BURGERLIJKE STAXD DER GEMEEXTE TEXEL BURGERLIJKE STAM) DER GEMEENTE ÏÏIERIXGEX, Men berïg't dat in den vroegen morgen van gisteren te Ruinen, in Drenthe, een vreesselijke brand is ontstaan, twaalf huizen zijn afgebrand, het vee is gered. Ouden en jongen zijn gevlugt, de brand had in het midden van het dorp plaats. Te Heereveen is voor sommige gevallen aan de vrou welijke leden der doopsgezinde gemeente het kerkelijk stem- regt met groote meerderheid van stemmen toegekend. Onder de paarden van de te Leeuwarden gedetacheerde afdeeling huzaren is, naar men verzekert, de kwade droes uitgebroken. Twee der paarden zijn reeds doodgeschoten. De Vlaamsche tó'oneelvoo'rstellingen te Antwerpen hebben sedert de vasten opgehouden, zoodat mej. Beersmans thans eenige gastvoor'stellingen te Rotterdam geeft bij de heeren Albregt en v. Ollefeu. Sedert eenigen tijd worden aan de vischmarkt te Rot terdam allerlei soorten van bedorven visch aangebragt, vooral van Engeland herkomstig door de opheffing der betrekking van keurmeester wordt die schadelijke waar voor geringe prijs onbelemmerd pOblièk bij afslag verkocht en verder door de rondventers aan den man gebragt. Als een staaltje van schitterende promotie verdient vermelding dat de brievengaarder te Finsterwold is benoemd tot burgemeester dier gemeente. Als iets zonderlings verdiëht te wórden gemeld, dat een schaap te Asten drie jongen heeft voortgebragt en wel een wit, eèn róód, althans rossig, en een zwart lam, iets hetgeen de zeldzaamheid noch aanmerkelijk verhoogt. Het spoorwegongeluk, dat de Figaro berigtte, wordt door een aantal Duitsche bladen aan kwaadwilligheid toe geschreven. Graaf Bismarck moet eene dépêche aan Jules Favre hebben gezonden, waarin hij op een naauwkeurig on derzoek aandringt. Tevens beklaagt hij zich, dat er nog steeds Duitsche officieren in Frankrijk gevangen gehouden en Duit sche onderdanen mishandeld worden. De Vérité meent te weten, dat de minister van Finantiën in Frankrijk een voorstel zal doen tot wederinvoering van het dagbladzegel. Volgens de Correspondance Havas heeft de heer Jules Simon, minister van Onderwijs, eene vertrouwelijke circulaire aan de reetoren der hooge scholen gezonden, waarin hij hun voortaan de studie der Duitsche taal op alle lyceeën des lands als eene gebiedende noodzakelijkheid aanbeveelt. De minister zegt onder anderen in zijne circulaire het volgende «Indien de toekomstige geslachten een dam willen opwerpen tegen hét al verder en verder voortdringen van het Germaansche ras, dan moeten zij dit ras goed leeren begrijpen, en daardoor zullen zij, op hunne beurt, in staat gesteld worden op Duïtscheh bodem door te dringen en zich aldaar te doen verstaan." De stemming in Straatsburg en elders in den Elzas is zeer gedrukt; men heeft zich steeds gevleid Franschen te kunnen blijven, en ziet nu in, dat de zaak haar beslag heeft gekregen. In het begin namen enkele Fransche ambtenaren dienst onder de Duitsche autoriteit; de bejegening, welke deze overloopers ondervonden hebben van de bevolking is van dien aard, dat geen Franschman zich meer daaraan waagt. Vooral de onderwijzers en geestelijken zijn zeer op deDüit- schers verbitterd. Als toekomstige gouverneur van Elzas en Lotharingen noemt men prins Wilhelm van Baden. In de Vereenigde Staten is ten behoeve van de slagt- offers van den oorlog, een aanzienlijke som bijeen gebragt. Uit San Francisco is meer dan een millioen franks gezonden. Te Newyork is 190,000 dollars opgehaald, de kamer van koophandel gaf 95,000 en het comité van de beurs 15,000 dl. Te Manchester is de politie een echtpaar op het spoor gekomen, dat zich op groote schaal bezig hield met het «en geltjes maken." De man en vrouw, Rogers genaamd, zijn gevangen genomen en staan thans teregt onder beschuldiging van moord. In den kelder van het huis had dè politie onder een hoop vuil o. a. het half vergaan lijkje gevonden van een kindje. Hartverscheurend luidde het verhaal van een politie agent, omtrent den toestand waarin de kleinen zich bevonden, die door de ontaarde moeders aan de «zorgen" van dit on- menschelijk echtpaar waren toevertrouwd, om stelselmatig tè worden vermoord. Men zal zich herinneren dat een paai* maanden geleden, te Londen eene vrouw, "Waters genaamd, werd opgehangen wegens dezelfde misdaad. Dit voorbeeld schijnt dus ook al niet afschrikwekkend te zijn geweest. Een van de redenen, waarom president Grant ontevreden was op de heer Motley, was gelegen in de manier waarop de laatstgenoemde zijn haar opmaakt. Thans twisten de Ame- rikaansche bladen over de vraag, hoe het hoofdhaar van een waardig republikein behoort opgemaakt te zijn. Het westen is voor eene scheiding aan de zijde, het oosten meer voor eene scheiding op het midden van het hoofd, hoewel velen hier de beslissing aan ieders smaak willen zien overgelaten. Een zuidelijk dagblad herinnert, dat eenige groote mannen, als Milton, prins Rupert, Hampden en Bolingbroke de scheiding van hun haar in het midden fan hun schedel droegen. Één ander blad beroept zich op Darwin, die aantoont, dat de apen soorten, die lang haar hebben, van nature de scheiding in het midden dragen. De «Nation" doet geen uitspraak, maar verlangt nog een nader en zorgvuldig onderzoek. Er is bijna geen eleganter werkje te bedenken dan dat, waarmede bijna alle vrouwen en meisjes zich op eenige Deen- sche zeedorpen bezig houden. Het 13 namelijk het werken met vischschubben. Zij nemen de schubben van een grooten visch, brasem genaamd, die zij op eene bijzondere manier reinigen, droogen en bereiden en bewerken, die met zeer fijn zilverdraad tot allerlei bloemen, voor oorbellen, armbanden, doekspelden, haarornamenten, enz. Nergens anders worden deze vischschubsieraden gemaakt, die in 1867 voor het eerst te Parijs op de tentoonsteliing verkrijgbaar werden gesteld. Ze hadden daar een buitengewoon debiet en de aanvraag was dadelijk veel grooter dan de voorraad. Natuurlijk vermeerderde het getal werksters spoedig, en nu zijn er al ruim drie honderd, die er flink haar kost door verdienen, want alles wat zij aan bieden wordt in Kopenhagen opgekocht, en van daar verzonden naar Londen, Parijs en St. Petersburg, waar thans vooral dè vischschub-ornamenten zeer in den smaak vallen. De Illustrated London Neics meldt, dat de uiterste wil van baron Nathanael van Rotschild, verleden jaar te Parijs overleden, te Londen is overgelegd op den 27n der vorige maand. Het persoonlijk vermogen van den overledene in Engeland was aangegeven op een som van niet minder dan 1,800.000 pond sterling of ruim 21 millioen gulden. Men leest in de Vaderlandsche Letteroefeningen van Maart 1871 het volgende Van onze lezers kunnen wij deze maand niet scheiden, zonder vooraf hunne aandacht en belangstelling te hebben ingeroepen voor de éérste vrucht eener nieuwe redactie, die om den leeftijd en den eigenaardigen stand harer ledën onze volle sympathie heeft, eene red. bestaande uit jongelingen van 16 tot 18 jaren, adelborsten nl. van het Kon. Instituut der Marine. Een keurig zoo uit- als inwendig Jaarboekje gaf zij bij den heer L. A. Laurey te Nieuwediep, in 't licht. Blijkbaar, heelt het zevental redacteu ren geen moeite gespaard, om daarin alles bijeen te brengen, wat voor hunne kameraden van belang is. Maar zij zijn er ook in geslaagd om iets meer dan dit te geven. Niet alleen zal voor Onze zee-officiereu dit boeksken hier en daar van eenige dienst kunnen zijn wij denken b.v. aan den gelcverden „staat van de Nederlandsche zeemacht op 1 November 1870;" maar ook voor anderen, die inlichting begeeren omtrent de voorwaarden van toelating der jongelieden en hun opleiding aan het Instituut, hun onderwijs, hunne examens, bevordering en wat diés meer zij, verschaft het alles wat men billijkerwijze begeeren kan. Zelfs zij, die hierbij geen bijzonder belang heb ben zullen dezen verdienstelijken eersteling niet onvoldaan uit de band leggen, en waarschijnlijk ook niet, zonder van onze wakkere adelborsten iets geleerd te hebben. De „astronomische opgaven b. v., de vergelijkingstafel voor den thermometer, de geogr. breedte en lengte van eenige plaatsen, de algemeene opgaven en bet herleidingstafeltje voor lengtematen" leggen een eervol getuigenis af omtrent het degelijk en deugdelijk onderwijs, dat aan 't Marine-Instituut verstrekt wordt. En wanneer wij nu nog een blik slaan op den inhoud van het Mengelwerk, door deze jongelieden geleverd, dan weten wij niet, wat wij hooger moeten roemen öf den kloeken, Hinken geest, die onder de adelborsten heerscht, öf de loffelijke wijzé en den uitstekenden tact, waarmee deze door Directeur, Raad van Bestuur eu Instructeurs bij heu wordt opgewekt, geleid en bezield. Hoe 't zij wisten wij niet reeds van elders 't personeel onzer zee-offieieren is er een welsprekend bewijs van dat de inrichting van 't Marine-Instituut te Willemsoord niets te wenschen overlaat, de verschijning van dit jaarboekjen zou er voor pleiten. Wij mogen er ons waarlijk wel over verblijden, dat de vorming en opvoe ding onzer toekomstige marine-officieren aan zulke bekwame handen zijn toevertrouwd Wij kunnen er zeker van zijn, dat een wapen, hetwelk znlke mannen en zulke kweekelingen telt, in geen geval zijn schoon verleden ver loochenen zal. Naast dit verleden is het heden de beste waarborg, dat het ook voor de toekomst verdienstelijke zee-officieren leveren zal, die door intel- lectueele ontwikkeling, en zedelijke kracht, door personeélen moed en warme vaderlandsliefde de Nederlandsche vlag voortdurend in eère zullen honden onder alle hemelstreken en natiën der aarde. Is 't wonder, dat wij uit de volheid onzer overtuiging de zeven redactie leden van heeler harte geluk wenschen met hunne welvolbrachte taak en de hoop uitdrukken, dat deze le jaargang de voorlooper wezeu moog van vele volgenden 't Zou toch te bejammeren zijn, indien terwijl de proef zóó goed geslaagd is, de verdere uitgaaf van dit jaarboekje om de eene of andere ondergeschikte rodeu zou moeten worden gestaakt. Moge het debiet althans geeu bezwaar opleveren, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Door bezwaren van andcreu aard zullen onze aanstaande wakkere zeelieden zich wel weten heen te slaan. En na nóg dit: 't was niet eDlcel eene goede gedachte maar or spreekt ook een echt zeemanshart uit, dat zij hun boekjen hebben opgeluisterd met de beeldtenis van hem door wiens ijverige bemoeijiugen 't verblijf der adel borsten aan boord van Z. M. wachtschip ^de Kortenaer" vervangen werd door dat in een nieuw, ruim en doelmatig gebouw, waaraan indertijd door den heer C. A. Jeekel, luit. t/z le kl., terecht hulde gebracht is. Ja! het portret van Z. Exc. den Minister van Marine; L. G. Brocx, den man, „die zoo lang aan het hoofd van het onderwijs van het Instituut ge staan heeft, onder wiens leiding zoovele bekwame zee-officieren gevormd zijn en die volkomen met de behoeften van hun onderwijs bekend is," staat daar geheel op zijne plaats en mag evenzeer een waardig sieraad van 't boekjen heeten, als 't origineel dit is van de Kon. Ned. Marine. Het tegènwoordige jonge zeemansgeslacht toont blijkbaar op een goeden weg te zijn, om dit waardig voorbeeld te volgen. Dr. v. Eyk. Van 9 16 Maart. ONDERTROUWD Jacob Eelinan eu Cornelia "Willëmiua Flens. GETROUWD Jan Eelman en Ariaantje Keijzer. GEBOREN Dina, dochter van Izaak Broekman en Grietje van Praag. Immetje, dochter vaD Jan Kooger en Jantje Timmer. Aukje Lambcrta Johanna, dochter van Willem Henri Bruno Bok en Ikaliua Josephina Hen- riette van Dunné. OVERLEDEN Cornelia Nieman, oud 65 jaren, huisvrouw van Dirk Tanis. Pieter Plavier, oud 9 jaren, zoon van Klaas cn Martje Geus. Levenloos aangegeven Gedurende de mmnd Februnrij 1S71. ONDERTROUWD: Cornelis Bakkeren Geertje Kuit. Simon Ileijblok eu Maarljc Koorn. GETROUWD Geerie. GEBOREN Cornelis zoon van Jacobns Bakken en Antje Bakker. Pieter, zoon van Jan Lont en Elisabet Kuut. Trijntje, dochter van Hendrik Uileman en Neeltje van der Berg. OVERLEDEN Maartje Mulder, 3 weken. Neeltje Akkerhuis, 30 jaren. Jan Adriaau Muute, 4 jaren. Mcijert de Vries, 4 jaren, Gcrrit Bocrsen, 9 maanden.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3