NIEUWSTIJDINGEN. De toestand te Parijs. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 6 Junij 1871. Zr. Ms. instructie vaartuig Uraniaaan boord waarvan de adelborsten van het laatste studiejaar zijn geëmbarkeerd, is gisteren onder bevel van den kapt.luit. t/z. J. W. Binkes, van de reede alhier vertrokken, tot het doen der jaarlijksche oefeningstogt iu de Zuiderzee. Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Willemden 12 April van Oost-Tndië naar Nederland vertrokkeu, is bestemd om in de haven alhier binnen te loopen. De luit. t/z. 2e kl. H. J. E. Mirandolle, laatst behoord hebbende lot het escader in Oost-lndië, en van daar den 17 Mei jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld-. Door Z. M. is de heer W. H. Bruno Bok erkend als vice-consul van het Duitsche rijk voor het eiland Texel. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is aanbesteed 1. het vergrooten en verbeteren van de school te Egmond aan Zee; minste inschrijver de heer Jacob van der Plas, alhier, voor f6598. 2. het verbeteren van de haven op het eiland Terschelling; minste inschrijver de heer J. W. Boers, te Amsterdam, voor f 21,897. Men maakte zich te Texel ongerust over het lot eener boot, waarin drie personen, die, om geep te trekken, naar Terschelling waren afgevaren. Zij was aldaar aangekomen en ook weder vertrokken sedert 10 dagen had men geen tij ding ontvangen, zoodat men het ergste vreesde. Thans verneemt men dat die lieden behouden zijn terug gekeerd. De regenten van het weeshuis te Alkmaar, de hh. W. van der Kaay, B. Preijer, Cs. Js. de Lange, C. W. Bruinvis, W. Helling, A. Siebert Coster, hebben hun ontslag iugediend. Zij hadden een 20jarigen weesjongen, die door een misverstand uit zijn dienst geraakt was en in den grootsten nood verkeerde, tijdelijk in het weeshuis opgenomen, ofschoon hij dat gesticht sinds twee jaren verlaten had. Burgemeester en Wethouders hebben hun het regt daartoe ontzegd. ln den Raad van Alkmaar is, naar aanleiding van door den directeur der gasfabriek gedane gunstige aanbiedingen, besloten terug te komen op het besluit om eene gasfabriek voor rekening der gemeente te exploiteren, en en zijn Bur gemeester en Wethouders gemagtigd, om met de directie der bestaande fabriek een nieuw contract te sluiten, waarin o. a. is bepaald, dat de prijs van het gas voor de particulieren hoogstens lli cent per stère (kub. el) mag bedragen. Door den heer Seybel, secretaris der commissie, die op zich genomen heeft voor het geschenk te zorgen dat aan prinses Marie bij haar huwelijk zal worden aangeboden, is ons eene uitvoerige mededeeling toegezonden van harever- rigtingen. De bijbel met album en lezenaar zijn zeer fraai bewerkt. De versieringen van den bijbel zijn uit de Utrecht- sche zilverfabriek. Het album, hetwelk 29,438 namen bevat, is in prachtig rood marokijn leder gebonden. Het titelblad werd vervaardigd door een man van 86 jaren. De lezenaar is van eikenhout en kunstig bewerkt. De ontvangsten, na aftrek der kosten, bedroegen f2750.Het geschenk zal niet vóór de aanbieding ten toon gesteld worden. Ook aan verzoeken om eene photografische afbeelding kan niet worden voldaan. Tn de week van 28 Mei tot 3 Junij 1871, hebben zich te Delft de pokken in 20 gezinnen geopenbaard. Er zijn in datzelfde tijdsverloop 22 personen aan die ziekte overleden. In de_ afgeloopen week zyn te Kampen 22 nieuwe ge vallen van kinderziekte aangegeven, 9 personen zijn aan die ziekte overleden en 27 hersteld. Terwijl er in den laatsten tijd geene pokkenlijder meer onder de burgerij te Vlissiugen zijn voorgekomen, heeft zich voor eenige dagen aldaar het eerste geval van pokziekte onder het garnizoen vertoont. De aangetaste was een nieuw aan gekomen militien hij is evenwel herstellende en de ziekte heeft zich niet verder uitgebreid. Sedert de vorige opgave zijn te Leiden door pokken aangetast 4 personen als hersteld opgegeven 2 overleden 4 zoodat nu in behandeling zijn 156. Het getal gevallen van pokziekte in Friesland is, naar men verneemt, in de laatste week weder met een 12tal vermeerderd en nu tot 107 geklommen. De. gemeenteraad te Rotterdam heeft een nieuw cre- diet van f 3000.ter beschikking van B. en W. gesteld voor maatregelen ter beteugeling van de pokken-epidemie. Te Leeuwarden circuleert een adres aan den gemeen teraad om iu den loop der maand Julij in plaats vau de kermis eenige volksvermakelijkheden van verschillenden aard te geven ten einde eenigszins te gernoet te komen aan de schadedoor vele neringdoenden te lijden ten gevolge van het afstellen der kermis en tevens om aan het volk gele genheid te verschaffee in plaats van de gewone kermisge- noegenstoch eenige uitspanning te genieten. Be Tijd zegt, dat de stortingen bij het hoofd-commité voor het feestgeschenk aan Z. H. paus Pius IX reeds ruim f 170.000 bedragen. De Tijd meldt, dat zich tot dusver acht heeren hebben aangemeld, om deel uit te maken van de deputatie, welke de katholieken van Nederland bij 's pausen jubelfeest te Rome zal vertegenwoordigen, en die het adres en de liefdeoflers Z. H. zal aanbieden. De goud- en zilversmid J. M. B, te Zwolle, die in April 1869 eene broche voor goud verkocht heeft, ofschoon dit voorwerp vau een ander metaal was, is door de arrond. regtbank aldaar tot 2 maanden cellulaire gevangenisstraf en eene boete van f 25.veroordeeld. Christiaan Hermsen is Donderdag door het hof te 's Hage veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf en eeu boete van f 50. wegens misdadige deelneming aan het in omloop brengen van nagemaakte zilveren muntspetiën. Uit Sneek meldt men van 3 Junij Gisteren nacht heeft een kind van vijf weken op een treurige wijze het leven verloren. Vader en moeder hadden zich des avonds te buiten gegaan aan sterken drank en waren zeer bedwelmd gaan slapen. Bij het ontwaken vonden zij hun kind dood gedrukt. Vrijdag avond laat is te 's Gravenhage op de straat een man die gewoon was zeer veel sterken drank te gebrui ken door een beroerte getroffen en naar het gasthuis ge- bragt waar hij Zaturdag is overleden. Dezer dagen is te Deventer in den IJssel een steur gevangen welke het gewigt had van 120 kilogrammen. Vrijdag avond zijn bij eene donderbui te Elberfeld twee mannen, die met parapluien gewapend naast elkander over straat gingen, door den bliksem getroffen. Te Bonn werd een meisje en nabij dien stad een boer, die op 't land werkte, op gelijke wijze gedood. De bekende pater Hyacintbe heeft in een brief aan den kardinaal de Mórode gevraagd om een audiëntie bij den paus, ten einde //voor den H. Vader zijn geheele ziel open te leggen."" Het antwoord luidde afwijzend. De indruk van den oorlog schijnt ook op de jeugd verderfelijk te zijn. Een leerling op het gymnasium te Saar- brücken, Becker, was wegens luiheid en slordigheid herhaal delijk gestrafthij ontving bij het examen dan ook geeD prijs terwijl drie andere leerlingen, uit zijne afdeeling, bekroond werden. Hij had gezegd, zich hierover te zullen wreken. Hij heeft dit den 25 Mei gedaan. Terwijl de leeraar zich een oogenblik had verwijderd, haalde hij een revolver met zes loopen uit den zak en schoot op zijne drie kameraden. De oudste zoon van den predikant Eybisch te Linkweiler kreeg twee kogels in het hoofd en verkeert in hoogst gevaarlijken toestand, de tweede, een zoon van den heer Brandt, directeur van het gymnasium, werd aan het hoofd en aan de borst gewond, doch gelukkig niet gevaarlijk de derde, een zoon van den pred. Dormer te St. Johan, week, zoodat de kogel in den muur vloog. Becker heeft met koel overleg gehandeld, zonder eenig spoor van geestverbijstering. Den revolver had hij een paar weken te voren gekocht met geld, dat hij vau zijn kameraden geleend had. In den Times vindt men uit Buenos-Ayres eenige bij zonderheden omtrent de gele koorts die daar gewoed heeft. Een achtste der bevolking is aan de ziekte gestorven en een ander achtste is verhuisd. Het is onmogelijk eeu juiste opgave te doen van het doodentalin ronde cijfers is het als volgt: in Januarij, 200 in Eebruarij, 1000 in Maart, 11000; in April, .14000 totaal tot heden 26,200. Daaronder kan men rekenen 11000 Italianen, 8000 inlanders, 3500 Span jaarden, 2200 Eranschen, 600 Engelschen, 300 Duitschers, 600 van andere natiën. De epidemie heeft p. m. 13 pet. van de bevolking van Buenos-Ayres weggesleept. Zij beliep vóór de ziekte ongeveer 200,000 zielen. Het ontbrak in de stad geheel aan alle voorzorgen tot beveiliging der openbare ge zondheid men had er geen wegen, geen rioolstelsel, geen zuiver drinkwater en geen gelegenheid tot baden. De Ita lianen en inlanders hebben 't meest van de ziekte geleden, door hun verregaande onreinheid en afschuw van water en zeep. De toegang tot Parijs is weder vrijgesteld, doch het is ver boden om de stad te verlaten na 9 ure des avonds van dit oogenblik af doorkruisen sterke patrouilles kavallerie de straten, voorsteden en omstreken van de stad. Tot dusver is geconstateerd, dat 41 leden der Commune gesneuveld of, na de overwinning der troepen van Versailles, gefusilleerd zijn. De Commune-man Yermorel, dien men ten onregte eerst onder de gesneuvelden heeft gerekend, ïs ge vankelijk naar Versailles gebragt. Paschal Groussetdie men met Felix Pyat ontsnapt waandeïs te Parijs ten huize zijner maitresse alwaar hij zich in de laatste dagen had verscholen, gevangen genomen. Hij was in vrouwenkleederen. Door de nationale vergadering is de verbanningswet tegen, de Bourbons opgeheven en den hertog van Aumale en dem prins de Joinville vergund om zitting te nemen.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2