Een knappe Loopjongen. V e 1* v a 1 s c h i n g. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. A V E II T E N T I E N. Wiering er waard. LOOPJONGEN." De ondergeteekende 7 April 1869 (Staatsblad No. 57), oorzaak is geweest van deze veroordeelingen. Men wenscht daarom te herinneren, dat in de evengenoeinde wet (art. 11) is verboden het bezitten of voorhanden hebben van maten, gewigten en weegwerktuigen, niet overeenkomende met de in de wet bedoelde, op plaatsen die bestemd zijn of gebruikt worden tot het verkoopen, afleveren of in ontvang nemen van waren, en op plaatsen, waar deze voorwerpen strekken tot grondslag van heffingen of andere ontvangsten. Men schrijft uit Moerdijk 20 Febr. Na eenige woor denwisseling tusschen Adrianus Maas en Hendrik Roothorst matrozen aan boort der Belgische spoorboot, liggende in de haven alhier, heeft gisteren namiddag eerstgenoemde zijn makker met een mes in de borst gestoken, waardoor hij onmiddelijk overleed. Men zoekt de aanleidende oorzaak in het veelvuldig gebruik van sterken drank ter gelegenheid van 's konings verjaardag. Maas is door de marechaussees in verzekerde bewaring gesteld, en de justitie te Breda arri veerde nog denzelfden dag ter plaatse, tot het instellen van een geregtelijk onderzoek. OORLOGSBERICHTEN. Het sluiten van den vrede wordt als zeker beschouwd, ofschoon hij nog niet geteekend is. Het Duitsche leger zou waarschijnlijk a. s. Zondag Parijs binnentrekken, zonder eenige triomfantelijke vertooning. Het zou slechts korten tijd in de hoofdstad blijven. De Patrie zegt, dat graaf von IBismarck de vredesvoor waarden aan de kabinetten van Weenen, Londen en Peters- burg heeft medegedeeld. Ten gevolge dier mededeeling heeft er een drukke wisseling van dépêches plaats gehad tusschen die Hoven. De nieuw opgetreden regering in Frankrijk zal, nadat Spanje en Portugal reeds het voorbeeld van Engeland en Oostenrijk gevolgd hebben, Daar men zegt, eerstdaags ook door Rusland en Turkeije worden erkend. De heer Thiers zou den 21 dezer door keizer Wilhelm te Versailles in een particulier gehoor ontvaDgen zijn. Met hem zijn de heer en Jules Favre en Ernest Picard uit Bourdeaux naar Parijs vertrokken om namens de regering de vredesonderhandelingen te leiden. Bovendien zou ook de af gevaardigde Poyer Queriier de heeren Thiers en Favre naar Versailles vergezellen. Te Bordeaux scheen men te verwachten dat reeds gisteren of a. s. Zaturdag aan de nationale vergadering verslag zou kunnen worden gedaan, zoo al niet van den uitslag, dan toch van de grondslagen en den loop der vredesonderhandelingen. De bladen van Bordeaux zijn zeer optimistisch en meenen op goede gronden te kunnen verzekeren dat de eischen van Duitschland minder zwaar voor Frankrijk zijn dan men ver wachtte en niet strijdig met zijne eer. Ook de uTimes" beschouwt het sluiten van den vrede als op handen. De quaestie of de Duitschers een intogt of door- togt in Parijs zullen houden, en wanneer, schijnt bij die ge legenheid ook te moeten worden uitgemaakt. Onmiddelijk na het sluiten van den vrede en het ratificeren daarvan door de nationale vergadering, zou deze verdaagd worden, om later te Parijs weder bijeen te komen. Intusschen kunnen de acht commissien die door haar benoemd zijn tot het instellen van een onderzoek, niet slechts naar de militaire hulpbronnen, maar ook naar den binnenlandschen toestand, den handel, de finantien, de gemeenschapswegen enz., van Frankrijk, haar gewigtig en gewis niet overbodig werk ver- rïgten. Men verzekert dat de prinsen van Orleans Bourdeaux zouden verlaten, zonder zitting te nemen in de nationale vergadering. In een bij den Times ontvangen schrijven uit Versailles wordt gezegd: «In Engeland wordt de vraag gedaan, of Parijs gevaar loopt te worden gebombardeerd, indien de wapenstil stand afloopt zonder onmiddelijk door den vrede gevolgd te worden. Dat gevaar bestaat niet, indien de stad ophoudt vesting te zijn en hare poorten gewillig opent, indien de straat versperringen weggeruimd worden, en de Duitsche soldaten ongehinderd door de stad trekken en de openbare gebouwen bezetten. «Doch indien de hoofdstad, in het vertrouwen op haar over wicht in getalsterkte en met den moed van den wanhopige, op nieuw poogt den intocht des vijands te beletten, dan is een bombardement uiterst waarschijnlijk. Zeker is het althans, dat daarvoor alle aanstalten en toebereidselen door de Duit schers gemaakt zijn. In de forten worden de casematten naar den kant der stad met schanskorven beveiligd, en wordt de artillerie, die vroeger de Duitschers beschoot, naar de Fransche stad gerigt. De Duitschers zullen met leedwezen Parijs bom barderen, maar zij zullen het, desnoodig, gewis doen want zij moeten verder voorwaarts in Frankrijk trekken, indien de hoop op vrede ook ditmaal weder teleurgesteld werd. Intusschen zijn de Duitsche legerhoofden tevreden over den gang der ontwapening van Parijsde uitlevering der wapenen gaat er wel is waar langzaam, maar toch gestadig voort. De heer Gambetta heeft in de Nationale Vergadering zitting genomen voor Straatsburg. Voor den Elzas optreden de, wil hij de zaak van den Elzas in de Kamer bepleiten. Ledru-Rollin, die, in weerwil dat hij zich niet verkies baar wilde stellen, in drie departementen tot lid der nationale vergadering verkozen is, heeft in alle drie bedankt. In Parijs begint langzamerhand weder het gewone leven zich te herstellen. De colleges zijn heropend, maar de pro fessoren en studenten verschijnen nog in uniform. Vee wordt bij groote hoeveelheden ingevoerd, maar de nieuwsgierigheid naar de kudden, welke men in zoo langeD tijd niet had gezien, is nog niet geheel geweken. Het grootste gebrek is aan brand hout. De bosschen van Vincennes en Boulogne zijn bijna geheel geveld aan de Pruisen is vergunning gevraagd tot het kappen van hout in het bosch van Bondy. Er heerschen vele ziekten. De gezondheidstoestand om Parijs en ook in andere deelen des lands is zeer slecht, ten gevolge van het zorgeloos zoo genaamd begraven van lijken. Wanneer de warmte toeneemt, vreest men nog meer noodlottige gevolgen van de uitwaseming van den grond reeds zijn er maatregelen genomen, om zooveel mogelijk te herstellen wat men te kort gekomen is. Alphonse Karr, de bekende schrijver der «Wespen,heeft den volgenden brief aan de dagbladen te Lyon doen toekomen: Ik verzoek u mij, bij mijne doorreis door Lyon, een weinig ruimte in uwe kolommen af te staan. Geen phrase meer. Frankrijk heeft geen tijd ze aan te hooren of te lezen. Acht dagen lang heb ik mij opgehouden in de door de Pruisen bezette streken, en ik heb het leger van Bourbaki de wijk zien nemen op Zwitschers grondgebied. Ik heb veel gezien, ik kan waarheden zeggen, en zij zullen binnen eenige dagen gezegd worden. Op dit oogenblik wil ik slechts twee daarvan verkondigen Ik verlang dat de nationale vergadering te Bor deaux iemand die onze gevangenen, onze gewonden, onze zieken, onze stervenden gezien heeft, als getuige in haar midden roepe want ik geloof dat ook zij het regt hebben vertegen woordigd te worden. Ten tweede verlang ik dat een lijst gedeponeerd worde op het bureau van den president der na tionale vergadering, waarop ieder afgevaardigde, die voor het voortzetten des oorlogs is, zijn naam schrijft. Deze lijst zal dan het stamregister zijn der voorhoede, aan welke de eer zal te beurt vallen, het eerst tegen den vijand op te rukken. 3Jn0e5tmticn. Be Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders M IJ E It 1 I van een ingezetene van Vlielandover de nieuwe post wet en de verbinding van de telegraaf en de posterij. En als de winter 't zoute nat In schotsen ijs doet stollen, Dan wordt de zak die 3t mail bevat, Vervoerd met open jollen. Die jollen varen op het tij, Daar moet zich elk naar regelen; Soms is men er des avonds bij, De pakken te verzegelen. Wanneer men dan een brief verzendt, Waaraan iets is gelegen, Heel naar de haven - 't is een end! Langs ongebaande wegen. Door duisternis 't is veel gewaagd, Wijl men zoo ligt van 't pad raakt, Als sneeuw ons in de oogen jaagt, Of regen ons doornat maakt. Hoe ligt gaat zulk een brief te loor, Begrijp eens welk een' schade, Geen wet geeft er vergoeding voor, De koopmau geen genade. Kan men dan zelfs niet bijgeval, Men moet een bode halen, Die doet ook niets voor niemendal, Dus is 't al weer betalen En zomers, als men op den duur Voor zijn gezin moet slaven, Dan kost een brief ons wel een uur, Met loopen naar de haven. Zoo kost die wet ons geld-en tijd, De loop niet eens gerekend, Ismen toch gaauw een kwartje kwijt, Als af dat niets beteekend. Wie immer op de vrijheid snoeft Der vrije Nederlanders, En dus geen vrijheid meer behoeft, Wenscht hartlijk uaar wat anders. Maar, zegt men aan den anderen kant, Ik laat mij niet bedotten, De vrijheid in 0119 vaderland, Daar valt niet mee te spotten. Een kind, dat voor een booswicht rijpt, Dat zou ik niet begeeren. Een postwet die ons kuoeit en knijpt, Die past ons niet mijn heeren. De nieuwe postwet baart ons nood, Hetgeen weldra zal blijken, Want zij ontneemt den armen 't brood Om rijken te verrijken. De nieuwe postwet toont ons klaar, Hoeveel wij moeten lijden. Betalen maar betalen maar Is 't wachtwoord dezer tijden. De oude postwet die was goed, Een ieder was tevreden; Wijl men de nieuwe laken moet, En dat niet zonder reden. Als ik per regel werd betaald Met op die wet te smalen, Ik gaf een feestmaal, dat 5s bepaald, Voor hetgeen ik zou behalen. De oude port was niet te zwaar, Die was zeer goed ts dragen; Een brief, dat was tien centen maar, Dus viel er niet te klagen. Een brief die aangeteekend was En dubbeld was gezegeld, Elk gaf tien centen daarmee pas, En alles was geregeld. De nieuwe wet waar 't Vlieland geldt. Zet menigeen in 't Zonnetje. Het kost ons menige loop door 't veld, En menig blaauw couponnetje. Het postkantoor stond in de buurt, Dat was voor ons noodzakelijk, Nu men ons naar de haven stuurt, Is 't verre van vermakelijk. Een postwet die de eer geuiet De rijken te behagen, Dat is de ware postwet niet, Die wij blijmoedig dragen. Hiermee is mijn gedicht gereed, Och noem het toch geen laster, Is er soms een die 't beter weet, Hij zegge 't maar gepaster. S. W. K. STAAT der BRIEYENgeadresseerd aan Onbe kenden, gedurende de 1° helft van Januarij 1871. Wed. Samot, D. Leijn, H. Troost, Wijnt, C. F. Lueske' T. H. J. de Bruijne, mej. A. C. Dekker, W. van Brederode» wed. K. Verbruggen, H. S. Baarslag, S. Vermeer, H.W. de Rooden, Polak, W. G. Oosen, allen te Amsterdam; P. Boon, Beest; K. Gasten, Brielle; van Dors, Crommenie; C. Bielen, GorinchemA. de Bruijne, Melvien, J. P. Roelofse, H. Kie- geling, 's Gravenhage G. Weijmer, 2 stuks, NieuwlaDd; Jane v. Dijk vrouw van C. Velt, (niet vermeld); Schoveig, Oost- mahornmej. W. Boomgaard, J. v. d. Anker, Rotterdam J. S. van Dijk, Utrecht. Be Directeur van het Postkantoor HERWEJJER. Niettegenstaande het wettig deponeren van de Vignetten bestaat er geen stad van eenig belang in Duitschland, waar de verpakking van de Stolt,werck'sche Borst-Bonbons niet meer of min wordt nagemaakt, somtijds zelfs onder misbruik van den naam. Men gelieve derhalve op het zegel te letten Van 16 23 Febr. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. GEBOREN Jacobus, zoon van Pieter Karei Verberne en Keetje Spigt. Cornelia, dochter van Gerrit Dros en Petronella Tanis. Harretje Reinoutje, dochter van Piqjer Koorn en Carolina Frederika Danhof. Ja- cob, zoon van Gerrit Zoetelief en Neeltje van Keeren. Jan, zoon van Cornelis Bremer en Jetske Hillenius. Cornelis, zoon van Abraham van Lenten en Cornelia Krijnen. Leendert Pieter, zoon van Pieter Bruin en Cornelia Kunst. OVERLEDEN .- Johannes Moritz Riet, 17 dagen, zoon van Jan Riet en Johanna Cornelia Hesterman. Meijne Slinger, 66 jaren, weduwnaar van Ronkje Peerenboom. MAKKTBERIGTEN. SCHAGEN 23 Febr. 1 Paard f60, 5 Runderen, Gelde Koeijen f70 190, Vaarsen fi Kal'koeijcn f20 Nuchtere Kalveren f4 a 6.500 Schapen, Vette Schapen f23.50, Overhouders f 16 a 24.50, Bokken en Geiten f6 a 12 Magere Varkens fl2a 18, 40 Biggen f5 a 8, 16 Konijnen 50 a 75 ct., 30 Kippen f0.50 a 1.50, 25 Eenden f0.85 a 1.25, Duiven fa 300 kop Boter fl.46* a 1.53* per KG 20 KG. Kaas 35 a 45 ct. per KG., Kipeijeren f3.de 100 st. PURMEREND, 21 Feb. Aangevoerd 75 stapels Kleine Kaas, 1 Middelbare. Boter van f 1 55 tot fper kilog. Gemiddeld f 1.50 per kilo. Aangevoerd 69 runderen. Vette Koeijen iets lager in prijs, flauwe handel. 9 Paarden, 30 Vette Kalveren Prijs van f0.75 tot 1.per kilogr. Han del vlug. 191 nuchtere Kalveren Prijs van f4 tot 10 per stuk. Handel stug. 35 vette Varkens Prijs was van 46 totoSCts per kilog. Handel vlug. 4 magere Varkens van f 10 tot 12 en 125 Biggen van f 6 tot 7. Handel stng, 459 Schapen en Lammeren. Vette Schapen prijshoudend. Overhouders minder in prijs, stugge handel, 8 Ganzen f 2.50 tot12 Zwanen f6.50 a - per stuk, Kipeijeren f3.50 a 3.75 de 100 st. WORMERVEER, 22 Feb. Aangevoerd - stapels kaas; - kleine, hoogste prijs f 31.50; - middelbare, hoogste prijs f 27-50 ENK HUIZEN, 23 Feb. Mosterd per hectol. f 19 a 23.Karweij per 50 kilo f16 a 16.75, Maanzaad. Graauwe Erwten f 16.a 18.Capucijnders f 13 a 16. Bruine Boonen f 14 a 16.Haver f-. Garst f LONDEN, 23 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 770 Runderen, 5560 Schapen en Lammeren, 70 Kalveren en 90 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 5/8, Scha pen en Lammeren 6/4 Kalveren 6/-, Varkens 5/8. Dingsdag 28 Februarij vertrekt van. hier do West-Indische mailper eerste trein. Ondertrouwd J. D. A. VAN der VALK en I. TICHELAAR. Helder23 Febr. 1871. Wegens de ingevallen dooi, de hardrijderij niet plaats gehad kunnende hebben, zoo kunnen zij, die ingeteekend hebben, hunne gelden, tegen afgifte van het ontvangen bewijs, bij den Penningmeester SCHOLTEN terug erlangen; of het, naar verkiezing, ter beschikking stellen van de jong opgerigte IJsclub. Woensdag den I M a a rt e. k„ zal IH SWAtP, Tandmeester en vervaardiger van Kunst tanden, te spreken of te ontbieden zijn bij Mejufvrouw de Wed. VISSER, en alsdan zijne Abonnenten bezoeken. Er wordt gevraagd Adres bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOY, Binnenhaven No. 29. zijne HOROLOGIEMAKERIJ uitgebreid hebbende, be- rigt de ontvangst van een fraai assortiment Gouden en Zil veren REMONTOIRS AU PENDANT, REGULATEURS, zeer geschikt voor g-aiigen en vestibules benevens een groote collectie Vergulde cn Marmeren PENDULES tevens ontvangen de nieuwste modellen van Gouden OORIJZERS. Heldernaast het Postkantoor. J. F. MANIKUS.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3