i)c toestand te Parijs. In het algemeen belang, Burgerlijke stand dek geiieexte texelT Mr. Parry, de advocaat van Park, erkende ten volle de lichtzinnigheid van diens gedrag en wilde hem in 't minst niet- verontschuldigen. Maar voor de gruwelijke misdaad, waarvan hij beticht werd, was geen schijn van bewijs, betoogde hij, en de jury zou zich wel wachten, de gestrengheid der wet op hein toe te passen. In zijn tweede pleidooi (Zaturdag) wees hij op de medische getuigenissen a décharge, die de eerste, welke bij de instructie werden afgelegd, hadden vernietigd. Mr. Henry Matthews, de advocaat van Eiske. deed opmerken dat, als deze zich schuldig had geweten, hij de gelegenheid zou gehad hebben om naar Amerika uit te wijken. Zijne correspondentie met Boulton, hij gaf het toe, was een toonbeeld van slechten smaak; maar hij achtte het onmogelijk dat de jury er zulke vreeselijke gevolgen uit zou trekken als de ver volger had gedaan. Sir John Karslake, die Zaturdag voor Ilurt pleitte, voerde dergelijke gronden aan tot diens verontschuldiging. Een onderwijzer schryft uit Duitsch-Lotharingen aan de «Strassb. Zeit. «Schooldwang." Dit woord beteekent blijd schap der ouders en der onderwijzers. Dit enkele woord heeft in onze streek meer uitgewerkt dan alle schoolopzieners, die sedert het jaar 1850 .rondgeloopen hebben, om de moedertaal uit onze scholen te verdrijven. Bij ons wist men in den regel na Paschen zeer weinig van schoolgaan, eerst in de maand November kwamen de leerlingen weder op, de onderwijzer moest dus den geheelen zomer alleen in de school zitten. De kinderen speelden, om zoo te zeggen voor de deur des onder wijzers was het weder in den winter gunstig, dan had het zelfde plaats. Dank zij der Duitsche regering en de zegening onzer nakomelingen aan hen, die het goede zoo spoedig hebben ingevoerd. Den 6n dezer werd van Bremen sevankelijk naar New- Yorlc vervoerd een misdadiger, die niet minder dan vijf moorden bedreven had. Van Amerika uit had men hem hardnekkig gevolgd, maar nadat men in Oost- en West-Indië en Egypte zijn spoor gevonden had, geraakte dit in Kaïro verloren. De Amerikaansche regering rigtte eene aanschrijving tot al have consuls en zoodoende verkreeg ook de consul te Bremen eene persoons beschrijving en portret van den moordenaar., met den last hem op te sporen. Door zeer toevallige omstandigheden gelukte hem dit ook werkelijk. Ken vermakelijk verhaal van het bezoek van den Opper vorst van Siam aan Batavia leest men in een particuliere correspondentie der Arnh. Ct. Wij nemen daaruit het volgende over «De gvoote receptie had plaats in tegenwoordigheid van een groot getal genoodigden, grooter dan op het programma was aangegeven. Onder anderen waren er de verschillende consuls. Ook waren er veel meer regterlyke ambtenaren dan aangegeven waren op het programma, ofschoon eenigen hunner zich geman keerd achtten en aan de te late uitnoodiging geen gevolg gaven Verder zag men er de dominé's in hun toga. Hoe zij zich zoo konden vertoonen is onbegrijpelijk. De toga toch is geen erkend costuum en mag alleen op den kansel worden gedragen. Dat zij door de politie niet aangehouden zijn, is welligt alleen daaraan te danken, dat zij zich in toga vertoonden op uitdrukkelijk verzoek van den gouverneur-generaal. Zou deze hen in net vervolg op gala- en andere diners ook in toga wenschen te zien Wie zouden de arme stumperts beklagen. «De gouverneur-generaal hield een speech tegen den koning, die bedaard daarbij bleef zitten. Nadat de gouverneur-generaal geëindigd had, wenkte hij om zyn tolk maar deze was niet te vinden. De gouverneur-generaal liad, toen de tolk eindelijk opgedoken was, geen lust de speech te herhalen, en men liet den koning van Stam op goed gelak af maar wat zeggen. «Voor een gedeelte van het gevolg was een huis op het koningsplein ingehuurd Met de meeste zorg was de gouverneur- generaal het gaan inspecteren, een paar dagen voor de komst van de gasten, en zou in het bijzonder geïnformeerd hebben of er een zeker meubel, dat beter niet genoemd wordt, voor eiken gast voorhanden was. «Den anderen dag, Woensdag, had ereengroote paradeen spiegelgevecht plaats. «Ongelukkig begon de gouverneur-generaal, tegen alle regels in, zijne inspectie met den linker vleugel, en liet men dege- heele linie, van het begin tot het einde, de geweren presen teren, in plaats van het bataillon9gewijze te doen. Menige verzuchting, om niets anders te zeggen, zal aan de krijgers ontglipt zijn. «Des avonds was er een prachtig bal in de Harmonie. Overal was de witte olifant ten toon gespreid, hetgeen eigenlijk een toeken van vijandelijkheid is. Z. M. begreep de betere bedoe ling. Alleen de zilveren olifant is een teeken van vriendschap. Op de Siamezen maakte het wel den indruk dat de olifant wat geprostitueerd werd, en ik geloof, dat het dit bij ieder ander zou doen, als hij zoo zag sollen en rondspringen met het zinnebeeld van iets, dat hij vereert." «Bij het heengaan hield de koning een spech tegen den gou verneur-generaal, en stelde hem de versierselen der olifants orde ter hand. Zoowel toen, als bij alle andere redevoeringen, speelde de muziek steeds voort. Men scheen niet te weten dat die, wanneer officieel gesproken wordt, zwijgen moet. Ofschoon de gouverneur-generaal door een adjudant daarop opmerkzaam gemaakt werd, achtte hij het onnoodig misschien juist daarom de muziek te doen staken. «De gouverneur-geDeraal scheen zoo verbluft, dat hij de hem gegeven versierselen pardoes op den grond liet vallen. De koning vertrok. Doch wat schrik eensklaps klonk de kreet: awaaiawaaimijn ster 1 door het paleis. En gevlo gen was ze. Twee ordonnancen werden den stoet nagezon den en waren zoo gelukkigde ster aan den boom weder buit te maken. Een der volgelingen van den koning had ge meend dat Z. M. ze den gouverneur-generaal maar had la ten zien en ze dus weder ingepakt. »Z. M. de koning heeft aan verschillende inrigtingen giften geschonken en zoo zegt men dat hij ook aan de rekenka mer een gift van f 1000.heeft willen doen omdat hij meende dat het een oude-mannenhuis was. «Verder loopt hier het volgende verhaal Z. M. gaf zijn verlangen te kennen om Buitenzorg te zien een denkbeeld waarmede de gouverneur-generaal in het geheel niet ingeno men was. Deze zou het hem ontraden hebben verbeeldt u welk een gastheeronder voorgeven, dat het d6 week voor Paschen was en alle Christenen die stil wenschen door te brengen. Daarop zou vastgesteld zijn, dat Z. M. Samarang bezoeken zou. Toen dit goeden welbepaald was, zeideZ.M. tot den gouverneur-generaalNu moet ik u toch eens een vraag doen Wat is dat voor volk te Samarangzijn dat geen Christenen Het bestuur van Parijs heeft met wanhopige pogingen van de commune-ingenieurs een nieuwe heldendaad verrigt de kolom Vendöme is Maandag avond tegen 6 uren gevallen, en wel in drie stukken. Op het voetstuk plaatste men vijf roode vlaggen. Het plein is herdoopt en zal nu Internationale heeten. Minder tegenstand heeft het huis geboden, waarvan nog slechts de muren staan; op kosten van den staat zal het huis nu volgens besluit van de nationale vergadering worden opgebouwd, wat zeker veel van de droefheid van Thiers zal lenigen. Overigens over de krygsoperatien geen nieuws van eenig belang. Volgens de Parijsehe correspondenten van de «Daily News" werden er jl. Zondag in alle arrondissementen ijverige nasporingen gedaan naar wederapannige nationale garden. Rondom elk arrondissement was een cordon van schild wachten geplaatst. Omnibussen werden tegengehouden en de passagiers moesten uitstappen om hun indentiteit te bewijzen. Zaturdag werd een gedelegeerde der commune zwaar ge wond aan de Porte Clichy. Op de Buttes Montmartre waren 50 stukken geschut en mitrailleuses geplaatst. Rossel blijft het onderwerp van veler gesprekken. De bladen, die in meer of mindere mate de partij van de Com mune dienen zijn zeer verschillend in hun oordeel. Terwijl de een hem voor een verrader houdtbeweert de ander, dat hij krankzinnig is door zijne eerzucht en tot alles in staat. Een derde eischtdat men Rossel gelegenheid zal geven zich te verdedigen. Eindelijk beweert het meest geavanceerde der liberale organen «Père Duchesne dat men geheel ten on- regte den generaal beschuldigd. «Le Rappel" deelt het volgende staaltje mede van het tegenwoordig brievenvervoer in Parijs uw brief is geslotenzegt de postambtenaarwij nemen slechts open brieven aan. 'Daar onze brief geene geheimen behelsde, maken wij hem openen de ambtenaar geeft hem over aan een van de twee nationale garden die op post stonden. Dezeeen bejaard man met een goedhartig gelaatleest ten aanhoore van ver schillende omstanders den brief voor die de huiselijke om standigheden van den afzender vermeldt. Mógen wij hem verzenden vraagt de ambtenaar. De nationale garde denkt een oogenblik na en antwoordt daarop bevestigend. Daarop neemt de ambtenaar onzen brief en zonder de na tionale garde te raadplegen ons geld. wordt men opmerkzaam gemaakt op de in deze courant voor komende advertentie van den Heer GUSTAV SCHWARZ- SCIIILD te Hamburg. De daarbij geannonceerde loten kan men, in aanmerking der veie prijzen die in deze loterij zijn, ten beste aanbevelen, terwijl het genoemde huis, dat met de verkoop dezer loten belast is, en waarvan de realiteit en soliditeit algemeen bekend is, de beste waarborg oplevert. Het is da,n ook niet te bevreemden dat het vele orders ontvangt, die immer met de meeste zorg ten spoedigste worden uitgevoerd Van 11 18 Mei. ONDERTROUWD Pieter Bas en Aaltje Burger. Pieter Dalmeijer en Jannetje Kalis. GETROUWD Albert Schagen en Cornelia Molesteeg. Maarten Trap en Dirkje Roosendaal. Jacobus de Ruiter en Trijntje List. GEBORENHendrik Comelis, zoon van Jan Smit Jz. en Antje Selser. OVERLEDEN Teunis Kooiman, 59 jaren, gehuwd met Neeltje Doorn. KUKKTRERIGTË N. SCHAGEN, 17 Mei. 4 Paarden f 30 a 65., Ossen f 70 a 140, Stieren f 95 a 150, 240 Koeijen, Gelde dito f 50 a 150, vette dito f170 a 240, Vaarsen f 50 a 100, Graskal veren f 25 a 50, 30 Nuchtere Kalveren f 4 a 8, 600 SchapeD, Magere f 17 a 26, Vette dito f 24 a 35, 945 Lammeren f4 a 12. Bokken en Geiten f 0.50 a 7, 34 Magere Varkens f 12 a 22, 141 Biggen f 4 50 a 9.Konijnen 10 a 50 ets., Kippen f 0 50 a 1.25, Boter f 1.07 per KG., Kaas 35 a 40, ets per KG. Kipeijeren f2.40 a 2.50, Ecndeijeren f 3.10. per 100. PURMEREND, 16 Mei. Gras-Boter van f 1.15 tot f 1.20, Hooiboter f 1.05 tot f 1.20 per kilog. Aangevoerd 486 Runderen. Vette Koeijen hoog in prijs, vlugge handel. Gelde-Koeijen hooger in prijs. Melkkoeijen prijshoudend, flaauwe handel. 13 Paarden, 81 Vette Kalveren Prijs van f0.85 tot 1.05 per kilogr. Han del vlug. 123 nuchtere Kalveren, Prijs van f 5 tot 12 per stuk. Handel stug. 53 vette Varken9, Prijs was van 44 tot 54 Cts per kilog. Handel matig.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2