HELDERSCHE COURANT. Jïieums- en <Röoer(entie-6foö. Woensdag 8 Febrnarij. Elfde Jaargang. Officieel gebecltc. .Citt uficiëel gcöcelte. NIEUWSTIJDINGEN. M 1015. 1871. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren *en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden Een Zilveren YORK en een Zak met STEENKOLEN. De regtmatige ei genaars kunnen zich aanmelden ter terugbekoming ten burele van den ondergeteekende. Helder, 7 Februari] 1871. A. C. BOONZAJEK, Commissaris van Politie Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 7 Febr. 1871. Door de zangvereeniging Cecilia werd Zondag jl. weder eene buitengewone vergadering gehouden in het lokaal Tivoli. Zoo als wij dat van dit gezelschap steeds gewoon zijn, werden ook nu de verschillende nommers van het programma met juistheid uitgevoerd. Inzonderheid voldeed het duet voor tenor en bas uitstekend aan de opgekomen kunstlievende leden. Van de gemengde kooren was dit mede het geval met Psalm 100 van Lachner en met het koor uit de Schepping van Haydn. Na afloop van het programma werd door liet werkend lid, den heer J. F. G., op eigenaardige wijze den aanwezigen in herinneriug gebragt, dat het dien dag, 5 Februari], juist 40 jaren was geleden dat van Speyk zijn leven opofferde, om de eer van de Nederlandsche vlag te redden. Met het zingen van eenige coupletten aan de nagedachtenis van dien held, besloot hij zijn kort woord, waarop door het werkend personeel het eerste couplet van het volkslied werd aangeheven. Een geanimeerd bal besloot deze vergadering. Men schrijft ons van Texel het volgende. Vrijdag 3 Febr. had te Oude Schild, in het gebouw van den heer W. Hillenius, voor dat doel geheel belangloos afgestaan, de aangekondigde volksvoorlezing plaats. 180 a 200 belaug-; stellenden, zoo mannen als vrouwen, waren opgekomen. De heer Muller hield eene populaire voordragt over //eens gezindheid"; de weleerw. heer Wassenaar droeg het schoone gedicht van Tollens voor, getiteld: //Ewout en Klara" de heer J. Vos leverde eene geschiedkundige bijdrage, even als de heer Dros. Ten half tien ure sloot de heer Muller deze eerste zamenkomst Deze proeve kan als uitnemend ge slaagd genoemd worden. Alle voordragten droegen de algemeene goedkeuring weg en de goede orde en buitengewone stilte, gaven blijk dat er met belangstellende aandacht werd geluisterd. 6 Febr. Heden avond houdt de afdeeling Texel der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen eene gewone vergadering met dames. De heeren J. Zwanenburg, W.Mets, W. Zegel, Veenboer, Brederode, IC. Bakker en C. Duinker geven heden avond eene tooneelvoorstelling. Men schrijft ons van Wieringen het volgende: Op dit eiland, waar meer dan elders in ons vaderland de voorouderlijke deugden nog steeds in eenvoudigheid des harten worden beoefend, heeft dezer dagen een diefstal plaats gehad, waarvan ieder regtgeaard mensch een gruwel heeft. Een schendende hand heeft zich in de R. C. kerk uitgestrekt naar de oflerbus van de St. Pieterspenning; en onder het oog van den Almagtige, die zijne zon laat opgaan over boozen en goeden, is deze euveldaad helaas maar al te goed gelukt. De opengebroken bus is ledig teruggevonden in de weide van den laudman M. de Vries, door den landman J. Smit. Men vermoedt dat de dader voortvlugtig is. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat de mili- tiens der ligting van 1870, behoorende tot de regimenten infanterie, die bij hunne korpsen niet voor het blijvend ge deelte zijn bestemd, in het genot van onbepaald verlof wor den gesteld. De kolonel Gerlach, kommaudant der Koninkl. Milit. Academie, heeft zijn non-activiteit aangevraagd tot herstel van gezondheid. Alzoo zijn thans de betrekkingen van gou verneur en kommandant der voornoemde Academie vacant. Naar men verneemt, zal eerlang door onze regering een commissie van officieren naar Parijs worden afgevaardigd om aldaar de verdedigings- en aanvals-werken van het beleg te bestuderen. Tot die commissie zullen, zegt men, behoo- ren generaal van Limburg Stirum der genie, kolonel v. d. Schrieck der infanterie, majoor Dittlinger van den generalen staf. kapitein van Helden- van den generalen staf, de intendant Rasch, en de kapiteins Reuter en Iloijel van de artillerie Onze landgenoot, de waterbouwkundige, P. J. de Quartel, is door de regering van de republiek Peru benoemd tot hoofd ingenieur van de staatsspoorwegen en de havenwerken aldaar, met den rang van kolonel der militaire genie. Vier Hol- landsche ingenieurs en acht Hollandsche adjunct-ingenieurs zullen hem in de maand Mei of Junij a. s. derwaarts verge zellen. Het aanleggen der bergspoorwegen in Peru staat in verband met aansluitingen in Bolavia en Brazilië. Voor- loopig zijn 30 millioen gulden voor de spoorwegen en haven werken aldaar beschikbaar gesteld. H. M. de Koningin heeft een eleganten stoel doen toekomen aan de vereeniging van den 7/. Fincentius a Paulo te 's Hage, om te dienen als prijs in de loterij van voorwer pen van kunst en s/naak, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging hier te lande, in de residentie te houden, ten voordeele der bezochte gezinnen en van de ver schillende liefdewerken der vereeniging. Men schrijft uit Sliedrecht, 3 Febr. Heden ten onge veer 12 ure heeft de reeds lang aangekondigde torpedo ontploffing plaats gehad nabij het Zuidplaatje, waardoormen hoopte het ijs op de Nieuwe Merwede te doen opruimen. Niet de geringste uitwerking had plaats; men kon ja wel hier en daar een kleine opening zien, maar dat was alles. Men liep er dadelijk weer over heen. Het geheel was eene be paalde mislukking. Om hiermede de Alblasserwaard te ont lasten zal wel niet denkbaar zijn. De vraag, of men dien uitslag niet vooruit had kunnen nagaan, willen wij daarlaten. Een later berigt meldt' Van het detachement der torpedo-compagnie, werkzaam aan het opruimen van het ijs in de Nieuwe Mprwede door middel van torpedo's, is berigt ontvangen, dat door middel van een torpedo, gevuld met 100 kilo kruit, een gat in het ijs gesla gen, trechtervormig ter grootte van 625 meter terwijl door twee torpedo's van 50 en 25 kilo, groote scheuren in het ijs veroorzaakt zijn. In hoever deze berigten zijn overeen te brengen mogen deskundigen beslissen. Door de politie te Haarlem is aangehouden de persoon van P. v. K., oud 23 jaren, molenaarsknecht, geboren te Schiedam, die zich, zoowel te Rotterdam als tc 's Graven- hage, Delft en Alkmaar aan diefstal heeft schuldig gemaakt. Hoofdzakelijk maakte hij er zijn werk van oui in loge menten en kosthuizen de kisten zijner medelogés en kost gangers na te zien en verdween als bij zijn slag had geslagen. Daar hij overal valsche namen opgaf, dikwijls van kleederen verwisselde, hetgeen hem zeer gemakkelijk viel, omdat hij zich zeer goedkoop in het bezit daarvan wist le stellen,

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1