sü, EEN HUIS, Politiek Overzigt. BURGERLIJKE STAM) DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIES. Met Mei a. s. wordt gevraagd bevattende 2 a 3 Kamers, enz. ARTILLERIE-VRIJKORPS. die behoefte gevoelen, om op Zondagavond eene openbare vermakelijkheid te bezoeken, gelijke regten hebben als anderen. Niemand wordt gedwongen op Zondag eene publieke uit- spanuingsplaats te bezoekenmaar niemand mag dan ook gedwongen worden den Zondagavond op andere wijze door te brengen dan hij zou wenschen. Wat de heer de Jonge wil, komt hierop neer: dat de vrijheid van een deel der bevolking belemmerd wordt ten believe van een ander deel. N. R. Ct. De ontvangen Indische berigten loopen tot 26 Jan., men leest daarin o. a. het volgende De westmoesson doet zich met ODgewone kracht gevoelen. Men moet sommige gedeelten van Batavia onder water zien staan, om den toestand goed te kunnen beoordeelen. Op Samarang is het nog erger. Dit geeft dan ook de meest eenvoudige oplossing van de vraaghoe ontstaan toch de Bataviasehe en Samarangsche koortsen Onze troepen hebben op Banjermassin eene algeheele over winning behaald. Waukang is bij de verdediging van eene door hem opgeworpen benting gesneuveld. Zijn lijk is in onze magt gevallen, tentoongesteld en door velen erkend als dat van den muiteling. Reeds hebben zich nu 150 personen, waar onder de vrouwen en kinderen van insurgenten, onderworpen. In den ochtend van .16 Januarij werd door den vice- admiraal O. A. Uhlenbeck het bevel over de zeemagt in Ned.-Indie van den naar Europa terugkeerenden kommandant, den schout-bïj-nacht J. Andreae, overgenomen. Donderdag middag hebben de Duitschers Parijs ontruimd, Boven verwachting is de kortstondige bezetting zonder ram pen afgeloopen en zijn gelukkig zelfs de Duitsche officieren die roekeloos zich verder in de stad gewaagd hadden, er on gedeerd afgekomen. In Parijs houdt men zich overtuigd, dat het den Duitschers zeer teleurgesteld heeft. De Duitsche legerhoofden waren dan ook niet volkomen ge rust dat de intogt goed zou afloopen, getuige de maatregelen die zij namen. Te Curbevoie was het rondpoint door artille rie bezet. De kavalerie was op den weg van Nanterre, en op dien van den Mont-Valérien opgesteld. De infanterie stond op de toegangen van Suresnes, Pateaux en Saint-Cloud. De »Nord D. Allg. Zeitung" trekt hevig te velde tegen de Engelsche dagbladen, die schuld zouden zijn aan de verbitte ring, die in Frankrijk heerscht. Het officieuse blad verklaart, dat de vredesvoorwaarden zeer matig zijnwanneer men be denkt dat Frankrijk de aanvaller was en bij de zware of fers die Duitschland heeft gebragt, zou Frankrijk waarschijn lijk niet minder geëischt hebben als het overwonnen had. Duitschland heeft niets meer gevraagd dan voor zijn veilig heid hoogst noodig was. Men is zeer verbitterd op Engelanddat voortdurend in vloed op de onderhandelingen heeft willen uitoefenen ten gunste der Franschen. Het publiek schrijft de teruggave van Belfort en de vermindering van het cijfer der schadevergoe ding aan dien invloed toe. Het is ook niet onopgemerkt ge bleven, dat Sir A. Buchanan, Engelsch gezant te Petersburg, die jegens Pruisen vriendschappelijk gezind was naar men zegt tengevolge van een wenk uit Londen voor eenigen tijd verlof gevraagd en Petersburg verlaten heeft; de eerste se cretaris aldaar is bijzonder Fransch-gezind. Engeland wenscht zijn handelstractaat met Frankrijk op nieuwe liberale grond slagen te verlengen en het ziet ook niet gaarne Frankrijk al te zwak worden. Aan eene alliantie met Pruisen kan Engeland niet denken daar Pruisen te veel bevriend is met Rusland om in het Oosten bevorderlijk te zijn aan Enge- lands politiek. In eene Berlijnsche correspondentie leest men o. a. het volgende Zooals te verwachten was bragt de tijding van den gunstigen uitslag der stemming in Bordeaux en den daar door aangenomen vrede weder groote vreugde teweeg. Het volk stroomde weer naar buiten omdat het in huis geen ruimte genoeg vond tot uiting dier vreugde. Men geniet zoo gaarne gezamenlijk en vereenigt zich zoo gaarne in vreugde, om deze door gemeenschappelijke deelneming te verhoogen. Toevallig kwam ik juist op een treffend oogenblik voorbij het paleis. Eene groote menschenmassa had zich daar ver zameld en onder het zingen van vaderlandsche liederen en hoera-geroep zwaaide men de vaandels. Op eenmaal daalde eene der grootste vlaggen en terwijl men hiermede de maat aangaf, begonnen eenige te zingen »Nun danket allen Gott." In een oogenblik zong de geheele volksmassa medeen ik moet bekennen dat nooit eenig gezang zulk een grooten in vloed op mij heeft uitgeoefend als dit eenstemmig danklied onder den vrijen hemel door honderden kelen aangeheven, en onder zulke omstandigheden gezongen. Daarna verhief zich de vaan weder en zong men »die Wacht am Rhein." Onder de grootste opgewondenheid werd de dag verder doorgebragt, maar niet officiëel gevierd. Een ooggetuige van den intogt der Duitschers te Parijs, die Woensdag 11. des avonds te 9 uur Parijs verliet, deelt omtrent die gebeurtenis eenige bijzonderheden mede Eene vrouw, die zich op den weg vertoonde langs welken de Duit sche troepen moesten komen, en van flesschen en glazen was voorzien, om aan de vreemde krijgslieden eene verfrissching te verkoopen, is door het volk gesteenigd. Een werkman, die onder de Pruisische soldaten een ouden kameraad herkende, met wien hij jaren achtereen had gewerkt, en dien hij in 't voorbijtrekken de hand drukte, werd door eenige mannen uit het volk achtervolgd en gegrepen, en had zijn behoud slechts te danken aan eene demonstratie der Duitsche soldaten die het geweer op zijne aanvallers aanlegden. Bij de aankomst der troepen in de Champs Elysées werden zij door eenige blouse-mannen, die zich bij den triumfboog geposteerd hadden, begroet met den kreet Leve de republiek! Terstond laadden de soldaten het geweer, en trokken onder den boog door, die den roem der Fransche legers aan de na komelingschap verkondigt, in weerwil dat het volk hun toeriep: De doorgang is verboden De eigenaar van de Engelsche Taverne, digt bij den tri umfboog de 1'Etoile, die aan de Duitsche officieren verver- schingen verkocht had, zag zijn etablissement door het gepeupel vernield. Alle huizen waren gesloten, en rouwvlaggen vertoonen zich aan de vensters. Van 24 Feb. 3 Maart 1871. ONDERTROUWD S. Makelaar, landman, 28 jaren en M. Kater, 24 j. GEHUWD A. C. Wiessner eu L. Twigt. J. H. HofFmann en B. Keij- ser. P. F. Willemse en P. W. Sekendelaar. J. Mijnders en J. Wensink. BEVALLENJ. Lipbuijzen geb. Ran, Z. T. Bakker geb. Smit, Z. A. Mul geb. Timmerman, D. G. Dekker gek. Knip, Z. D. Wendt geb. Daalder, D. J. Klingen geb. Boon, Z. G. S. H. Götz geb. Neij, D. N. Smit geb. Groofl', D. T. Blankman geb. Hoogendijk, D. A. Klerk geb. Kwast, Z. J. Jansen geb. Westbuis, D. E. J. de Graaf geb. van Haren, D. H. Selderbeek geb. Mooleman, D. M. Weetniet geb. Nobbes, Z. F. Kruk geb. Duiuker, D. A. P. Bontes geb. Stel- leman, D. J. J. Steffens geb. Beets, Z. N. Pekel geb. Korper, Z. J. F. van der Plaat geb. van Polanen de BevereZ. C. Gevaert geb. TrapD. D. S. van Steenbergen geb. Kloot, Z. H. A. Brandenburg geb. Visser, D. J, T. van Piggelen, geb. Nantteleij, D. H. van Meegenburg geb. Mulder, D. OVERLEDEN: W. Slagwater, 78 jaren. R. K. Feenstra, 45 jaren. C= Kindt, 7 weken. J. C. van Veen, 12 jaren. J. F. van Leeuwen, 33 jaren. A. Rooderwijn, 22 jaren. A. P. Boon geb. Plaatsman, 54 jaren. M. Sleutel, 57 jaren. E. C. de Looze, '3 jaren. IHAltKTBERIGTEN. ALKMAAR, 4 Maart. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd 9 Paard f 35 tot 275; 5 Koeijen f 140 a 180, 126 nuchtere Kalveren f4.50 a 10, 322 Schapen f 15 a 30, 152 magere Varkeus f 15 a 25, 190 Biggen faa 10, Bokken en Geiten f 3 a 8, Boter per 0.630 Kilog. f 0.95 a 0.97A HOORN, 4 Maart. 20 heet. Tarwe f 10.a 10.50, 5 heet. Rogge f7.a 7.25, 60 heet. Garst f7.a 7-25, 66 heet. Haver f5.25 a 6.25, - beet. Witte Erwten f-.a -.10 heet. Groene Erwten f 14.a 15.9 heet. Graauwe f 16.a 17.7 beet. Vale Erwten f 14 a 17.20 heet. bruine Boonen f 14.a 16.13 heet. Paardenboonen f 10 a 10.50, Mosterzaad f23.a 24.Karweizaad f 17.a 17-25, 17 Paarden f 45 a 160, 110 schapen f 17.a 27 50, 145 Kalveren f3.50 a 9.23 Varkens f 16.a 24. 5 Zeugen f28.— a 48.—, 280 Biggen f 4a 8.50, 65 Kippen f 0.45 a 1.50, Eenden f -.a -.14300 Kipeijeren f2.70 a -.24Ö0 kop Boter f 0.67^ 1 0.72^ per kop. 40 mand Appelen f 1.30 a 1.60. 30 mand Peren f 1.a 1.20 per maud. AFLOOP DER PUBLIEKE VEILING van Onroerende Goederen gehouden op Maandag 6 Maart 1871, in het Lokaal Tivoli te Helder, ten overstaan van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT. Ie. Een Huis en Erf met Schuur te Huisduinen, kooper de heer R. Zwaan voor f209. 2e. Een Perceel Weiland aldaar, kooper de heer C. Giltjes voor f745. Woensdag 8 Maart vertrekt van hier de O.-Indische landmail via Triöst, per eerste trein. Vrijdag 10 Maart vertrekt de Oost-Indische landmail via Brindisi, per eerste trein. Die iets te vorderen heeft van of ver- schuld igd is aan den Boedel en Nalaten schappen van de echte lieden RENS ZWAAN en AAGJE WITSEN beiden overleden te Huisduinen, gemeente Helder, gelieve daarvan OPGAVE of BETALING te voor den 1 April 1871, ten kantore van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT te Helder. Brieven, onder No. 108, met opgaaf van huurwaarde, bij den Boekhandelaar L. A. LAUREY. De Schijfschietoefeningen zullen bij droog weder des Zon dags geregeld plaats hebben bij Kijkduin. Aantreden des voormiddags ten 10 uur, op het Heldersche Plein. Eerste Oefening Zondag 12 Maart e. k. De leden mogen in burgerkleeding aan de oefeningen deel nemen. De Majoor-Kommandant D. P. H. ABERSON.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3