ELDERSCHi COURANT. Jïicutos- en Zaturdag Uiliierleniie-fifttf). 11 Maart. M 1022. Elfde Jaargang. 1871. Kennisgeving. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adveetentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens óén dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. qDfficiccl gcberftc. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER noodigen bij deze uit, de Lotelingen van de ligtiug van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóór den eersten April aan staande ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, op een werkdag, tus- schen des voormiddags van 9 tot 1 ure. De Zeemiliciens ontvangen vier jaren na den dag hunner inlijving een bewijs van ontslag uit de dienst, en worden, wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, in tijd van vrede, van de dienst bij de Schut terijen vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigingsvaartuigen voor de binnenlandsche dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de Koloniën en Bezittingen van bet Rijk in andere werelddeelen gezonden, ten zij, ingeval van zeer buitengewone omstandigheden, eene nadere wet daartoe magtiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbragten oefeningstijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks verguack- Aan, beu, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlaudsche Zeevaart en Visscherij verleend. Aan Lotelingen die vóór hunne inlijving bij de Landmilitie, hun heroep van de Buitenlaudsche Zeevaart maakten, en zich voor de Zeemilitie hebben aangebodendoch daarbij Diet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich met verlof bevinden, mede in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlaudsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen der Zeemilitie vergunning be komen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienst jaar hebben volbragt. Voor Lotelingen die hun beroep van de Buiteulandsche Zeevaart maken, is het alzoo van belang dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor de Zeemilitie aanmelden, omdat zij auders bij de Militie te land ingelijfd wor den en gedurende hun diensttijd gecne vergunning verkrijgen om bun beroep uit te oefenen. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAIvMAN BOSSE, Burgemeester, den 2 Maart 1871. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevondenEen Ivoren MANCHET-KNOOPJE. De regtmatige eigenaar kan het ten burele van den on- dergeteekende terug bekomen. Helder, 10 Maart 1871. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Jgtet-offirtëel gcücclte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 10 Maart 1871. Gisteren avond woede hier een hevige wind, vergezeld van regen en hagelbuijen. De grootste winddruk bedroeg ten 8 u. 50 m. 75 kilogram per QJ meter. Naar wij vernemen is de heer P. A. C. Ilugenholtz benoemd tot vice-consul van Zweden en Noorwegen te dezer plaatse en environs. Eu de heer P. Groen tot consulair-agent van Rusland, voor het gedeelte dezer provincie van Enkhuizen tot Egmond, Wieriugen er onder begrepen. Beiden in afwachting van de erkenning door de Neder- landsche regering. Deze benoemingen zijn ter vervanging van den heer P. Haagsma, die, wegens vertrek, voor beide betrekkingen zijn dimissie heeft gevraagd. De offic. van gez. 2e kl. bij de zeemagt W. Littel is bevorderd tot offic. van gez. Ie kl., met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de offic. van gez. Ie kl. II. van Stockum en L. P. Vlaanderen. De le luitenant bij het korps mariniers M. C. Koniug, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den le dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip ter beschikking gesteld van den kouftnandant en inspecteur van het korps mariniers. Aan het Departement van Marine te 's Gravenhage is Dingsdag jl. aanbesteed de levering van 1200 dozijn groote vergulde loodsmansknoopen, 1500 dozijn kleine idem en 1050 stuks vergulde petteekens voor het loodspersoneel. Daarvoor waren 3 inschrijvingen ingekomen. De minste inschrijving was die van den heer W. Pauwels en Zoon te's Gravenhage, de groote knoopen voor 75 cents en de kleine voor 53 cents per dozijn, en de petteekens voor 42'- cent per stuk. Nog werd aan hetzelfde departement aanbesteedhet bouwen van een lichtvvachterswoning op het duin bij de Binneukaap bij den Zanddijk, bezuiden Kijkduin, alles met den aankleve van dien.' Daarvoor waren 8 billetteu van inschrijving ingekomen. De minste inschrijving was die van den heer Spruit alhier, voor f 3192. Men schrijft ons van Texel, 9 Maart De laatste volksvoorlezing van het departement Texel der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, was niet de minst belangrijke. Als spreker voor dien avond trad op de heer D. C. Loman, die op flinke wijze sprak over electriciteit en hare toepassing op 't dagelijkseh leven. Door een tal van goed geslaagde proeven, werd alles opgehelderd, zoodat de aandacht der toehoorders steeds geboeid bleef. Niet het minst was de aandacht opgewekt bij de proeven met de telegraaf. Na deze hoogst belangrijke voordragt, vergastte de heer G. Buisman zijn gehoor op een fragment uit ten Kate's Schepping, terwijl eindelijk de heer Vriezendorp de nieuw jaarsdag uit de //overdrukjes" van Busken Huet ten beste gaf. Onder dankzegging aan allen, die het hunne hadden bij- gebragt tot het genot van dezen avond, sloot de heer Ensing de vergadering. Heden had voor de eilanden Texel en Vlieland de loting voor de militie plaats, de winter had dit tot nu toe verhinderd. Het getal lotelingen van Texel beliep 64. Met den hevigen wind woei op gisteren een vlet van den zeedijk af, gelukkig zonder ongelukken aan te rigten. Men meldt ons van WieringeD, dd. 9 Maart. Op de quarantaine-plaats waar somtijds in jaren niets te doen is, zoodat men aan zijn nut zou beginnen te twij felen is thans weder eenige beweging gekomen. Er ligt een scheepje, geladen met koffij, buffelhuiden en verfhout, afkomstig uit West-lndie, van eene plaats waar de geele koorts heerschte. Men is bezig de lading te lossen en aan wal te brengen, ten einde ze in de magazijnen te rooken en te zuiveren. De loting voor de Militie zal hier van daag plaats hebben. Er zijn hier deze winter buitengewoon veel zwanen en gauzen geschoteu en gevangen onder het slagnet. Zwanen waren hier in den omtrek zoo talrijk als in vele jaren niet het geval was; er zijn zelfs eenige met de hand gevangen. Men gaat hier reeds voort met het vaccineren en re vac cineren. Bij de ernstige pokziekte, welke zich in veel plaatsen van ons land openbaart, is het zeer noodig en te wenschen dat jong en oud er zich aan zullen onderwerpen. Met de kerkelijke bediening bij de hervormden van Hi- politushoef en Westerland, ziet het er thans treurig uit, daar de algemeen geachte predikant ds. Kloos. wegens redenen van gezondheid, tijdelijk naar Noordbrabant vertrokken is. Door de overige predikanten wordt weinig in deze dienst voorzien, tot groot ongerief en nadeel van de gemeente, de

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1