NIEUWSTIJDINGEN. De toesland te Parijs. 3fnge3tmbcn. 1. dat niet toegegeven wordt aan de bijzondere belangen, ten koste van de belangen van het algemeen 2. dat het kwaad, door een proef van herziening veroorzaakt, niet grooter blijke te zijn dan het goeddat de verbetering zou kunnen aan brengen. Wij herhalen onze vraagkon de Minister anders spreken, zonder het standpunt uit het oog te verliezen, waarop hij geplaatst is? Het is waar, de voorstanders van het bij zonder onderwijs zullen dit al wederom beschouwen als, een voorwendsel, om niets te doen en de zaak te laten gelijk zij is: maar hebben zij het regt, den Minister van zulk eene onopregtheid te verdenken Het bewijst eigentlijk niets an ders, dan dat zij zeiven hun doel voor zoo weinig nationaal houden, dat zij zich niet met genoegzame ondersteuning dur ven vleijen, om het initiatief tot het wijzigen der onderwijs wet te durven nemen. Om die reden juichen wij het ant woord van den Minister toe, en verwonderen ons niet, dat geen enkel argument van eenige waarde daartegen werd in- gebragt. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 5 Mei 1871. De kapt.-luit. ter zee P. Koning, laatstelijk behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië en van daar den 16n April jl. in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De luit. t/z. 2e kl. G. H. van Steyn, dieuende op Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwenwordt met den 5n dezer op non-activiteit gesteld. De adelborst der 2e kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier C. W. Schlingemann, wordt op het daartoe gedaan verzoek met den 10n dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. De le luitenant "bij het korps mariniers D. A. van Vuuren, laatst ingescheept geweest op het escader in Oost- Indië, en van daar den 22u April jl. in Nederland terug gekeerd, wordt met dien datum gesteld ter beschikking van den kommandant en inspecteur van het gemeld korps. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar E.W. G. P. Woutersz, laatstelijk eerste machinist bij de gouver- nements-marine in Ned; Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van den 1 Mei 1871, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van ■pensioen Men schrijft ons van Texel De heer J. vroeger predikant te Oude Schild, zal a. s. Zon dag morgen om 10 ure, te Oostereud optreden, waarmede men aldaar zeer is ingenomen. Acht dagen na a. s. Zondag zal waarschijnlijk te Oosterend de stemming plaats hebben over oud of nieuw reglement op het benoemen van kerkeraadsleden, enz. Wij hopen dat het 'liberaal kerkbestuur liberaal genoeg zijn moge, om van zijn standpunt het standpunt dat hij voorstaat te verkondigen door zijne stemming. Men schrijft ons van Terschelling, 2 Mei Op gisteren is alhier in de buitengronden gestrand de En- gelsche stoomboot Octakapitein Hautem, met stukgoederen van Hamburg naar Huil bestemd, de bemanning is gered doch 'het schip zit vol water en van de lading is bereids een ge deelte geborgen. Het Haagsche Dagblad beukt naar aanleiding der ver kiezingen op de groote trom met een ongewone kracht. Van uit 't buitenland zijn hulptroepen opgeroepen, om aan het werk mee te doen, en wij hebben eerst kunnen lezen een in drieën verdeeld betoog, dat de liberalen hier te lande niet anders verlangen dan de lieden der Commune te Parijs. Toen het Ilaagsche publiek onder die dwaze expectoraties zeer kalm bleef, kwam er een andere noodkreetConservatieven, ontwaakt! en eindelijk toen ze nog niet wakker werden, verschijnt thans het vijfde stuk, waarin de conservatieven worden aangemaand, aanstaanden Dingsdag, zelfs wanneer het rqgent, aan de stemming deel te nemen. Volgens het Handelsblad bestaat er plan om den ste delijken schouwburg te Amsterdam, sedert den brand der vorige eeuw nog steeds uit hout opgetrokken, op sierlijke moderne wijze te restaureren. De heeren de Greef, gemeente architect, Springer en Outshoorn moeten daartoe een ontwerp hebben geleverd, waarvan de kosten op f 150,000.geraamd worden. Men schrijft uit Delft, 2 Mei. Het ras der Vidocq's is nog niet uitgestorven. Een bakkersjongen heeft op eene zeer handige wijze misbruik van vertrouwen gemaakt. Hij schreef of liet voor zich schrijven, een brief, waarin hem werd medegedeeld, dat hij te Rotterdam eene erfenis van f1675.kon halen. Met dien brief gewapend, wist hij zich geld en koopwaren bij eenige handelaren, op crediet te doen afgeven terwijl hij eveneens het geld voor zich hield dat hij van de klanten voor zijn' baas van geleverd brood had ontvangen. Deze voor het tuchthuis veelbelovende knaap heeft de vlugt genomen. De politie is er reeds in geslaagd een groot deel der koopwaren terug te vinden, waaronder een gouden horologieketting, die hij in de lombard had beleend. Versaïlles, 3 Mei, (des morgens). Er heeft een hevig kanonvuur plaats gehad, zonder dat het tot eenig belangrijk resultaat heeft geleid. De Parijsche bladen deelen den tekst mede van de opeisching van het fort Issy met het antwoord daarop door Rossel ge geven. Hij heeft verklaard, dat indien eene sommatie ander maal zoo onbeschoft mogt luiden; de parlementair zal worden doodgeschoten. Parijs, 3 Mei, (des morgens). Volgens berigten, van de zijde der insurgenten afkomstig, hebben zij in den afgeloopen nacht een hevigen aanval gedaan op de troepen van Versailles. Zij werden teruggeslagen. Er had daarop een gevecht van voetvolk plaats in Issy. De troepen van Versailles slaagden er in tot aan de mairie door te dringen, maar werden toen teruggeworpen. Aan beide zijden is veel volk verloren. Ook te Neuilly is de infanterie sinds gisteren avond herhaaldelijk slaags geweest. Beide partijen hebben hare linien behouden. In het dorp Issy is hevig gestredende huizen zijn er op gevuld met muiters. Er werd, om zoo te zeggen, man tegen man gevochten. Ontelbaar zijn de gewonden en dooden. De demonstratie van de vrijmetselaars wordt door de ernstige leden van de Orde zeer sterk afgekeurd. De heer Hamel heeft krachtig geprotesteerd tegen dit beschikken over de instelling door zeer velen, die niet tot hare leden behooren. De communalisten gaan met den dag verder. Personen die zij arresteren en die weigeren terstond mede te gaan, worden gefusilleerdop straat verkoopt men de lijst der spi onnen van het keizerrijk met hunne adressen; in een hunner clubs is gestemd over het leven van den aartsbisschop van Parijs, en diens doodvonnis uitgesproken. Hij is thans echter reeds in vrijheid. Het huis van den heer Simon, een naam genoot van den minister, i3 geplunderd, nadat het door een granaat der troepen van Versailles was getroffen. En nog altijd is geen uitzigt op verzoening. Met lederen dag blijkt het meer en meer, dat de bevol king van Parijs zich tegen de commune-mannen verklaart. Zoo hebben deze voor eenige dagen te vergeefs getracht den eersten vicaris in hechtenis te nemen. Het rijtuig, waarmede hij naar de congiergerie werd overgebragt, werd door de menigte staande gehouden. De vleeschhouwers, kruideniers en bakkers eischten zijne invrijheidstelling, waaraan gevolg werd gegeven. Velen hunner hebben zich onderling verbon den, om ook de andere vicarissen te beschermen. De afbraak van de Vendóme-kolom is op 8 Mei be paald, in tegenwoordigheid van leden van de Commune en bataillons van de nationale garde. De heer John Lemoinne, de bekende publicist en mede arbeider van het Journal des Débatsheeft aan de Indépen- dande Beige zijne gedachten omtrent de commune medegedeeld. Niet Parijs, zegt hij, doet Frankrijk den oorlog aan. Neen een zwerm van roofvogels, een hoop wilde dieren uit alle oorden heeft zich op de hoofdstad der wereld geworpen. Let slechts op hunne namenhet zyn zelfs geen vreemde het zijn allerzonderlingste namen, die tot geene enkele natie, tot geene enkele taal behooren. Men zou zeggen dat de hokken in den Jardin des Plantes geopend zijn om hunne bewoners op straat los te laten. Parijs vraagt zich met schrik af: D'oü lui viennent de tous cotés Ces enfants qu en son sein il navait point port és En het zou met die fantastische, fantasmagorische, uitlandige, onbegrijpelijke, door en door ziekelijke wezens zijn, dat men het denkbeeld der commune, dat wil zeggen, het idëe, hetwelk in de eerste plaats huis en altaar, den geest en de traditie van de stad der inwoning, kortom, de plaatselijke belangen in haren ruimsten omvang vertegenwoordigt, zou willen ver wezenlijken? Het is de grootste paradox, die ooit gehoord is. Hebt 'gij ooit die stammen van Bohémiens gezien, welke van de Aziatische grenzen gekomen, naar het Westen trekken, onze provinciën doorreizen en zich ten slotte in Frankrijk vestigen? Het zijn benden, zonder huis en naam, die in hunne voertuigen slapen, hun keuken op den openbaren weg vinden, en hun vaderland medevoeren aan hunne voetzolen, indien zij al schoeisels hebben. De vreemdsoortige wezens nu, die thans meester van Parijs zijn, behooren tot dit slag van lieden. Men slaat ze gade met de liefhebberij van een beoefenaar der natuurlijke historie. Het zijn, ik herhaal het, wilden, die, als ware het om het gezond verstand te beleedigen, als eerste beginsel hebben aangenomen, huis noch haard te hebben, God noch gebod te kennenwildendie hun eenig huis vinden in de draagbare hut van den herder, nu hier, dan daar op geslagen. Van zulke mannen gaat, uit naam der commune, der stad, der municipaliteit, uit naam van alles wat plaatse lijke belangen heeten, de revolutie uit! Welke comédie! maar ook, welke tragëdie! De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Dat iedere tijd nieuwe behoefte heeft en nieuwe eischen doet, wie zal het ontkennen. En toch blijft men in zake de godsdienstige kennis en ont wikkeling, nog zoo zeer aan het oude hangen, zoo dat men op dit gebied do wet der ontwikkeling- en vooruitgang volstrekt niet wil toegepast zien. En al is het, dat men gedrongen wordt eenige concessie te doen, dan is het nog altijd onder de noodige bepalingen en voorwaarden, wat al of niet vast staat. Doch genoegIeder die op de hoogte van zijn tijd is, weet, dat ieder volk in 't algemeen, en ieder mensch in het bijzonder, behoefte heeft aan godsdienst, en die behoefte gaf aanleiding tot verschillende geschriften, waarin de godsdienstige gedachten, gevoelens en gewaarwordingen zijn nedergelegd, en voor de nakomelingschap bewaard. Nu eens geschiedde dit in den vorm van geschiedenis, van poëzy, of ook wel in den vorm van legende en my the. Ieder volk, dat tot eenige ontwikkeling was gekomen, had en heeft zijne

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2