BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL kerk en de armen. In de kerk te Westerland is sedert onheugelijken tijd geen dienst gedaan. NoordholJandsche Staats-Spoorweg. HelderUitgeest Zaandam. November 1870. Opbrengst reizigers f 14,783.035; goederen, vee f5079.'25 diversen f25.50. Totaal f 19,SS7.785. December 1S70. Oprengst reizigers f14,738.285; goederen en vee f727S.655; diversen f226.54. Totaal f22,203.44. Uit Egmond aan Zee wordt het navolgende aan de L. C. gemeld: Vóór eenige weken koesterden wij de hoop, dat de ziekte weldra zoude zijn geweken, maar bitter werd die hoop teleurgesteld. Honderd huisgezinnen zijn aangetast, en honderd vijftig zieken moeten verpleegd worden. Tot groote droefenis van de geheele burgerij, is door de typhus nu ook aangetast de waardige geneesheer Schrödervoor hem, het slachtoffer van getrouwe pligtsbetrachting, rijst menige bede omhoog. De ambulance heeft reeds groote diensten gedaan, maar kan slechts 24 kranken bevatten men hoopt, dat er weldra een tweede tent komen zal. Tot overmaat van zorg is nu ook de ziekenvader der ambulance, die reeds in Saar- brucken zooveel dienst had gedaan, nedergeworpen op het krankleger. De typhus-commissie heeft veel te doen, maar hoeveel de liefde ons toezond, de behoefte is groot en stijgend. Hoeveel geld gaat er niet heen met zuiveren der woningen, wasschen, oppassers, versterkend voedsel, enz.wekelijks is er meer dan f700.noodig, en dagelijks vraagt men ons bessennat, vuur en licht, waarin mede voorzien moet worden. Mogt de nood van Egmond door u komen onder het oog van velen, en spreken tot hunne harten. De liefde heeft voor het geteisterde Egmond veel gedaan. God zij gedankt, in Nederland is de liefde onuitputbaar. Omtrent de ontploffing en den brand te Morges, in Zwitserland, wordt nader het volgende medegedeeld: De ontploffing had plaats in den noordwestelijken hoek van het gebouw, waar sedert eenige dagen Fransche patronen gesorteerd en ingepakt werden. Men vermoedt nu dat bij het sluiten eener kist een spijker in een der patronen is geslagen, waardoor een vonk en hierdoor de ontploffing werd teweeg ge- bragt. De werklieden, die met de sluiting der kisten bezig waren, of zich in de nabijheid bevonden, bleven op de plaats dood. Hunne verbrande ledematen vond men later naar alle .kanten verstrooid. De ontploffing was zoo geweldig dat er in de stad nagenoeg geen enkele glasruit heel is gebleven. Dit kwam vooral, doordien een aantal kistjes buskruit, die op eene open plaats ter verzending gereed stonden, mede ont ploften. Te gelijk vlogen een menigte bommen en granaten in de lucht, die met een vreeselijk geraas in de stad neder- kwamen, zoodat een aantal daken zwaar beschadigd en vele personen op straat gedood of gekwetst wérden. Toen nu on- middelijk daarop het gebouw in brand stond, werd spoedig' de vuurwerkerszaal door de vlam bedreigd. Daarop werden dadelijk in de stad de trommen geroerd en de bevolking toe geroepen dat ieder zich maar zoo goed mogelijk moest reddent terwijl aan de brandweer last werd geseven de bluschmid- delen in den loop te laten en zich in allerijl te verwijderen. In een oogenblik was de geheele stad ontruimd en spoedig daarop volgde eene groote vernieling. Het aantal dooden be draagt 15, dat der gekwetsten 30. Meer dan 30,000 chasse- pot-geweren zijn verbrijzeld of onbruikbaar geworden en al het aanwezig materieel der artillerie is totaal vernield. - Ook te Genève is brand geweest in een patronenfabriek. Gelukkig heeft men dien kunnen bedwingen, nadat echter 15,000 patronen waren gesprongen. Londensche speculanten adverteren reeds pleizïerreisjes naar Parijs voor passagiers der eerste klasse die voor de heen- en terugreis, met inbegrip van zes dagen logies en kost te Parijs, 5 Pds. (f60.zullen hebben te betalen. Lacroix, de Fransche uitgever, is op het gelukkig denk beeld gekomen, eene geschiedenis uit te geven der gebeurte nissen in Frankrijk en andere landen, voorgevallen tusschen den ln September 1870 tot het laatst van Januarij 11., onder den titel van het «Journal des Deux Mondes;" het werk zal uit 12 deelen bestaan, waarvan er twee verschenen zijn. POLITIEK OVERZIGT. De «Morning Post" heeft uit goeden bron vernomen dat er bij het uitbreken van den oorlogeen geheim trac- taat tusschen Rusland en Pruisen gesloten isdat slechts drie artikelen bevat. 1. Rusland beloofde gewapende hulp, als Fransche over winningen de rust van Polen gevaar zouden doen loopen. 2. Indien Oostenrijk eene militaire demonstratie deed te gen Pruisen, zou Rusland onmiddelijk eene dergelijke demon stratie doen, door een legercorps aan de Oostenrijksche gren zen te zenden. 3. Indien eene Europesche mogendheid Frankrijk te hulp mogt komenzou Rusland, als bondgenoot van Pruisen, aan Frankrijk den oorlog verklaren. De «Francais" meent te weten, dat de regering Voor nemens is eene aanzienlijke leening uit te schrijven, ten einde zoo spoedig mogelijk de schuld aan Pruisen af te doen en alzoo de Duitschers uit het land te krijgen. De regering heeft nog niet voor goed uitgemaakt, of die leening tc Londen, dan wel in Frankrijk, bij wijze van nationale en vaderlandslievende intcekening, uitgeschreven zal worden. Doch de meeste leden van het gouvernement, en daaronder de minister van Finan- tiën, zouden voor het laatste zijn. De forten Issy, Vanvres, Montrouge, Bicêtre en Ivry te Parijs, zijn thans door de Duitschers ontruimd en in handen der Fransche autoriteiten overgegaan. Dingsdag namiddag vertrok keizer Wilhelm met den grooten staf en met Bismarck uit Versailles. Sedert dien avond is het groote hoofdkwartier weder te Ferrières. Aanstaanden Zaturdag verlaat ook de Duitsche bezetting Versailles terwijl met het einde der volgende week de Duit sche legers tot benoorden de Seine zullen zijn teruggetrokken, en Rouaan reeds den 12n wordt ontruimd. De gehate vijand verwijdert zich dus dagelijks verder van de Fransche hoofdstad, maar de binnenlandsche vijand blijft. De bevolking der voorsteden Belleville, Chapelle, Villette en Montmartre staat onder de wapenen, en weigert de er kenning van eenïg gezagzij geven zich over aan alle daden van willekeur en weten, dat het straffeloos geschiedt. Terwijl de afgevaardigden van het Fransche volk te Bordeaux door een stelsel van recriminatïen den burgeroorlog aanblazen, brengt de bevolking der Parijsche voorsteden er het hare toe bij, om gewapenderhand tot hetzelfde treurige einde te geraken. Zij meenen de republiek in bescherming te nemen door hun onzinnig geschreeuw op de barricaden en op het plein Wag- ram, doch gelijk het «Journal des Débats" teregt opmerkt, zij zijn juist de ergste vijanden der republiek, die thans de ru3t verstoren en beletten, dat Frankrijk de hand slaat aan zijne reorganisatie. Sommige bladen, b. v. de «Electeur libre," het orgaan van den minister van binnenlandsche zaken, trachten te bewijzen, dat de rust wederkeert, doch hiervan is tot nu toe nog niets te bespeuren en het is nog niet te voorzien, wat uit dit alles zal te voorschijn treden. In de eerste plaats is eene krachtige hand noodig, en de regering hoopt deze te hebben gevonden in den generaal d'Aurelles de Paladine. De voormalige kommandant van het Loire-leger, thans bevelhebber van de nationale garde der Seine, heeft zijne functien aan vaard met een dagorder, waarin hij een beroep doet op de medewerking der welgezinde burgerij, en zich vastbesloten verklaart, krachtdadig alles te keer te gaan wat de rust zou kunnen verstoren. Het Fransche blad de «Post" beweert dat het jammer is, dat het gepeupel, dat thans weder den vrede van Parijs bedreigt, niet zulk eene afrekening van de Duitsche soldaten heeft bekomen, dat daardoor voor langen tijd de krijgslust afgekoeld zou zijn geworden. Het zou eene weldaad voor het Fransche volk geweest zijn, als het schuim der Parijsche bevolking met de redenaars aan hun hoofd eens bij onder vinding had geleerd, hoe dwaas het is met geregelde troepen, die van plan zijn hun pligt te vervullen, zich in een gevecht in te laten. Noch keizer Wilhelm, noch de kroonprins van Pruisen zijn te Parijs geweestalleen de prinsen Karei, Albrecht en Adelbert van Pruisen, de groothertog van Saksen en graaf Bismarck. Bij den aftocht van de Duitsche troepen begon het Fransche gemeen met steenen te werpen. De Duitsche cavaleristen maakten een charge, waarbij gelukkig niemand gewond werd. Bij toeval ging een schot af, maar de bevelvoerende officier haastte zich om de Franschen te verstaan te geven dat het een misverstand was. De «Univers" meldt uit Tours dat de Pruisen, die deze stad bezetten, 's avonds een optogt met fakkellicht hebben gehouden tot viering van het sluiten des vredes. Doch de bevolking, wel verre van hiervan getuige te willen zijn, bleef thuis, terwijl deuren en vensters gesloten waren. Over deze manifestatie waren de Pruisen zoo woedend, dat zij den vol genden dag uit wraak, de spoortreinen niet lieten vertx*ekken. Eindelijk heeft de roode vlag opgehouden van het raadhuis te Lyon te wapperen, en is de Fransche driekleur er voor in de plaats gekomen. Deze maatregel is uitgegaan van den gemeenteraad zeiven, die tot dusver de roode vlag had ge handhaafd. Tan 2 9 Maart. ONDERTROUWDJan Eelman en Ariaantjc Keijzer. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Lourens, zoon van Hendrikus Sikkelen en Antje Drijver. Cornelis, zoon van Mattliijs Kievit en Jantje Sluisman. Neeltjc, dochter van Isaac Ocque en Trijntje Boesje. Cornelis, zoon van Picter Schuil en Dirkje Tuinder. OVERLEDEN Antje Duinker, 3 jaren, dochter van Jan Duinker en Erouwtje Brouwer. Antje Huisman, CO jaren, gehuwd met Cornelis Kuip. MARKTBER1GTEK. SCHAGEN 9 Maart. 3 Paard f 30 a 60, 4 Runderen, Gelde Koeijen f 80 a 125, Vaarsen f a Kalkoeijeu f50 Nuchtere Kalveren f4 a 8.700 Schapen, Vette Schapen f Overhouders f 16 a 24.- Bokken en Geiten f - a -. 14 Magere Varkens f 12 a 22, 18 Biggen f6 a 9, - Konijnen 25 a 50 ct., Kippen f0.75 a 1.75, Eenden f0.90 a -.- Duivena ct., kop Boter f 1.33% a 1.46^ per KG Kaas 37^ a 45 ct. per KG., Kipeijeren f3.a 3.75, Eendeijereu f3.a 3.50 de 100 st. PURMEREND, 7 Maart. Aangevoerd 49 stapels Kleine Kaas, 2 Middelbare. Boter van f 1 32| tot f 1.50 per kilog. Gemiddeld f 1.40 per kilo. Aangevoerd 59 runderen. Vette Koeijen iets hooger iu prijs, Melkkoeijen weiuig handel niet hoog in prijs. 13 Paarden, 57 Vette Kalveren Prijs van f0.80 tot 1.per kilogr. Han del vlug. 284 nuchtere Kalveren Prijs van f4 tot 8 per stuk. Haudel stug. 39 vette Varkeus. Prijs was van 44 tot 54 Cts per kilog. Handel vlug. 30 magere Varkeus van f 11 tot 20 en 200 Biggen van f G tot 8. Handel vlug, 648 Schapen en Lammeren. Vette Schapen hoog in prijs, Overhouders hooger in prijs, vlugge haudel, 12 Gauzen f 2.25 tot per stuk, Kip eijeren f3,—, Eendoijeren f3,25 de 100 st.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2