgenomen een NAAMLIJST van allen die hunnen Nieuwjaarsgroet wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 Centen, ten voordeele der Armen in deze gemeente; na aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke goedmaking der onkostenwaar onder is begrepen de uitreiking van een exemplaar van dat nommer, aan elk wiens naam op die lijst voorkomt. Men wordt beleefd verzocht zich vroegtijdig en franco te adresseren aan den uitgever van dit blad S. GILTJES. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 27 Dec. 1870. Wij verwijzen onze lezers naar de hierachter staande advertentie, betreffende eene alhier te houden wedstrijd op schaatsen. Op Zaturdag jl hield de adelborst le klasse G. de Eremery, aan boord van Zr. Ms. ramschip de Buffelzich onledig met op vogels te schieten. Iets aan de revolver haperende, keek hij met den matroos 3e klasse Adam Stel lingwerf, daar aan boord mede dienende, naar dit gebrek, inmiddels ging de revolver af en trof het schot den matroos Stellingwerf in de borst. Laatstgenoemde werd opgenomen in het 'marine-hospitaal alhier en wordt daar verpleegd; het gaat tot dusverre redelijk goed, zoodat alle hoop nog geeuszins is verloren, hem in het leven te behouden. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Soestdijkkomman- dant luitenant t/z. Ie kl. jhr. A. C. van Haeften, is gisteren van hier vertrokkken met bestemming naar West-Iudie. Naar wij vernemen bestaat bij het Bestuur van de zangvereeuiging Cecilia het voornemen, om dezer dagen eene uitvoering te geven ten voordeele van de algemeene armen dezer gemeente. Zeer waarschijnlijk zal dit concert worden ondersteund en opgeluisterd door het stafmuziekkorps der marine. De officier van gezondheid 1° kl. Dr. W.Krol, in gar nizoen alhier, die zich ter beschikking van het Roode Kruis heeft gesteld, is een buitenlandsch verlof toegestaan tot het verleenen van hulp aan gekwetste militairen in het buitenland. Het berigt, voorkomende in het //Dagblad van 's Hage," van Zondag jl., dat de officier van gezondheid Stakman Bosse, dienstdoende bij de ambulance van het Roode Kruis te Metz, aldaar bedenkelijk ziek was, kunnen wij met zekerheid tegen spreken, en de handelwijze van het Dagblad onverantwoor delijk noemen, door met dergelijke uit de lucht gegrepen berigten familiebetrekkingen te verontrusten. Voor de levering van schoolboeken en schoolschriften voor de openbare lagere scholen in deze gemeente, jl. Vrijdag avond ten raadhuize aanbesteed, zijn de volgende inschrij- vingsbilletten ingekomen, van de heeren L. A. Laurey voor f 1097.50, J.C. .de Buisonjé f1090. en W. P. Kooij f 1075. Door den minister van koloniën ad interim, zijn de scheepstimmerlieden der 1ste kl. aan 's Rijks werf alhier J. Duijvetter, H. A. de Rooze en W. Sterk, gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Neerl. Indie, om te worden geplaatst als vice-kommandeurs voor het vak van scheepsbouw bij een der Marine-etablissementen daar te lande. S. R., C. B. en J. d. B., allen te Zaandam, zijn Ier zake van het wederregtelijk leunen tegen een raamkozijn van een woning aldaar, veroordeeld ieder in een geldboete van f 1. en subsidiair ieder tot gevangenisstraf van 1 dag en in de kosten. Den 21n dezer is op de lijn Luik-Verviers een pas- sagierstrein in botsing gekomen met eenige goederenwagens, welke van een trein te Pepenster waren losgeraakt en langs de helling voortrolden. De botsing had plaats in een tuDnel en de schok was zoo hevig, dat, behalve in de twee achterste wagens, alle lichten uitdoofden. Verscheidene personen zijn gekwetst. Een machinist, welke dien morgen eer3t in dienst was genomen is gedood. Eene Eransche dame in een der achterste rijtuigen, welke nog bij de brug waren, gezeten, sprong er uit en verdronk in de Vesdre. Het zenden van nota's, het beantwoorden van dépeches en het omwerpeu van quaestien heeft op het oogenblik plaats gemaakt \oor eer.e diepe stilte, zoowel op binnen- als bui tenlandsch politiek gebied, nog vermeerderd door de weinige handelsbeweging, altijd in den tijd der kerstdagen merkbaar, en die tot na nieuwjaar voortduurt. Een ware Engelschman bekommert zich tegen kersttijd om niets anders dan om ganzen en hoenderen, en de onmisbare geschenken voor fa milie en vrienden. Alle winkels zijn rijk getooid met voor werpen van nut en onnut, van smaak en wansmaak, voor groot en voor klein, en met de Duitschers hebben de Engel- schen dit gemeen, dat kerstmis, als een waar huiselijk feest, in den huiselijken kring gepast en met den ernst, die bij het feest des vredes behoort, wordt gevierd. Men meldt uit Metz het volgende aan het Handelsblad Dagelijks worden zieke militairen in de tweede Nederl. am bulance aangebragt, voor het meerendeel Eransche, waaronder zelfs nog die bij Gravelotte en andere veldslagen in het begin van den oorlog gewond, door de Eransche legerdocters waren verwaarloosd en ook eenigszins door de oorlogsomstandig heden hunne onmiddelijke verpleging destijds zagen belet. De genees- en heelkundigen dier ambulance, kolonel Maschek, drs. Liernur, Baum Sen., Baum Jr., Titsing zijn derhalve in voortdurende inspanning en bezigheid, maar zelfs kunnen zij zich soms den tijd niet gunnen buiten de ambulance te di- Deeren, want dikwijls worden zij van tafel geroepen naar de ziekenkamer wegens plotselinge verbloedingen, enz., terwijl ook onderscheiden verpleegden door koudvuur zijn aangetast. Ten gevolge van het overlijden van dr. Praeger is voor de andere heeren bovendien de arbeid nog zwaarder geworden, zoodat zij zich al zeer weinig rust guunen, ten einde des te ijveriger zich van hunne mecschlievende taak te kwijten allengs meer behaalt deze Nederl. ambulance in bijna alle opzichten de palm der overwinning boven de andere ambulances. Ofschoon ia nederiger werkkring, mogen niet onopgemerkt worden gelaten de activiteit en zorgen van een der bedienden dier ambu- lance, van der Velde uit Utrecht; deze is zelfs een gedeelte der nachten bezig met de zieken, door zorg voor hunne ligging als anderszins ook is aldaar nog een bediende Bouwman, mede uit Utrecht, die met van der Velde in die fdele taak wedijvert. De laatste bezending bij deze ambulance uit Utrecht ontvangen is rijk aan instrumenten, waaronder eenige kleine zeer doel matige, die strekken tot het behandelen van diverse lijders op eene voor hen meer wenschelijke wijze.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1