en zich slechts kort in dezelfde gemeente ophield, was zijne opsporing niet gemakkelijk. Hij zal nu wel voor eenige jaren onschadelijk worden gemaakt, waut hij heeft heel wat aan de justitie te verantwoorden. De //Java-Bode" van 28 Dec., behelst het volgende, dat eenigzins het eerste particuliere telegram opheldert, hetwelk Zooveel sensatie maakte. //Naar wij vernemen, hebben de militaire autoriteiten, door de goede trouw van een Zwitser, bier ter stede dezer dagen de draden in handen gekregen van een komplot, gesmeed door vreemde militairen van het Tndisch leger, met het doel om op verschillende plaatsen in opstand te komen. De raddraaijers schijnen te Buitenzorg in garnizoen te liggen; daar zijn althans een veertiental Zwitsers in hechtenis genomen, en het complot had vertakkingen te Weltevreden, Cheribon en welligt nog op andere plaatsen. Door middel van onderschepte brieven, in een voor vreemdelingen onverstaanbaar dialect geschreven, is men er door de hulp van een officier, dat dialect magtig, in geslaagd, de betrokken personen te ontdekken en hen on schadelijk te maken. Oudejaarsa\ond of nieuwjaarsdag zou voor de uitvoering hunner misdadige plannen bepaald zijn. Zijne Hoogheid de Sultan van Djocjocarta, heeft de niet onaanzienlijke som van f3050., ten behoeve van het //Roode Kruis" bij den resident van Djocjocarte gestort, ter wijl dat bedrag een paar dagen later nog vergroot werd met f730. door bijdragen van 's Sultans oudsten zoon Pangeran Ngabei en zijne drie jongere broeders. Omtrent de schipbreuk van de stoomboot Borneo meldt de Anglo-Brazilian Times nog, dat van de zeven en zeventig personen, die aan boord waren, slechts twee en veertig levend aan land zijn gekomen. De eenige passagier, die gered is, was de heer Walkerdie omgekomen zijn waren Pogio, Thomas, mpj. Lewis en de heer Butcher. Van hen, die tot het -schip behoorden, zijn gered de eerste stuurman, de dokter, vier lagere officieren en vijf en dertig man van het scheepsvolk. «OKLOG^B!^lta»TEV. Eigenlijk gezegde oorlogsberigten ontbreken beden geheel. Een telegram uit Havre spreekt van 5U00 Pruisen, die uit Yvetot op weg zouden zijn naar Havre met welk doel wordt niet gezegd. Zondag jl. zou te Parijs en héden in de provinciën de ver kiezing plaats hebben van leden voor de Nationale Vergade ring die te beslissen zal hebben over de aanneming van dé door Pruisen aautebieden vredesvoorwaarden of de verdere; voortzetting van den oorlog. De Berlijnscbe korrespondent van de «Echo de Bruxelles" meldt, dat de schadeloosstelling door graaf Bismarck gevor-: derd, zeven milliarden bedraagt. VaD den afstand van Pon- dichery zou evenmin sprake zijn als van dien der twintig Fran- sche pantserschepen. Ook moet het gerucht betreffende de wijziging der kaart van Europa, geheel zonder grond wezen. Engeland wil zich met de vredesvoorwaarden bemoeijen. Het heeft de mogendheden opgewekt om aan hare vertegen woordigers te Londen bepaalde bevelen te zenden ten einde met de Britsche regering bij Pruisen op zachte voorwaarden aan te dringen. Ook de Czaar moet in dieD geest aan keizer Wilhelm hebben geschreven, toen hij hem met zijne waardig heid geluk wenschte. Intusschen is de heer Favre zelf met den inhoud en omvang van Pruisens eischen nog niet bekend. Men schrijft uit Bordeaux aan de Pall Mali Gazetten Als er vrede gesloten wordt, ïs een burgeroorlog onvermijde lijk. Het is duidelijk, dat een onteerende vrede in de oogen van vele Franschen 's lands ondergang voltooijen zal. Vele zuilen het land verlaten en het verloochenen. De rest zal onderling vechten, om de bovenhand te hebben. Het is pijnlijk voor een Engelschman om te moeten hooren »Hoe kortzig- ting is uw politiek. Als Pruisen onze vloot en Holland zal hebben, ligt gij aan de beurten hoe zult gij zonder Frankrijk u kunnen verdedigen Met u konden wij de geheele wereld tarten zonder ons staat gij alleen en in gevaar door de roofzieke Pruisische, Russische en Amerikaansche adelaars geplunderd te worden." Daarop kan men moeijelijk iets ant woorden. Verscheidene dagbladen protesteren tegen het gedrag der regering en zij willen, dat ieder man tusschen achttien en veertig jaren opgeroepen zal worden. De boeren zullen bij de verkiezingen beslissen ten gunste van den vrede. De nog zeer sterke oorlogspartij zal zich daaraan niet onderwerpen. Uit Parijs is berigt ontvangen dat generaal Trochu voor de candidatunr voor de Nationale Vergadering heeft bedankt. Jules Simon zou aan Gambetta hebben medegedeeld, dat van nu af alle rnagt uitsluitend zal berusten bij het gouver nement te Parijs. Gambetta is van een tegenovergesteld gevoelen. Men voor ziet daarin de aanleiding tot meerder oneenigheden. De Pruisen hebben aan het blad »Nouvelliste" te Rou- aan eene contributie van 2000 frs. opgelegd, als straf voor de openbaarmaking eener circulaire uit Bordeaux, betreffende de verkiezingen. Er verschijnt thans te Rouaan geen enkel dagblad meer, daar de circulatie van dagbladen, ten gevolge van den wapenstilstand zoowel te Parijs als in de departe menten verboden is. Volgens de Parijsche Moniteur heeft bij den uitval op 19 Jan. een Fransch soldaat geschoten op den gener. Trochu, toen deze de wankelende troepen terugvoerde de ordonnans officier, graaf Langle, werd daarbij gedood. Aan den laatsten uitval uit Parijs hebben een aantal personen deelgenomen, blijkens hun kleederen behoorende tot den aanzienlijksten stand. Vele lijken, die door de Duitschers zijn begraven, waren voorzien van prachtige pantsershoe weinig de middeleeuwsche bescherm middelen hebben gebaat, was duidelijk de pantsers waren overal met kogels doorboord. In de vorige week is de eerste bezending brieven en dagbladen, waarmede vier vrachtwagens gevuld waren, uit Parijs te Versailles aangekomen. Daarbij was de Gazette de France van 28 Januarij, waarin het voorloopig bewind, aan de Parijsche bevolking kennis geeft van de onderhandelingen en de redenen die tot de getroffen schikking geleid hadden. Daaronder staan natuurlijk in de eerste plaats de nederlagen der Franscbe legers in de provinciën en voorts het gebrek aan levensmiddelen in de hoofdstad. Voorts wordt in dit blad hetzelfde berigt gevonden, dat de Times van dien datum bevatte, namelijk dat Bismarck een verklaring van den ex- keizer in handen had, dat hij de Pruisische voorwaarden wilde aannemen en voor de binnenlandsche rn3t instond, als men hem uit de Fransche krijgsgevangenen 100,000 manschappen liet kiezen, om daarmede naar Parijs te trekken. Een andere lezing was, dat prins Napoleon aangeboden had als regent voor den keizerlijken prins het bestuur te aanvaarden, en eveneens de voorstellen van Bismarck wilde aannemen. Of dit nu slechts pogingen zijn om de Parijzenaars met hun lot te verzoenen of dat er eenige grond voor het berigt bestaat, zal mogelijk de tijd leeren. In eik geval is het merkwaardig dat hetzelfde berigt het te voorschijn halen van den boeman zooals het Dagblad zeide terzelfder tijd in een Londensch en in een Parijzer blad voorkwam. Uit Versailles wordt gemeld, dat de kroonprins van Saksen van den koning berigt heeft gekregen, dat deze na den vrede afstand van den troon zal doen. Koning Johann, is 70 jaar oud en heeft behoefte aan rust, terwijl de kroonprins Albert zeer populair is, vooral sedert hij in deD tegenwoordijen oorlog zoo veel schitterende blijken van dapperheid en mili taire bekwaamheid gegeven heeft. De Globe meldt, dat de welbekende voormalige aanvoerder der liberale partij in Pruisen, dr. Jacoby, aan een vriend te Brussel een brief geschreven heeft, waarin het volgende voor komt: "Thans zijn wij volkomen op de hoogte van Bismarck's staatkunde. In plaats van goede hoop te mogen voeden, welke de voorwaartsche beweging van Pruisen ingaf, zijn de Ber lijn ers thans door vrees en teleurstelling ter neer gedrukt. In ruil voor hunne verwachtingen, geeft Bismarck hun het genot van hartverscheurende slagtingen, zegepralende parades, overwinningszangen en te Deums. Hij denkt de bekrompenen te begoochelen door allerlei hallucinatien over hen te brengen, en hoopt hen te verblinden door hen met roem te overladen, zich zeiven, met wijdluftige praalvertooniDg, versierende met de laauweren van Sedan, alwaar door de overmagt zijner troepen en door de onbekwaamheid der Fransche generaals een succes is verkregen, zoo als niemand immer had durven verwachten. En zoo heeft de luitenant-generaal van den He- melscheD Souverein" zoo noemen onze liberalen en radi- kalen den koning bij Gods genade plegtige dankstonden gehouden voor de genade, welke het den Allerhoogste behaagd had, aan een vijfmaal sterker lezer te verkenen, door daaraan steden over te leveren, die eerst door eene geduchte artillerie waren vernield. De menschen-slagter Wilhelm, is voor de poorten van Parijs gekomen met zijn piëtistisch masker, daar hij, met de oogen ten hemel, de hulp van den God der heir- scharen tegen zijne vijanden inriep, maar tevens er geen acht op sloeg, dat Duitschland reeds meer lijdt dan het land van den vijand, en dat dit nog erger worden zal. Wat de Berlijnsche republikeinen aangaat, zij groepen tot een legioen aan. Er zijn in Duitschland duizenden republikeinen, die dien naam verdienen, welke even zoo denken als ik, en zeer goed weten, dat de verminking van Frankrijk niet slechts eene misdaad wezen zal, maar dat zij daarenboven op ons zal terugwerken, daar zij alle vrijheid, niet slechts in Duitschland, maar in geheel Europa vernietigen zal." 3tn0e5anbs.il. Zeer welkom was mij dezer dagen de gelegenheid tot intee- kening op een twaaftal gedichten, door H. Coster, beambte in de garnïzoens-infirmerie alhier. Reeds veel te lang heeft de schrijver zijn licht onder den korenmaat verborgen ge houden, welligt ware hij aöders, bij eenige aanmoediging, reeds in de rij der Nederlandsehe dichters opgenomen. Alleen bij militaire tooneelvoorstellingen te dezer plaatse, werden er meermalen producten van zijnen poëtischen geest voorgedra gen, die immer met den uitbundigsten bijval werden ontvangen en waaraan, niet onverdiend, een allerloffelijkste vermelding mogt te beurt vallen. Van dit aangeboden twaalftal kan men dus werkelijk iets goeds verwachtenik acht mij daarom gedrongen de intee- kening een ieder aan te bevelen, te meer daar de schrijver den prijs, zeer bescheiden, op slechts 50 Centen heeft gesteld. Een beminnaar van poëzij. Mijnheer de Redacteur Permitteer, dat ik, door middel van uw blad. een woord van dank doe toekomen aan allen, die hebben bijgedragen en medegewerkt om Vrijdag avond jl. in de Nieuwe Kerk ons zulk een muziekaal genot te doen smaken. Die dank zij in de eerste plaats gebragt aan de mannen der kunst, voor huDne schoone en gevoelvolle muziek, die zij ons hebben ten beste gegeven; die dank niet het minst aan de HH. van de Staf muziek, die, onder de leiding van den heer Weckesser,

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2