HELDERSCHE COURANT. Jtieuios-- en <flÖoertentie--6faÖ. Zaturdag 8 Julij. M 1056. Elfde Jaargang. 1871 50 Centen per kwartaal en 65 Centen franco per post, NIEU W STIJ DINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post p 0.65 Men abonneert zich bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dog vroeger. Uitgever S. GILT JE S. De prijs van dit blad is be langrijk verminderd en thans gesteld op ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen het voor eigen rekening te kunnen aanschaffen en niet meer, zoo als meestal ge schiedde, het onderling met vier, vijf of meer personen te lezen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 7 Julij 1871. Ter tegemoetkoming in de schorsing der kermis, heeft de rederijkerskamer Olympia alhier gisteren avond in het lokaal Tivoli eene volksvoorstelling gegeven, tegen eene zeer laag gestelde entree. De talrijke opkomst en de menigvuldige toejuichingen, bewezen dat deze uitvoering bijzonder in den smaak van het publiek viel. Wij brengen onze hulde, ten eerste aan de leden, van wie dit denkbeeld is uitgegaan en ten auderen aan hen die het met hunne goedkeuring en medewerking ten uitvoer hebben gebragt. Naar ons inzien is een meer naar buiten werken, juist de roeping van den rederijker. Natuurlijk moet eene oefening in besloten kring plaats hebben en kan dit persoonlijk van groot nut zijn, maar men beperke dien kring niet tej eng. Door van tijd tot tijd voorstellingen te geven als deze, kan de rederijker zeer grooten invloed uitoefenen op de beschaving en ontwikkeling der maatschappij en ook op de tegenwoordig aan de orde zijnde veredeling der volksvermaken. Goed voortgaan doet goed volgen. Door de Burgerkring Harmonie is het idee van Olympia besproken en onmiddelijk overgenomen. Reeds Maandag a. s. zal door deze vereeniging in het lokaal Tivoli eene voor stelling worden gegeven tegen billijk gesteld entree. Men zie de advertentie hierachter.) Dit gezelschap dat hoofdza kelijk bestaat uit gehuwde lieden, telt ook eenige dames onder het optredend personeel, die zich op de planken ge heel en al thuis gevoelen en zich uitstekend wij zijn er van overtuigd van de op zich genomen taak weten te kwijten. Het is te voorzien dat de belangstellende opkomst Maandag niet minder zal zijn dan gisteren avond. De luit. t/z 2e kl. A. Weremeus Buning, dienende op Zr. Ms. Wachtschip alhier, wordt met 15 dezer op non activiteit gesteld en met den 16 dezer vervangen door den luit. t/z 2e kl. P, W. C. Ledeboer. Benoemd onder meer anderen bii de artillerietot kapt. Ie kl. de kapt. 2e kl. A. M. Mazel en H. W. A. Oltkamp. Tot kommandant in de 5e genie stelling (Helder) den majoor P. A. Yaillant. In de active dienst hersteldde officier van gezondheid 3e kl. H. H. van der "Vegt. Noordhollandsche Staatsspoorweg. HelderUitgeest Zaandam Maart 1871. Opbrengst: reizigers f 15,289.84®; ■goedereuen vee f 10,015.25; diversen 60.49; totaal f25,365.585. Aapril 871. Opbrengst: reizigers f 15,818.66; goederenen vee f 6,758.42 diversen f3,014.07. Totaal f25,591.15. Men schrijft ons van Texel Dinsdag jl. werd ons eiland bezocht door een groot aantal knapen ea meisjes van het vaste land. Het waren de oudste en meest getrouwe leerlingen van de Zondagschool der Herv. Gemeente te Helder, die, ten ge tale van zeventig, onder opzicht van leden der commissie van hot godsdienstig ouderwijs en onderwijzers, 's morgens half twaalf ure voet aan wal zetten. Begunstigd door schoon weder, hetgeen een zeetochtje reeds zoo aangenaam maakt, stond dra dc stoet in goede orde gereed, om in optocht het wel een voudige maar daarom niet onaantrekkelijke dorp Oude Schild door te wan delen. Verrast over het ongewone bezoek van zoovele jeugdige reisgenooten was het opmerkelijk na te gaan met welk eene belangstelling de in feestdosch getooide kinderschaar werd gade geslagen, en hoe die belangstelling bij som migen in bewondering over ging, toen op een gegeven teeken van een der onderwijzers, de jeugdigen terstond in orde stonden, om met het zingen vau eenige goedklinkende zangstukjes ons als 't ware te laten gevoelen, welke schoone liederen, ook door geoefende kinderstemmen, kunnen worden uitge voerd. Geeu wonder daarom dat spoedig de meeste bewoners zich bijeeu schaarden en de tochtgenooten volgden tot aan het einde van het dorp. Andermaal werd men vergast op een paar schoone gezangen, die zulk een goeden indruk achterlieten, dat enkelen de leestgenooteu volgden tot aan den Hoogenberg. Ging huunen weg daarheen door grazige weiden en goed begroeide hooi landen, soms beschaduwd door frisch e.n lommerijk geboomte, do schoonste plek van ons eiland, alwaar de natuur zich zoo aangenaam voordoet, was ook wel do geschiksto, om aan gezonde jongens en meisjes gelegenheid to geven voor lichaams-bewegingeu en prettige uitspanning. Het bleek dan ook ras dat de leiders van dit feest er ook zoo over dachten, want daar werd voor eenige uren, om zoo te zeggen, het bivouac opgeslagen; brood met vleesch cn met ham, bier en melk, dit alles versmaadden de reizigers niet, zij deden ook in dit opzicht hunne leidslieden, die met veel moeite en geldelijke bijdragen voor dit alles gezorgd hadden, eere aan. Eenige Texelsche heeren die van hunne komst verwittigd, de daar aanwezige tent voor het jonge volkje welwillend hadden afgestaan, ontzagen zich geene moeite om het gezelschap genot te verschaffen. Er werd gekegeld en gespeeld met Kien en Dominospel. Het bosebje wemelde van vrolijke gasten, en dan de Zandkuil! nooit geloof ik zullen de Helderschejongens die vergeten. Ook den BurgTexel's hoofdplaats, werd bezocht. Fourage en speeltuigen voor eene weil achterlatende, ging op nieuw de tocht aan. Van vermoeienis was geene sprake eu met levenslustigen moed marcheerde het gezelschap voorwaarts, onder het zingen van gepaste gezangen. Den Burg naderde, en welkom waren hier de vrolijke zangers, toeu zij met weetgierige blikken naar alle kanten om zich heen zagen en menigo ontboezeming van verrukking niet konden onderdrukken. Na eene degelijke verl'rissching in de „Lindeboom," moesten alle straten eu wegen betreden worden en werd daarna halt gehouden in het Park, dat inmiddels door eenige honderden, burgers van het dorp bezet was ge worden. Een plegtig zingen maakte waarlijk dit oogenblik tot een der stichto- lijkste van mijn leven en te oordeelen naar de luide bijvalsbetuigingen, geloof ik in dit geval niet alleen te staan. In een woordmet roem wordt hier over dit bezoek gesproken en steller dezes wcnscht den ondernemers geluk met hunnen welgeslaagden proef van uitspaunings-methode, zoo uit muntend geschikt voor jongens en meisjes van dien leeftijd. Dat onze waardige Burgemeester, de heer Loman, op eene heusche wijze de kinderen op bier onthaalde, beviel mij eens recht goed. Die daad van ZEd. Achlb. was inderdaad in den geest van een ieder en veleu zagen niet zonder leedwezen de vrolijke schaar vertrekken, om naar de tent in het Boschje terug te keeren. Het ruime eu gulle onthaal van brood eu vleesch, van krentenbrood eu koek, van bier cn melkdat daar aan de jeugdige gasteu werd rondgedeeld, maakte het onmogelijk dat zij met hongerige magen ver trokken. Zingende en schertsende werd andermaal Oude Schild betreden en na wei - nige oogcublikken stoomde, des avonds half negen, de „Ada vau Holland" naar het Nieuwedicp terug, waarvan ter cere der feestvierenden de driekleur wap perde. Waarlijk die dag was een aangename dag voor velen van Tqjel's ingezetenen en een onvergetelijke feestdag voor de jengdige scholieren. In den morgen van Maandag 3 dezer is er brand ontstaan in een achterhuis van het logement Yredelust te Schageu, die zonder behulp van een brandspuit is gebluscht, doch ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een op zolder uitkomend houten luik in een schoorsteen had vuur gevat, dat vuur had zich medegedeeld aan kisten en takkebossen zoodat reeds de vlam uit de pannen sloeg. Sch. Ct. Naar men verneemt, zal binnen kort door Zr. Ms. stoomschip Curagaokommandant jhr. Bowierin het be lang van den handel een togt naar Australië worden gedaan. De consul-generaal de heer Ploos van Amstelzal in Au stralië de reis naar de verschillende havens medemaken. De Kamer van Koophandel te Batavia is door dc regering uit-

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1