NIEUWSTIJDINGEN. Het concept wordt gelezen en nadat op voorstel van den Voorzitter het door den heer de Breuk gedane voorstel, dit onderwerp betreffende, daarin wordt opgenomen, wordt het concept met algemeene stemmen aangenomen. De openbare zitting gaat daarna over in eene met gesloten deuren. Na afloop daarvan wordt het kohier van den Hoof- delijken Omslag vastgesteld tot een bedrag van f9976.84 De vergadering wordt gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 17 Maart 1871. Gisteren avond werd hier een litterarische voordragt gehouden door den heer mr. Gasinjet, van Zaandam. Spreker vertelde in zijn voorafspraak dat hij dweepte met de dicht werken van lord Byron, en dat hij zijne keuze voor dezen avond bepaald had tot een paar stukken vau dien beroemden dichter. Het bleek echter ten slotte dat het Heldersche publiek niet zeer dweepte, met de keuzedoor mr. Gasinjet gedaan. De inteekenaren op deze eerste serie zijn zeer verlangend, den naam en het onderwerp van den vierden en laatsten spreker te vernemen. Er heerscht bij die lezingen eene zekere climax, die de verwachting steeds hooger en hooger doet spannen. In de vergadering van het collegie Sine Nominege houden op jl. Maandag den 6 Maart, is wegens vertrek van den president naar elderstot nieuwen president ge kozen dr. Peters. Tot bijwoning der volgende vergadering, op 21 Maart, worden alle leden dringend uitgenoodigd, aangezien in deze vergadering gesproken zal worden over de belegging van fondsenoverschietende op het gewone budgetdie verstrekt zullen worden tol een liefdadig doel. Als redenaar zal dien avond optreden de heer v. d. Dussen. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bij besluit van 22 Sept. 1855, no. 64, ingestelde zilveren medaille met loffelijk getuigschrift toegekend aan de luits. t/z. 2e kl. H. Bernelot Moens en L. Haremaker, wegens de redding van een jongen, die op 20 Eebr. jl. in het afslui tingskanaal rondom 's Rijks werf alhier door het ijs gezakt was. Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen onder bevel van den kapt.-luit. t/z. J. A. H. Hugenholtz, is Woensdag middag jl. van hier vertrokken ter opvolging zijner bestemming naar de Kust van Guinea. Z. M. heeft den offic. van gez. 3e kl. bij de zeemagt K. G. P. Sloos, met den 16u dezer bevorderd tot officier van gez 2e kl. De luits. t/z. 2e kl. W. P. Wesselink, H. F. Ver heggen, A. P. Tadema, C. Hoffman, J. Haremaker, H. A. Schippers, de offic. van administratie 2e kl. P. P. A. Can- neel, de offic. van adin. 3e kl. P. Gallas, respectievelijk die nende op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wachtschip alhier, ramschip de Buffel, monitor Heiligerlee, monitor de Tijger, monitor Heiligerlee, ramschip de Buffel en wachtschip te Hellevoetsluis, worden met den laatsten dezer maand op non activiteit gesteld; terwijl met 1 April daaraanvolgende de luits. t/z. 2e kl. J. Loots, P. C. Pabst, H. van Broekhuyzen, H. A. Sirks J. W. P. ridder Huyssen van Kattendijke Z. J. Cambier, de offic. van admin. 2e kl. M. D. L. Hertz veld, de offic. van admin. 3e kl. P. J. Roest en J. A. Torré, respect, geplaatst worden op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, ramschip de Buffel, monitor Heiligerlee, monitor de Tijger, monitor Heiligerlee, wachtschip alhier, ramschip de Buffel, monitor de Tijger en wachtschip te Hellevoetsluis. - Het detachement suppletietroepen, bestemd om den 18 dezer alhier over te gaan aan boord van het schip Nieuwe Waterweg II, zal eerst den 23 dezer embarqueren. Afgescheiden van het detachement suppletietroepen, dat op gemelden datum aan boord van bovengenoemd schip zal overgaan, zullen met die gelegenheid mede naar Java ver trekken, de sergeant-majoor (teekenaar) A. Obermaijr, met echtgenoot en kind, benevens de fourier L. Maurer, laatst genoemde in gezelschap van den van verlof derwaarts terug keerenden ln luit.-kwartiermeester van het leger in Ned. Indië J. Maurer. De minister van Marine brengt ter kennis van be langhebbenden, dat schepen, komende van Cura^ao, aan eene observatie-quarantaine van vijf volle etmalen zullen worden onderworpen, uithoofde dat op een van dat eiland aangekomen vaartuig gedurende de reis zich gevallen van gele. koorts hebben voorgedaan. De minister van Marine brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de quarantaine-maatregelen welke voor schepen, komende van havens aan de zuid- en oostkust van Spanje, waren vastgesteld, worden opgeheven. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belang hebbenden dat te Amsterdam, in de maand Julij aanstaande, een vergelijkend examen zal worden gehouden tusschen jon gelieden, die bij het garnizoens-hospitaal aldaar, in verband met het onderwijs dat aan het Athenaeum Illustïe gegeven wordt, wenschen te worden opgeleid tot officieren van ge zondheid voor den dienst hier te lande en in de koloniën, en tot militaire apothekers hier te lande. De minister van Pinantiën brengt ter 'kennis van bè- langhebbenden, dat, tot benoeming Van acht surnumerairen der registratie en domeinen, op den lu Junij a. s. en vol gende dagen, te Utrecht, ten overstaan van de daartoe be noemde commissie, liet daarvoor bepaald vergelijkend examen zal plaats hebben. Men schrijft van Texel het volgende: Het vaartuig van schipper A. Koning, met een lading steenkolen van het Nieuwediep naar Zwolle varende, verloor in het Amsteldiep een der zwaardeklampen, waardoor het zoo lek werd dat het ieder oogenblik dreigde te zinken. De schipper koerste onmiddelijk toen hij het gevaar merkte, naar een zandbank, de //Piwer" geheeten, zoodat het vaartuig slechts tot aan het dek zonk en de bemanning kon gered worden door schipper Kooger, die door het wuiven der schip breukelingen hun nood had bemerkt. Er is dadelijk van hier adsistentie vertrokken ten einde het vaartuig te lossen en te trachten het af te brengen, waartoe veel kans bestaat. Naar wij vernemen was het vaartuig geassureerd. De schelpenvisscherij en het haringtrekken leveren tot heden nog weinig op. De prijzen zijn inmiddels hoog, daar een dub. meter schelpen f2. eu een tal (200) haring f 5. geldt. Het polderbestuur van den polder Wieringerwaard zal op Zaturdug 1 April a. s., des voormiddags ten 10 ure, ten raadhuize van genoemden polder, aanbesteden: De grondwerken, funderingen, Waterloopen, duikers, ge bouwen, schoorsteen en bijbehoorende werken, voor een te stichten stoomgemaal, met bijlevering der daarvoor beuoo- digde materialen. De godsdienstige gevoelens van andersdenkenden te eerbiedigen, betaamt ieder humaan mensch. Hoe moet men echter handelen in eene zaak, als zich in eene gemeente heeft voorgedaan, waar een schipper een geval van kinder ziekte aan boord had Deze man toch, behoorende tot de christelijke gereformeerde gemeente werd door den geneesheer, die hem bezucht, op vaccinatie en revaccinatie gewezen, waarbij de arts hem onder het oog bragt, dat een professor te Kampen de zaak had aanbevolen. Hij antwoordde daarop echter: //dat hij geen meester boven zich erkende dan God, en hij geneesheer maar moest weten wat hij deed". Deze schipper vaart natuurlijk van de eene naar de an dere plaats; hoe zal te dien opzigte de politieverordening toegepast worden. In een verslag in het Noorden van eeii natuurkundige voordragt van prof. van Geer, vindt men het volgende //Onjuist is ook de meening, dat men een ligchaam zoo danige snelheid zou kunnen geven, dat het den dampkring verlatende, op de maan of op eeuig ander hemelligchaara zou aankomen. Een eenvoudig wiskundig betoog doet zien, dat, al ware de snelheid van eer.ig op de aarde opgeworpen lig chaam oneindig groot, dit nooit hooger kan stijgen dan om streeks 5850 M. Dit wisten de geleerden te Parijs ook wel en daarom kon men volkomen veilig, buiten bereik van alle Krupp-kanounen, een togt per luchtballon doen, indien men slechts zorgde, deze op een hoogte te brengen, grooter dan de genoemde." De heer van Zinnicq Bergman zegt, volgens het Dag blad, //lachende de waarheid." Toegegeven, mits men voor lachende leest lachwekkend, en voor waarheid een ander woord. Vaderl. Men meldt van Harlingen het volgende: Ten aanzien der twee tjalken is thans met zekerheid be kend, dat zij met al de opvarenden zijn verongelukt. Be halve de schippers en knechten waren er twee moeders aan boord, de eene met 5 en de andere met 4 kinderen. Allen zijn jammerlijk omgekomen in den storm van 9 dezer. De tjalk van v. Getsen is op West-Workum gezonken, en be halve wrakstukken enz. zijn ook de papieren bij Molkwerum reeds aangespoeld. Tegenover Stavoren is de tjalk van schipper Schoonhoven in het gewone vaarwater gezonken, zonder dat er redding kon beproefd worden. Dezer dagen heeft een poldergast te Velzen uit jalouzie een anderen met een mes, daartoe opzettelijk gewet, zooda nig verwond, dat men aan het behoud van zijn leven wan hoopt. Door de duisternis misleid, heeft de dader een geheel onschuldige getroffen. Een tweede, die zich in de bres stelde, is, tot loon voor zijn ijver, aan neus en lip gehavend, en de persoon in kwestie, de zoogenaamde vrouw des pol dermans, is er, dank zij hare dikke baaijen rokken, met wat gekorven kleeren afgekomen. De dader is gevat en naar Haarlem getransporteerd. Uit de 15de lijst van giften in geld, toegezonden aan den penningmeester of aan een der andere leden van het hoofdcomité voor de algemeene kas van de Ned. vereeniging het Roode Kruis, blijkt dat van het comité tö Batavia (zesde zending) f28,000 is ontvangen.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2