De toestand te Darijs. lil liGERLIJKE m.\D DEil (1EMEEXTE TEXEL Te Rotterdam is een 21 jarige Pauselijke zouaaf te ruggekomen, die volgens de Maasbode na den slag bij Men- tana //de dienst verliet," gelijk dit blad het uitdrukt, daarop mededeed met den onbekookten inval op Spaanseh grondge bied van don Carlos, in wiens dienst hij ten slotte op Pransch grondgebied geïnterneerd werd. Sedert heeft hij bij Grave- lotle en Woerth gevochten en werd onder Bazaine te Metz ingesloten. Bij een der uitvallen werd hij tot luitenant be noemd. Te Mainz in krijgsgevangenschapliet hij voor 't eerst aan zijn moeder te Rotterdam iets van zich hooren doch was reeds gevlugttoen zijn moeder hem te Mainz kwam zoekenhij heeft toen weder onder de generaals Charette en Cathelineau met de troepen uit de Vendée ge vochten, waarbij hij kapt.-adj.-majoor der' éclaireurs werd. Nu laatstelijk heeft hij, door met een witten das, de kleur der legitimisten, zich onder de oproermakers van Montmartre te begeven, zich weder door dezen laten gevangen nemen en moet, toen men hem wilde fusilleeren, volgens de //Maas bode'', zijn leven gered hebben met het antwoord: //Welnu, dan zal ik in mijn land kunnen verhalen, dat ik na tegen de Pruisen gevochten te hebben, door de Pranschen gefusil leerd ben." Uit Montmartre ontsnapt, is hij nu eindelijk naar zijn moeder te Rotterdam gegaan. Te Antwerpen is zaturdag avond ten 7\ ure de En- gelsche schoener Thomas Hope, kapitein Sims meteen la ding petroleumplotseling in brand geraakt. De bemanning, vier koppen werd gered maar in deerniswaardigen toestand. Dq kapitein heeft een been gebroken zijne vrouw en twee matrozen hebben vreeselijke brandwonden bekomen; men vreest voor het verlies vau hun leven. Drie andere groote schepen met petroleum lagen in de nabijheid alsmede een met kruid beladen fransch vaartuig. Het brandende schip werd met ijzeren kettingen aan den linkeroever der rivier vast gemaakt, en daardoor werd het overslaan der vlammen belet. Schokken van aardbeving zijn jl. Vrijdagavond in de Eugelsche graafschappen Lancashire, Yorkshire en Westmo- reland gevoeld. Berlijn, Dingsdag. Graaf von Bismarck is door den keizer in den vorstenstand verheven. Von Moltke is tot grootkruis van het IJzeren Kruis benoemd, even als den kroonprins, prins Frederik Karei, de kroonprins van Saksen en de generalen von Manteuffel, von Göben en von Werder. Er is een nieuw kruis van verdienste voor vrouwen in gesteld. Parijs, 21 Maart. Het is rustig in de stad. De fiacres beginnen zich weer te vertoonen. De nationale gardes bezetten alle poorten en beletten den uitvoer van levensmiddelen, wapenen en krijgsbehoeften. Parij3, 21 Maart. (Des middags.) Het nieuwe Journal Officiel (orgaan van de insurgenten) deelt mede, dat een aantal gewezen galeiboeven Parijs zijn binnengedrongen de nationale gardes worden gewaarschuwd zeer op hunne hoede te zijn. Het blad verklaart, dat de uitdeeling van geld en levens middelen aan hen die het behoeven hervat is. Eene proclamatie verklaart dat Parijs het regt eischt, om de maires, de gemeenteraadsleden en de chefs der nationale garde te verkiezen. Parijs wil zich afscheiden van Frankrijk. Parijs heeft door de schuld van Frankrijk voor het keizerrijk en het gouvernement der nationale verdediging moeten bukken; het is aan alle verraad en aan alle laagheid ten prooi geweest; het wil thans vrij zijn. Het besluit, waarbij de verkoop werd gelast, van de voor werpen die zich in de banken van leening bevonden is in getrokken. De vervaldag van het handelspapier is met eene maand verlengd. Een ander besluit van het centraal-comitd beveelt, dat de eigenaars van huizen en de houders van hotels hunne huur ders of loges niet zulle.n mogen .doen vertrekken. De voor waarden waarop de vrede met Duitschland werd gesloten zullen geëerbiedigd worden, maar het is niet meer dan billijk, dat de aanleggers van den gevloekten oorlog het grootste aandeel bijdragen van de schadevergoeding, die aan Duitsch land moet worden betaald. Hetzelfde blad zegt, dat de proletariërs der hoofdstad, ge tuigen van de wankelmoedigheid der hoogere standen, be grepen hebben dat het oogenblik gekomen is, om alles te redden, door zelve de leiding van de openbare aangelegenheden in handen te nemen. Het spreekt intu9schen van zelf, dat het hun nooit geoorloofd zal zijn aan hunne emancipatie te arbeiden zonder tegen hen een storm van verwenschingen te doen opgaan Wat de executie van de generaals Lecomte en Thomas aanbelangt, zegt het blad, dat het onvermijdelijk is twee feiten te constateren. Lecomte had vier maal aan zijne troepen bevel gegeven, om eene charge te doen op de weerlooze me nigte. Thomas werd gearresteerd op het oogenblik waarop hij een plan maakte van de barricades die opgeworpen waren. Beide generaals vielen daardoor in het bereik van de krijgswet, die noch het vermoorden van vrouwen noch bespieding duldt. Parijs, 21 Maart (zes ure des avonds). Een manifest van de bataillonchefs van het tweede arrondissement zegt, dat in overleg met het gemeentebestuur een dienst georganiseerd is tot bescherming van het arrondissement. Ieder trouw burger behoort daartoe mede te werken; wie zich terugtrekt wordt misdadig. Ten slotte wordt een krachtig beroep gedaan op de medewerking der nationale gardes. Naar men verzekert worden in andere arrondissementen uit zelfverdediging gelijksoortige maatregelen genomen. Heden ten 3 ure had een groote manifestatie plaats. Een aanzienlijke menigte ongewapende burgers trok langs de Bou levards met een banier waarop geschreven stond: Yereeniging van de mannen der orde. Men x*iepLeve de openbare orde Leve Thiers! Leve de Nationale Vergadering! Leve de Re publiek Deze manifestatie werd allerwege levendig toegejuicht. De menigte begaf zich toen naar de Place Vendöme, die door de insurgenten bezet wordt gehouden en waar zich hun staf bevindt. Daar werd aan den stoet den doortogt geweigerd. De ordelievende manifestatie wint meer en meer aanhangers. Parijs, Donderdag. Er is gevochten in de Rue de la Paixer zijn een 30tal dooden gevallen, waaronder baron Nathan. (Rotsnhild Alle winkels zijn gesloten. De opstandelingen blijven zich verzetten zij hebben de straten rondom het stadhuis bezet. Welke maatregelen vau bedwang zullen genomen worden is nog niet bekend. -De heer Thiers heeft besloten Parijs te isoleeren, zeker de beste mratregel, die hij in de gegevene omstandigheden kan nemen. Op last der regering zijn de telegraafdraden tusschen Parijs en de provinciën afgesneden en ge^en de spoorweg-admini- stratiën aan militairen geene plaatsbriefjes naar Parijs meer af. De Electeur Lihre houdt vol dat de opstand door het goud van den ex-keizer is aangestookt, en de oproerige na tionale garde per man 6 fr. daags ontvangt. De »Temps" vindt het zeer waarschijnlijk dat Napoleon, »die uitgeleerde zamenzweerder" de hand in het oproer gehad heeft, en dringt er bij het gouvernement op aan, om als het er bewijzen van in handen heeft, die overwijld bekend te maken, De opstandelingen hebben voor een millioen francs aan schatkistbilletten bij de bank aangeboden, die ze betaald heeft. Men verzekert dat zij 500,000 frs. van Rotschild gerequireerd hebben, die bepaald geweigerd heeft te betalen. De toestand van Frankrijk wordt aldus besproken door de republikeinsche Siècle: »In naam van het vaderland, dat zijn ondergang nabij is, in naam onzer vaderen, die in hunne graven ons zouden vloeken, in naam onzer kinderen, wier toekomst wij voor altijd zouden vernietigen, burgers, laat ons tot inkeer komen 1 De afgrond gaapt. Frankrijk is aan den rand. Zorgen wij, dat we er niet instorten. Een verschrikkelijk misverstand jaagt den eenen burger in 't harnas tegen den ander. Fransch bloed is door Fransche handen vergoten, terwijl de vijand, die nog altijd voor onze poorten is, gereed staat om van onze uitspattingen gebruik te maken, ten einde onzen ondergang te voltooijen. Duizenden mannen, die Parijs verdedigd hebben, meenen de republiek nog te verdedigen door een gewapend verzet tegen een gouvernement, dat nadrukkelijk betuigt, dat het de republiek wil handhaven en verdedigen. En terwijl dit gebeurt, woelen de suppoosteu van het vervallen verklaarde despotisme in het duister en stoken het vuur onzer tweedragt aan. Openen wij de oogen om te zien waarheen wij gaan, naar de dagen van Junij, met de Pruisen te Saint-Ddnis Heden de burgeroorlog, morgen de vijand binnen Parijs, en overmorgen misschien het despotisme, vazal van den vreem deling, hersteld. Dat alle3 wat een naam draagt, een stem heeft, een Fransch hart bezit, zich werpe in dit rampzalig strijdperk, om de worsteling tegen te houden, of anders zal men moeten zeggen Alles is verloren, en ook de eer En dan zal er geen Frankrijk meer zijn Vrijdag 31 dezer vertrekt van liier de West- Indische mail, per eerste trein. Vau 16 23 Maart. ONDERTROUWD: Arie Cornelis Lap cn Hendrina Pouwlina Koning, -r- Jacob Verberne en Antje Houtwipper. Dirk Kali' en Grietje Bakker. GETROUWD Jacob Eclroan en Coruelia Willemina Flens. GEBOREN: Jan, zoon van Jacob Knaap en Klaasje Bruin. Pietcr, zoon van Abraham de Ruijter en Neeltje Bruin. Marretje, dochter van Coruelis Maatje llz. cn Neeltje Dekker. OVERLEDEN Geene. MAUKTBER1GTE IV SCHAGEN 23 Maart. 2 Paard f 40 a 60, 24 Runderen, Gelde Koeijen f 90 a 190.Vaarsen f 4 Kafkoeijen f 60 Nuchtere Kalvereu f3 a 6.980 Schapen, Magere Schapen fOverlioutlers f 16 a 25.4 Bokken en Geiten f 6 a 10, 60 Magere Varkeus f14 a 22, - Vet Varken f a-.31 Biggen f7 a 10, 10 Konijnen f0 40 a 1.25 Kippen 10.70 a 1.40 Eenden fa-.— kop Boter f 1.23 a per KG Kaas 30 a 40 ct. per KG., Kipeijeren 1'2.40 a 2.50, Eeudeijcrcn f2.90 a 3.de 100 st. PURMEREND, 21 Maart. Aangevoerd 31 stapels Kleine Kaas, 1 Middelbare. Boter van f130 tot fl.40 per kilog. Gemiddeld f 1.35 per kilo. Aangevoerd 71 rundereu. Vette Koeijen booger in prijs, stugge handel. Tijd-Kulfkocijen goed in prijs. 11 Paarden, 45 Vette Kalvereu Prijs van f0.85 tot 1.10 per kilogr. Han del vlug. 201 nuchtere Kalveren Prijs van f4 tot 8 per stuk. Handel vlug. 28 vette Varkens. Prijs was vau 4-6 tot 55 Cts per kilog. Handel vlug. 62 mageie Varkens van f 12 tot 16 en 349 Biggen van f6 tot 8. Handel stug, 1091 Schapen en Lammeren. Vette Schapen duur, weinig aangevoerd. Overhondcrs flaanw in prijs, stugge handel. Kip-eijeren f 2.60 tot 2.70, Eendcijcren f 3.10 de 100 st.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3