HEIDERSG COURANT. 3Tieutos= en Woensdag «aönertenüe-öfttö. 11 Januarij. Trochu, M 1005. 1871. Elfde Jaargang. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert ziek bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyeetektxkn van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteutién intczenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. <®ffictëcï tjcöcritc. POLITIE. Op de openbare straat zijn gevonden de navolgende voor werpen 2 Zakken gevuld met Hooi1 Zak gevuld met Zeemanskleederen; 1 Slede. De Commissaris van Politie BOONZAJER. .Dict-ufiriëd gcöcritc. Deze naam wekt een aantal gewaarwordingen bij ons op. Aan zijne bekwaamheden als krijgsman twijfelt zeker niemand, evenmin als aanzijn moed; maar tevens is het, alsof iets ge heimzinnigs dien man omgeeft, zoodat wij niet regt weten, wat wij van hem te denken hebben. Het is waar, de berig- ten uit Parijs zijn zeer onvolledig en niet geheel te vertrou wen bovendien als gouverneur van Parijs zal bij niet on- voorzigtig genoeg zijn, zijne plannen te openbarenen tocli gelooven wij niet, dat daarin alléén de oorzaken dier geheim zinnigheid te zoeken zijn. Hetgeen wij intusschen weten, geeft ons het regt in eenige beschouwingen te treden, terwijl wij het aan het oordeel onzer lezers overlaten, of zij zich daarmede kunnen vereenigen of niet. De tijd zal intusschen leeren, in hoeverre wij ons mogten vergist hebben. Zoo heb ben wij vroeger als genoegzaam zeker beschouwd, dat er eene geheime overeenkomst bestond tusschen Rusland en Pruisen, alsook dat er wel degelijk sprake was van eene restauratie van Napoleon, in weerwil dat sommige bladen beiden ont kenden, en het zelfs bespottelijke denkbeelden noemden. Toch 'heeft het gevolg bewezen, dat het eerste werkelijk bestaat, «n het laatste misschien enkel is vervallen door den tegen stand, die het onuitvoerbaar, of althans onraadzaam maakte. Maar al ware het werkelijk gebleken, dat wij hadden ge dwaald, dan mag dat deu dagbladschrijver niet weerhouden, zijne beschouwingen over de zaken van den dag mede te deelen, mits hij de redenen, die hem daartoe hebben gevoerd, daarbij voege, zonder angstig te vreezen, dat het gevolg hem zal lo genstraffen. Hij zal daardoor zeker meer nut stichten, dan zij, die eerst den uitslag hebben afgewachtwant beschou wingen après-coup komen wel eens ,te laat om tot behoed zaamheid op te wekken. De positie van Trochu is verre van benijdenswaardig. A.an het hoofd van een talrijk leger, dat echter uit hoogst ver schillende bestanddeelen is zamengesteld, is het aanzienlijke Parijs, met zijne uitgebreide forten en zijn millioen inwoners, aan hem toevertrouwd. Welk eene verantwoordelijkheid, vooral wanneer wij het gewigt dier stad voor geheel Frank rijk in aanmerking nemen I Rondom de stad een zegepralend, geoefend en veel talrijker leger van den vijand. In de stad -eene bevolking, waarop weinig te rekenen valt, vooral wan neer de nood begint te stijgeneene bevolking die voorzeker vatbaar is voor eene opgewondene vaderlandsliefde, welke tot heldendaden voert, maar niet minder voor moedeloosheid en wanhoop, die zich in eene blinde woede openbaren. DeFran- sche bladen mogen den goeden geest roemen, die te Parijs heerscht, herhaaldelijk is reeds gebleken, dat daarop vrij wat af te diDgen valt, en dat ook de zienswijze der hoofdofficieren nog al uiteenloopend is. Op bijstand te rekenen van het Noorder- of Zuider-leger, komt ons voor tamelijk dwaas te zijn. Wij willen niet beweren, dat vooralsnog gebrek aan het noodige voedsel bestaat; maar al ware dat het geval, men zou het toch moeten verzwijgen. Wel hebben de Pruisen veel van het ruwe jaargetijde te lijden, maar de Franschen zullen het .zeker niet minder gevoelen. Wij herhalen hetde positie van Trochu is verre van benijdenswaardig, en wij hebben tot heden .alle reden hem te bewonderen. Herhaalde malen verklaarde hij plegtig de stad in geen ge- wal aan den vijand over te gev.en; doch nu ontstaat de vraag: zou hij werkelijk gelooven aan de zekerheid of de mogelijk heid haar te kunnen behouden KoniDg Wilhelm heeft be sloten, alleen binnen Parijs den vrede te sluiten hij houdt zich dus overtuigd, dat de stad zich zal moeten overgeven. Een van beiden zal dus door de toekomst worden gelogen' straftwie Er bestaat niet weinig overeenkomst tusschen den vroegeren toestand van Bazaine te Metz en dien van Trochu te Parijs. Ook Bazaine had een talrijk leger en magtige hulpmiddelen in eene sterke vesting; hij deed herhaalde uitvallen, doch werd telkens teruggeslagen de berigten, die men uit Metz vernam, getuigden van een goeden geest en de noodige levens middelen ieder verwachtte, dat hij zich door den vijand heen slaan zoude, toen stad en leger zich plotseling aan den vijand overgaf. Het eerste is in groote mate even zeer toepasselijk op Parijs; maar het. laatste? Dit mag men niet verwachten, want de plegtige verklaringen van Trochu zouden het hem beletten: hij zou zich zeiven daardoor geheel onteeren. Nu ontstaat échter de vraag: indien Parijs niet langer verdedigd kan worden, hetgeen toch te wachten staat, wat moet, wat kan Trochu dan doen Moeijelijke vraag Zich overgeven strijdt met zijn gegeven woord en dus met de krijgsmanseer. Den dood zoeken zou zeker meer eervol zyn, maar Frankrijk weinig baten. Of zou er nog een ander middel bestaan In ons vorig artikel spraken wij met een enkel woord over het bezetten van het fort Valérien. Na dat geschreven te hebben, lazen wij in enkele bladen daarover beschouwingen, die het denkbeeld als onzinnig deden voorkomen; byna zoo als zij vroe ger schreven over de restauratie van Napoleon. Zonder nu te willen beweren, dat het plan werkelijk bestaat; toch schromen wij niet, het mogelijk te noemen, en wanneer wij aan de weinig gegronde argumenten denken, die er tegen worden aangevoerd, dan begint het ons zelfs waarschijnlijk te worden; het is zelis de vraag, of het niet wenschelijk wordt, indien het als eenig middel moet worden beschouwd, om het sluiten van den vrede mogelijk te maken. Natuurlijk moeten wij ons bepalen tot veronderstellingen, maar die willen wij dan ook niet verzwijgen. Het is bekend, dat het fort Valérien aan de westzijde van Parijs ligt, dus aan den tegenovergestelden kant van Mont- Avron, het huidige punt van aanval, en dat het in sterkte en uitgebreidheid alle andere forten van Parijs overtreft. Wy stellen nu, dat de Pruisen van de noord- of oostzijde de for ten overmeesteren, en dat gedeelte der stad (faubourg St. An- .toine) bombarderen, dat, naar wij meenen, het minst belang rijke gedeelte der stad is. Wij stellen verder, dat Trochu de verdediging eenigen tijd •voortzet, en daarna met zijn leger op Valérien terugtrekt. Natuurlijk zou zich alsdan de stad moeten overgeven, en ko ning Wilhelm, die het bezit van alle forten niet als voorwaarde heeft gesteld, trekt Parijs binnen. De tegenwerping nu, die men maakt, dat Trochu alsdan geheel opgesloten en afgesneden zou zijn, komt ons van weinig belang voor. Wij weten toch. dat Pruisen verlangend naar de gelegenheid uitziet, om den vrede te sluiten, en, (wij spreken bij veronderstelling) Trochu weet dat welligt nog beter dan wij. Het is dus niet te wachten, dat de Pruisen Valérien zullen belegeren of bestormen, en wanneer de vrede alsdan mogt kunnen gesloten worden, verviel tevens ne insluiting van Trochu, terwijl Pruisen van de zorg en het bewaken van diens leger zou bevrijd zijn. Wij zien dus niet in, dat in dit alles iets onmogelijks gelegen is. Wij willen echter niet ontkennen, dat bet gemakkelijker op het papier te stellen, dan uittevoeren is, en tevens, dat er op de opregtheid der handelwijze van beide zijden wel wat aan- temerken zou vallen. Wat het laatste betreft, willen wij vol strekt niet ontkennen, dat meer de schijn dan het wezen der zaak wordt gered maar wij zien zoo herhaalde malen aan gegane verbindtenissen verbreken en gedane beloften schenden, dat wij het althans om die reden volstrekt DÏet onmogelijk behoeven te noemen. Ook staat het te wachten, dat niet alle Franschen de daad zonder protest zouden goedkeuren. Wij kunnen natuurlijk niet in bijzonderheden treden over hetgeen door de tegenstanders gedaan kondeof waarschijnlijk gedaan zou wordenmaar wij houden ons bepaald overtuigd, dal*

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1