Het einde van den Strijd. grootingen ten behoeve van de dienst hier te lande en in Oost- en West-Indie, zal overblijven, zullen wij u nog met den eensus, .noch met het hooger onderwijs bezig houden eene andere zorg heeft voor het oogenblik den voorrangde pligt, dien de gebeurtenissen van de jongste jaren ons op leggen; de pligt om de middelen onzer verdedigbaarheid meer en meer te verzekeren. Het ministerie legt zich toe, om de ontwerpen van inrigting onzer defensie, van herziening der militiewet, van nieuwe regeling der schutterijen, van de in vele opzigten daarmede zamenhangende herziening van ons belastingwezen, tegen de a. s. zitting voor het overleg met de Staten-Generaal rijp te maken. Tn de tegenwoordige zitting zijn ontwerpen betreffende eenige gewigtige tractaten, de tienden, regterlijke organisatie en het Indisch tarief te voorzien; de twee laatste evenwel waarschijnlijk niet zoo tijdig, dat zij nog in behandeling zullen kunnen komen. Men stelt zich gewoonlijk meer voor dan men volbrengt; mogen wij, gouvernement en Kamer, zoo gelukkig zijn, nu eens het omgekeerde te zien gebeuren. Ten slotte ontvange de Kamer eene persoonlijke betuiging van twee oud-soldaten van uw kamp. De minister van Ti- naulien en ik hebben in de verwisseling van onze zetels in uw midden met moeite toegegevende Kamer vergunne ons de hoop te voeden, dat de welwillendheid, die wij op de banken ondervonden, ons ook hier aan de tafel bijblijve. De minister van Oorlog berekent, dat wij in het begin van het volgende jaar in het bezit zullen wezen van een getal van 20,900 geweren, stelsel de Beaumont, waarmede alsdan reeds een gedeelte der infanterie kan gewapend worden. De voorraad patroonhulzen zal bij het begin van het volgende jaar tot 171- millioen gebragt zijn. De minister vraagt reeds nu eenige gelden aan, om bij elk bataillon grenadiers en ieder der 32 veld-bataillons infan terie één 2e luitenant meer in de sterkte te kunnen opnemen. Hierdoor zal tevens het vooruitzigt tot eene plaatsing ge opend worden voor de onderofficieren, die eerlang zullen worden opgeroepen tot het afleggen van het examen tot ver krijging van den rang van officier, en voor de kadets van het derde studiejaar bij de militaire akademie, die in dit jaar het radikaal verkrijgen om tot 2e luitenant te worden aangesteld. Naar men met zekerheid verneemt, is thans het tractaat met Engeland, waarin de afstand der Kust van Guinea be grepen is, door het Nederlandsch Gouvernement, behoudens nadere goedkeuring van de Wetgevende Magt, geteekend. -Aan de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp tot uitbreiding van de oefening der leden van den eersten ban der dienstd. schutterijen. Dezen zullen, volgens dat ontwerp, ook buiten tijden van oorlog (waarvan de schutterij spreekt) gedurende de maanden April, Mei en Junij driemaal in elke week, telkens gedurende drie weken, zooveel mogelijk in vereeniging met de in de gemeente aanwezige militaire bezetting in den wapenhandel en het schieten worden geoefend. De manschappen beneden den rang van officier genieten daar voor eene schadeloosstelling uit 's Rijks kas, welke de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog blijkens de Memorie van Toelichting zich voorstellen te bepalen op f 0.70 voor ieder onderofficier, f 0.60 voor een korporaal en f 0.50 voor een schutter, tamboer of hoornblazer, voor elke oefening. Als een bewijs van de uitmuntende resultaten door de maatschappij de Volharding te "'s Gravenhage gevestigd, tot uitoefening der zeevisscherij enz., verkregen, wordt ge meld, dat, na aftrek der kosten van oprigting en de afschrijving voor het vernieuwings- en reserve-fonds, het dividend over het afgeloopen boekjaar voorloopig is vastgesteld op tien percent. Deze uitkomst, na een zoo kort bestaan, voorspelt aan die maatschappij, waarvan de heer M. Passer te Scbe- veningen directeur is, eene schoone toekomst. De vlasbouw in 1869, behalve in Utrecht in alle pro vinciën van Nederland uitgeoefend, strekte in dat jaar zich uit over meer dan 26,500 hectareu. De uitkomst was, dat werden geoogst p. m. 14,129,900 kilogr. vlas en 232,850 hectoliters lijnzaad. De waarde van dien oogst wordt ge schat op f15,220,650; het vlat op f11,727,825, het lijn zaad op f 3,492,825-. Van Diepenveen berigt men. De schapen worden door vele kooplieden in deze omstreken tegen buitengewoon hooge prijzen opgekocht en naar Frankrijk verzonden. Ook is ip de laatste dagen eene groote menigte aardappelen naar dat land gezonden, welke met emballage ad f3.25 per hectoliter werden opgekocht. De Raad der gemeente Winschoten heeft het denk beeld door eene commissie uit zijn midden geopperd, om de heffing van alle schoolgeld voor het genot van lager onder wijs in de gemeente af te schaffen, naar Burgemeester en Wethouders gerenvoijeerd, ter fiue van nader berigt en raad. De commissie kwam tot haar denkbeeld, omdat 1. de jaar- lijke opbrengst van de bedoelde schoolgelden geen gelijken tred houdt met het steeds grooter wordende aantal leerlingen 2. het schoolbezoek door den bedoelden maatregel krachtig zal worden bevorderd3. daardoor een einde zal worden ge maakt aan de onregelmatigheid, die thans bestaat in het al of niet vrijstellen van de schoolgelden. Daar kwam nog bij, dat het schoolgeld van het gymnasiaal onderwijs aldaar zeer laag is gesteld, ten voordeele uitsluitend voor den gegoeden stand, en alzoo ten koste van de gemeentekas. Dat men met het gebruik van mosselen voorzigtig moet zijn, leert men weer uit hetgeen Zaturdag avond te Groningen is voorgevallen. Iemand had toen mosselen ge bruikt, zouder er iets bijzonders aan te merken. Des nachts werd hij hevig ongesteldzijn ligchaam zwol geheel op. Gelukkig dat door een braakmiddel nog bij tijds de oorzaak van zijne ongesteldheid kon worden weggenomen. Te Moskou is tot groote ergernis van de volbloed Russen een man vrijgesproken, die was aangeklaagd het joodsche geloof te hebben omhelsd voor het orthodox-Russi sche; de wet straft deze verandering van kerkgenootschap met levenslange verbanning naar Siberië. De beschuldigde deelde de regters in treffende bewoordingen mede, dat hij Jood was geboren, met geweld gedoopt, maar hij in zijn hart altijd Jood was gebleven. Het gevolg was, dat hij werd vrijge sproken; een feit in Rusland van groote beteekenis. De oorlog tusschen Pruisen en Frankrijk is thans geëindigd. Hoewel de eindregeling nog nader te Brussel zal plaats hebben is men het omtrent de hoofdpunten eens geworden en zijn die Woensdag jl. in de nationale vergadering te Bordeaux, met 546 tegen 107 stemmen aangenomen. Ze luiden als volgt 1. Afstand van een vijfde gedeelte van Lotharingen met inbegrip van Metz en Thionville, en van den Elzas behalve Belfort. 2. Betaling van 5 milliards, een in 1871. De overige in drie jaren. 3. Ontruiming van Parijs inwendig en de departementen naar mate van de betalingvan het geld, dat ter betaling overblijft, moet eene rente uitgekeerd worden van 5 pCt., aanvangende na de ratificatie van het bedrag. 4. De Duitsche troepen zullen zich onthouden van requi- sities in de bezette departementen, maar zij zullen onderhouden worden op kosten van Frankrijk. 5. Er wordt een termijn gelaten aan de ingezetenen der ingelijfde departementen, om te kiezen tot welke nationaliteit zij behooren willen. 6. De krijgsgevangenen zullen terstond worden teruggeven. 7. De onderhandeling over den difinitiven vrede zullen te Brussel gevoerd worden, na de ratificatie van het verdrag. 8. Het bestuur der bezette departementen wordt gevoerd door Fransche ambtenaren, onder de bevelen der Duitsche legerhoofden. 9. Het tegenwoordig traktaat geeft geenerlei regt op het niet-bezette grondgebied 10. Het traktaat wordt onderworpen aan de ratificatie der nationale vergadering. Woensdag in den vroegen ochtend rukten het 11e Prui sische legerkorps (bevelhebber von Kamecke,) het 6e Pruisi sche korps (bev. von Tümpling,) en het le Beijersche legerkorps (bev. von der Tann) uit den Mont-Valérien over de brug van Suresnes, en maakten van daar eene zwenking regts naar het Hippodrome van Longchamps, dat gelijk men weet aan den regter oever der Seine en aan de uiterste grens van het bosch van Boulogne is gelegen. Zoodra zij in slagorde waren op gesteld, vertrok de koning-keizer uit het fort van den Mont- Valerien, en volgde langs een aaneengesloten rij soldaten den zelfden weg. Hij inspecteerde de troepen in het Hippodrome en keerde vervolgens terug naar het fort en van daar naar Versailles, zonder den voet te hebben gezet in het eigenlijke bosch van Boulogne, veel minder in de stad zelve, veel minder in eenig openbaar gebouw, om een dejeuner te gebruiken. Volgens den geijkten term zagen de troepen er voortreffelijk uit, en het bevel tot den intogt werd nu gegeven buiten te genwoordigheid van den koning, die echter beweert te Parijs te zijn geweest. Des morgens ten 8 ure vertoonde zich de voorhoede van het 11e legerkorps onder generaal von Kamecke, die van het Hippodrome door de laan van Longchamps was opgerukt, vóér de poort van Neuilly, die geopend waB en door welke de eerste Duitsche soldaten het eigenlijke Parijs bereikten. Weldra volgden ook de beide andere legerkorpsen, en de bezetting der aangewezen wijk had plaats zonder eenige verstoring der orde. De Duitsche troepen zijn omringd door een cordon Fransche troepen die hen moeten vrijwaren voor beleedigingen van de zijde der menigte. Of de koning-keizer van plan is, zich binnen dit cordon te wagen, blijkt nietzeker is het, dat hij Woensdag middag reeds weder behouden te Versailles was aangekomen. Het is voor de tweede maal, dat Frankrijk vernederd wordt door de Napoleontische eerzucht, en even als in 1815, de vijand zijn intogt te Parijs heeft gehouden. Doch toen de geallieerden drie weken na Waterloo in Frankrijks hoofdstad kwamen, was het niet om aan een ijdele glorie te voldoen. Het geschiedde om aan Frankrijk een gouvernement te geveD,

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2