De toestand te Parijs. De luit. ter zee 2e kl. P. Cransthans op non-act. wordt met 1 Junij a. s, geplaatst op het wachtschip te Hel- levoetsltfis, De offic. van gez. 2e kl. G. A. M. van Ewijk, thans gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier, wordt met 15 Mei a. s. op non-act. gesteld. De offi. van gez. 2e kl. J. J. Borstthans gedetacheerd bij het hos pitaal dar marine alhierwordt met 16 Mei a. s. geplaatst op het wachtschip alhier. De officieren van gez. 2de kl. P.J. PeltkampJ. B. Coomans de Buiter en M. C. Buyze worden met 1 Junij a.gedetach. bij het hospitaal der ma rine alhier. De officier van gezondheid 2e kl. C. J. van Stoc- kum, wordt met 1 Junij aanstaande geplaatst op de monitor Beiligerlee. De officier van gezondheid 3e kl. A. W. van Benterghem, wordt met 1 Junij aaustaande geplaatst op het Wachtschip alhier. Naar aanleiding van Z. M. besluit van den 7 dezer, no. 16, wordt Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwen, liggende te Hellevoetsluis, met den 15n dezer buiten dienst gesteld, en de kapitein-luitenant ter zee C. T. Hackstroh met dat tijdstip eervol van het bevel daarover ontheven, en op non- activiteit gesteld. De luitenant ter zee le kl. jhr. T. E. de Brauw, de luitenant ter zee 2e kl. G. C. Sterk, de officier van gezondheid 2e kl. G. Karssen en de officier van administratie 2e kl. P. Hora Adama, allen dieneude op Zr. Ms schroefstoomschip ■Schouwenworden met den 15n dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Alkmaar, den heer H. L. de Grave, thans ont vanger der registratie en domeinen te Bolsward. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn Am sterdamBotterdamHelderZaandam. Aantal reizigers gedurende de maand April 1871, 140,154. Opbrengst van reizigers, f 122,831.75^. Opbrengst van goederen, f 39,670.15 totaal f 162,501.91. Sedert primo Januarij aantal reizigers 491,883. Opbrengst van reizigers en goederen f 661,700.40i. De minister van Finantiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de bestaande gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Nederlaudscli Indië, door middel van de stoomschepen van de Maatschappij Nederlandvarende tusschen het Nieu- wediep en Batavia, door het kanaal van Suez. Het eerste vertrek van het Nieuwediep zal plaats vinden op den 15den Mei aanstaande en verder van zes tot zes weken. De overvaart moet binnen vijftig dagen geschieden. De brieven en verdere stukken, die het publiek met de gemelde gelegenheid wenscht te verzenden,moeten voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op het adres, waaruit vau dat verlangen blijkt. Het port der brieven van 15 grammen en minder is twintig cent, met toepassing op de zwaardere brieven van de schaal van opklimming, die voor de binnenlandsche brieven is vast gesteld. Voor gedrukte stukken en monsters van koopwaren is een port verschuldigd van vijf cent voor elke 40 grammen of gedeelte van 40 grammen. Burgemeester en wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennisdatuithoofde van den invallenden He melvaartsdagde wekelijksche markt zal worden gehouden op Woensdag den 17 Mei e. k. De gemeenteraad te Haarlem heeft zich met algemeene stemmen vereenigd met het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om dit jaar, wegens de heerschende ziekte, de kermis niet te doen doorgaan. Men schrijft ons van Enkhuizen, 9 Mei Sedert de laatste dagen wordt de ansjovisch visscherij hier wat levendiger. Zaturdag heeft te Tilburg, bij het zoeken naar een lek tusschen het plafond en de zoldering, eene gasontploffing plaats gehad, waardoor het plafond naar beneden stortte, de glasruiten der ramen aan stukken sloegen en de meubelen grootelijks werden beschadigd; de zoon des huizes is vrij ernstig gewond, zijne moeder ligter. Het admiraliteitshof te Londen heeft, op eene door den Nederlandschen consul aldaar ingestelde vordering tot schade loosstelling beslist, dat aau de weduwe van kapt. v. Driesten, die bij de overzeiling van het Ned. schip Bellamydoor een Spaansch stoomschip het leven verloor, eene som van f 8000. moet worden uitgekeerd, en dat tevens moet worden vergoed het volle beloop der verzekering op schip en lading. Jl. Dingsdag is de behandeling der welligt schier door onze lezers vergeten zaak van de Londensche heeren in vrouwenkleederen, Boulton en Park, voor het hof van Queenscn Bernsch, Westminster, begonnen. Zondag jl. vond in het Ghetto te Bome eene lijkstatie plaats, die men er vroeger nimmer gezien had. De Israëliet Moses Piperno, een nationale garde, stierf op jeugdigen leeftijd. Een piquet der nationale garde, bestaande uit Katholieken en Israëlieten, volgde het lijk tot den doodenakker. Dit is het eerste voorbeeld van zoo groote verdraagzaamheid en bur gerlijke gelijkheid in de Eeuwige Stad. Dat oude gebruiken herleven, is geen zeldzaam ver schijnselde spoorweg heeft de diligence verdrongen; en thans begint de uit den dood verrezen diligence op hare beurt den spoorweg afbreuk te doen. 't Is vijf jaar geleden, dat een ondernemer een wagendienst opende tusschen Londen en Brighton natuurlijk bij wijze van curiositeit, en specu lerende op de gunst van zenuwachtige jufvrouwen en oud- heidlievende zonderlingen misschien ook wel van enkele wijsgeerige personen, die, voor hun genoegen reizende, de voorkeur geven aan een frisschen rid langs een heuveligen straatweg, boven de suizende vliegtocht in een rammelende treinwaggon. De speculant had zich niet misrekend. Zijn diligence, gedoopt //Old Times," heeft zulke goede vruchten afgeworpen, dat anderen zijn voorbeeld hebbeu gevolgd zoodat men thans op verschillende routen vau de hoofdstad naar omliggende plaatsen het ouderwetsche vierspan, met postillon, zweep en posthoorn, kan ontmoeten. Welk een triomf voor den lofredenaar op //den goeden ouden tijd De definitieve vrede tusschen Frankrijk en Duitschland is Woensdag middag tegen 2 ure werkelijk te Frankfort getee- kend, en de verwachting dat Bismark en Favre even als vroeger het met elkander wel eens zouden worden heeft zich op verrassende wijze bevestigd. Op welke wijze de betaling van de vijf milliarden, het hoofdpunt der quaestie nu geregeld is, zal thans spoedig blijken. De Brusselsche Nord berigt, dat de betaling gedeeltelijk zal plaats hebben in Fran- sche schuldbrieven. Vertrouwelijke onderhandelingen worden, zegt men, ge voerd over een zamenkomst van de drie Europesche keizers, die van BuslandDuitschland en Oostenrijk, te Karlsbad men bouwt op dit gerucht reeds het verbond tusschen deze drie mogendheden. Volgens ontvangen berigten is het fort Issy in handen der regeringstroepen. Bijzonderheden omtrent de inneming ont breken, maar zooveel is zeker, dat de puinhoopen van het fort, door de troepen van Versailles zijn bezet, terwijl niet blijkt van eene poging der insurgenten om het fort in de lucht te doen springen. De taak, die de regeringstroepen thans het eerst te vervullen hebben, is, den vijand te verjagen uit het dorp Issy, dat zich van het kasteel uitstrekt tot aan den ringmuurde insur genten hebben zich hier nog in een aantal huizen en tuinen verschanst. De bastions 74 en 75, die ter weerszijden van de poort van Versailles zijn gebouwd, en den toegang tot de hoofdstad aan deze zijde beschermen, zijn door de insurgenten verbonden met een gordijn, dat tevens eene barricade is op den weg naar Parijs. Op den wal onmiddelijk achter de poort van Versailles, is het zwaarste geschut der Commune, dat tot nu toe voor het stadhuis heeft gestaan, in batterij gebragt, zoodat men mag aannemen dat het artillerie-duel aan de zuid zijde der stad met nieuwe hevigheid zal worden hervat. Fort Vanvres wordt voortdurend gebombardeerd. Het schijnt, dat de lang verwachtte «algemeene aanval" zal bestaan in eene geweldige kanonade tegen de enceinte, waarbij echter ook de stad zelve niet zal worden gespaard. Mac-Mahon verwacht en teregt de meest moorddadige uitwerking van de batterij te Montretout. De Mot d'ordre bevat een brief van generaal Bossel, waarin deze zijn ontslag vraagt daarbij verklarende dat hij niet langer in staat is de verantwoordelijkheid van het op perbevelhebberschap te dragen, daar iedereen medespreekt maar niemand gehoorzaamt. Volgens la France is Rossel gevangen genomen en toe vertrouwd aan de bewaring van Gerardin. Ten 5 ure is aan de Commune door Avrial berigt, dat Rossel met Gerardin de plaats zijner gevangenhouding ver laten heeft. Het comité van algemeen welzijn heeft ingevolge de te Parijs aangeplakte proclamatie van den heer Thiers besloten, dat de roerende goederen van dien heer in beslag zullen ge nomen en dat zijn woning zal geslecht worden. Den 7n zijn de revue gepasseerd een aantal bataljons der nationale garde, die zich bereid, hadden verklaart voor de rust in de stad te waken, en aan de bevelen der Commune te gehoorzamen, onder deze voorwaarden, dat zij niet zouden vechten tegen de troepen van Versailles. Zij hebben de roode vlag aangenomen, maar de driekleurige vaandels behouden. Men heeft hen uitgenoodigd «leve de Communete roepen, waarop zij de kreet «leve de republiekaanhieven. In de Tuillerien is 11. Zaturdag door de Commune een concert gegeven, hetwelk door zulk een talrijk publiek werd bezocht, dat niemand iets hooren kon, zoodat het concert geen voortgang kon hebben. Aan den beeldhouwer Fort is verlof verleend, eene in schrijving te openen tot oprigting van een standbeeld voor Flourens. Men zal daarvoor eene inzameling aan de huizen houden. Maandag 15 dezer vertrekt van hier de West-Indische mail, per eerste trein. Woensdag 17 dezer vertrekt van hier de O.-Indische landmail via Triest, per eerste trein.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2