HELDERSCHE G0D1AIT. Zaturdag Jts 1048. Jïteums-- en <flÖoertenfte--6fnö. 10 Junij. BERIÖT. Naar de Stembus!' Elfde Jaargang. 1871. Rij (leze Courant behoort een Bijvoegsel. 5© Centen per kwartaal en ©5 Centen franco per post. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden. 1.00 Franco per post o 1.25 Men abonneert zich bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adveetentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdng en Vrijdags middags 12 uur gelieve meu de Adverteutiën intezendon. Ingezonden stukken minstens één dog vroeger. Uitgever S. GILTJES. fEene meer algemcene verspreiding der Couranten in alle standen der maatschappij ter bevordering van volksbeschaving en volksontwikkeling.1' Dit denkbeeld heeft ten grondslag gelegen bij de afschaffing van het zegelregt op de nieuwsbladen. Of het ten volle bereikt is, daaraan twijfelen wij zeer. Behalve eenige nieuw o.pgerigtezijn vele der bestaande couranten, vergroot, de een meer de ander minderwaarvan de prijzen meestal dezelfde zijn gebleven; het groote publiek is er dus zeer iveinig mede gebaat; want eene meerdere vulling der couranten, met minder belangrijke en dikwijls zfeer on beduidende zaken, dat was bet niet wat men verlangde men wilde: GOSDKOOPE Couranten. Reeds bij de afschaffing der zegelregten was dit onze overtuiging, daarom verminderden wij den prijs met 30 en 25 Centen per kwartaal. De gunstige uitwerking die wij daarvan hebben mogen ondervinden stelt ons thans in de gele genheid den prijs meer belangrijk te verminderen. Die wij met 1 JTJLIJ a. s. stellen op slechts Men zal moeten erkennen dat dit fabelachtig laag is. Hierdoor wordt dit blad dan ook het goedkoopste van geheel Nederland. Voor bovenstaanden prijs ontvangt men 26 Couranten (de bijvoegsels daarenboven), dat is dus ongeveer 2 Centen per Courant, Waardoor een ieder in de gelegenheid wordt gesteld het blad voor eigen rekening aan te schaffen en niet meer, zoo als tot nog toe meestal geschiedde, het onderling iqet vier,' vijf of meer personen te lezen. Daar wij onzen eigen lof liever niet willen verkondigen, zullen wij niets tot aanbeveling hierbij voegenmaar raden een ieder, die met de strekking en inhoud van dit blad nog niet voldoende bekend is, om voor de eerstvolgende drie maanden eens de proef te willen nemen, tegen boven staand gering bedrag. Daarenboven onvangt men de nog in deze maand uitko mende nommer gratis, van het oogenblik af dat men van zijn verlangen tot abonnement kennis geeft aan den Uitgever Helder, Junij 1871. S. GILTJES. I SI Gr IE X M B Ai. Nederlanderstoont u een levend volk. Maakt gebruik van uwe rechten, vervult uwe plichten. Een vrijheid- en tevens ordelievend volk spreekt alleen op regelmatige en wet tige wijze bij de stembus. Daar doet het zijn meenïng ken nen, daar kiest het de mannen in wie het vertrouwen stelt, aan wie het zijn belangen wenscht op te dragen, door wie het vertegenwoordigd wil worden. Wien zult gij kiezen Wien in dit district Zijt gij bevreesd voor de vrijheid Gelooft gij, dat Neder land met Frankrijk gelijk gesteld moet worden Meent gij inderdaad, dat ons vaderland de vrijheid evenmin weet te genieten en te gebruiken als het gemeen van Parijs Herkiest dan het aftredend lid, vroeger door u gekozen, niet! Wilt gij echter u zeiven en uwe medeburgers door die gelijkstelling met de commune-mannen niet beleedigen, wilt gij uw voor ouders waardig blijven, die vertrouwen stelden in de vrijheid, laat u dan niet bevreesd maken voor het alarm-geschreeuw, dat thans Nederland den ondergang voorspelt, als het zich zelf niet aan banden legt. De gebeurtenissen in Parijs hebben ons allen met ontzet ting vervuld. Hadden zij plaats gehad in Engeland, in België of in Noord-Amerika, er zou eenige grond zijn om voor de gevolgen der vrije regeerings-beginselen te vreezen. Men zou kunnen zeggenziedaar waar al die vrijheid op uitloopt. Maar het tooneel der verschrikking is Frankrijk, de gruwel der verwoesting heeft Parijs geteisterd. Nu zijn de rollen omgekeerd. Nu hebben wij recht u toe te roepen: ziedaar waarop de Napoleontische tirannie nitloopt I Ziedaar waartoe een volk in staat is, dat jaren lang met ijzeren hand is on derdrukt en dom gehouden Juist die: mannen, tegen wier beginselen men u thans zoekt op teruienj voor wie men leelijke namen uitvindt, als «libera- listen" en «radicalen", juist die mannen hebben zich niet laten misleiden door al het uiterlijk schoon, door de blinkende ellende van het Fransche keizerrijk. Juist de staathuishoud kundigen, de economisten, de mannen van de soort van Mr. de Bruyïï Kops de rekenaars en cijferaars hebben aangetoond, met cijfers aangetoond, dat Frankrijk in zijn ver derf liep en Parijs boven een vulkaan stond. Ook de Alk maar sche Courant heeft nog ruim een jaar geleden, vóór het uitbreken van den oorlog, toen Parijs nog blonk ïn al zijn pracht, ex* op gewezen, dat de toestand indei-daad onhoudbaar, hopeloos wasdat door elk jaar meer millioenen te laten verbouwen, de regeering ook elk jaar nieuwe scharen van arbeiders naar Parijs deed stroomen, die de Keizer moest te vriend houden door weer meer millioen te laten verwerken. Eenmaal moest er een uitbarsting komen onder die verwende arbeiders, wien de staat werk en hoog loon verschafte, die de keizerlijke regeering zooveel mogelijk liet deelen in het weelderige en loszinnige Parijsche leven, voor wie koffiehuizen en schouwburgen verrezen, maar geen scholeD. Eenmaal moest het tot een vreeselijke uitbarsting komen. Wij hebben haar aanschouwd, vreeselijker dan iemand zich haar had kun nen voorstellen. Het was de erfenis van het Napoleontisch bestuur! Kiest de Bruyit Kops nietroept zekere partij uit, die tegenwoordig een ongepast hoogen toon aanslaatdie hare volgelingen voorstelt als de eenige ware Katholieken, en haar eigen geloof3genooten, als zij niet in alles onvoorwaardelijk met haar instemmen, schandelijk verguist. In Noord-Braband zijn de Katholieken zeiven tegen die partij in verzet gekomen, en mannen die namen dragen, welke onder de Katholieken een goeden klank hebben, vereenigden zich tot bestrijding dezer overmoedige partijgangers. In Noord-Holland daarentegen handelt de conservatieve partij met hen in overeenstemming. Zij spreekt hen niet tegen, geeft welwillende woorden ten beste, stemt in met hunne klachten, en steunt hen daardoor in hunne onbillijke eischen en hooghartige taal. Toen voor eenige maanden in do Tweede Kamer de adressen ter spi-ake kwamenwaarbij Z. M. onze Koning verzocht werd stappen te doen tot volledig herstel der wereldlijke macht van den Paus, verklaarde de regeering, dat zij tot nog toe daartoe niets had gedaan en ook niet voornemens was iets te doen. Met die verklaring namen zelfs Katholieke afgevaar digden genoegen, die daarvoor natuurlijk in de Nieuwe Noord- Hollander en dergelijke bladen aan de kaak werden gesteld. Een Katholiek lid stelde voor, de houding der regeering goed te keuren. De meeste conservatieve leden stemden daartegen, en keurden niet goed dat de regeering zich van stappen tot herstel van 's Pausen wereldlijk gezag onthield! Zoover is het in Nederland gekomen. Niet tevreden met volkomen vrijheid van godsdienst, eischen de drijvers der Ultramontaan- sche partij, dat de Nederlandsche staat partij zal kiezen en stap pen zal doen om aan den Paus zijn wereldlijke macht terug te bezorgen. Bijna was de poging gelukt. De onthouding der regeering is, dank zij den conservatieven, slechts met 39 tegen 35 stemmen goedgekeurd. Kiezers, Nederlandei-gverdient een partij die zulke vermetele eischen steunt, nog langer uw vertrouwen Slechts 32 leden der Kamer hadden den moed rondweg te verklaren, dat het de roeping van den Nederlandschen Staat NIET is, stappen te doen tot herstel van het wereldlijk gezag des Pausen. Daartoe behoorden, 't zjj tot hunne eer gezegd,

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1