NIEUWSTIJDINGEN. Be toestand te Parijs. daarna Nederland Wij veronderstellen natuurlijk slechts, en willen daarmede niet verder.voortgaan, maar wij geven toch den heer van Nispen in ernstige overweging, of zijne om schrijving van den strijd van onzen tijd niet wat gewaagd is? Zij moge sommige kiezers als orakeltaal in de ooren klinken, wij vinden dat woord geloof in eene kerk, waar menschen van dezelfde geloofsbelijdenis vereenigd zijn, meer gepast dan in de Tweede Kamer. Wij rekenen ons zeiven niet onder de o/ige- loovigen er zijn zaken, die ons heilig zijn, doch daar spreken wij liever in geen dagbladen over. Of wij echter in de schatting van den heer van Nispen tot de geloovigen behoor en, betwij felen wij, want wij moeten beginnen met hem ronduit te be kennen, dat wij zijne uitspraak over den huidigen strijd evenmin gelooven, als wij den heer van Lijnden hebben geloofd, toen hij de census-verlaging ais leus der bewuste coalitie stelde. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 16 Mei 1871. Zondag jl. vierde men hier feest, een feest ter eere van 6e Stoomvaart-MaatschappijWe^erJfl«r7, bij gelegenheid dat hare eerste boot, de IFillem III, waarmede de stoomvaart op Java door het Suez-kanaal zal worden geopend, alhier gereed ligt tot vertrek. Vele ingezetenen gaven, door het uitsteken van vlaggen, blijken van hunne sympathie. Daar door de Maatschappij de gelegenheid tot bezigti- ging van de boot voor een ieder kosteloos was opengesteld, die zich de moeite had willen geven, om een toegang- kaart aan te vragen, werd daarvan niet alleen door vele ingezetenen, maar ook door ontelbare vreemdelingen hier met verschillende reisgelegenheden aangevoerd, waaronder «en extra-trein en extra-stoombootreizen van Amsterdam v. v. en de eilanden gebruik gemaakt. Na het bezigtigen der boot was er muziek-uitvoering op het Molenplein en des avonds kunstvuurwerk op het Ha venhoofd. Begunstigd door vrij goed weder, voldeden de ver schillende stukken uitnemend, inzonderheid het slot-tableau, voorstellende de stoomboot Willem III, onder stoom, met Neêrlands driekleur aan den gaffel, hetwelk eindigde met eene krachtige kanonnade. De vervaardiger van dit vuurwerk, de heer van den Brugh, te Amsterdam, heeft zijn gunstige reputatie hier ten volle gehandhaafd. Na het vuurwerk hereenigden zich tal van feestvierenden, met hunne dames, in het lokaal Tivoli, alwaar de directie der Stoomvaart-Maatschappij Nederland en die van de Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappij, benevens eeuige met beide maatschappijen in betrekking staande heeren, door de feest commissie werden gerecepteerd. Door den heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, burgemeester dezer gemeente, lid der feestcommissie, werd een oogenblik stilte gevraagd, en daarop de genoodigde heeren welkom geheeten inzonderheid bragt ZEd.A. een woord van hulde aan de directie van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland, ten aanzien van de volharding en energie bij de oprigting dezer Maatschappij betoond, en besloot zijne rede met een toast op het welslagen dezer kolossale onderneming. De hr. G. J. Boelen, lid dier directie, bedankte den hr. Bosse voor zijne betoonde belangstelling in deze ouderneming, en bragt wederkeerig een toast uit op de welvaart en bloei van de gemeente Helder en de haven het Nieuwediep. Daarna rigtte de heer mr. Gh. Bosch Reitz, president der feestcomissie, speciaal het woord tot den heer C. A. von Hemertmede-directeur van de Koninklijke Nederland- sc'ne Stoomboot-Maatschappij. Spreker betoogde dat deze Maatschappij in de laatste jaren zeer veel heeft bijgedragen tot den bloei dezer gemeente, door het in de haven alhier doen laden en lossen harer booten, die geregeld op de Middel- landsche zee varen, ter vervanging van de vroegere koffen en schooners. Inzonderheid wees spreker op de groote bedrij vigheid die deze booten hier gedurende den afgeloopen wiuter hebben teweeg gebragt, en stelde een toast in op het voort durend welvaren dier maatschappij. De heer v. Hemert bedankte daarna den heer Bosch Reilz. Spreker verblijde zich met de gemeente Helder over de niet onbelangrijke voordeelen, die de beide maatschappijen aan deze plaats opleveren. De gunstige ligging als zee- en havenplaats voor schepen van de grootste diepgang, die niet langer te loocheneD valt, werd door Spreker als een goede waarborg genoemd, om steeds als zoodanig te zullen kunnen concurreren met het Noordzee-kanaal, Ylissingen en Rotterdam. Door den heer J. A. baron van Geen, luitenant ter zee le kl., lid der feestcommissie, werd een toast ingesteld op de verbroedering van Marine en Koopvaart. Nog menige toast werd uitgebragt, waaronder vooral melding verdienen die van den heer B. R. de Breuk, lid der feest commissie, op prins Hendrik der Nederlanden, en later in den avond op den heer E. Oort, gezagvoerder van de Willein III, die daarop in ronde, maar beschaafde zeemans taal antwoordde en zich recommandeerde bij zijne terugkomst van de reis, voor eene dito partij. Door den heer H. A. J. Batteké, luitenant bij het ge deelte mariniers alhier, werd een toast gewijd aan mejufvrouw Boelen, dochter van den boven -reeds genoemden directeur der maatschappij Nederland, die dit feest met hare tegen woordigheid vereerde en er deel aan nam. De heer Batteké werd door den heer Boelen beantwoord. Onmogelijk kunnen wij alle toasten hier opsommen, doch dit zullen allen die het feest hebbeu bijgewoond moeten ge tuigen, dat er een aangename stemming en een joviale geest heerschte. De talrijke uitvoeringen van schoone muziekstukken door het Stafmuziekkorps der Marine, tijdens het vuurwerk en voor en na dien tijd in het lokaal Tivoli, heeft zeer veel bijgedra gen tot opluistering dezer feestviering. De activiteit en accuratesse van directeur en leden hebben wij bewonderd, bij hunne veelvuldige taak die zij hier te verrigten hadden. Den goeden wil door dit korps steeds bij dergelijke gelegen heden aan den dag gelegd, recommanderen wij bijzonder te appreciëren. Zondag avond per spoortrein ten 11 u. 10 m. is Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden alhier gearriveerd, vergezeld van zijn beide adjudanten; 'opgewacht door den schout-bij-nacht directeur en kommandant der marine alhier, bij wien Z. K. II. zijn intrek heeft genomen. Het doel der reis is hoofdzakelijk om het stoomschip Willem III in oogenschouw te nemen. Den volgenden morgen ten 9-1 uur begaf Z. K. H. zich naar genoemd stoomschip, vergezeld van den schout-bij-nacht, de beide adjudanten van den prius eu de adjudant van den schout-bij-nacht. Tot 3 ure vertoefde Z. K. H. daar aan boord en bragt van 4 tot 5 uur een bezoek in de Marine-club. Het stoomschip Willem III zal zeer waarschijnlijk morgen de reis aanvaarden. Naar wij vernemen zal Z. K. H. prins Hendrik zijn verblijf te dezer plaatse tot dien tijd verlengen. De luitenant ter zee 2e klasse A. E. Dronkers, die nende bij het eskader in Oost-Indie, is op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagenmet den laatsten der maand waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebragt. Te Luik zijn onlangs in den vroegen ochtend de ge bouwen van het spoorwegstation des Guillemiens een prooi der vlammen geworden. De wachtkamer van de derde klasse alsmede de linker vleugel werden geheel vernield de daken en zolderingen zijn nedergestort en de muren alleen zijn staande gebleven. Ook de bureaux der wegen en werken zijn ver brand. Verscheidene meubelen heeft men kunnen redden, doch de archieven zijn verloren gegaan. Het glazen verwulf is gelukkig gespaard gebleven. De brand zou ontstaan zijn door een gaspijp aan den ingang. De schade wordt op circa 20,000 fr. geschat. Een schipper te Antwerpen is Dingsdag nacht in zijn slaap en in zijn nachtgewaad een huis in-, en een trap op gewandeld en wakker gemaakt door een viertal vrouwen die hem een pak slaag gaven zonder naar zijn opheldering te luisteren totdat hij eindelijk door eenige voorbijgaande mannen ontzet werd. Misschien is de man nu van zijn kwaal genezen. De Grieksche Minister van Binnenlandsche Zaken Christopulos dezer dagen gestorvenis door toevallige ver giftiging omgekomen. De ziekenoppasser liet hem in plaats van het voorgeschreven geneesmiddel eene hoeveelheid lau danum innemeu dat voor een uitwendig doel bestemd was. De Minister is met groote praal ter aarde besteld. Een kleermaker zond verleden week een rekening aan een directeur van een tijdschrift en was niet weinig ver wonderd toen hij een paar uren later zijn nota terug ont ving met dit briefje: //Hiernevens zend ik u uw manuscript terug; het is niet geschikt voor plaatsing." Om Parijs werd Zondag de strijd met verbittering en groote hevigheid voortgezet. Het fort Vanvres is door de muiters ontruimd en door de troepen bezet. Alle magt, waarover de opstand beschikken kon, zonder zijne overige positiën te ont- blooten, werd naar dien kant gezonden, om den verwachten aanval af te slaan. De bastions van Point-du-Jour zijn tot puin geschoten en noordelijker bij Neuilly en Asnières woed voortdurend het gevecht. Men verzekert, dat Thiers, wiens positie tusschen de verschillende partijen onhoudbaar wordt, wanneer het oproer te Parijs onderdrukt is, besloten heeft zijn ontslag te nemen, zoodra de burgeroorlog geëindigd zal zijn. Men zegt, dat de regering te Versailles eene wapen schorsing heeft toegestaan, om de inwoners van Issy, Mon- trouge en Vanvres in staat te stellen om te vertrekken. De wapenschorsing moest waarschijnlijk Zondag plaats hebben. In Parijs neemt, bij de nadere beslissing, de onderlinge verdeeldheid toe en de geweldmaatregelen, waartoe het comité van algemeen welzijn zijn toevlugt neemt, zullen de ontknoo ping van dit afgrijselijk drama niet tegenhouden. Het zal ook niet lang meer duren, of zijn gezag zal ophouden, door den stijgenden onwil der bevolking. Onderling beschuldigen de

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2