NIEUWSTIJDINGEN. goederentreinen, met zoovele waggons, al3 slechts te bekomen zijn, naar het binnenland. Eene wandeling langs de havens, het bassin en een gedeelte van het Noordhollandsch kanaal, is tegenwoordig, bij het meer gunstige weder, wel te recommanderenbehalve het af- en aanvaren en het laden en lossen der stoombooten, aanschouwt men een kostbaar mastbosch van schepen, die hier zijn bin nengekomen en met hunne meestal zeer kostbare ladingen, wachten tot het water weder open is, om door het Noordh. kanaal naar Amsterdam te vertrekken. Het aantal was op gisteren circa 150 zeeschepen. Daaren boven bevinden zich in de havens de oorlogschepen, eenige zee- en sleepbooten, een visschersvloot en ruim 50 ligters en andere vaartuigen voor de binnenlandsche vaart. Millioenen schats liggen daar. Naar onze meeniDg moet het eene zeer moeijelijke taak zijn voor de politie te dezer plaatse, om daarover eene voldoende surveillance te houden, en toch schijnt daaraan, zonder veel gerucht te maken, uit muntend te worden voldaan, daar men tot nog toe van geene diefstallen of ongeregeldheden heeft vernomen. Een paar voorzorgsmaatregelen, ter beveiliging voor brand, kwamen ons dezer dagen ter oore, met die te vermelden zullen wij dit artikel sluiten. Namentlijk, het geïsoleerd houden van die schepen, die geladen zijn met ligt ontbrandbare stoffen, bv. petroleum, enz.terwijl van het voorschip dier vaartuigen steeds een lange ketting op den steeuen dam moet liggen, om daardoor, ingeval van brand, het schip op gemaklijke wijze aan een sleepboot te kunnen verbinden, om het buiten de haven te brengen. De andere maatregel is, dat een brand wacht is daargesteld, die zich hoofdzakelyk bezig houdt met de surveillance van vuur en licht. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 17 Eebr. 1871. Volgaarne voldoen wij aan het verzoek van wege het bestuur der rederijkerskamer fOlympia," dat de opbrengst der uitvoeringen, ten voordeele van de weduwen J. de Bruin en G. van Osch, heeft bedragen netto f374.02. In ons vorig nommer koudigden wij het ophanden zijnde concert van de zangschool Ëuphonia aan. Dat wij daarbij niet overdreven, kunnen zij getuigen, die gisteren avond dit eenige zangersfeest hebben bijgewoond. Zeker was er niemand der talrijke hoorders, of den uitslag heeft verre zijne verwachting overtroffen. Met in bijzonderheden te treden, zouden wij inderdaad te uitvoerig worden, daar wij bij ieder nommer van het pro gramma zouden moeten blijven stilstaan ze zijn allen, zoo wel de solo's, duo's als de kooren, zeer juist, liefelijk en in drukwekkend ten gehoore gebragt. Moge de heer Kuijk bij zijnen ijver steeds volharden, dit is ongetwijfeld den wensch van vele ouders, die het dagelijks onderviuden, dat de beoefening der zang zeer veel bijdraagt tot veredeling en beschaving hunner lievelingen. Aan onze Wieringer lezers zal het zeker genoegen doen te vernemen, dat de persoon, die zich zoozeer aan de oÜ'erbus voor den St. Pieterspenning heeft vergrepen, door de activiteit onzer politie alhier is gearresteerd. Bij den commissaris alhier was ontvangen een telegram van Schagen ter opsporing van iemand die zich aldaar had schuldig gemaakt aan ontvreemding van een gouden horologie, en van daar per spoor, in de rigting naar den Helder was ver trokken, bij zich hebbende een sluitraand. l)e commissaris gaf omniddelijk zijn onderhebbend personeel zijne orders tot het doen van nasporingen. Wee hem of haar het telegram schijnt in de uitduiding der kunne zeer twijfelachtig te zijn geweest die dien dag in het bezit van een sluitwand was gezien, dit ondervond in den laten avond onder andoren in oen der logementen een zeemansvrouw, die haren man pas binnengekomen was komen opzoeken met wien zij zich reeds in Morpheus armen had neergevleid. De arme vrouw had maar zeer veel moeite, niet zoozeer om de polite, maar ook om haren echtvriend van hare onschuld te overtuigen. Den volgenden dag ontdekte men dat een gouden horologie voor f 12-was verkocht, de verkooper werd gevonden en gearresteerd. In het verhoor genomen, bekende hij niet alleen deze diefstal, maar ook dat hij zich schuldig had gemaakt aan de berooving van den olierbus te Wieringenwaarin hij verklaarde f 7.te hebben gevonden. Hij bleek genaamd te zijn N. Vrone, van Wieringen en vroeger in dienst geweest bij het korps mariniersals zoodanig moet hij voor diefstal veroordeeld zijn geweest. Heden morgen is hij per eerste trein naar Alkmaar getransporteerd. Ook is hier gisteren aangehouden een schippers gezel, die zich in eenigzins beschonken toestand moet hebben schuldig gemaakt aan ontvreemding van eenige pakjes spijkers van geringe waarde. -Na het feit te hebben bekend, is hij voorloopig op vrije voeten gesteld. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel, 14 Eebr: Op 't aangekondigde uur werd het gebouw van rlen heer Hillenius geopend voor de volksvoorlezing. Puim driehonderd personen, mannen en vrouwen, waren opgekomen. Ten 7 ure werd door den heer Muller de vergadering geopend. Als spre ker trad op de heer Jb. Hillenius, die op eene eenvoudige, duidelijke wijze het spreekwoord ontwikkelde#Als het tij verloopt, moet men de bakens verzetten f' Spreker wees er op, dat ook in menig opzigt voor ons dorp het tij verloopen was, vroeg of 't niet goed zou zijn, dat een deel der aanko menden uitzagen naar een ander bedrijf, dan schelpvisscherij, enz. Wees op de visscherij op de Noord- en de haringvis- scherij op de Zuiderzee. Sprak den wensch uit, dat er in 't algemeene belang alhier eene reederij mogt tot stand komen en dat elk in dezen zijn pligt mogfc gevoelen. De heer Muller droeg daarna voor: //Eliza's vlugt", van B. ter Haar. Nog een viertal heeren leverden bijdragen, ernst en scherts, tot dat ten 9*- ure de vergadering werd gesloten. Voor men huiswaarts keerde, werd met opgewekt heid het //Wien Neérlands bloed" aangeheven. Daar de dagen langer worden en 't vooruitzigt bestaat dat de werkzaamheden kunnen hervat worden, zal 't wel de laatste volksvoordragt gedurende dezen winter geweest zijn. Mogten de gehouden voorlezingen niet slechts eene aan gename verpozing bezorgd hebbenmaar ook eenig blijvend nut achterlaten voor volksvooruitgang en volksbeschaving. Men meldt van Oosterend (Texel) 14 Eebr. het volgende: Heden hield een afdeeling der vereeniging //Nut en Ge noegen" een tooneelvergadering, voorstellende dramatische voordragten: Het Spreekuur van den Dokter" en //De No tarisklerk." De toelating h 25 ets. de persoon, ter verhoogiug van T arbeidsloon door de werkverschaffingsvereeniging, vond nog al bijval. De zaal was goed bezet. Den Burg leverde ook zijn aandeel in het gezelschap. Algemeene voldaanheid kenteekende de bezoekers. Dit was dan ook de zedelijke belooning der optredende leden van genoemde vereeniging. Door sommige bladen is gemeld dat er een koninkl. besluit was geteekend, waarbij aan officieren het dragen van burgerkleeding verboden zou worden. Wij meenen te weten dat niet alleen dat besluit nog niet geteekend is, maar dat het waarschijnlijk ook niet genomen zal worden. Naar men verneemt, vertrekt ook de heer de Boo van Alderwerelfc dezer dagen naar Parijs, ten einde de fortificatie- werken te bezigtigen en de werking der Pruisische artillerie op de Parijsehe forten na te gaan Men meldt uit den Haag: Een treurig gerucht loopt hier. Bij het verschrikkelijk spoorwegongeluk tusschen Marseille en Toulon zou de oud minister van Koloniën de Waal verwond zijn. Bij de familie is wel geen tijding ontvangen, doch tengevolge van andere berigteu, zijn reeds zijne beide zwagers naar het tooneel des onheils afgereisd. Het gerucht voegt er bij, dat de heer de Waal zou zijn opgenomen in het civiel hospitaal en dat zijn toestand van dien aard is, dat alle hoop op zijn behoud bestaat, zoo geen omstandigheden tusschenbeiden komen. Uit Amsterdam schrijft men, dat de heer de Vries het plan ontworpen heeft, om de oostelijke helft van het Paleis voor Volksvlijt voor schouwburgzaal in te rigten, terwijl de westelijke helft voor concerten enz. bestemd blijft. De noodige balkons, loges, enz., zouden daarvoor in het gebouw worden aangebragt. Plan en teekeningen, opge maakt door den architect, den heer Oudshoorn, zijn, naar men zegt, reeds gereed. Eerlang zou voor een en ander eene lee ning tot een bedrag van f 100,000 worden opengesteld. Te Scheveningen is door de bemanning eener pink bij de strandvonderij aangebragt dertien balen boomwol en een vat, inhoudende palmolie, door hen in zee gevischt op een afstand van zes uren van den wal voor Katwijk en waarschijn lijk afkomstig van een op zee vergane stoomboot, die door Scheveningsche visschers reeds eenige dagen in zee ten on derste boven drijvende was gezien. Volgens geruchten zoude door nog in zee zijnde pinken eene menigte goederen ge vischt zijn. Te Haring-Carspel loopt een gerucht, dat voor jaren een man f4000. in bankpapier met zich in de kist heeft laten begraven. De erven trachtten permissie te krijgen om zich van de zaak te vergewissen. Het volgende wordt uit Pouderooijen van 12 dezer gemeld: Gisteren avond kwam een wolf op eene ijsschots de Maas afdrijven. Nadat hij geschoten was, werd hij met een schietschouw door eenige rappe lieden aan wal gebragt. Het kostte eenige moeite om hem van de schots los te maken. Met het oog op de vele ongelukken die van tijd tot tijd, zoowel in stoomfabrieken als op spoorwegen en stoom booten voorvallen, en meermalen aan de onkunde van de ma chinisten moeten worden toegeschreven, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ryssen zich dezer dagen bij adres aan Z. M. den koning gewend en daarbij verzocht zoo danige bepalingen te maken, dat geene stoomtoestellen mogen worden bestuurd, dan door personen, waarvan gebleken is, dat zij daartoe de vereischte bekwaamheid bezitten. Het voorstel om aan Prinses Louise van Engeland een dotatie van 30,000 pond sterling en een jaargeld van 6000 pond sterling te verleenen, ter gelegenheid van haar huwelijk

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2