NIEUWSTIJDINGEN. De toestand te Parijs. durft verbinden. Zij is de eenige niet, die in dat blad jegens denzelfden persoon voorkomt. Dit artikel, toch reeds vrij lang, zou te uitgebreid -worden, indien er hier uitvoeriger op werd gewezen. Bij een volgende gelegenheid alzoo. Blijkbaar schrijven er in de N. N. II. verschillende personen. Hoe echter sommigen, als voorstanders van ernstige en waardige gedachtenwisseling, met dergelijke uitvallen in dat blad vrede kunnen hebben, is onverklaarbaar. Onkunde, vooroordeel of kwade trouw, of wel alle drie te zamen, wijzen op de blinde leidslieden der blinden te Parijs, op ongeletterde, onkundige, dwepende, half waanzinnige volks leiders, mannen zonder onderzoek, zonder studie, die zich laten vervoeren door een schoonklinkende leus en laten leiden door een overprikkelde verbeelding, en meenen dan het recht te hebben om te waarschuwen tegen precies het tegen overgestelde, tegen den wetenschappelijken staathuishoudkun dige, den man van nauwgezet onderzoek en streng nadenken, die zich voortdurend bezig houdt met te waarschuwen tegen zelfmisleiding en ongegronde verwachtingMaar zal men dan, omdat men de noodlottige gevolgen der kunsten van een kwakzalver heeft gezien, waarschuwen tegen den kundigen en ervaren arts Zal men, omdat men iemand in het water heeft zien vallen die een dwaallicht volgde, ook de zon schu wen, omdat zij ook een licht is, en in de duisternis gaan wandelen Gelooft men dat dit minder gevaarlijk is Kiezers in het district Alkmaar, juist omdat het tegen woordig op het gebied der staathuishoudkunde wemelt van kwakzalvers, is het advies van een kundigen arts Doodig. Omdat landen en volken gevaar loopen hun oudergang te geraoet te gaan door de dwaallichten der onkunde, der dweep zucht en der verhitte verbeelding of der kwaadwillige ophit sing te volgen, is er behoefte aan het zonlicht der staathuis houdkundige wetenschap. Waarborgt onze Tweede Kamer een ervaren gids op dit terrein, een wetenschappelijk raad gever, door Mr. J. L. de BRUIJN KOPS te herkiezen. W. v. d. K. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 30 Mei 1871. Zr. Ms. stoomschip de Valk. is Zondag middag alhier ge retourneerd van Portsmouth, overbrengende het detachement koloniale troepen van het verbrande stoomschip Willem 1LI benevens eenige andere passagiers van dien bodtin. De Valk zal, naar wij vernemen, eerstdaags weder naar Portsmouth vertrekken, ter afhaling van de uit de Willem III geredde gouvernements geldspecie. De troepen zijn den volgenden morgen zeer vroegtijdig met een extra-boot van de heeren Gebr. Zur Mühlen naar Amsterdam vertrokken, en van daar direct naar Harderwijk geëxpedieerd, oin aldaar op nieuw te worden uitgerust, want vcleu hadden hunne plunje verloren, sommigen waren gekleed in de oude plunje van Engelsche soldaten, anderen droegen gedeeltelijk militaire en overigens zeemans of bur- gerkleeding. Zoo zag men er in burger-tenue met een mi litaire pet of omgekeerd met militaire jas en burger pet of hooge hoed. Na afgelegd examen is door de commissie te Am sterdam het diploma van tweeden stuurman uitgereikt aan den heer A. Post ma leerling aan de zeevaartkundige school vau den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Het ramtorenschip Buffel, kommandant v. d. Kruyse Pilaar is Zaturdag jl. van Shields alhier binnengekomen aan boord hebbende de nieuwe Armstrong-kanonnen. Naar men verneemt zou het stoomschip het Loo den 10 Mei 11. van de Kust van Guinea de terugreis naar Ne derland hebben aanvaard. Het slót-bulletin van het Roode Kruis is verschenen. Het hoofd-comité heeft besloten in September van dif jaar eene algemeene vergadering der comités te houden, en daarin verslag te doen van zijne verrigtingen. De koninklijke toplagen aan verdienstelijke jonge toon kunstenaars tot verdere opleiding buitenslands, zijn, naar men verneemt, op voord ragt van de daartoe door Z. M. be noemde commissie door Z. M. den koning verleend aan de dames Kiehl en Meïjssenheint te '_s Gravenhage, mej. Chas- tel te Botterdam, den lieer Gondal te 's Gravenhage, de heeren Petri te Utrecht, Kwast te Dordrecht, Hollander te Amster dam, Hollman te Maastricht en Dado te Breda. De Heraut stemt volkomen in met de gedragslijn, die de heer Groen aan zijne geestverwanten aanraadt d. i. zelf standig optreden met uitsluiting van alle twijfelachtige me dewerkers.Dr. Kuyper herinnert, dat reeds in het programma door 7 redactiën gemeenschappelijk aangenomen, hetzelfde voorkomt, wat de heer Groen op den voorgrond brengt, nl. herziening van art. 194 der grondwet. Ook wil de heer Kuyper alleen hen, die, gelijk de hh. v. Wassenaer en Gefkcn ondubbelzinnig met liet programma der 7 redactiën instemmen, //bij de scherpe scheiding die thans niet meer is weg te nemen" door de anti-revolutionairen laten steunen. Den len Mei heeft een Duitsche gouvernante te Pe tersburg eene zonderlinge weddenschap gewonnen. Haar meester, een rijke Bus, had namelijk beloofd haar te huwen, indien zij binnen een bepaalden tijd een millioen gebruikte postzegels verzameld had. Veler harten in Duitschland toon den zich bereid om de landgenoote behulpzaam te zijn, post beambten bleven niet achter, en zoodoende was het getal op den bepaalden tijd bijeen. De gelukkige gouvernante is me- jufvrouw Struve, van Altona. Versailles28 Mei ('s avonds.) De opstand is gansch en al bedwongen. Er bestaat geen oproerige bende meer. Zeer vele personen zijn gearresteerd. Onder de vele gevangenen, die door de opstandelingen in hunne wanhopige razernij zijn gefusilleerd, behoord ook de aartsbisschop van Parijs. De Pool Dombrowsky, na te vergeefs getracht te heb ben door de Duitsche liniën te komen is naar men zegt gearresteerd en geëxecuteerd; men vond een som van 800,000 frans bij hem. Er loopen woeste geruchten omtrent de wijze, waarop Delescluze en FélixPyat, ofschoon vermomd, in hechtenis genomen en aan de volkswoede geofferd werden. Jules Vallés is, naar men zegt, in de kelders van het Raad huis gevondeD eu afgemaakt. De lynch-wet wordt op colos- sale wijze toegepast en ontegenzeggelijk zal menige onschul dige als slagtoffer vallen. In het naauwe straatje van Ger- main 1'Auxerrois zag men een man arresteren en doodschie ten door een verwoede menigte militairen en burgers. De ongelukkigedienaar men wilsecretaris van een lid der Commune is geweestwerd tegen een muur geplaatstof liever vastgespijkerd en daarna doodgeschoten. De wburger" Rochefort, thans reizende onder den naam vanVicomte de Lu9ay, is in zijn reisplannen verhinderd, doordat de politie hem arresteerde, zooals men weet. Men berigt thans dat de Pruisische autoriteiten 's mans spoor aan de Fransche politie hebben aangewezen. De reiziger had 5000 francs in goud, en een aanzienlijke waarde in kostbaarheden bij zich. Schoon 't niet duidelijk is wegens welk vergrijp de ex-afge vaardigde, dien het gepeupel bij zijne inhechtenisneming met den voor hem zeer eigenaardigen kreet van »A la lanterne 1" begroette, gearresteerd wordt, schijnt het doorzigt van den geestigen schrijver voor hem toch te hebben ingegeven dat het zaak was, om den term der imperialistische generaals van 1870 te gebruiken, «de se replier sur ses derrières." Zooals men zich herinnert, werd hij aangehouden te Meaux, op weg naar een jonge dame zijner kennis, in wier gezelschap hij waarschijnlijk in een buitenlandsche reis zijne zorgen voor 's lands heil ging verzetten. Vele vrouwen, zegt de Parijsche correspondent van de Times, zijn gearresteerd, terwijl zij bezig waren op de troepen te vuren. Men zegt dat marketentsters soldaten door middel van vergiftigen wijn om 't leven bragten. Vrouwen, die betrapt werden dat zij petroleum in de huizen wierpen petroleuses werden op staanden voet doodgeschoten. Sedert Maandag zijn er talrijke personen in de straten van Parijs gearresteerd. In No. 27, Rue Oudenis, waar het hoofdkwartier der Ambulances de la Presse was gevestigd, zijn de lijken van 52 aldus ge- vonnisde personen, gedeponeerd. Bij een dier lijken, dat van een nationale garde, werd een bedrag van 150,000 francs in banknoten gevonden. Vele vrouwen en kinderen zijn in de nabijheid vau het Luxemburg geëxecuteerd, na overtuigd t e zijn dat zij op de soldaten hadden gevuurd. Een correspon dent van de Daily News (welk blad zeer geneigd is om de Commune-mannen te vergoelijken en dat een nieuwe en vreese- lijke revolutie voorspelt, als de heer Thiers zich laat bewegen wraak te nemen op hen, die hunne vrijheden wilden veroveren) zegt dat de wreedheid zoo ver gaat, dat een officier werd ge arresteerd omdat hij er tegen protesteerde, dat een zijner kameraden zoo barbaarsch was, om eene vrouw een diepe wond op het gelaat met den sabel toe te brengen en een ge deelte van haren schouder af te hakken. Het getal menschenoffersdat de bloedige broederkrijg in Parijs heeft gekost wordt op duizenden begroot. Men noemde voor een paar dagen reeds de getallen van 20.000 van de zijde der opstandelingen en van 10,000 van den kant der regeringstroepen. Buitendien gewaagt men van eene me nigte dooden vrouwen en kinderen vooral die in de ver woeste woningen gevonden worden. Wat het vernielen der stad betreft, het bevestigt zich, dat de museums van de Louvre zijn gered; anders moet een vierde van de stad vernield zijn, en daaronder de prachtigste monumenten. Tengevolge van de vreeselijke branden, die in Parijs heb- beD gewoed, heeft de heer Thiers naar Londen om hulp getele grafeerd. De Engelsche regering heeft onmiddelyk zich bereid verklaard dit bezoek in te willigen. Kapitein Sham, het hoofd van de Londensche brandweer, kreeg bevel met een aantal spuiten en daarbij behoorende manschappen naar Parijs te vertrekken. Een gouvernements stoomboot werd te zijner beschikking gesteld, alsmede eene som van 1000 pd. 8t. tot bestrijding der kosten. Onder de hier binnengebragte gevangenen, troffen mij, zoo schrijft een Engelsch correspondent Woensdag van Ver sailles, een compagnie Amazonen van de Seine en een bataillon patriotsche kinderen. De eerstgenoemde droegen de uniform van marketentsters een harer had een zuigeling op den rug gebonden, een andere droeg don arm in een doek, de kleè- deren van een derde, een knappe brunette, waren met men- schenbloed bedekt andere amazonen weer waren gewond. Het waren niet uitsluitend jonge vrouwen, en ze behoorden niet tot die klasse van personen, waaruit de gestichten voor gevallen meisjes gevoed worden. Meerendeels leken 't huis moeders zelfs was er een bij vaneen zoo bejaard voorkomen, dat het Versaillaansch gepeupel haar terstond »la mère Du-

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2