BURGERLIJKE STAND M (iËHEEJÉTE TEXÏC genoodigd om zoodanige punten op te geven, als waarop zij bijzonder de aandacht wenscht gevestigd te zien. Blijkens een van de Kust van Guinsa ontvangen be- rigt, zou de gouverneur Nagtglas met de mail van 10 Junij repatriëren. Hij zou het kommandement overdragen aan den overste Hugeuholtz, kommandant van de Citadel van Antwerpen. Naar de Times meldt, is er van de lading der Willem III veel meer gespaard gebleven, dan men heeft durven hopen. Meer dan 1000 ton steenkolen zijn uit het wrak gehaald, en zullen te Portsmouth verkocht worden. Doch wat meer zegt: ongeveer 1000 kisten (passagiersgoed of lading, wordt niet opgegeven) zijn geborgen geworden en naar Londen opgezonden. Over 't geheel moet 't grootste gedeelte van de goederen, die in het ruim beneden de waterlijn gestuwd waren, er vrij onbeschadigd afgekomen zijn. Te Haarlem schijnt de rust wederom hersteld te zijn: de militaire patrouilles vertoonen zich niet meer. Te Hoorn wordt, naar de N. en Z. H. Cl. meldt, het publiek zeer iu spannig gehouden over den uitslag van het onderzoek naar een diefstal op groote schaal, bij de admini stratie der strafgevangenis ontdekt. Reeds hebben ver scheidene arrestatiën plaats gehad. Algemeen is de wensch, dat het der justitie gelukken moge, een einde te maken aan aan kwade praktijken, die lang op groote schaal sehijnen te zijn gevoerd. Een scheepsgezagvoerder is tot f 50. boete veroordeeld, omdat hij met een koopvaardijschip eene reis naar de Mid- dellandsche zee heeft gedaan, zonder een strafregister aan boord te hebben. Yolgens de dagelijksche opgaven aan het bureau van den burgelijken stand zijn te Rotterdam aan pokken over leden: in December 39, in Januari] 203, in Februari] 801. in Maart 474, in April 375, iu Mei 229 en in Junij 80 personen. Hoewel het aantal der aangetasten weder eenigzins toeneemt, zijn er deze maand nog slechts één of twee sterfge vallen voorgekomen. Maandagmiddag was te'sHage een, dingsdagmiddag zijn acht gevallen van pokziekte aangegeven. Sedert de vorige opgave zijn te Leiden door pokken aangetast 3 persoDen, als hersteld opgegeven 7, overleden geene, zoodat nu in behandeling zijn 83. Gisteren morgen was de aanvoer van nieuwe aardappe- op de markt te Utrecht zeer aanzienlijk, er waren ongeveer 300 manden aangevoerd, de prijzen waren dalende, en liepen van ƒ1.65 tot f 2. Bij het onweder van Zondag avond is de bliksem ge slagen in bet rijks groot arsenaal te Bergen-op-Zoom. Hij drong aan de westzijde een der dakvensters binnen bij den noordelijken gevelmuur en schijnt zijn weg genomen te hebben over de zolderraamverdieping naar het zuideinde en gestuit te zijn tegen den dikken zuidelijken gevelmuur, welke gescheurd is. Belangrijk is de schade aan het dak, de nok-, lood- en leibekleediug, alsmede aan gebindten en balken. Omtrent den brand in het nabij Maastricht gelegen gehucht Over-Bunde, vernemen wij nog, dat die ontstoud in de hoeve van den heer Nelissen, dat dc stallen, schuur en woning in de asch gelegd werden, en een paard, twee veulens, veertien stuks hoornvee en negen varkens, benevens het akkergereedschap en een gedeelte der granen, mede eene prooi der vlammen werden. Hoewel de spuiten van het dorp Meerssen en van den heer Regout onmiddelijk ter hulpe snelden, kon men door gebrek aan water geen hulp ver- leenen. De gebouwen alleen zijn tegen brandschade verzekerd. Uit Diepenveen wordt van 3 Julij gemeld: In den laatsten tijd werden hier en in de omliggende gemeenten gedurig jonge vossen geschoten. Sedert er geeue premiën voor 't dooden dezer dieren uitgereikt zijn, schijnt hun aan tal sterk vermeerderd te zijn. Een stukadoorsknecht te Deventer, die tot heden in behoeftige omstandigheden verkeerde, zal thans in het bezit komen van eene erfenis van een halve ton gouds. De firma Caird Co. te Greenock zal voor de Nord- Deutsche Lloyd te Breinen weder twee eerste-klasse stoora- booten bouwen. Eene daarvan is bestemd voor de vaart va» Bremen naar New-York; de andere voor de vaart van Bre inen naar New-Orleans. Te Brussel heeft zondag een ontzaggelijk onweder ge woed, gepaard met een hagelbui die groote verwoestingen aangerigt heeft; vooral zijn er tallooze ruiten ingehageld. Uit de omliggende steden zijn er vele glazenmakers naar de stad vertrokken, om zoo spoedig mogelijk de schade te herstellen. Boomen zijn omgevallen en en kelders ondergeloopen, en de kermistenten te Sint Gilles hebben groote schade geleden. Een niet onaardig sociaal verschijnsel hoeft zich bij deze gelegenheid voorgedaan. De knechts der glazenmakers, besef fende dat de maandag een zeer zware dag voor hen en een zeer voordeelige voor hunne patroons zou wezen, hadden van hunne spaarpenningen of op krediet ruiten gekocht, en gingen huis aan huis hunne diensten aanbieden, die gretig werden aangenomen, want bij de glazenmakers was geen enkele knecht dien morgen op den winkel verschenen. Den lsten Julij heeft een gedeelte van het Fransche leger Parijs verlaten. Naar men zegt, zullen de verschillende kampen in de stad zelve in het begin der volgende week worden opgeruimd. Yan eene opheffing van den staat van beleg is vooreerst nog geen sprakeen de koffij-wijn- en bierhuizen moeten nog altijd ten 11 ure sluiten. De arres- tatien en huiszoekingen worden met den grootsten ijver voort gezet en thans nemen daaraan ook EngelscheItaliaansche en Belgische politie-agenten deeldie zich overal in hun uni form vertoonen. Zij hebben ten taak diegenen hunner lands lieden te arresteren die verdacht worden met de Commune in verband te hebben gestaan. Reeds velen van deze hebben zij ontdektwaaronder ook twee graven uit Milaan. Het aantal werklieden te Parijs is sedert het begin van den oorlog zeer verminderd. Diegenen niet medegerekend, die tijdens de Commune gesneuveld gewond of in hechtenis ge nomen zijnzijn er velen gedurende het beleg gebleven en van hen die bij het begin van den oorlog de stad verlieten, nog weinigen teruggekeerd. Vooral aan kleermakers en schoen makers is er gebrek. Van deze laatsten telt Parijs thans 16,000 werklieden minder dan véór den oorlog. In eenige takken van nijverheid ontbreken de arbeiders volkomen. Zoo heeft men geen pijpen snijders en geen graveurs op kristal meer. Daar de zaken beginnen te herlevendoet zich dit gemis aan arbeiders sterk gevoelen, en het arbeidsloon is veel hooger dan véér het beleg. Tot het opvoeren daarvan draagt nog de omstandigheid bij dat de werklieden van hetgeen zij vroeger verdienden niet leven kunnen daar alles aanzienlijk duurder is geworden. Het -aantal Duitschers, die vroeger in Parijs werkten en nu terug zijn gekomen, is nog zeer gering. De meesten zijn slechts gekomen om hunne zaken in orde te brengen en dan weg te reizen. Uit Frankfort a/M. wordt het volgende geschreven: 'Charles Mullerde man die een bom in het kantoor van Rothschild heeft geworpen berokkent den regter van instruc tie veel moeite, Eerst had men hem van den hongerdood weten te redden, dien hij vast besloten] scheen te willen sterven en nu, nadat het gevaar van het interessante voorwerp te zullen verliezen gelukkig voorbij is de heer Muller gaf na eenige dagen, toen hij de loffelijke deugd van spijsonthouding aflegdeaan de liefdevolle toespraken zijner bewakers en aan de uitnoo- diging zijner maag gehoorstaat de overheid voor een nieuw incident. Het onderzoek naar de identiteit van Muller zou namelijk, naar men verneemttot het resultaat geleid hebben dat de heer Charles Muller eigenlijk niet Charles Muller uit Duitsch- Lotharingen is. Wie hij is weet men niet ook betreffende zijne herkomst ontbreekt elke aanwijzing. Zelfs het goed ge sorteerde boosdoeners-album van den regter van instructie kan in die zaak geen licht geven. Nu heeft men willen be proeven den man van den bom te doen photograferen en zijn portret naar alle beschaafde landen te zenden. Doch ook dit edele voornemen verhindert de mandaar hij met lofwaar dige consequentie allerhande gezigten trektzoodra hij bij de toestellen van den photograaf gebragt wordt." In de Yereenigde Staten schijnt het voldoende te zijn om een kwartaal pensioen te ontvangen dat men zyn pensioen- geregtigdheid bewijze en den eed aflegge dat men over het verschenen kwartaal nog geen pensioen genoten heeft. Althans staat thans voor een regtbank een gepensioneerd officier van het leger teregt, die, alleen door het doen van valsche eeden, zich in 1870 negen en dertig kwartalen van zijn pensioen deed uitbetalen. Al de Parijzen aars zijn nog niet uit Brussel vertrokken. Dezer dagen trad eene dame, behoorende tot de hoogste aris tocratie in een winkel van kinderspeelgoed der benedenstad. Zij deed zich schaapjespaardjes en hondjes voorstellenen eindigde met naar een ezel te vragen. Er waren er geen in den winkel. Bahriep de dame«Daar zijn er nogthans zeer veel in België." De juffer die haar bediende hief het hoofd op en zeide met patriotieke verontwaardiging Jamadame wij hebben er dezen winter zeer veel uit Parijs ontvangen. Maar sedert Parijs weer in rust is zijn de meeste ezels er weer teruggekeerd1" Een Russisch edelman die te Heidelberg en te St. Pe tersburg een academischen graad heeft verworven en die acht talen spreektbood zich onlangs in een dagblad van Hartr- fond (Conn.) aan als koetsier. Onder de adelborsten die het laatste examen voor marine-officier teWestpoint met goed gevolg aflegden, was de zoon van den Profeet der Mor- mpnen Brigham Young. Een Engelsch veeschilder had voor een rijken Ameri kaan een schilderstuk vervaardigd vee in de weidewaar over allen die 't zagen opgetogen waren. De koeijen zagen er uit of ze leefden en 't gras men kon 't compleet hoo- ren groeijen I Het beste bewijs voor de levendigheid der voorstelling werd bij de aankomst te New-York geleverd toen de kist was open gemaaktvond men er een fraaijea lijst in omeen onbeschilderd doekDe koeijen hadden op het eerste gedeelte van de reis het gras afgevretenen toen dat op waswaren ze van den honger gestorven. Van 29 6 Julij. ONDERTROUWD Jan Willem Buijkes en Maria de Ruiter, Jan Bremer en Aatje Kooijmaa.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2