NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 24 Maart 1871. //Eind goed al goed", kannen de leden van ApolWs concert-gezelschap zeggen, en met regt, want de afgeloopen win ter-concerten hebben klaar bewezen dat de bestuursleden en de directeur zich de zaak met ijver hebben aangetrokken. Het vierde concert, dat wij Dingsdag 11. het genoegen hadden bij te wonen, was zoo bij uitstek wel bestuurd en gearrangeerd, dat wij dit stellig onder een der aangenaamste tellen mogen. Niet alleen heerschte er verscheidenheid in de nommers van het programma, maar ook bij de optredende solisten. In de eerste plaats de hoogst verdienstelijke dilet tante, mejufvr. Haar bij uitstek degelijk ontwikkeld spel trof een ieder. Yoordragt, nuancering en technische vaardigheid lieten niets te wenschen over. Weinige dilettanten zullen het op eene hoogte brengen als mej. Mejufvr. Chastel, uit llotterdam, (naar wij vernemen een elève van den heer Schneider) is eene zangeres, die op haren leeftijd verbazende vorderingen gemaakt heeft. Hare stem heeft een hoogst aangenaam en lieflijk timbre en de coloratuur is de gelijk ontwikkeld (dit bewees zij vooral in de voordragt van de cavatine uit H barbiere di Siviglia). Het was bepaald een gelukkige greep van het bestuur, deze begaafde zangeres te engageren. De heer Stiibner is een harpist, zoo als wij zelden gehoord hebben. Zijn technische vaardigheid grenst aan het wonderlijke. Zijne forto's zijn krachtig en flink en zijne piano's fijn en keurig genuanceerd. Daverende applau- dissementen getuigden van de algemeeue tevredenheid der aanwezige leden. Het accompagnement van het orchest, de ouverture die lustigen TVciber en de finale Maritanaonder leiding van den heer Egbers, werden mede zeer goed ten gehoore gebragt. Woeusdag werd door de rederijkerskamer Olympiaf en Donderdag door het Letterminnend Genootschap '/Liefde tot Kunstde laatste buitengewone vergadering gegeven in dit saizoen. Door eerstgenoemd gezelschap werd opgevoerd uDe Zoon van den Veroordeeldeop eene hoogst nette, ac curate en zeer beschaafde, maar toch losse, aangename en zeer boeijeude wijze. Niet minder ten genoege van het publiek was de koddige voordragt van "Nic/it en Nachtegaal De in dit stukje optredende personen waren ieder in zijn genre, onverbeterlijk. De chansonetten zijn goed uitgevoerd en gaven veel genoegen. Door Liefde tot Kunst werd voorgedragen Bernard, de Advocaat der armenof Vader en Zoorf en het Spreekuur van den LohterViel het eerstgenoemde stuk een luide bijval ten deel, bij de koddige zetten in net tweede voor komende, rees die ten top. Dit gezelschap, welligt hieer dan eenig ander, onderhevig aan afwisseling van optredend personeel, weet zich uitmuntend te handhaven, de gisteren avond ge leverde proeven toonde weder dat het steeds voorwaarts streeft, en leden bezit, vooral in het comique genre, die eene meer dan gewone gave bezitten. Het doel om het winter-saizoen op eene aangename en gezellige wijze te sluiten is door beide gezelschappen vol komen bereikt. Met den laatsten dezer maand worden de navolgende officieren, allen dienende op Zr. Ms. transportschip met stoom- vermogen Javaop non-activiteit gesteld, als: de luit. t/z. Ie kl. G. Bijl de Yroe, le officier; de luits. t/z 2e kl. G. M. Dol leman, H. L. C. Wolterbeek Muller, J. V. Wierdsma, D. Hor dijk; de officier van gezondheid 2e kl. P. J. Eeltkamp; de officier van gezondheid 3e kl. A. W. van Renterghem de offic. van administr. le kl. A. J. Looijende adjunct-administrat. M. M. J. van Meeuwende scheepsklerken E. H. M. Rant, J. H. de Sauvage en G. II. Slot; terwijl met den 1 April a. s. op voormelden bodem worden geplaatst: de luit. t/z le kl. P. J. van Druyneu, als le officierde luits. t/z 2e kl. R. D. Crommelin, W. M. E. Bervoets, P. Zegers Yeeckens en A. W. Yinkhuyzen; de officier van administr, le kl. IC. J. Adams en de scheepsklerk G. A. Zeegers. De luits. t/z. 2e kl. A. G. Westerouen van Meeteren, J. A. Snoek, jhr. J. C. E. Westpalm van Hoorn, de offic. van gez. 2e kl. J. B. Coomans de Ruiter, en de offic. van administratie 3e kl. C. J. Lagaay, dienende op de Kijkduin worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 April vervangen door de luits. t/z. 2e kl. J. C. A. Wissel, J. Lagaay, J. J. de Bruvne, denoffic. van gez. 2e kl. W. Pannevis en den offic. vau administr. 3e kl. D. A. van der Laan. Yoorts worden geplaatst op Zr. Ms. wachtschepen te Hellevoetsluis, de luit. t/z. le kl. P. Swaan, als le offic., en A. baron Collot d'Escury alhier, de luit. t/z. 2e kl. T. Spree op de Schorpioende luit. t/z. 2e kl. L. Haremakerop de Krokodilde luit. t/z. 2e kl. C. H. de Goeje en op de Valk, de luit. t/z. 2e kl. A. M. R. Wagner. De adelhorst le kl. G. Moerland wordt met den 26 dezer geplaatst op de Vice-Admiraal Koopman. Van den 2 Mei tot den 30 September a. s. zal tot het bijwonen van den cursus bij de normaal-schietschool te 's Gra- venhage van het korps mariniers worden gedetacheerdde le luitenant P. Spanjaard met 2 sergeanten 4 korporaals en 8 mariniers. Tn d Arnh. Ct. leest men: Dat onze marineen vooral het marine-materieel, een ruim arbeidsveld is voor de regering, die 's lands verdediging op nieuw te organiseren heeft, is eene oude en erkende waarheid. Omtrent dit marine-materieel werden eenige //opmerkingen" gemaakt door *een zee-officier." (NieuwediepLaurey, 1871.) De schrijver constateert eenige feiten door hem in den af geloopen zomer waargenomen hij weetdat hij voor des kundigen niets nieuws heeft medegedeeld maar wenscht de gebreken der marine kenbaar te maken aan een wijderen kring van belangstellenden in de eerste plaats aan de Volks vertegenwoordiging. Wij kunnen de lezing der brochure aan belangstellenden aanbevelen. In het Dagblad van s Ilage leest men Naar wij vernemen, is er een commissie benoemd tot het ontwerpen van een nieuw plan van versterking van Amsterdam, zamengesteld uit den luitenant-kolonel Jacobs, van de artil lerie, den majoor Vaillant en den kapitein Gijsberti Hodenpijl, van de genie, en den kapitein Schneider van den generalen staf. Zij zou zich tot bedoeld einde eerlang naar Amsterdam begeven. Tevens is eeu commissie, bestaande uit de kapiteins der artillerie Sluiter en van Kerkwijk, naar Pruisen en Zwitserland gezonden tot het doen van ouderzoekingen omtrent achterlaad- geschut. Een en ander brengt men in verband met de in bewerking zijnde hervormingen van ons krijgswezen. In goed onderrigte kringen te 's Gravenhage, wordt gezegd, dat de minister van Oorlog voornemens is, den rang van luitenant-kolonel te supprimeren en een 9e regement infanterie op te rigten. Aan de israëlitische militairen, die zulks mogten ver langen, zal van 3 tot 17 April verlof verleend worden, tot viering vau het in dat tijdvak invallend paaschfeest. Men schrijft ons van Oude-Schild 23 Maart. Heden avond ten 6^ ure, namen wij hier een bijzonder luchtverschijnsel waar. Tn het westen zag men plotseling een rood vurigen streep, even als een vuurpijlzich van een helder fonkelende ster afscheiden, en naar het zuiden voortbewegen. Het verschijnsel liet een lichte zilveren streep na, die nog uur duidelijk zigtbaar was. Het geheele ver schijnsel was wel onderscheiden van de dus genoemde ver schietende sterren. In de Schager Ct. leest men het volgende: De herhalingschool van ons nutsdepartement, werd Yrijdag 17 dezer, voor dit saizoen, door de commissarissen gesloten. Bij die gelegenheid werden aan de trouwste schoolbezoekers prijzen uitgereikt: Als le prijs aan: Jan Kroone, een duim stok en twee passers; Mietje Kroone, een keurig ingelegd naai- eu werkdoosje; Maartje Breed, een idem idem; ale 2e prijs aan: Saartje Trompetter, een net haak- en werkdoosje; Gerrit BleekerArie van Scheijen, Pieter Kistemaker en Pieter Kamp, ieder een fijn gesneden meerschuim siga renpijpje. Met een kort maar toepasselijk woord reikte de heer Gezellen als oudste commissaris, deze voorwerpen aan de leerlingen uit. Hiermede werd deze cursus gesloten en den onderwijzer, den heer van der Wolde dank gezegd voor de zorgen aan de leerlingen besteed. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten, om wegens de pokkeu-epidemie de voorjaarskermis niet te doen plaats hebben. Tusschen Dingsdag en "Woensdag middag 4 ure zijn te 's Ilage 11 gevallen van pokziekte aangegeven. Naar men mededeelt, is de theologische school der afgescheidenen te Kampen tijdelijk gesloten, uithoofde door den gemeenteraad eene verordening is vastgesteld, waarbij de vaccine en revaccine zeker voor schoolgaanden ver- pligtend wordt gemaakt. Dientengevolge is den studenten door den commissaris van politie aangezegd: dat zij, die in de laatste zes jaren geene natuurlijke pokken hebben gehad of niet zijn gevacciueerd, zich aan eene vaccinatie zullen behooren te onderwerpen. Iii overleg met docenten en studenten is besloten, onder kennisgeving aan hh. curatoren, tot het tijdelijk sluiten der school. Aan de N. Rott. Ct. wordt uit Amsterdam geschreven. //Een der Parijsche geldvorsten, baron Erlanger, bevindt zich in onze stad, naar men wil om met eenige onzer groote bankiershuizen te raadplegen over de indemniteits-leening, waarvan liet bedrag op 2 milliards francs zou worden bepaald en waarbij de vorm eener premie-leening zou worden aan genomen.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2