gjngcsonöra. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL BIUGEKU.IKE STAND DEU GEMEENTE ZIJPE door de kroon, die ook deze Napoleon verloren heeft, aan de vroegere dynastie terug te bezorgen. Destijds waren de Pruisen reeds met denzelfden onverzoenlijken geest bezield, als von Bismark thans. Blücher wilde Parijs een oorlogschat ting opleggen van 800 millioen fr.de brug van Jena doen springen, het monument op de place de Vendöme neerhalen, maar Wellington was er tegen en behield de overhand, en alzoo werd de stad gespaard. Wie kan zeggen wat er thans bij de bezetting der stad door de Pruisen nog zal gebeuren Wij hadden gehoopt, dat men Parijs deze vernedering zou besparen. De lij denskelk is ten boorde toe gevuld, en 't is noodeloos dien nog bitterder te maken. Maar van grootmoedigheid jegens een overwonnen vijand - daarvan wilden de Pruisen niets weten. De keizer van Duitschland en zijne raadslieden hebben Frank rijk niet willen winnen door concessien, die gewaardeerd zou den zijn als eene daad van edelmoedigheid. Zij hebben Frank rijk zoo diep mogelijk in 't stof willen vertreden. Zij zijn enkel te rade gegaan met hunne kracht en hebben van al hunne voordeelen gebruik gemaakt. Het is een vrede van represailles, na een oorlog van represailles. De Duitsche generatie van thans heeft aan Frankrijk de zelfde behandeling doen ondergaan, welke twee voi'ige geslachten aan Duitschland deden wedervaren. Hoe kan men hopen dat een duurzame vrede uit deze wraakzucht der volken zal voort vloeien Wanneer twee nieuwe geslachten zullen zijn verrezen, kunnen de rollen weer omgekeerd zijn, en is het misschien Duitschland, dat op zijne beurt de lijdende partij zal wezen. Zal deze reeks van nationale grieven dan geen einde hebben? Wij hadden nog een flaauwe hoop, dat het zoo zijn zou; maar, achonze hoop, dat een edelmoedige vrede een einde zou maken aan den strijd tusschen twee volken, is gebleken nog veel te sterk te zijn, Zooals de zaken thans staan, zullen Franschen en Duitschers, zonder uitzigt op verzoening, van elkander gescheiden zijn. Duitschland zal thans wacht houden aan de linie der Vogezen, in plaats van aan den Rijn. Frank rijk ontruimd een grondgebied, dat een deel uitmaakt van zijn historischen roem en dat met zijne trofeeën bedekt is. Het wordt den vijand afgestaan, maar het zal zorgvuldig de ge legenheid bespieden, om het te eeniger tijd te heroveren. De »Köln. Zeit." is, blijkens haar hoofdartikel, niet overmatig ingenomen met de vredesvoorwaarden zij herinnert aan het vroeger door haar verdedigd gevoelen, dat alleen zuiver Duitschland mogt worden geannexeerd en derhalve wel de Elzas en Duitsch Lotharingen, maar niet Metz. »Een blijvende vrede," zegt het blad, »wenschen wij allen en wij willen hopen, dat het graaf Bismarck gelukt is zulke voor waarden te vinden, die geschikt zijn om een zoo mogelijk langen vrede tusschen de beide groote volken te vestigen." De teruggave van Belfort is, volgens de »Köln. Zeit., «niet iets, waarover het treurt, want elke afstand van Fransch grondgebied is winst." Wat do oorlogskosten aangaat 5 milliarden francs, meent het blad, dat hiervan zullen worden afgetrokken het aandeel in de Fransche staatsschuld voor Elzas en Lotharingen, een som bedragende van 1 milliard, de geheven oorlogsheffingen, bedragende 760 millioen francs, schadeloosstelling voor de spoorwegen, bedragende 500 mil lioen, zoodat door Frankrijk slechts betaald zal moeten worden ongeveer 2^ milliard. De som is echter nog altijd vrij hoog, wanneer men in aanmerking neemt, dat de verbonden mo gendheden in 1815 slechts 7U0 millioen francs van Frankrijk vorderden. Degelijke financiers in Duitschland hebben bere kend, dat de werkelijke onkosten, door Duitschland gemaakt, 2 a 3 milliarden francs bedragen. Sommigen heeft de teruggave van Belfort verrasthet schijnt dat men het in het Pruisische hoofdkwartier niet ge heel eens geweest is over de strategische waarde van Belfort. De meerderheid was van oordeel dat Belfort voor de ver dediging van den Elzas niet onvoorwaardelijk noodzakelijk was, en hier zich een geheel ander geval voordeed dan met Metz; tegen de annexatie pleitte buitendien dat Belfort en omtrek geheel Fransch zijn. De geheele beschaafde wereld, zegt de Daily Telegraph, zal protesteren tegen de door Duitschland aan Frankrijk op gelegde vredesvoorwaarden. Ze zijn zóó buitensporig, dat Frankrijk geregtigd is den oorlog te hervatten, zoodra het de kans om revanche te nemen, maar eenigszins gunstig acht. De oorlogsvergoeding aan Duitschland verhoogt Frankrijks schuldenlast met niet minder dan 5 milliard, terwijl het verlies van den Elzas en van een gedeelte van Lotharingen de jaar- lijksche inkomsten des lands met honderd millioen zullen ver minderen want het land trok uit het af te stane grondgebied meer dan van eenig deel des lands van dezelfde uitgestrektheid. Frankrijk verliest dus een der gewigtigste gedeelten van het rijk, terwijl een derde van hetgeen het overhoudt, door de requisitien en verwoestingen des oorlogs ten gronde is ge- rigt. Onder dergelijke omstandigheden nu, moet het eene oorlogsvergoeding van vijf millarden betalen. Het kan zich die vermoedelijk niet verschaffen, zonder stoornis te brengen in de finantiele wereldmarkten, en zonder aan den handel en de nijverheid van het eigen land een knak toe te brengen, waarvan zij zich bezwaax-lijk zullen kunnen herstellen. Ten slotte is de «Telegraph" van meening, dat Duitschland eene grove fout heeft begaan, door Frankrijk zuike harde vredesvoorwaarden op te leggen want de oorlog wordt er in de toekomst onvermijdelijk door. De Morning Post acht de vrees, dat de tegenwoox'dige vrede de kiemen van een nieuwe oorlog met zich draagt, niet ijdel, maar wel de hoop der Franschen, om vooreerst het verloren grondgebied te herwinnen. Mèt Luxemburg, dat, volgens de stellige meeniDg van dit blad, binnen het jaar Prui sisch eal geworden zijn mèt Metz en de linie der Vogezen, kan Duitschland niet alleen elke poging van Frankrijk, om een inval te doen, trotseren maar het kan de operatien van Fran sche zijde ook dadelijk tegenhouden. Doch er is iets anders; het zou kunnen zijn, dat Duitsch land, ondanks zijne eenheid, die van jonge dagteekening is, in eigen boezem verdeeld werd. En in dit geval, maar ook niet anders, zou de kans voor Frankrijk gunstig worden om zijn grooten rang als mogendheid terug te krijgen want men moge zeggen wat men wil, dien rang heeft het thans verlo ren. En dit feit kan ernstige gevolgen hebben voor bijna al de Staten van Europa's vasteland. Bij Conlie is den 16 Febr. een Duitsch onderofficier, dienst doende in een der lazarets, op een wandeling door een Fransch burger met een hakmes verwond, en daarop door diens hond zeer verscheurdhij was niet doodelijk gewond en kon met veel moeite na eenigen tijd zijn weg voortzetten men hoopt zijn leven te redden, De dader is niet te vinden. De Duitscher heeft twee vingers verloren, die zijn afgehakt. Te Parijs zullen de schouwburgen spoedig moeten ge opend worden. De Variétés heeft reeds voorstellingen ge geven trouwens de priesters en priesteressen der kunst komen schier om van honger. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. TREDE. Vredeo liefelijk woord sprank des Hemels volgcnot, rust en zielsge noegen Aan dit woord werd steeds eene beteekenis van liooge waarde toe gekend. Een eeuwen oude zegenwensch is het bekende Pax vobiscum (Vrede zij met u lieden.) Hier en daar ziet men nog boven den ingang der zalen waar meu vergaderde, om het licht van wijsheid en deugd te doen schijnen, de spreuk Fax intrantïbus(Vrede zij deu binnenkomende.) Waar de vrede zijn' gezegenden schepter zwaait, daar keerscht eendragt en welvaart. Heilrijk het huis, gelukkig het land, waar de god des vredes den zetel bestegen heeft. Geen geluk is denkbaar, op aarde noch in den hemel, waar zij het gebied niet voert. De vjare vrede haat alles wat zijne liefelijke rust kan verstoren en smoort elke vonk van verschil in hare geboorte. O dan is de vrede eene heer lijke bron van waarachtig geluk en alom rijpen de kostbaarste vruchten op zijnen schoonen akker. Maar er bestaat echter ook een 'andere vredeeen schijnvrede. Zalig is het gevoel om na een bestaan hebbende twist, zijn ongelijk te erkennen en uit de volheid des harten zijnen tegenstander de hand der ver zoening te reiken, het gedane onregt te berouwen en zoo veel mogelijk te vergoeden, om daarna, als ware, welmeenende vrienden met elkander te leven. Maar niet alzoo is het gelegen met de schijnvrede De overwonnene, de magtclooze reikt door uitputting gedwongen, geene kans ziende, zijnen bestrijder te overwinnen, noch zelfs te ontkomen, hem de hand, om vau hem af te latenhij stemt zijne eischen toe, omdat hij inoet, maar niet van harte diep in het wrokkend hart smeult het vuur der wrakehij haat eu verfoeit inwendig hem, door wien hij de ne derlaag heeft geleden. Hij gevoelt zich diep gekrenkt en vernedert en ziet hunkerend uit voor eene gunstige gelegenheid, om met gegronde hoop en naauwkeurig berekende kansen van welslagen, weerwraak te nemen en op zijne beurt, den vijand den voet op den nek te kunnen zetten en triomfan telijk uit te roepen ik heb u overwonnen, nu hangt gij af van mijne genadel Uiterlijk is hij kalm en gelaten, eu doet zich voor als of nu de twist is vergeten en hij zich slechts bekommert, om de geslagene wonden te heelen en de geledene verliezen te herstellen. Maar, kon iemand het hart lezen, hij zou het helsche schrift van de furie der wraak zien ingegrift. Zijn kalm en rustig voorkomen is schijnvrede de wolf in eene schapenvacht. Zoo dunkt ons is de gemoedstoestand, de inwendige gezindheid van Frank rijk bij het sluiten van den vrede met den dooi1' hem gehaatten vijand, zijne wrokkende verbittering is niets verminderd. Het zal trachten groot en sterk in strijdkrachten te worden, eu zoodra de kansen daartoe guustig staan, of alleen, öf in vereenïging met anderen zijn' slag slaan. En zoo het dan mogt zegeviereu, dan zal het gewis zijne wraak naar hartelust koelen. Bij zulk een' strijd zal Europa andermaal eene reusachtige slagting, veel erger nog dan de nog pas geëindigde geweest is, aanschouwen, dat de hemel echter verhoeden moge. O 1 die heersch- en gloriezucht, die wraaklust, zijn dc boosaardigste de mons van het menschelijk hart. Indien zij de rede eu het gezond verstand overheerschen, dau ondervindt weldra geheel het land, ja landen en rijken, Bellona's ongenade, die vreeselijk deu sikkel des doods zwaait en ellende en verderf met kwistige handeu uitstrooit. Maar mogelijk zullen dan andere mogendheden niet weder met over el kander geslagene armen en rustigen blik dien reuzenstrijd staan te aanschou wen, gelijk nu geschied is; misschien zullen zij dien trachten te voorkomen. Dat gave de Almagtige Welligt zal er wel nimmer algemeeue vrede over de aarde heerschen, daar hare bewouers, zoo zeer door afschuwelijke liartstogten bewogen en be stuurd worden maar toch dient elk naar zijn vermogen mede te werken, dat de god des vredes zijne vleugelen hoe langs hoe breeder over het menschdom uitspreide, opdat deu hemelschen zegen meer eu meer de ^fc'de bedauwe. W. H. B. Van 23 Febr. 2 Maart. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. GEBOREN Martje, doehter van Willem Schageu en Autje Gielepijn. Wilhelmina, dochter van Jan List eu Jaanlje Hol. Antjc, dochter van Avis Eelman en Grietje Bakker. OVERLEDENAnnardns Leendert Bakker, oud 4- maanden, zoon van Jacob Bakker eu Trijntje Roeper. Coruelia Verbcrne, oud 82 jaren, ge huwd met Reinerus Dijker. Van 1 28 Febr. 1871. ONDERTROUWD Johannes Theodorus Schuit te Kolhoru en Trijntje Hopman. Dirk Buisman en Dieuwertje Neefjes. GETROUWD .- IJ. Schager en Neeltje Govers. GEBORENJansje, dochter van J. Bruineman. Alida, dochter van C. Slijkerraau eu A. Naune. Dieuwertje, dochter van W. Bos eu A. Hoogschagen. Sijnon, zoon van P. Bakker en M. Hcijblok, Anna,

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3