NIEUWSTIJDINGEN. De toestand te Parijs. enkele gunstige uitzonderingen, van die besturen weinig te wachten staat. Er blijft dus niets anders overig, dan de me dewerking der regering interoepen, die zich aan een e zaak van zoo groot en algemeen belang, waarvan de billijkheid aan geen twijfel onderhevig is, niet zou hunnen maar allerwaarschijn lijkst ook niet zou willen onttrekken. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 18 April 1871. Het bestuur van Helder's comité van het Roode Kruis verzoekt te berigten, dat de jaarlijksche algemeene vergade ring niet Dingsdag 25, maar Maandag 24 dezer in Tivoli zal gehouden worden. Z. M. heeft bevorderd bij het korps mariniers: tot kapitein der 2e kl. de le luitenant E. A. van Braam Houck- geest en tot le luitenant de 2e luitenant A. R. de Wendt. Pensioen verleend aan den kapitein der 2e kl. bij het korps mariniers T. G. Corbelijn, op zijn verzoek, van f1032. De luitenant ter zee der le kl. C. E. Uhlenbeck, laatst le officier op Zr. Ms. stoomschip het Zoo, ter kuste van Guinea en van daar den 6 dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 13 dezer, wordt de drijvende batterij Neptunus, liggende alhier, met den laatsten dezer buiten dienst gesteld, en de kapt.-luitenant ter zee J. J. Boelen met dat tijdstip eervol van het bevel over dien bodem ontheven en op non-activiteit gesteld. Volgens een bij het Departement van Marine ontvan gen telegram, is Zr. Ms. scnroefstoomschip Willem den 12n dezer van Oost-Indië naar Nederlaud vertrokken. Men schrijft ons van Schagen 17 April. Het laatste, gisteren avond door onze Harmonie-Kapel ge geven concert, besloot op allezins waardige wijze de voor onze gemeente breede rei van genietingen op het gebied van weten schap en kunst, in welke wij ons gedurende het verstreken winter-saizoen mogten verheugen. Op nieuw werden wij overtuigd, dat deze jeugdige vereeniging in hare banier het woord //Voorwaarts" heeft geschreven, en wij twijfelen niet, of de voorspelling, na afloop van het concert, door haar be stuurshoofd, den heer Jb. Denijs Wz. gedaan, dat namelijk //na nog een paar jaar studerens, van hare zijde, Schagen trotsch zal kunnen zijn op ziju kapel", zal ten volle worden vervuld, als deze het voorregt mag blijven genieten om hare studiën steeds geleid te zien door zulk een ijverig en talentvol directeur als de heer Otto Jr., die de lof hem door gezegden voorzitter, terzelfder gelegenheid toegebragt, ten volle zich mag toerekenen en van wieu ook wij, als deze, van harte verklareu, dat hij zich jegens onze gemeente verdienstelijk heeft gemaakt. Moge tusschen directeur, bestuur en wer kende leden eene gelijke harmonie blijven bestaan als in de gisteren ten gehoore gebragte nos. door ons werd opge merkt, opdat we wanneer //de herfst het loof verdort" weder kunnen genieten van de muziekale vruchten, gedu rende den zomer tot rijpheid gekomen. Men schrijft ons van Winkel 17 April. Heden heeft alhier de stemming plaats gehad over de vraag, of het voor vier jaren, alhier met groote meerderheid in werking gekomen kiescollegie bij de hervormde gemeente, zoude blijven bestaan, of weder als vroeger de beroeping van predikanten, en de benoeming van hunne opvolgers, aan heeren ouderlingen en diakenen zoude worden opgedragen. De uitslag van deze stemming is geweest, dat 102 stemmen zich tegen het kiescollegie verklaarden en 48 er voor; zoodat heeren leden van 't kiescollegie in eens allen hun demissie hebben gekregen, en wij alzoo weder voor 10 jaren, tot den goeden ouden tijd zijn terruggeiceerd. Het is waarlijk geen gunstig teeken des tijds, in eene ge meente, waar men in den regel bij elke stemming, onverschillig op welk terrein, eene buitengewone geestdrift waarneemt; dat men van een regt, waarvan men voor vier jaren alles goeds verwachtte, nu met groote meerderheid weder afstand deed. De grootste voorstanders van toen, waren thans de ijve rigste tegenwerkers, om de dood eenvoudige reden, dat de alsloen bestaande kerkeraad grootendeels bestond uit men schel; waarop men geen invloed kon uitoefenen, dat wil zeggen zich vrij gevoelende liberale personen. Alstoen oordeelde een deel der zich noemende liberaleu, gesteund door de orthodoxe partij, een kiescollegie en daar door een kerkeraad meer naar hunne zin (dus buigzamer) te verkrijgen. Hetgeen evenwel tot heden geheel mislukte, zoo dat er een deel der notabelste uit de gemeente, het niet verder konde brengen, dan in herstemming te komen, ook niet met behulp der orthodoxen, die ook met behulp der zoogenaamde liberalen, het niet verder konde brengen. Zie hier de reden waardoor het kiescollegie is gevallen. Het voorwendsel van groote kosten bij de beroeping van een predikant door 26 personen, heeft groote diensten bewezen voor de val van bovengenoemd collegie. Personenkwestie is hier de drijfveer van alles, niet alleen in deze, maar ook tyjna in alle andere zaken. Aan het jaarverslag omtrent het Zeemanshuis te Am sterdam ontleenen wij het volgende In het afgeloopen jaar werden 568 zeelieden met 10,282 kostdagen in genoemd huis opgenomen, tegen 672 zeelieden met 3 0,182 kostdagen in het vorige jaar, hetgeen gemiddeld overeenkomt met dat van het vorige jaar. Het totaal der jaarlijksche contributiën over 1870 bedroeg f3380.bij f 3390.in het vorige jaar. De zeevaartkundige school blijft door velen geregeld be zocht 67 zeelieden genoten aldaar onderwijs, waarvan 9 als eerste, 6 als tweede en 9 als derde stuurman een diploma in die kwaliteiten behaalden. Voor die school is door den gemeenteraad voor 1871 f1000. subsidie toegestaan. Thans is voor het zeemanshuis eene leening geopend in aandeelen van f 300. Dezer dagen ontvingen wij do. 1 der //Mededeelingen van den Algemeenen Vredebond," waarin het nut der Vrede- Vereenigingen betoogd wordt en wij voorts een woord /ctot de volken" benevens een //tot de Diplomaten en Souvereinen" in het belang van het vermijden en voorkomen van oorlog vinden. Men schrijft uit Meppel. Een massa varkens, runderen en schapen wordt tegenwoordig wederom met beurtschepen en per spoor naar Holland en 't buitenland verzonden. Zoo werdeu Zaturdag jl. p. m. 200 kalf koeijen langs de Zwolsche lijn vervoerd, voor rekening van Pruisische kooplieden op gekocht. Te Leeuwarden hebben eenige bazen zich op boete van f25.onderling verbonden geen loons^erhooging te geven. J. Plet, een meubelmaker, en Adema, een goudsmid, hebben daarop terstond hun loon verhoogd en zullen door het over gaan van goede knechts der verbonden bazen en door grooter vertrouwen van dc zijde van het publiek, waarschijnlijk niet nalaten te profiteren bij den maatregel der andere bazen. Te Harlingen is een overleg gehouden tusschen bazen en knechten, dat slechts geleid heeft tot loonsverhooging met 2 ct. per uur voor de bekwaamste knechten door een tim merman en een metselaar. Daarop is het werk door velen gestaakt, waarop al de bazen, op een na, het loon met 1^ of 1 ct. per uur verhoogd hebben. Sedert geruimen tijd reizen in de noordelijke pro vinciën eenige personen rond, belast met het agentschap voor transport en vestiging in Noord-Amerika; tengevolge waarvan in de vorige week wederom een dertigtal huisge zinnen uit de Veluwe naar het nieuwe werelddeel zijn ver trokken, waaronder welgestelde landbouwers, die vooraf hunne have en goed iu publieke veiling hebhen gebragt. De lust tot emigratie begiDt derhalve weder aan te wakkeren. Garibaldi wil, nadat hij zijn vaderland onafhankelijk en één heeft helpen maken, het nu ook rijk maken. Hij heeft der Ttaliaansche regering een plan aangeboden tot ko lonisatie van Sardinië. Inderdaad zou dat eiland, thans bijna woest en onbebouwd, bij een goed geleide ontginning, een voorraadschuur voor Italië kunnen worden. De gemeenteraad der stad Yilshofen, in Neder-Beijeren, heeft namens de burgerij bij prof. Döllinger een adres inge zonden, naar aanleiding zijner verklaring van 28 Maart tegen de onfeilbaarheidsleer. Het slot van het adres luidt als volgt Hoogwaardige heer Stichtsproost, uwe krachtige verklaring bevestigd ons in de overtuiging, dat wij niet dwalen met te volharden in ons oud eerwaardig Katholiek geloof, waarin wij en waarin ook onze vaderen geboren zijn en dat sedert bijna 2000 jaren de menschen tot zaligheid heeft gebragt. "Wij gelooven ons standvastig te moeten verzetten tegen de geweld dadige stappen, den onchristelijken dwang en de in 'toog loopende machinatien van het Jezuïtisme, wiens eenig streven gelijk van oudsher, ten doel heeft de onbeperkte geestelijke opperheerschappij over alle vorsten en volken. Met een gerust geweten zien wij, en zien millioenen regtgeloovige Katholieken met ons de beproevingen te gemoet, die over ons mogten komen. Voor de gevolgen van die onheilen zijn voor den regterstoel Gods, alleen diegenen verantwoordelijk, die vol booze bedoe lingen lijnregt in strijd handelen met het Profetisch woord des Heilands dat Zijn Rijk zal zijn ééne kudde onder één herder. Het stedelijk bestuur van Ingolstadt heeft besloten, een adres in denzelfden geest aan prof. Döllinger te zenden. Uit Koningsberg (in Bohemen) ontving hij den 9 dezer het volgend telegram »De algemeene vergadering van den Fortbildungs-Verein heeft heden met algemeene stemmen besloten u hare sym pathie te betuigen wegens uwe karaktervolle houding tegen over de onfeilbaarheidsleer. Zij hoopt dat gij steeds zult blijven een kampioen tegen Rome's aanmatiging. Als zoodanig staat gij bij den Fortbildings-Verein hoog in eere." Het nieuws van het oorlogstooneel om Parijs is heden schaarsch. Te Neuilly en te Asnières is geen verandering in de positiën der partijen gekomen, zoo als de berigten uit Parijs zelve vermelden, schoon ze spreken van een bezetten van eerstgemelde plaats door de troepen van Versailles en

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2