NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 27 Jan. 1871. Z. M. heeft met ingang van 28 dezer aan den kolonel G. P. Booms, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van minister van Oorlog. Z. M. heeft met ingang van 28 Jan. 1871 tot minister van Oorlog benoemd de kolonel A. Engelvaart, gouverneur der Kon. Mil. Akademie. Uit Hoorn wordt van 22 Jannarij gemeld: "Vrijdag avond werden hier eenige visscherlieden vermist, die zich op zee begeven hadden om bot te kloppen en op den gewonen tijd niet teruggekomen waren. Men verkeerde omtrent hen in den groosten angst, wegens den opkomenden mist. Om tien uur 's avonds begaven zich eenige wakkere mannen met horens en lantarens op het ijs, om de verdwaalden, onder welken eenigen gehuwd en huisvaders waren, op te zoeken. Na l-£ uur zoekens vond men zes mannen, die reeds eenige uren, zonder te -weten waar zij waren, hadden omgezworven. Aan wal gekomen misten zij nog twee personen, die met hen uitgegaan en ook nog lang bij hen geweest waren. Ook deze ofschoon het nagenoeg middernacht was, moesten opgespoord worden. Weder gingen eenige wakkere mannen, bij welke zich ook een onzer voornaamste ingezetenen voegde, met lantarens en horens iu zee, en hadden het geluk, na langen tijd zoeken, ook deze op te sporen en aan de reeds wanho- peude familiën terug te geveD. Men schrijft uit Harlingen, 21 Januarij. Dezer dagen zag men hier een geheel nieuw artikel van uitvoer. Eene groote massa van het uit de Zuiderhaven losgezaagde ijs, is namelijk door een der Engelsche stoomboten geladen en naar Engeland overgevoerd. Ue Nieuwe Rott. Ct. keurt ten sterkste het doel van het Blaauwe Kruis af, en zegt, dat Duitschland zeer goed voor zijne krijgsgevangenen zorgen kan, gelijk het verpligt is. In het Vaderland leest men Aan het berigt omtrent de vermindering van straf voor sommigen der veroordeelden wegens het oproer te Rotterdam voegt de Rolt. Cl. het volgende toe: //Volgens uit zeer goede bron gevloeide informatien kunnen wij aan dit berigt uit het Weekblad van het Reclit toe voegen, dat er gegrond vooruitzigt bestaat dat ook binnen niet zeer langen tijd aan de Vletter, de Heer, Rueh en Melhado aanmerkelijke verzachting van straf is toegedacht, mits men zich onthoude daarop op eenigerlei wijze invloed te willen uitoefen, 't zij door indieuig van requesten, door courantengeschrijf als anderzins. //In één woord het regt van gratie moet in den volsten zin des woords onbelemmerd blijven. //Vooral in het belang der betrekkingen van genoemde veroordeelden geven wij aan onze informatie publiciteit. Wen- schen zij spoedig ze terug, zoo wachten zij slechts vertrouwvol op een ook hun gunstige beschikking, die dan zeker niet zal uitblijven. Wij merken hierbij op, dat het wel is waar voor de re gering onaangenaam moet zijn herhaalde adressen om gratie te ontvangen, wanneer zij van oordeel is, daarin vooreerst nog niet te kunnen bewilligen. Wij zijn echter overtuigd, dat bet dwaze denkbeeld als zouden dergelijke verzoeken een uitstel der toegedachte straf vermindering ten gevolge kunnen hébben, en als zoude de indiening van zulke verzoeken, of hetgeen de Rott. Ct. met weinig eerbied voor zichzelve //courantengeschrijf' noemt, //een belemmering zijn van het regt van gratie", ge heel voor rekeuing van het Rotterdainsche blaadje moet gelaten worden. Naar men uit goede bronnen verneemt, wordt het examen tot 2de luitenant der infanterie, artillerie en kavallerie uitgesteld tot November a. s. Wat de' uniform-verandering betreft, daarvan kan nog niets naders worden gemeld alleen is reeds vastgesteld dat de infanterie-chakot vervallen zal, en vervangen dooreen kepi (Fransch model) van donkerblaauw laken, van boven van een geele bies en van voren van kokarde, een lis en knoop voor zien, waaronder het nummer van het regemeut. Als eene wezenlijke curiositeit deelt men ons het volgende mede Te Groningen woont een gepensioneerd beambte, de heer B. K., oud 75 jaren, aan wien onlangs voor twee verloren kiezen twee nieuwe goede kiezen weer ingegroeid zijn. Voor on geveer een lOtal jaren was dit ook bij hem het geval met een tand en een kies. Uit de onlangs in 't licht gegeven //Eindcijfers uit het Verslag van den Landbouw over 1869," die voorloopig reeds opgemaakt en verkrijgbaar gesteld zijn, blijkt het dat onze rundveestapel den zwaren slag weder te boven is gekomen, hem door de runderpest toegebragt. De hoeveelheid rundvee is grooter dan immer te voren. Het aantal schapen daaren tegen is verminderd, zoowel doordien deze in de Holland- sche weiden weder door rundvee vervangen zijn, als omdat het ongans, in de laatste jaren, zeker een paar maal honderd duizend van die dieren heeft doen sterven. Aantal Paarden en Vee in Nederland) Paarden. Rundvee. Schapen, Varkens. 1816 203100 1034000 737000 e' 1830 207100 102601)0 699000 1840 231000 1125000 842000 1851 233000 1244000 812000 270000 1861 246/00 1335000 870000 281000 1863 254300 1381000 894000 299000 1866 253700 1302000 1078000 322000 1869 253800 14021)00 927000 300000 Van de Kaap de Goede Hoop berigt men het volgende De diamantontdekkingen aan de Vaal zijn voortdurend door buitengewoon succes gevolgd. Het gezelschap onder aauvoering van kapitein Lucas heeft in korten tijd voor een waaide van f 1,800.000 aan edelgesteenten gevonden. In de goudmijnen aan de Tatin is het, niettegenstaande het uiterst gebrekkige der werktuigen, aan de Londen- en Limpono-inaat- schappij gelukt, een paar stukken uit kwartz getrokken zuiver goud op te zenden. De Natalsche goudontdekkingsmaatschappij heeft ook eenige resultaten verkregen. Uit vijf ton kwartz had men 16ons goud bekomen. De annen-bedeeling laat in Londen nog veel te wenschen over. Donderdag stond eene vrouw, Elisabeth Conolly ge naamd, bij het Highbury-station. Ze had twee kleine kin deren bij zich en zag er door en door armoedig uit. Een heer maakte een politie-agent opmerkzaam op dit verkleumde drietal. Vrouw en kinderen werden in bewaring genomen en als bedelaars beschouwd. Een onderzoek maakte echter uit, dat zij geen bedelaars waren. Te huis werd de echt genoot gevonden, ziekelijk en lijdende, en een kind dat stervende, zonder eenig dekkleed, in bed lag. Het vertrek zag er armoedig uit, maar was overigens zindelijk en schooon. Dat huisgezin, uit zes leden bestaande, lag letterlijk te ver kwijnen. //Doet men in Londen de rondte," zegt de Telegraph //dan kan men meer zulke gevallen aantreffen, en het is, behalve van de particuliere maatschappijen van liefdadigheid, toch zeker de pligt van het armbestuur een voortdurend on derzoek in te stellen naar den staat der armoede. Het is toch bekend, dat, als wij vóór den volwassen leeftijd niet goed doorvoed worden, wij nooit krachtig maar verslapt opgroeijen. Die zwakte gaat over op andere geslachten en de hospitalen en werkhuizen zullen, tot groot gevaar van de maatschappij, steeds voller worden." De Telegraph be veelt deze les zeer aan de armbesturen aan. OOKLO(^BËKI»TE». Londen Woensdag. De »Times" heeft het volgende telegram uit Versailles, van Dingsdag, ontvangen Ju les Favre is hier hangekomen, met voorstellen omtrent de kapitulatie van Parijs. Hij verlangt dat het garnizoen met militaire eer uittrekke. Hij heeft een onderhoud met von Bismarck gehad. »De voorstellen van Favre werden onaannemelijk geacht." Londen, Woensdag. De conferentie is gister bijeengekomen en tot 31 Jan verdaagd. Voor en na iedere bijeenkomst had lord Granville een on derhoud met Tissot (de Fransche zaakgelastigde.) De Times verzekert, dat von Bismarck sedert gister de onvoorwaardelijke goedkeui-ing door de keizerin van de Prui sische vredesvoorwaarden in handen heeft. De keizer had daartoe zijn toestemming gegeven. De Tim.es is niet voor een herstel der Bonapartes door Duitschland. Volgens de Telegraph hebben de Garibaldianen tusschen Nancy en Straatsburg een detachement landweer verslagen, er vele van gedood en enkele gevangen gemaakt. Te Nancy heerscht groote opgewondenheid. De houding van de bevolkiug in den Elzas baart groote ongerustheid. Generaal von Krenski meldt dat Longwy, na een bom bardement van 9 dagen, gecapituleerd heeft, waardoor 200 stukken geschut en 4000 krijgsgevangenen in handen der Duiischers vielen. Hij zou de plaats onmiddelijk bezetten. Naar men meldt, zou het verlies der Parijzenaars bij den uitval op den 19den dezer, niet meer dan 3000 man aan doo- den, gekwetsten en vermisten bedragen hebben. In weerwil van al de slagen, die Frankrijk onophoudelijk treffen, schijnt er vooralsnog geen plan te bestaan den oorlog op te geven. Gambetta geeft den moed niet op, en hij ver klaart bij elke gelegenheid, dat het beter is den krijg met de grootste opofferingen te vervolgen, dan in voorwaarden te be rusten, welke voor de eer van Frankrijk onaannemelijk zijn. En zoo magtig is de invloed van Gambetta's taal, dat zelf» zij, die van oordeel zijn, dat het van belang is vrede te sluiten, hein hoorende huns ondanks worden medegesleept en met hem instemmen, dat het toch verkieselijker is niet toe te geven maar tot het uiterste toe te volharden. Zelfs de Echo du Nordi die een paar dagen geleden aan de uitkomst wanhoopte, 2*s door het bezoek van Gambetta geheel bekeerd.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2