HELDERSGHE COURANT. Jïieuros» en Woensdag flöoertentte-öfaö. 1 Maart. Elfde Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 1019. 1871. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren)en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyebtentien van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezendeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. G IL T J E S. <$jficiëcl gedeelte. POLITIE. Gevonden eene MEDAILLE voor 12jarige dienst en een BINOCLE. Helder, 28 Eebruarij 1871, Be Commissaris van Politie A. C. BOONZAJEll, JSiet-officiëel gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 28 Eebr. 1871. Wij mogen niet nalaten een woord van hulde te brengen aan de onderofficieren der infanterie, die hier gisteren avond hunne talenten ten beste gaven, ter ondersteuning van de lijdende menschheid. De moeite, zorgen en inspan ning, die zij zich daartoe hebben getroost, zijn zeer vele. In de opgevoerde stukken werden verscheidene karakters zeer goed weer gegeven en inzonderheid viel aan de voor gedragen chansonnetten een buitengewoon applaus ten deel. De daarin gebragte, zeer originele, variatien, over de tijds omstandigheden, waren zeer adrem, doch vooral mimiek en voordragt, die uitstekend waren, hebben tot het welslagen zeer veel bijgedragen. Wij hopen in een volgend nommer de netto opbrengst te kunnen melden. Z. M. heeft aan de heer C. A. J. van Rosendael, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als la luitenant bij het artillerie-vrij korps alhier. Naar wij vernemen zijn gepasseerden nacht drie personen uit de gevangenis te Alkmaar ontvlugt. Zr. Ms. schroefstoomschip Kijkduinonder bevel van den kapt.-luit. t/z. H. E. Bunnik, is Zaturdag middag van Cura?ao alhier binnengekomen. Gemelde bodem ontmoette den vorigen dag Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaerstoomende bij Dover. Naar men verneemt, zal de kapt.-luit. t/z. A. Schot- borg als chef der afdeeling personeel bij het Ministerie van Marine met 1 Mei a. s. vervangen worden door den kapt.-luit. t/z. J. J. Boelen. Veertien dagen na het heropenen der binnenvaart moet een detachement suppletietroepen sterk .46 militairen, waar onder een onderofficier alhier aan boord gaan van het schip Suriname, gezagvoerder H. Houtkoper, bestemd naar Suriname. De dag van het vertrek uit Harderwijk wordt dus later bepaald. De Staats-Ct. meldt, dat ingevolge magtiging des ko- nings de bevolen garnizoensveranderingen in de maand Mei a. s. wegeus de heerschende pokken-epidemie niet zullen plaats hebben. Bij ons is ingekomen met verzoek tot plaatsing: een uittreksel uit een schrijven, bij pastoor Diependaal ontvangen, van eeD lid der Typhuscommissie te Egmond aan Zee, waaruit de toestand daar ter plaatse Dader blijken kan,. Het luidt als volo-t "Uwe medewerking is niet te vergeefs ingeroepen, want in aanmerking genomen de plaats en ook de vele behoeften die daar zullen zijn, ontvangt de commissie betrekkelijk vele bijdragen van den Helder. Over het algemeen komen er ruime giften. Gelukkig want er is veel noodig. We hebben een barak of hospitaal van het »Roode Kruis" ontvangen, die de com missie, behalve f700.voor het aanschaffen van vele be- noodigdheden voor die inrigting, wekelijks ongeveer f300. kost. We hebben daarin n.1. 6 mannelijke en 5 vrouwelijke oppassers, kagchels waarin in het etmaal 2 mud steenkolen verstookt wordt, daarnevens een waschinrigting, waar da gelijks gewasschen wordt en nu reeds een vat zeep is verbruikt. De zeer doelmatig ingerigte barak met mannen- en vrouwen zaal, is nagenoeg vol; maar omreden er zoovele lijders zijn, «die daarin opgenomen moesten worden, maarniet kunnenzoo heeft ODze geneesheer een voorstel gedaan, om nog een ge bouw in te rigten voor herstellende lijders, welk voorstel door de commissie aangenomen is, zoodat wij nu daartoe po gingen zullen aanwenden, hetzij door nog een barak van het »Roode Kruis" aan te vragen, of het schoolgebouw daarvoor in te rigten, ten einde de lijders die in de barak uitgeziekt zijn maar nog DÏet in staat om naar hunne woningen terug te keeren, daarin voor een tijd op te nemen en door het toedienen van versterkende middelen, de uitgeputte krachten te herstellen. We zijn er nog lang niet af; het getal lijders blijft voortdurend op dezelfde hoogteen nu in deze week zijn er opnieuw weer 10 patiënten bijgekomen. We hebben het dorp verdeeld in wijken, zoodat elk lid der commissie zijn wijk heeft, en bij welk lid men zich eenmaal per week komt aanmelden voor die gezinnen, welke tot die wijk behooren en waarvan de patiënten in de barak niet zijn opgenomen, aan welke alsdan 2 a 3 gulden wordt verstrekt. Want, of schoon deze niet-opgenomen lijders behoorlijk van soep, rijst en goede legerstee voorzien worden, hebben zij nog andere behoeften waar geld voor noodig is; zoodat door de gezament- lijke leden der commissie ook hieraan f 300.per week wordt uitgegeven. De inkomsten zijn aanzienlijk, maar ook de uit gaven zijnzoo als gij ziet, enorm groot. Het dorp blijft voortdurend geteisterd, want vanafOctober '70 is er nog niets verdiénd, en de visscherij, al wordt het goed weer, kan vooreerst niet begonnen worden van wege de ziekte. Mogt er toch spoedig eenige verandering komen In overleg met de heeren Stieltjes, de Bordes, Kool, Henket, Waldorp en Galand, zijn door den hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen eu de havenwerken in Peru, den heel de Quartel, gekozen tot ingenieursde heeren Troost, van den Bosch, Berner en van der Sterr, en tot adjunct-ingenieurs de heeren van Hees, Bruins, Weehuizen, Lokker, de Quartel, Jonkergouw, enz. Hun vertrek is bepaald in Junij 1871. Door voor noemden hoofdingenieur zal aan den miuister van Openbare Werken in Peru magtiging worden gevraagd, om in November 1871 als ingenieurs en adjunct-ingenieurs te laten volgen de heeren Deeuik, Huijdecoper, Snethlage, Cornelissen, Ver mannen, Eol, ten Docsschate, Messer, Ritsema, de Jongh, Yarman Burkink, Geveke, Meijer, enz. De benoodigde géodésique instrumenten zullen worden aan geschaft en beproefd door Professor Henket te Delft, en franco te leveren te Lima voor rekening van het Peruaansch Gou vernement. Voorloopige contracten zullen worden gesloten door den hoofdingenieur de Quartel, in Nederland en Engeland, tot levering in 1872 en volgende jaren van al de benoodigde locomotieven, spoorstaven, bouten, goederen- en personenwa gens, ijzeren bruggen, los- en hijschkranen, enz., alles onder nadere approbatie van den minister voor de Openbare Werken in Peru. Eeu hoofdofficier, die op eigen kosten de defensie- en aanvalswerken om Parijs wenschte te bezoeken, heeft, zoo meldt de Arnh. Ct., daartoe geen verlof gekregen. Waar schijnlijk moet eerst de officiëele commissie vertrokken zijn, eer men Nederlandsche officieren toestaat, zij het ook voor eigen kosten, hun practische kennis door een dergelijke reis te vermeerdereu. De Arnh. Ct. hoopt, dat de Kamer den Minister over het weigeren van dit verlof om inlichting zal vragen. Uit Utrecht schrijft men: //De pokken-epidemie blijft alhier op onrustbarende wijze heerschen. Geregeld hebben door elkander een twintigtal aangiften dagelijks plaats, en klom het sterftecijfer, in gewone tijden, even 30 wekelijks

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1