NIEUWSTIJDINGEN. hoopte te vinden, het kind zijn vader. En waar zijn zij ge bleven Verre van hen verwijderd, in een vijandig land, op een plaats, die zij welligt nimmer zullen kennen, liggen zij met velen .hunner makkers in denzelfden kuil onder de aarde ge borgen, door onverschilligen, zoo niet door hunne vijanden, zonder dat een enkele traan bij hun graf gestort is geworden. Wie zal echter de tranen tellen, die hunne geliefde betrek kingen over hen weenen Wij voegen de onzen bij de hunne het moge hunne smart niet kunnen lenigen, het menschelijk gevoel roept ze te voorschijn bij ieder wien een gevoelig hart in den boezem klopt. Wij weten het, groote gebeurtenissen en omwentelingen, zoowel in de natuur als in het leven, brengen groote gevolgen teweeg, waarvan het nut eerst later blijkt. Wij eindigen met den wensch dat dit ook nu moge blijken, en zoo mogelijk Spoedig l Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 30 Dec. 1870. De aangekondigde wedstrijd op schaatsen heeft heden alhier plaats gehad, onder begunstiging van prachtig winter weder. Het daarvoor uitgezochte terrein op het Heldersche kanaal, tusschen de beide bruggen aan den Kanaal weg, was daarvoor uitmuntend ingerigt; terwijl het staf-muziekkorps der Mariue bij afwisseling eenige muziekstukken uitvoerde. De prijs van f40. is behaald door A. de Groot, van Delfzijl, en de premie van f 10. door A. Havenga, van Makkuin. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 26steu dezer, wordt de kapt. ter zee F. L. Geerling, op zijn ver zoek, met den löden Januari} aanstaande, eervol, van het bevel over Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer ontheven en op nonactiviteit gesteld en dat be vel met den 16den dier maand opgedragen aan den kapitein ter zee R. L. de Haes. Z. M. heeft, met ingang van 1 Jan. a. s., de offic. van gez. 2e kl. bij de zeemagt L. P. Vlaanderen bevorderd tot offic. van gez. Ie kl. Z. M. heeft met ingang van den In Januarij a. s. bevorderd tot luit. t/z. Ie kl., de luit. t/z. 2e kl. E. L. Ehnle, en tot luit. t/z. 2e kl., de adelborst le kl. J. L. Hordijk. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel 28 Dec.: Gisteren avond vergaderde de sociëteit Neptunus weder. Bijna alle leden waren met hunne dames opgekomen, zoodat de zaal in de Zeven Provinciën eivol was. De heer G. Dros, hulponderwijzer alhier, trad als spreker op en ontwikkelde op flinke wijze het spreekwoord //Arbeid verwarmt, luiheid verarmt." Met opgewekte aandacht werd spreker door allen gevolgd. De heer J. Zwanenburg leverde eene bijdrage over //de school, wat zij is en doet." Dat ook dit stuk in den smaak viel, gaven de leden duidelijk te kennen. Onder de verdere bijdragen mogen wij niet onvermeld laten een eigen product van den heer W. Mets, ten titel hebbende: //Een reisje met hindernissen Zoowel de natuurlijke voordragt, als de losheid en levendigheid van taal en stijl bragt de lachspieren der hoorders in geduchte beweging. De heer K. Bakker, die het dichtstuk //de besluitelooze" voordroeg, ver wierf algemeenen bijval. Alle leden bragten voorzeker een nuttigen en aangenamen avond door. De overtogt van Texel, en het vervoer van brieven van en naar ons eiland, heeft, nu de boot geen dienst kan doen, geregeld over den liors plaats. Men meldt van Terschelling 25 Dec. 1870, het volgende: Aangaande het op 19 dezer alhier gestrandde Engelsche schoenerschip Silver Oar, kapt. W. E. Geil, met haver brandewijn en landbouwgereedschappen, van Riga naar Londen bestemd, dient dat de tuigagie van dat schip, benevens eenige brandewijn en gereedschappen geborgen zijn, doch de lading haver waarschijnlijk totaal verloren zal zijn. Door het bestuur van de alhier gevestigde afdeeling van het schoolverbond werd op Donderdag 22 dezer, des avonds, in het logement //het Scheepje", een plegtige uitreiking ge daan van prijzen aan leerlingen der hoogste klasse op beide scholen te West-Terschelling; vele leden met hunne dames waren daarbij tegenwoordig. Op gisteren namiddag werden vervolgens aan de overigen leerlingen van beide scholen prijzen uitgereikt, alles zoo tot bekrooning als tot aanmoe- diging van getrouw schoolbezoek. Te West-Terschelling is eene sociëteit opgerigt bestaande uit meer dan 20 leden. De heer Mr. W. van der Kaay maakt in de Alk- maarsche Ct. een schrijven openbaar van den heer Jhr. Mr. H. G. C. L. Janssens, bevattende de geschiedenis van den veel besproken maatregel van het Burgerlijk Armbestuur te "'s Gra venhage, omtrent het schoolgaan van de kinderen der be deelden. Ofschoon de verkiezing reeds lang is afgeloopen (zegt de heer v. d. K.) is het toch van belang, ook voor het vervolg, dat men wete van welke zijde met oneerlijke wapenen is gestreden, van welke zijde, om een tegenstander te weren, hem handelingen zijn toegeschreven b e z ij d e n de waarheid, en in strijd met de waarheid. Wat in een ongeteekend stuk (wanneer zullen de kiezers ophouden op zulke stukkeu acht te slaan?) van den heer Janssens werd gezegd, is door het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging tegengesproken. Wat gij van den heer Janssens zegt, hebben wij onzen tegenstanders toegeroepen, is waar van het tegen woordig bestuurslid der conservatieve Algemeene Kiesvereeni- ging, den heer jhr. mr. H. J. van der Heim. Van den heer Janssens is het onwaar. Met deze ontkentenis omtrent den heer Janssens konden wij volstaan. De tegenpartij be hoorde te bewijzen wat zij beweerd had. Zij deed het niet. De heer van der Heim bewaarde het stilzwijgen. Daarop ver zocht ik den heer Janssens ons de geheele toedracht der zaak mede te aeelen. Geef gij zelf ons een getrouw en volledig verhaal van het gebeurde, vroeg ik hem. Hij heeft de wel willendheid en flinkheid gehad aan dat verzoek te voldoen in den onderstaanden brief. Onze ruimte laat niet toe dien uitvoerigen brief in zijn geheel op te nemen; wij laten alleen het slot hier volgen, waaruit iederen lezer wel een voldoende gevolgtrekking zal kunnen maken: Ziet daar, WelEdelGestrenge Heer, de geheele toedragt der zaak. Hoe iemand daarmede bekend ter goeder trouw zou kunnen beweren //dat het vooral aan mijn invloed moest //worden toegeschreven, dat de bepaling te 's Gravenhage tot //stand kwam, volgens welke burgerlijk bedeelde ouders wer- //den gedwongen hunne kinderen naar de Gemeenteschool te //zenden" zoo als de Nieuioe Alkmaarsche Courantniette genstaande de tegenspraak van het Bestuur der Centrale Kies vereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaarblijkens haar nummer van 5 November jl. heeft blijven doenis mij een raadsel. Althans ik //heb de vermetelheid daartegen de betuiging te stellen" dat uit die toedragt blijkt, dat die //zoogenaamd tot //stand gekomen bepaling" niet door mij, maar door den Heer van der Heimgelijk het Vaderland onlangs, zonder door hem te zijn tegengesprokenzich uitdrukte, //in het leven geroepen, //toegepast, gehandhaafd en verdedigd is" en dat ik daaraan geen auder aandeel heb gehad, dan dit, dat ik de door hem aangewezen gedragslijn lijdelijk heb gevolgd. Wierd hiervan eene grief tegen mij gemaakt, het zou tot mijn verdediging kunnen strekken, dat in 1862, toen die zoogenaamde f bepaling zou zijn tot stand gekomen," de tegen de wet op het lager onderwijs gerigte beweging, die later zoo zeer de aandacht trok, eerst naauwelijks was ontstaan, zoodat het even verklaarbaar als verschoonbaar is, dat destijds niet alleen bij mij, maar ook en evenzeer bij al de overige leden van het Burgerlijk Armbestuur, telkens wanneer men met de toepassing dier wet in aauraking kwam, de beschouwingen gereeden ingang vonden van een medelid, dat uithoofde van zijn betrekking van Inspecteur van het lager onderwijs, ten dien aanzien de uit den aard der zaak aangewezen vraag baak moest zijn. Mij vleijende met dit schrijven aan het verlangen, in den Uwen van 15 dezer uitgedrukt, te hebben voldaan, geef ik mij de eer U de verzekering aantebieden der bijzondere hoog achting, waarmede ik mij onderschrijve. WelEdelGestrenge Heer Van Uw Ed. de gehoorzame dienaar H. G. C. L. JANSSENS. Uit Kampen wordt van 26 December gemeld Het ijs in de Zuiderzee is reeds zoo sterk, dat men dagelijks van Schokland met sleden komt. Naar men verzekert, zijn er een 30tal pramen en visscherschuiten op zee ingevroren. Men zal trachten de in nood verkeerende schepen in veiligheid te brengen en stelt reeds pogingen in het werk, de opvarenden van levensmiddelen te voorzien. In de Leeuwarder Courant van gisteren zijn weder een 30tal hardrijderijen op schaatsen, hetzij door mannen alleen, hetzij door mannen en vrouwen aangekondigd, waarvoor te zamen p. m. f 3000.aan prijzen is uitgeloofd. Een wed strijd voor mannen en vrouwen zal aldaar aanstaanden Maandag wordeu gehouden om f 150.tot prijs, en f 50.tot premie. Te Heerenveen is door Z. K. H. den prins van Oranje een prijs uitgeloofd. Als een bewijs, tot welke vreemdsoortige dingen het ijsvermaak in Friesland aanleiding geeft, kan dienen eene advertentie in de Leenioarder Courant van Dingsdag jl., die letterlijk aldus luidt//Vijf fatsoenlijke jonge dames ver langen ieder een flinken voorrijder. Vereischten zijn Korte broek en ruige mutsen belooning naar verkiezing." OOKLOGSBEK1GTEI. Dresden, 27 Dec. Het Dresdener Journal meldt dat alhier van het Saksische leger-kommando per telegraaf be- rigt is ontvangen, dat heden voormiddag vóór Parijs een aanvang is gemaakt met het beschieten van Mont-Avron. Versailles, 28 Dec. Gisteren, in den loop van den dag, is het fort Mont-Avron beschoten; het vuur zal heden voort gezet worden. Het verlies aan onze zijde is onbeduidend.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2