NIEUWSTIJDINGEN. woorden over zijne aanhalingen uit het laatste op3tel van den heer Knoop in de Gids over den militairen toestand van Ne derland. De heer v. d. K. noemt ons op juichenden toon zeer on gelukkig met ons beroep op den heer Knoop. En waarom Heeft de heer K. zijne vroegere denkbeelden over Nederlands verdedigbaarheid herroepen Heeft de heer K. met den heer v. d. K. betuigd, dat ook hij het gevaar van een oorlog met Pruisen zoo groot niet acht 01' heeft hij niet veeleer be toogd, eren als wij, *dat Nederlands onliajhankelijkheid meer dan ooit bedreigd wordt?" Heeft de heer K. niet even als wij zijne overtuiging uitgesproken dat Nederland zeer goed zijne onafhankelijkheid kan handhaven Wij kunnen dus niet inzien, dat ons beroep op den heer K. ongelukkig kan genoemd worden, daar hij, als deskundige ronduit bevestigt, wat wij als leek hoopten en vertrouwden. De eenige grond, voor de vreugde van den heer v. d. K. kan dus slechts zijn, dat de heer K. door de verandering van den toestand van Europa, wijzigingen in de middelen van defensie noodig acht, en dat punt nader onderzoekt. Maar dat was immers de kwestie niet. Het betrof de verdedigbaarheid van Nederland, niet de wijzi- ging of verandering der verdedigingsmiddelen, overeenkomstig de behoeften van den tijd. Moge dus de heer v. d. K. zich verheugen, omdat in dat opzigt de heer K. zijne inzigten deelt wij verheugen ons niet minder, dat de heer K. ons in onze overtuiging bevestigt, dat ons vaderland met vrucht tegen eiken vijand kan verdedigd worden. Wij achten het bovenstaande voldoende, om ieder lezer te overtuigen, dat, zoo in deze zaak een misverstand heeft bestaan, dit althans niet enkel aan ééne zijde mag worden gezocht. Ten slotte herhalen wij onzen mensch, dat de openlijke be handeling van dat misverstand eene nuttige uitwerking moge hebben Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 24 Febr. 1871. Bij koninklijk besluit is benoemd tot plaatsvervangend kantonregter alhier, de heer jhr. C. A. von Geusau, ontvanger der registratie en domeinen. Eenige schepelingen van Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman gisteren bezig zijnde op 's rijks werf met het vervoeren van steenkolen op een handwagen, reden de leuning eener brug aan stukken, tengevolge waarvan een deel der steenkolen te water geraakte, alsmede een der manschappen, direct sprong een ander hem nadaar men echter op korten afstand bezig was de machine van genoemd stoomschip te beproeven, was er op dat punt vrij wat dei ning in het water, waardoor beiden bewusteloos werdeneen schipper en een schieman sprongen daarop te water, om zoo mogelijk hulp te verleenen, het was echter te vergeefs, beide eerstgenoemden zijn verdronken en de laatsten hebben zich geborgen in een vaartuigje dat men hun spoedig had toe gestoken. Woensdag morgen jl. is Zr. Ms. fregat met stoomver- mogen Admiraal van Wassenaervan hier vertrokken, met bestemming naar Oost-Indie. De état-major van dien bodem is zamengesteld als volgt: Kapt. t/z R. L. de Haes, koinmandant; kapt.-luit. t/z J. H. P. E. Kniphorst, Ie offic.; luits. t/z le kl. J. M. Brevet en J. J. Engelvaart; idem 2° kl. J. Dalen, W. J. P. van Waning en H. Bernelot Moensadelborsten le kl. H. J. Kleynhens, W. L. baron van Verschuer, J. F. N. van Oosterzee, D. Stolp, J. A. P. van Dorth, M. F. F. J. de Nerée tot Babberich, L, G. Krol, .T. Wentholt, P. H. F. Volcke, J G. C. van Casteel, W. H. Dittlof Tjassens en J. Lastdrager; officier van gez. le kl. H. Evertse; idem 2e kl. C. J. k. de Grootofficier van administratie le kl. B. M. E. Crevecoeur, idem 3e kl. J. A. Sonnenberg; scheepsklerken J. C. Vos, J. de Visser, J. Mets, en F. J. Muller, officier-machinist G. B. Hardeskapt. der ma riniers J. A. Y. van Es, 2e luit. H. J. Jolles. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen berigt, is Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java onder bevel van den kapt.-luit. t/z. H. P. van Boneval Faure, op zijne terugreis uit Oost-Indië naar Nederland, den 26n Januarij 11. te St. Helena aangekomen, van waar het den 28n daaraanvolgende zou vertrekken. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft bevorderd tot luit. t/z. le kl., de luits. t/z. 2e kl. C. Ij. van Woelderen en J. M. A. vau Muikentot luits. t/z. 2e kl., de adelborsten dpr le kl. D. J. Boom en H. F. Kouvvenbergtot offic. van administratie le kl., de officieren van administratie 2e kl. K. J. Adams en J. C. Coops; en tot offic. van administratie 2e kl. de officieren van ad ministratie 3e kl. J. P. Vasseur en J. J. van den Berge; en benoemd tot offic. van administratie 3e kl., den adjunct-ad ministrateur A. Vermeulen en zulks met ingang van 1 Maart voor den luit. t/z. van Woelderen en den adelborst Boom, en van den 1 April daaraanvolgende voor de overigen. Den beminnaren van goede en degelijke muziek te dezer plaatse kunnen wij berigten, dat hun een zeer schoon, een prachtig concert wordt bereid, dat echter afhankelijk wordt gesteld van een zeker aantal inteekenaren. De kosten zijn vrij aanzienlijk, om beroemde solisten te doen hooren, wanneer echter bij inteekening de kosten slechts voor een zeker gedeelte zijn gedekt, willen de ondernemers het ontbrekende voor hunne risico nemen. Wij raden dus een ieder, die op muziekaal genot gesteld is, de inteekenlijst die hem dezer dagen zal worden aangeboden, met zijn handteekening te vereeren. De prijs bij inteekening zal zeer billijk worden gesteld. De ondernemers zijn de heeren Jac. de Jong solo-fluitist en Jacques Strelitski, eerste violist, beiden aan het Volkspaleis-orchest te Amsterdam. Voorts met medewerking van verscheidene andere solisten van het gunstig bekende orchest van het paleis voor volksvlijt. De bovengenoemde heer Jacques Strelitski is, naar wij vernemen, de zoou van den hier zoo vele jaren gunstig be kende acteur van dien naam; hoewel dit ten opzigte van zijne kunsttalenten eene aanbeveling is van geen bijzonder groote waarde, vertrouwen wij toch, dat velen, die immer bij het spel van den vader zich amuseerden en hem zoo dikwijls hunne hulde en luide toejuiching bragten,thans ook begeerig zullen zijn met de talenten van den zoon kennis te makeu. Woensdag is bij het departement van Marine te 's Hage aanbesteed, de levering van 14,000 kilogr. jarige inlandsehe of pruisische rogge. Minste inschrijver was de heer Janzen alhier, f 10.84 per 100 kilogr. -De minister van mariue brengt ter kenni» van be langhebbenden, dat schepen, komende van Curagaoaan eene observatie-quarantine van vijf volle etmalen zullen worden ou derworpen uit hoofde dat op een van dat eiland aangeko men vaartuig gedurende de reis zich gevallen vau gele koorts hebben voorgedaan. Men schrijft ons van Terschelling 22 Febr. De kapiteiu en verdere equipage van het in de buiten gronden zittende Engelsche fregatschip City of Kingston zijn gepasseerden Zondag gered en alhier aan wal gebragt. Het schip zal echter weg zijn en is daarvan bereids de tui- gagie gekapt en gedeeltelijk alhier aangebragt. Van de lading wordt nog steeds geborgen en reeds zijn hier meer dan 1000 vaten petroleum tegen het duin opgeslagen. Gedurende het jaar 1870 bedroeg het aantal geborenen alhier 115, levenloos aangegevënen 4, tweelingen 6het getal sterften in de gemeente 54, en daarbuiten 5; het getal hu welijken 34, echtscheidingen 1. Het getal der in de ge meente gevestigde personen was 19 en der vertrokkenen 30. Volgens den maandelijkschen loop der bevolking, is het getal zielen vermeerderd met 45 en bedroeg de bevolking op 31 December 1870, 3130 zielen. Men schrijft ons van Texel23 Febr Pas was de dooi ingevallen of de trouwe Ada van Holland hervatte haren dienst. Sedert Zaturdag jl. brengt de boot passagiers en briefpakketten weder geregeld tweemaal daags over. Als we op de moeijelijke togten zien die over den Hors moeten plaats hebbenals ons eiland door 't ijs wordt ingesloten dan verheugt zich hier gewis elk dat de winter met zijn ijs is verdwenen. Overal begint weer drukte te heerschen. De sehelpen- visschers hebben den arbeid hervatde schippers hebben de haven verlaten en de veldarbeid is weder aangevangen. Aan 't Oude Schild werd jl. maandag tot groote vreugde der jeugd een schoolfeest gevierd ten koste van een tal in gezetenen dat in de beste orde afliep. Dat zulke schoolfeesten het doorbrengen van een pretti- geu dag, hoogst nuttig werken is buiten twijfel. Waar door een Gemeentebestuur als te Texelzooveel wordt gedaan voor 't onderwijs, is 't zeker aangenaam dat de ingezetenen ook van hunne belangstelling m 't onderwijs blijken geven. Het herhaalde voorbeeld van Oude Schild's ingezetenen vinde veel navolging. Oude Schild, 24 Febr. Dingsdag avond a. s. houdt de Sociëteit Neptunus, de laatste winter-vergadering met dames. De heer Muller zal alsdan de laatste spreekbeurt vervullen, terwijl de heer G. Dros eene bijdrage zal houden. De volksvoorlezingen te Oude Schild zijn voor dezen win ter geëindigd. Men schrijft ons van Enkhuizen, 21 Febr. De Zuiderzee voor onze stad is vrij van ijs, evenzoo onze haven. De visschuiten zijn van het Nieuwediep hier aange komen, en enkele met visch beladen naar Amsterdam gegaan. Volgens telegraphisch berigt wordt hier morgen de Rot terdammer stoomboot verwacht. Men schrijft uit Rotterdam 22 Febr. Gisteren weigerden het meerendeel der sjouwerlieden voor het gewone loon te werken, nu er op eens met het openen der scheepvaart zooveel te doen was; er werd dan ook weinig gewerkt. Heden scheen men voor ongeregeldheden bevreesd te zijnten minste een patrouille mariniers heeft langs de boompjes en havens gewandeld. Het werk is echter hervat. Door het kantongeregt te Arnhem zijn een twintigtal personen uit die gemeente en omstreken, veroordeeld tot geldboeten of gevangenisstaflen, wegens overtredingen van de wet op de maten, gewigten en weegwerktuigen. Men moet Veronderstellen, dat onbekendheid met de bestaande wet van

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2