bedragende, in de laatste weken tot ruim 100. Overal, in de" aanzienlijke zoowel als in de mindere wijken, treft men liet opschrift: u Besmettelijke ziekte," hier en daar afgewisseld niet nadere aanduiding van //gewijzigde pokken," //windpok ken" enz. Van de Friesche zeekust meldt men dat het ijs in de Zuiderzee nog zeer hoog zit opeengehoopt. Voor de Lemmer en Hindelopen o. a. is de opschuiving zdó geweldig, dat de scheepvaart nog onmogelijk kan hervat worden. Men deelt uit Amsterdam aan de Tielsche Gt. het vol gende verhaal mede. Voor de waarheid daarvan durft de re dactie echter niet instaan. //Iemand te Amsterdam geëngageerd met een meisje uit den deftigeii stand, mede aldaar woonachtig, kwam haar dezer dagen, als naar gewoonte, bezoeken. Daar de jonge dame niet te huis was, werd de galant door de dienstbode in een kamer gelaten, om daar de terugkomst zijner aanstaande af te wachten. Nadat hij op de canapé had plaats genomen, overviel hem, hetzij door vermoeijeuis, hetzij door verveling, de slaap. In dien slaap nu had hij een naren drocfm. Hij droomde namelijk dat hij een moord had begaan, ter dood veroordeeld was, en thans op het schavot- werd gebragt. Op het oogenblik, dat hij de scherpe snede der guillotine wachtte, tikt zijn meisje, dat inmiddels was binnengekomen en hem slapende vond, met den stok harer parapluie hem even op den nek, juist op de plaats waar de arme droomer den slag ver wachtte. Deze onschuldige opwekking uit den slaap deed hem 7,66 hevig ontstellen, dat hij niet lang daarna aan de gevolgen van den bekomen schrik, tot diepe droefheid van betrekkingen en vrienden, overleed." Te Groningen werd een brief met een postzegel be zorgd, die gebruikt scheen. Men vond de afzendster, en be tuigde. haar, 'fc was een dienstmeisje, dat op de handeling straf bedreigd was. Wel, zeide zij, ik heb toch al mijn best gedaan om die zwarte stipjes er precies op te maken, als er op den brief stonden, die ik had ontvangen Eenige dagen geleden werden te Londen de beroemde paarden van graaf Lagrange verkocht. Voor de 42 paarden werden gemiddeld f2500.per stuk betaald. De hoogste prijs werd betaald voor de //Etoile du Soir," welk paard toe gewezen werd voor ruim f 10,000.aan den heer Moffat, die nog twee andere kocht van f7000.en f6000. In cene worsteling, welke onlangs te Herchies bij Bergen (Henegouwen) tusschen de leden van een zelfde huisgezin plaats had, heeft een vader zijn zoon gedood. Dronken zijnde, greep hij namelijk een geweer, dat aan den muur hing en bedreigde er zijn zoon mede. Deze, door zijne zuster ge holpen, poogde zich van het wapen meester te maken. Na volgde er eene worsteling tusschen den vader en zijne kinderen. Een andere zoon, 15 jaren oud, welke reeds te bed was, kwam op het gerucht toegesneld, om zijnen broeder en zijne zuster te ontzetten. Dit was noodlottig voor hem naau- wèlijks toch was hij tegenwoordig, of hij viel, door een kogel doodelijk in het hoofd getroffen. Men schrijft uit Kopenhagen, dd. 20 Febr. Wij moeten tot het jaar 1S29 teruggaan, om een winter te kunnen vinden, die in koude kan evenaren met hetgeen wij tot hiertoe beleefd hebbenvooral was de eerste helft van Eebruarij zoo bar, dat een Bus zich zeker heel goed tehuis had kunnen vinden in de 15° E, die wij gisteren voor acht dagen op onze minimum-thermometers bespeurden. Toen de Nederlandsche vloot in 1660 onder de Ruyter te Kopenhagen overwinterde, moet het echter nog kouder ge weest zijn, daar de groote admiraal zelf ernstig ziek was en 600 van zijn scheepsvolk ten gevolge van de koude overleed. Van weelde ziet men te Parijs geen spoor meer. Elegant geklecdo vrouwen ontmoet men in 't geheel niet meer en - zelfs de dienstmeisjes en naaistertjes, die er zoo slag van hadden om zich alierkoketst op te sieren, hebben geen strikje of lintje meer aan coiffure of lijfje. Doch in weerwil hunner groote, ellende hebben de Parijzenaars toch nog hun geestig heid weten te behouden. Zoo hoort men op 't oogenblik te Parijs niet meer: //Vous m'embêtez," maar //Vous me gambettez." Bij gelegenheid der capitulatie van Parijs werd ook te Zeirs geïllumineerd en las men voor de woning van een barbier 'l-volgonde luimig transparant Molike en ik zijn beiden te Parchim geboren. Hij heeft de Franschen, ik de Duitschers geschoren. ©0SIlL©i&&IBSESSEGïTE&'. Zondag jl.tusschen 5 en 6 ure, werden de vredes-preliminairen geteekend. De voorwaarden zijn deze: Frankrijk staat den Elzas en Duitsch Lotha ringen met Metz aan Duitschland af. Belfort blijft Tot Frankrijk hehooren. Frankrijk betaalt voorts vijf milliard oorlogsvergoeding, die binnen drie jaren moeten voldaan zijn. Gedurende dien tijd blijven Fransche vestingen en ander grondgebied door Duitsche troepen bezet. De wapenstilstand, die Zondag te middernacht verstreken was, moet voor twee dagen, volgens anderen tot 6 Maart verlengd zijn. Die verlenging is noodzakelijk om de vergadering te Bourdeaux in de gelegenheid te stellen tot bekrachting van deze voor Frankrijk allertreurigste, maar onvermijdelijke vernedering. Want een vernedering, een nameloos diepe ver nedering, niet een transactie, schijnt dit vredesver drag voor Frankrijk te moeten zijn. Het blijkt niet dat de Fransche onderhandelaars iets van belang hebben kunnen afdingen op de harde eischen van Duitschland, tenzij welligt den afstand van Belfort. Ongeioofelijke moeite schijnt door den heer Thiers gedaan te zijn om ook Metz voor Frankrijk te be houden. Zelfs zou hij er een millard thaler hooger oorlogschatting voor hebben willen geven, of eene combinatie hebben voorgesteld, waardoor Luxem burg aan Duitschalnd zou komen, maar ten koste van de Fransche schatkist. De Duitschers schijnen echter onverbiddelijk te zijn geweest op dat punt, in weerwil zelfs, volgens sommigen, van de tusschen- komst, lees-., den raad der Engelsche regering. Eindelijk, en dit is de laatste, niet de minst bittere druppel in den drinkbeker, dien Frankrijk tot op den bodem zal moeten ledigen, de Duitsche troe pen zouden Maandag Parijs binnenrukken. Keizer Wilhelm zou zijn tweede ontbijt gebruiken in het paleis Elysée Bourbon, zoo als bet plan schijnt te zijn geweest. De beproeving zou voor de Fran schen alleen een weinig getemperd worden door het beperken van bet door de Duitscbers door te trek ken gedeelte van Parijs. Die beperking zal even wel niet minder in 't belang van deze zelf zijn daar de mogelijkheid van betreurenswaardige con flicten cr geringer door wordt. De schimpende en scheldende houding der Fran sche pers tegenover den Duitschen overwinnaar wordt van Duitsche zijde als reden aangevoerd, dat ook deze eisch moet worden doorgezet. Wonder is 't niet dat met zulke harde voorwaar den,waarbij door sommigen nog van een opge drongen handelstractaat wordt gewaagd, de onder handeling langer geduurd beeft dan men verwachtte. Het Journal do Bordeaux zegt, dat in een briet uit Parijs wordt verzekerd dat de Mont Valërien door de Prui sen bezet zou blijven tot na volledige afbetaling der oorlogs schatting. De Frankf. Ztg. deelt als stellig mede dat Napoleon, zoodra de vrede geteekend is, Wilhelmshöhe zal verlaten; het vertrek, waarvoor reeds toebereidselen gemaakt worden, zou op 28 dezer vastgesteld zijn. Het is intusschen nog onbe kend of hij zich op zijne bezittingen in Zwitserland of in En geland vestigen zaldit zou van de omstandigheden afhan kelijk zijn. De Zeidl. Corr. schrijft Hier is het gerucht verbreid, dat er na het einde van den oorlog ter gedachtenis aan onze gesneuvelde dapperen eene algemeene rouw zal verordend worden. Wij kunnen wel niet voor de waarheid van dit berigt instaan, maar wij hebben het toch van goed ingelichte zijde hooreu bevestigen. Er circuleert in Franki-ijk eene petitie, waarin verzocht wordt, om den zetel van 's lands bestuur voor goed buiten Parijs te vestigen. In dit stuk wordt gezegd, dat de held haftige verdediging dier stad bewondering verdientParijs blijft ook de hoofdstad der beschaafde wereld de kunsten, de wetenschappen zetelen er grootsche gedachten zullen er steeds ontkiemen maar de gezette en zoo gewigtige arbeid, waaraan het Gouvernement zich moet wijden en het ernstig werk van het vervaardigen der wetten behooren onttrokken te worden aan de gevaren van zulke groote opeenhoopingen der bevolking, waarbij alle omverwerpende theoriën ingang vinden. De petitie wijst op New-York, die de voornaamste stad iS" van Amerika, zonder nogthans de zetel van het Gou vernement te zijn. Het wijst ook op Amsterdam. Het voorbeeld van Garibaldi is gevolgd door zijn beide zoons Menotti en Ricciotti. Ook deze hebben hun ontslag genomen als legerhoofden in de Vogezen en met hen de meeste buitenlandsche officiers welke in dat ieger dienden. Ook hieruit kan men zien dat de oorlogspartij in Frankrijk dagelijks zwakker wordt. Onder de geheime papieren op de Tuillerien gevonden, komt ook eene instructie voor betreffende de verdediging van Parijs, in geval van een opstand. Uitvoerig zijn de orders, aan de militaire autoriteiten voor zulk eene gebeurtenis ge geven een der voornaamste bepalingen echter isdat ieder die met de wapenen in de vuist gevaDgen wordt genomen,

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2