NIEUWSTIJDINGEN. zal het belang der gemeente door dezelfde middelen zoeken te bevorderen. De een zal dit op rondborstige wijze trachten te doen, de ander door zijdelingsche verdachtmaking sommige leden van den Raad herinneren zich altijd, dat zij tevens burgers der gemeente blijven, anderen vergeten het deze volgt den geest der wet, gene maakt daarbij misbruik van de letter. Hoe echter het belang eener gemeente kan vorderen, dat men een der bekwaamste kandidaten van de voordragt weert, dat men verdienstelijke mannen beschuldigd en verdacht maakt zonder feiten aan te halen, dat men een man, die door zijne betrekking zooveel invloed op de maatschappij kan uitoefenen, uit de hoogte beschuldigd en hem zoodoende verhindert nut te stichten, zonder hem de gelegenheid te geven zichteregt- vaardigen, dat bekennen wij niet te begrijpen. Wij laten de oplossing van dat raadsel over aan Alkmaar's Burg. en Wethouders. Wij kunnen ons het grievend gevoel van den heer Luijmes voorstellen. Wij hopen echter, dat hij zich door zulke om standigheden niet zal laten ontmoedigen. Zijn lof is verre verheven boven dergelijke aanvallen. Zoo lang geen nadere verklaringen worden gegeven van de zijde der regering zal niemand de minste waarde hechten aan de beschuldiging van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, vooral, nu zij door den Minister stilzwijgend wordt voorbijgegaan. Hetgeen echter in dit geheele conflict den meest onaange- namen indruk op ons maakte, is de weinig heusche toon van het antwoord van Burg. en Weth. Zelfs dan, wanneer het onregt blijkbaar aan de zijde van den heer Luijmes was, is die toon nog bezwaarlijk te regtvaardigen maar is hij nu te verontschuldigen De heer Luijmes heeft openlijk rekenschap van zijne daden gegeven; wij kunnen niet anders zeggen, dan dat zij die van een eerlijk man zijn. Zoolang zij niet we- derlegd worden, zullen wij het daarvoor blijven houden, en het aan ieder onpartijdige overlaten, hoe hij dan de handel wijze van het Dagelijksch Bestuur van Alkmaar meent te moeten kwalificeren. Slechts dit willen wij ten slotte als onze overtuiging uitspreken, dat niets nadeeliger is voor het onder wijs, dan dat gemeentebesturen en schoolauthoriteiten niet eensgezind de belangen der jeugd behartigen. POLITIEK OVERZIGT. Het «Journal des Ddbats" zegt: De telegrammen, bij het sluiten des vredes gewisseld tusschen den Duitschen keizer en dien van Rusland, zijn de officiële bevestiging der hartelijke verstandhouding, tusschen het Pruisische en het Russische kabinet aangaande dezen oorlog. Rusland dit wordt thans officieel verkondigd heeft belet dat de oorlog zich uitbreidde, met andere woorden, dat Frankrijk bijstand van eenige Europesche mogendheid ontving. Het verdient opmerking, dat die voor ons zoo nadeelige afspraak tusschen de twee souvereinen als onder de oogen der gezanten van keizer Napoleon is gemaakt en toch hun onbekend is geble ven, ja, niet eens door hen werd vermoed. Het "Journal Officiel" deelt een telegram mede van den heer Thiers uit Bordeaux, waarin gemeld wordt dat de Nati onale Vergadering besloten heeft hare vergaderingen teVer- sailles te houden* Het besluit is genomen met eene groote meerderheid van stemmen, in weerwil dat de commissie der Kamer er zich tegen had verklaard. Gambetta zal een brochure uitgevenverzekert le Soir waarin alle vertrouwelijke en andere depêches tusschen hem en de Parijsche regering gewisseld, zullen worden opgenomen. Rochefort is ernstig ziekmen vreest voor zijn leven. Een brief uit Bordeaux aan den Electeur Libre meldt, dat, volgens het gerucht, Trochu krankzinnig zou zijn. Zestig Fransche officieren, krijgsgevangenen te Breslau, hebben verklaard, ieder maand de soldij van een dag te wil len afstaan ten behoeve der schatkist, zoolang de oorlogskosten nog niet betaald zijn. Het protest tegen de nieuwe Russische leening, groot 12 millioen pond, dat op de Londensche beurs ter ondertee- kening is gelegd, luidt als volgtlo. De conferentie houdt thans zitting te Londen, om het gedrag van Rusland inzake het traktaat van 1856 te onderzoeken. 2o. De kwestie door vorst Gortsehakoff opgeworpen, was naar het oordeel van H. M. gezant, de heer Odo Russell, van dien aard, dat zij ons kon noodzaken met of zonder bondgenooten den oorlog tegen Rusland te ondernemen. 3o. Onder deze omstandigheden meenen wij ai goede burgers en loyale onderdanen onzer koningin, dat Rusland van middelen te voorzien, die het tot oorlogzuchtige doeleinden zou kunnen gebruiken, niet vader landslievend is, en zoolang de conferentie hare zittingen niet heeft gesloten, onvoorwaardelijk moet worden veroordeeld. In een kort overzigt van den loop des oorlogs geeft de Staats-Anzeiger de volgende cijfers De oorlog heeft 210 dagen geduurd, gerekend van den datum der oorlogsverklaring, 19 Julij 1870, tot het laatste wapenfeit, 16 Februarij 1871. Wanneer men evenwel aanneemt dat de oorlog eigenlijk met de capitulatie van Parijs (28 Januarij 1871) is gesloten, dan is het slechts eene tijdruimte van 180 dagen geweest. In dien tijd hebben de Duitsche legers 17 veldslagen en 156 grootere en kleinere gevechten geleverd, 26 versterkte plaatsen ingenomen, 11,650 officieren en 363,000 man gevangen genomen, ruim 6700 stukken geschut veroverd en 120 adelaars of vaandels buit gemaakt. Bij nadere bere kening heeft er gemiddeld eiken dag een gevecht plaats gehad, is er om den negenden dag een veldslag geleverd, om den zesden dag eene vesting genomen en zijn gemiddeld per dag 65 officieren en 2070 man gevangen genomen 38 stukken ge schut veroverd en om den derden dag twee vaandels veroverd. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 14 Maart 1871. Zondag morgen is alhier gearriveerd, komende van Batavia, Zr. Ms. stoomtransportschip Java, kommandant de kapitein-luitenant H. P. vau Boneval Faure. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de achter staande advertentie van het Stafmuziekkorps der Marine en op het programma der te geven muziekuitvoering. Een woord tot aanbeveling, van onze zijde hierbij te voegen, achten wij geheel en al overtollig. De prachtige uitvoering door dit korps bij gelegenheid van het onlangs plaats gehad hebbende orgel concert, liggen aan velen nog te versch in het geheugen, om deze gelegenheid niet gretig aan te grijpen, en vol gaarne weder een gering offer te brengen ter liefde der kunst. Naar wij vernemen, zullen de onder-officieren der In fanterie alhier, op Zondag 26 dezer eene volks-voorstelling geven ten voordeele der algemeene armen in deze gemeente. De entree zou bepaald zijn op slechts 25 centen. Door het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst zal op Donderdag 23 Maart a. s. eene buitengewone verga dering worden gehouden. Vrijdag namiddag jl. verkeerden twee jongelingen in het Marsdiep, in groot levensgevaar, tengevolge van on- voorzigtigheid en mogelijk niet genoegzame ervaring in de behandeling van het ranke vaartuigje, waarmede zij van wal waren geroeid. Bij het opzijde schieten van een binnenkomend visschers-vaartuig geraakte hunne vlet vol water en dreigde elk oogenblik hen in de diepte mede te sleuren. Gelukkig werd het onheil van den zeedijk opgemerkt en spoedde vier rappe gasten zich, om met een andere vlet ter hulp te snellen. Het bewust zijn twee menschenlevens te hebben gered is natuurlijk eene groote zelfvoldoeningmaar toch betreuren wij het, dat er te dezer plaatse geen fonds bestaat ter ver strekking, bij dergelijke gelegenheden, van eene stoffelijke be looning en ter vergoeding van de eventueel te beloopen schade. Wanneer nu deze lieden door overijling of door buitenge wone krachtsinspanning een paar riemen hadden gebroken of schade aan hun vaartuig hadden bekomen, wie zou het hun vergelden Den 30 dezer zal van het koloniaal werf-depöt naar hier vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 30 man, om dien dag alhier over te gaan aan boord van het schip Kaapstad-P acket, gezagvoerder P. Collenteur, teneinde met dien bodem onder bevel van een onder-officier naar Curagao te vertrekken. In Mei a. s. zal bij de directie der marine te Helle- voetsluis een vergelijkend examen plaats hebben van jonge lingen, die als machinist-leerlingen 2e kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal plaatsen is 22. Het Vaderland verneemt uit geloofwaardige bron, dat de militiens der ligting van 1866 in dit jaar, als naar ge woonte, bij het eindigen van hun vijfjarigen diensttijd ge- pasporteerd zullen worden. Door de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij (lijn Am sterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Februarij jl. vervoerd 108,648 reizigers; opbrengst daarvan f92,858.60, idem der goederen f74,301.33; totaal f 167,260.13 Sedert primo Januarij aantal reizigers 224,650opbrengst van reizigers en goederen f341,201.61. Uit Harlingen schrijft men 12 Maart. Bij Molkwe- rum is het wrak komen aandrijven van eene tjalk, genaamd Be Jonge Freerlcin deze gemeente tehuis behoorende en bevaren door den schipper Dirk van Getzen. De zich aan boord zijnde personen, bestaande in schipper, knecht, vrouw eu 4 of 5 kinderen, zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. eene prooi der golven geworden. Men vreest hier nog meer te hooren van 't vergaan van schepen, die in groote getale 's morgens uitgezeild door den hevigen storm 's nachts werden overvallen. Te Amsterdam zal een petitionnement op groote schaal worden georganiseerd, naar aanleiding van de aanhangige voorstellen omtrent de kermis. Het ontwerp-adres spreekt niet van dadelijke afschaffing en dringt integendeel aan op het gelijktijdig instellen van betere volksvermaken. Ont worpen in den boezem eener vergadering, welke zich voor stelt eerstdaags op te treden als vereeniging tot veredeling van het volksvermaak, zal dit adres voorzeker met vele nand- teekeningen worden voorzien. In de Herautonder redactie van dr. Kuijper, komt een ingezonden stuk voor, over de vraag, of men zich moet laten inenten. De Heilige Schrift moet hier uitspraak doen; ziekten zijn in zekere gevallen het werk van satan, die daartoe onreine of booze geesten bezigt, terwijl in buitengewone ge vallen de engel des heeren slaat. Inenting kan tegen die magten onmogelijk beschermen. Men moet wel is waar, wat

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2