Be toestand te Parijs. genoemde heeren in dienst, in dezelfde week zijn 74 diamanten gevonden, waaronder een van 50, een van 32 en een vau 16 karaten. Ds. A. F.duToit, sinds 1S39 predikaut bij de Nederl. hervormde gemeente te Wellington, is onlangs op 60jarigen leeftijd overleden. De Russische regering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald dat erflatingen of geschenken aan de Roomsch-Katholieke kerk voortaan aati den Staat zullen vervallen, omdat deze het onderhoud van de geestelijken heeft op zich genomen. De landverhuizing over Bremen naar de Vereenigde Staten van Noord-Araerika bedroeg in 1870 slechts 46,117 hoofden op 134 schepen, tegen 63,302 hoofden op 192 schepen in 1869. De Hamburgsche correspondent der Londen and China Express schrijft dat er binnen kort eene Duitsche stoomboot uit Hamburg in zee zal gaan, tot opening eener geregelde dienst tusschen die plaats en China, door het Suez-kanaal. Eenige voorname handelaars aldaar ter plaatse hadden reeds sedert een betrekkelijk geruitnen tijd die onderneming gegrond vest en niettegenstaande alle moeijelijkheden tengevolge des oorlogs, de zaak doorgezet. Het bestuur der maatschappij bestaat uit de heeren G-. Th. Siemsen, de firma Ross, Yidal Co. en den heer Aug. Bolten. Het bedoelde stoomschip, in Engeland gebouwd, draagt den naam van Sedan en wordt uitgerust om tegen 15 Mei de reis naar Singapore, Honkong en Shanghae te doen. Het heeft eene laadruimte van 100U ton. Thans ontvangt men berigten omtrent den Fransch- Duitschen oorlog in 't verre Oosten. Uit Yokohama wordt dd. 22 Februarïj berigt, dat 10 Duitsche schepen, waaronder enkele stoombooten, in de haven geklokkeerd werden door Fransche oorlogschepen. De Romert Rickmers was aan En- gelsche onderdanen verkocht, maar ofschoon zeilende onder Engelsche vlag, door Fransche kruisers opgebragt. De En- gelsche consul had zonder gevolg geprotesteerd. IETS UIT AMERIKA. Het wordt inderdaad hoog tijd voor een krachtig optreden der centrale regering tegen de Kukluxen in het Zuiden. De beweging breidt zich uit en de gewelddadigheden worden met den dag van meer onrustbarenden aard. Te Meridian (Miss.) hadden op 18 Maart weder tooneelen plaats, die een beschaafde maatschappij onteeren. Aldaar werden ongere geldheden aangestookt door Kukluxen uit Alabama, die den Mayor in last gaven binnen weinig dagen de stad te verlaten. De Mayor weigerde, en een paar dagen later brande zijn huis af. Toen een neger voor de regtbank werd gebragt om zich te verantwoorden wegens woorden, die men bij dien brand beweerde van hem gehoord te hebben, gaf zijn zeer gematigd uitgedrukt antwoord aau een der getuigen aanleiding tot een hevige beweging in de volle geregtszaal. Schoten werden gelost en de regter met een zijner vrienden en een oude neger vielen als de eerste slagtoffers. Een algemeene razzia tegen de negers volgde daarop, een dertigtal werd er van vermoord, hunne huizen in brand gestoken en hunne familiën verdreven, na gruwelijk mishandeld te zijn. Te Aberdeen (Miss.) werd een zeer gezien man, republi- keinsch gezind en ontvanger der Unie in Aberdeen-County, mede aangezegd dat hij den Staat verlaten moest. Hij werd, toen hij aan dien geheimzinnigen last niet voldeed, op zijn tournée ais ontvanger door een aantal Kukluxen, op de gewone wijze vermomd, opgeligt en zwaar mishandeld, zoodat hij zich gelukkig rekende zijn leven er van af te brengen en naar Washington te vlugten. Zijn secretaris ontving van de K. K. K. ■daarop een brief, waarin hij gewezen werd op het lot van zijn principaal, hem medegedeeld dat zijn gedrag onverdra- gelijk was en hij daarom «eerbiedig verzocht werd zijne zaken binnen tien dagen te regelen en den Staat te verlaten." Een aantal ambtenaren der Unie ontvingen soortgelijke brieven. Versailles, 12 April. Gisteren en heden morgen is het kanonvuur minder hevig. Niets belangryks. Thiers heeft in een circulaire aau de prefecten medegedeeld dat de Commune zich ten onregte overwinningen toeschrijft. Thiers heeft aan de afgevaardigden der Parijsche republi keinen de volgende voorwaarden tot verzoening medegedeeld handhaving der Republiek; lijfsgenade aan de insurgenteu; voorloopige handhaving der ondersteuning aan de werklieden zonder werk; Parijs onder de regering van het gewoon ge- meenteregtonderddrukking van iederen opstand. Met betrekking tot de onderhandelingen om eene ver zoening tusschen Versailles en de Commune tot stand te brengen, deelt het dagblad La Commune mede, dat de heer Desonnaz als afgevaardigde benoemd is, maar dat hij als voorwaarde stelt, dat de vijf personen, welke men hem wil medegeven, het woord niet voeren. Hij moet geheel alleen de onder handelingen leiden. Zijne voorstellen zouden hier op neder komen een wapenschorsing, gedurende welken tijd Parijs door het algemeen stemregt vijf afgevaardigden zou benoemen, zoodat Thiers niet met de Commune behoeft te onderhandelen. Parijs, 12 April. Thiers heeft de aangeboden verzoening geweigerd, op grond dat het voorstel te Iaat was gedaan. De Versaillanen hernemen Chatillon, Dombrowski belegert Neuilly. De aartsbisschop van Parijs heeft aan Thiers een brief ge schreven, waarin hij dezen gematigdheid aanbeveelt en hem verzoekt de opstandelingen te sparen, ter vermijding van weerwraak. De kerk Notre Dame de Lorette is geplunderd. Assyzal voor een krijgsraad teregt staan. Bergeret, luitenant ter zee, heeft in Parijs 18,000 nationale garden aangenomen. De gematigden zullen de opstandelingen aantasten, terwijl generaal Vinoy een aanval op de poort Maillot doen zal. Londen 13 April. In een brief over den toestand van Frankrijk, zegt Guizot, dat de opstand zich niet verder uit breidt. Hij keurt de houding goed der Nationale Vergade ring, die hij verstandig, voorzigtig en billijk noemt. Hy ver trouwt dat de worsteling kort en de uitslag stellig gunstig zal zijn. en prijst de dapperheid der troepen. Van goederhand verneemt men, dat de heer Thiers van prins Bismarck verkregen heeft, dat zeer spoedig 80,000 man Fransche krijgsgevangenen, behoorende tot de troepen, op wie de regering het best vertrouwen kan, naar Frankrijk zullen terugkeeren, ten einde zich ter beschikking van het gouver nement te stellen. Het Parijsche dagblad La Montagne betoogt dat men zich niet mag verzoenen met de regering van Versailles. «Wij hebben onze dooden geteld," zegt ze, »en onze haat moet zich verzadigen aan het vleesch der moordenaars." Kannibalen en menscheneters zouden niet anders spreken I De somberste geruchten loopen te Parijs, omtrent de plannen der Commune, om, als de troepen van Versailles te Parijs mogten doordringen, een gedeelte der stad in de lucht te laten springen. Het consigne is aan de nationale garde gegeven, dat nie mand Parijs mag verlaten dan voorzien van een paspoort, door de prefectuur van politie uitgereiktwie dit consigne mogten trachten te schenden, zullen voor den krijgsraad ge bragt worden. De dames, die Parijs wenschen te verlaten kunnen geen verlof bekomen hare plaatskaarten aan de stations te nemen, dan nadat zij aan de Nationale garde 100 francs hebben betaald. De Mot d' O/'dre bevat een zeer scherp artikel van Henri Rochefort tegen Félix Pyat. De Soir deelt onder den titel»De morele zegepraal" een opmerkelijk artikel mede. De schrijver van het opstel constateert, dat de nationale vergadering er veel kan toe bij brengen om de bloedige botsingen, die ons zoo zeer bedroeven, te doen ophouden. Waaruit spruit de aarzelende houding van de Parijsche burgerij voort De oorzaak is, dat Parijs eene restauratie van de monarchie verwerpt en dat men de mo narchale neigingen en de gevoelens van de meerderheid der vergadering wantrouwt. Zonder nu te willen beslissen of dat wantrouwen deugdelijk gegrond is, wenscht de Soir dat de nationale vergadering er rekening mede houde, en thans iets dergelijks doe als Hendrik IV deed op den dag toen hij uitriep: //Parijs is wel een mis waardMet andere woorden de Soir raadt der vergadering aan den opstand te ontwapenen en zich de medewerking van de Parijsche burgerij te verze keren door ronduit te verklaren dat zij de republikeinsche beginselen voorstaat. Parijs, zegt het blad, is zulk een ver klaring wel waard. In de Siècle komt het volgende voor omtrent het bom bardement op Zaturdag jl. (Des middagsEen granaat uit den Mont-Valérien geworpen, valt in het achterhuis van een pasteibakker, wonende op den hoek der rue Acasia en de avenue de la Grande Armëe. De bakker en zijn gezin zaten aan het ontbijt. Terstond na de ontploffing dringen de buren het huis binnen en vinden het hoofd van het gezin zieltogend de vrouw heeft een been verlorentwee andere personen waren ernstig gekwetst. Wagens der ambulance, onmiddellijk ontboden, brengen de gekwetsten weg. Twee uren. Naauwelijks hebben de nationale garden de nieuwsgierigen van het rondpoint bij den Triomfboog ver dreven, of anderen, onder voorwendsel dat zij de straat moe ten oversteken, blijven er staan. Dames, die geen begrip hebben van het gevaar, geven toe aan hare laakbare nieuws- grrgiheid. Weldra vormt zich eene groep, een granaat valt neder en maakt verscheidene slagtoffers. Een vrouw uit het volk brengt het eten aan haar man, die in dienst is. Beiden zetten zich op den hoek der avnue Joséphine; op het oogenblik dat zij hunne soep eten doodt een gradaat den man, slaat de vrouw een wang weg en treft vier andere omstanders- Half vijf. Twee geblindeerde mitrailleuses worden gerigt op de avenue de la Grande Armée, maar van de brug van Courbevoie heeft men ze gezien door verrekijkers. Twee lichtstralen doorklieven de lucht, en twee granaten springen aan den voet der Triomf boog. De mitrailleuses waren voorbij, maar een nieuwsgierige onder den boog is door een granaat splinter door en door getroffen. De Communalisten hebben al het zilver van het ministerie van Buitenlandsche Zaken geroofd, en een aantal particuliere huizen geplunderd. De bank van Frankrijk heeft haar vijfde millioen aan de Commune lèetaald. De directeur Demère, die zich hierover onvoorzigtig had uitgelaten, is gevangengenomen, doch weder vrijgelaten omdat men hem bij de uitbetalingen niet kon missen. De Commune heeft een gedelegeerde bij de bank. De geestelijkheid ondervindt de meeste vijandschap van de zijde der stadhuismannen. Met Paschen was de godsdienst oefening en het klokgelui verboden in plaats hiervan werd de Nótre-Dame geplunderd. Uit de Champs Elysdes en het gedeelte van Parijs, dat het eerst aan een aanval zou blootstaan, vertrekken de meeste bewoners naar andere gedeelten der stad. Koffijhuizen en winkels zijn gesloten. Er is dan ook een begin gemaakt om het Rondpoint in de Champs Elysees te barricaderen. Evenzoo

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2