NIEUWSTIJDINGEN. t het daarentegen eene echte mannentaal noemen, die wij van het Dagblad niet altijd gewoon zijn. Het is echter voor den liberaal van den echten stempel onverschillig, wie die woorden zegt, welke ons zoo levendig herinneren aan onze voorvaderen uit de 16e eeuw, aan wie Nederland zijn bestaan te danken heeft. Wij kunnen dus die verschillende redenen niet begrijpen, en durven er niet naar radenmaar wij vleijen ons, dat de heer v. d. K. goed moge vinden, ze aan het publiek mede te deelen. Dat publiek oordeelt soms zoo vreemd, en het is toch onze taak het voortelichten, niet, het met een paar woorden af te schepen. De heer v. d. K. zegt verder: »Is onze verdediging onvol doende, wat baat zij ons dan Wij wenschen in een volgend nummer op die zaak terug te komen. Vooraf echter willen wij reeds verklaren, dat wij zijne beschouwingswijze over de verdediging van ons vaderland niet deelen, en dat zij ons in sommige opzigten zeer onaangenaam heeft getroffen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 10 Febr. 1871. Gisteren avond hield de heer P. 11. Hugenholtz in het lokaal Musis Sacrum alhier, eene populai wil zeggen pedagogische verhandeling, waarin de spreker eene groote mate van betrouwbaarheid aan den dag iegde met eenige dozijnen geleerde mannen, die zich met opvoeding en onderwijs hebben bezig gehouden van af de dagen der oudheid tot op onzen tijd. De conclusie van deze hooggeleerde, of liever hoog- wetenschappelijke verhandeling, was: een critiek op het tegenwoordig onderwijs, hoofdzakelijk op dat der hoogere burgerscholen. Wij zullen het niet wagen den spreker op den voet te volgen, veel minder hem een enkel punt te betwisten, uit vrees met dit drooge onderwerp onze lezers te zullen vervelen. Wij vragen alleen aan wien de schuld Wat wij echter hopen, is, dat de geleerde schrijver deze zijne studie over dit onderwerp, ter plaatsing moge inzenden aan een tijdschrift voor onderwijzers of in de Gids, het zou daar uitmuntend op zijn plaats zijn en wij zouden de kennismaking aan ëlève-onderwijzers, bijzonder recommanderen, voor wie er eenige nuttige lessen uit te putten zouden zijn en inzonder heid er uit zouden kunnen leeren als ze het nog niet weten dat zij meer het hartman het hoofd hunner leerlingen moe ten bewerken. De commissie veroorlove ons, dat wij haar den beleefden •wensóh van eenige dames overbrengen, hierin bestaandeof voortaan het onilerioerp der lezing voorafzoude mogen worden geannonceerd. De door de rederijkerskamer Olympia alhier aange wende poging, tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der in de binnenhaven ongelukkig omgekomen ijszagers, is zeer gelukkig geslaagd. Men raamt de netto opbrengst der ■op Woensdag en Donderdag gegeven voorstellingen op plus minus f 400. De heer P. Pinxter, le hulponderwijzer aan een der gemeente scholen alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzer te Zwaag. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen berigt, is Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java onder bevel van den kapt.-luit. t/z. H. P. van Boneval Faure, den 30 Dec. 11. aan de Kaap de Goede Hoop aangekomen. Men schrijft ons van Texel: Maandag avond jl. gaven een zevental leden der sociëteit Neplunvs te Oude Schild eene tooneelvoorstelling- Dat men goede verwachtingen koesterde, bewees de opkomst. De zaal van de "Zeven Provinciën" was eivol. Met het meeste succes en den levendigsten bijval werden achtereenvolgens opgevoerd 1. Femand de Speler. 2. Bet Spook le middernachtsuur en 3. Lene de emanicipatie. De heereti die deze voorstelling gaven, hadden daaraan tevens een edel doel verbonden. Dingsdag 14 Febr. zal te Oude Schild, in het gebouw van deu heer W. Hillenius weder eene volksvoorlezing ge houden worden. Jl. Maandag hield het departement Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijne gewone vergadering met dames. Ais spreker trad op, de heer dr. J. Ensing, terwijl eene bij drage werd geleverd door den heer Muller. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is het koloniale stoom vaartuig Argusonder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse P. J. vau Rosen- wald, den lsten dezer te Batavia aangekomen. Aaa boord was alles wel. Ook noemt men thans als leden van de commissie, die de uitwerking vau het geschut om en in Parijs zal gaan bestuderen, den luit.-kol. Sickinge van den staf, en de majoor F'oltszchue van de genie, kommandant van de 5e Stelling (Helder). Tevens wordt vermeldt, dat de heeren Sluiter en van de Spiegel der artillerie, zich op eigeD kosten bij de commissie hebben aangesloten. Men seint uit Batavia 6 Febr. liet Ned. schip Dage raad, kapt. F. H. vau Striemen, beladen voor de Ned. Han delmaatschappij, van Birkenhead naar Sourabaija, is aan de kust van Madura gebleven. Eene stoomboot is ter assistentie afgezonden. Het volk is gered. Van llio wordt gemeld, dat aan boord van de Hol- landsche brik llosinanleten anker liggende voor Humaïta, een bom is gesprongen, die door de kajuit vloog en bij den achtersteven uitkwam- Van den kapitein en een passagier, die in de kajuit waren, en van een matroos, die ziek in een hut op het dek lag, is geen spoor teruggevonden. De aandacht vaD het publiek verdient in hooge mate gevestigd te worden op de pokziekte die meer en meer om zich heengrijpt, zegt de Dailg Telegraph. 't Is eene vreeselijke calamiteit, te vreeselijker omd'at men' als 't ware het middel in de hand heeft om de ziekte zoo al niet te voorkomen, dan toch zeer te wijzigen. Als de wonderbare ontdekking van dr. Jenner in ruimer mate was toegepast, dan zouden wij van de pokken ontslagen zijn. In Engeland nam de ziekte van jaar tot jaar af, in Ierland verdween zij geheel en al. Hoe talrijk was het aantal slagtoffers, dat vroeger door die verschrik kelijke ziekte ten grave werd gesleept. In Londen stierven bijv. in 1799 alleen aan pokken 23,000 personen, en men moet een ziekbed van een poklijder hebben bijgewoond, om te weten wat en hoe de bevolking van Londen in dat jaar geleden heeft; want het aantal der aangetaste was n atuurlijk veel grooter dan dat der sterften. Doch ziet daar doet dr. Jenner in 1800 zijn ontdekking. De ziekte, die jaar op jaar woedde, neemt af zoodat het sterfgetal in 1819 8ÜU0 bedroeg. Men ging met vaccineren voort en de sterfte- statistiek wees steeds betere resultaten in 18-19 stierven er slechts 4000 in Londen ten gevolge van deze epidemie. Hierbij vergete men natuurlijk niet dat de bevolking van de metropolis middelerwijl aanzienlijk was toegenomen. Die cijfers spreken zo zijn welsprekender dan het welsprekendste betoog. Het menschelijk geslacht is dr. Jenner grooten, zeer grooten dank schuldig. Vóórdat hij die heilzame ontdekking deed, stierf er in En geland 1 van de 10 menschen aan pokken. Die verhouding is thans aanzienlijk verminderd, maar zij kon nog gunstiger zijn. Vooroordeel en dweepzucht voeden nog altijd die epi demie. Men werpe slechts een blik op de politie-rapporten, om te zien hoe velen zich nog verzetten tegen de vaccinatie, altijd in de meening dat zij een Gode gevallig werk doen. Db Telegraph nu wil, dat de armen en dweepers niet alleen in hun eigen belang, maar ook in dat van 't algemeen, ge dwongen zullen worden zich te laten vaccineren, en dat men zich niet storen moet aan godsdienstige bezwaren of h°t ge voelen dat met de inenting op de kinderen allerlei ziekten worden geënt. Is men toegeeflijk, dan zal op nieuw de epi demie krachtig om zich heengrijpen reeds nu wijst de sta tistiek, op 28 Januarij aan dat er op dat oogeriblik 1010 waren aangetast dat is het gevolg van den kruistogt tegen de vaccinatieen het feit dat er van de gevaccineerden 7 eD van de niet gevaccineerden 43 percent sterven, doet de oogen nog niet opengaan. Het blad dringt voorts nog op krachtige maat regelen aan, om de verspreiding der ziekte tegen te gaan, en het vraagt teo slotte waartoe eene gezondheids-commissie dient, als zij zich niet krachtig doet gelden. Men schrijft uit Antwerpen 6 Februarij. Gistereu heeft in dezen haven een zonderlinge opschudding plaats gehad, de Engelsche stoombooten „Trideut," kapt. "Wake, en de „Zebra," kapt. Bibbing, met stukgoederen in dezen haven van Louden aangekomen, werden door de havenpolitie hunnen ligplaatsen aangewezen, doch kapt. Wake hier mede niet tevreden, nam een der stijgers van de vau Dijckkaai tot ligplaats die voor de „Zebra" bestemd was. Op herbaalde aanzegging van wege de havenpolitie, bleef de kapitein vol komen weigeren te verhalen, waardoor men genoodzaakt werd de meertrosseu te kappen, daarop liet de kapitein de kettingen te voorschijn halen, om daarmede zijn schip vast te leggeu, eu toen men ook dezen wilde los wer pen, gaf hij bevel om met de stoompomp kokend en vuil water op de over heden te spuïteu, dit gebeurde. Ongeveer twee uren duurden dit schouwspel, zonder de kapitein reden wilde verstaan of aao het reglement toe geven, hecsch zelf zijn vlag op en gaf aan zijne cquipagie orders de messen te trekken zoo iemand zich ver stoutte aau boord te komen. Intussclien was een aanzienlijke menschenmassa bijeen gekomen om oogge tuige vau dit schouwspel te zijn cn ook verscheen inmiddels de stads-over- heden en de Engelsche consul, die na langen tijd wachtens, eindelijk er in slaagden, de woedende kapitein over te halen, om aan het reglement gevolg te geven en de orders op te volgen; de Zebra die nog steeds wachtende was om op de aangewezen plaats te meren, bekwam daardoor belangrijke averij. Van een en ander is tegen kapitein Wake procesverbaal opgemaakt. OOKELOGU^BERIfSTEiV. De Duitsche troepen zullen 's ochtends van den 20sten dezer, hetzij als vrienden ot als overwinnaars, naarmate de Nationale Vergadering beslissen zal, Parijs binnentrekken. Het geheele belegeringsleger zal door den Are de Triomphe en van daar langs de Avenue du génóral Uhrich, de Rue de Rivoii en de Rue St. Antoine zijn intogt doen. De huizen aan beide kanten dier wegen zullen bij deze gelegenheid ont ruimd en door de Duitschers bezet worden. Men schrijft aan den keizer van Duitscbland het voornemen toe, om eenige dagen te Parijs te blijven, waar hij zijn intrek op de Tuilerien zou nemen. De Times maakt melding van geruchten betreffende het verdagen van de verkiezingen in Frankrijk en het verlengen van den wapenstilstand. Hetzelfde blad bevestigd het berigt, dat Duitschland be sloten is om den Elzas en Lotharingen te annexeren. Het blad is van oordeel dat tegenover die vordering aan grond gebied, de eischen in geld, ook uit aanmerking van den toestand waarin de Fransche schatkist verkeerd, matig behooren te zijn.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2