NIEUWSTIJDINGEN. Kiezers, laat ons wijzer zijnWij herhalen hetgezond verstand, practische kennis, eerlijke zin en overtuiging, zie daar de hoofdeigenschappen van een degelijk raadslid. Vragen wij niet, althans niet in de eerste plaats, of de kandidaat katholiek of protestant is, maar geven wij ook onze stem niet aan hen, die de eendragt onder burgers van hetzelfde vaderland traehten te verstoren Wij hebben slechts algemeene beschouwingen gegeven, doch wij gelooven, dat zij beharti- gingswaardig zijn; ook gedoogt de plaatsruimte niet, dat wij thans daarover verder uitweiden. Over de kiezersvereeni- gingen zou anders nog al wat te zeggen vallen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 11 Julij 1871. Gistereu had alhier op plegtige wijze de ter aarde bestel ling plaats van het stoffelijk overschot vau den WelEdelgestr. lieer Joan Thomas Zur Miihlen, ridder van de Frans- Jozeph orde van Oostenrijk, vice-consul van dat rijk, cargadoor en seheeps-agent te dezer plaatse. Gedurende zijn lang en werkzaam leven werd de heer Zur Miihlen zeer dik wijls geroepen, tot het bekleeden van vele maatschappelijke betrekkingensedert ruim dertig jaren had hij zitting iu den raad dezer gemeente, blijken hoe zeer hij algemeen geacht en geëerd werd. Zijn lijk werd dan ook gevolgd door vele vrienden en bekenden, waaronder vele leden van den raad, burgemeester en weth. met den secretaris der gemeente, voorts leden vau de loge, van den kerkeraad der Evang. Luth. gemeente en andere corporatieu, waarvan de overledene op waardige wijze het lidmaatschap vervulde. Bij het graf werd het eerst een waardig woord van hulde gebragt door den heer Bakker Dirks, wanrbij spreker de verschillende betrekkingen opsomde die de overledene heeft bekleed en waarin hij zoo nuttig werkzaam was. Daarna sprak de heer de Veye vau Buuren, namens de loge, een kort maar krachtig woord. Ten slotte werden de aanwezigen door den oudsten zoon vau den overledene, den heer Th. C. Zur Müblen, bedankt voor de laatste eer aan den dierbaren afgestorvene bewezen. De kermisdagen zijn hier dit jaar zonder kermis zeer ordelijk gepasseerd dit getuigt zeker niet tegen den geest van orde en beschaving bij het groote publiek te dezer plaatse, Ook de wijze maatregelen der plaatselijke regering heeft zeker niet het minst daartoe bijgedragen. Welwillend werd de vergunning verleend niet tot het houden van kermis maar tot de verwezenlijking van het gelukkig idee van eenige hier ter plaatse bestaande collegies, om eene uitvoering te geven tot eene zeer laag gestelde entree, en die voor een ieder toegankelijk te stellen. Donderdag jl. gaf de rederij kerskamer Olympia eene voorstelling waarvan wij in een vorig nommer melding maakten. Zondag trad de zangvereeni- ging Cecilia op en gisteren avond gaf de Burgerkring Har monie eene tooneelvoorstellingterwijl in de lokalen van H Centrum een café chanté gezelschap zich op Vrijdag, Za- turdag, Maandag en heden tot afscheid, zich heeft doen hooren, ook in andere lokalen werd op enkele avonden de gelegenheid verschaft, om van muziek, zang, dans en eenige andere ver- makelijkheben te kunnen profiteren. Wij houden ons overtuigd, dat deze wijze van zich te vermaken, eene meer gunstige herinnering en minder ballorige hoofden en berouwvolle harten zal achterlaten dan het woest en dikwijls baldadig kermis gejoel Vrijdadag jl. werd ten Raadhuize alhier aanbesteed: a. het verlengen van het hoofdriool in de Nieuwstad met het ophoogen van den wegb. het leggen van een voetstraat achter langs den Helderschen zeedijk van af de Poststeeg tot het Westplein; c. het leggen van een voetstraat langs dc huizen op den dijk in de Dijkstraat. Er waren 13 bil- letten ingeleverd, als van de heeren B. Swets f 6629 S. Goo ien f 6500 TI. J. Hippens f 6-1-70 P. Dekker f 6391, J. van der Kamp f 6175Gebr. Klein f6050; Gebr. Korft' f5895; P. Spruit f 5890 Gebr. Moorman f 5850 J. van der Woude f5791; P. Verhey f5211; W. van der Wooning f5111; H. J. Janzen f1912. Z. M. heeft den luit. t/z. 2e kl. W. J. A. Nolthenius met den 16n dezer bevorderd tot] luit. t/z. Ie kl. De officier van administratie der 2e klasse C. J. P. Turnde, laatst gediend hebbende bij de zeemagt in Oost-Indië, en den lu dezer vau daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op Don-activiteit gesteld. De luitenant ter zee der le klasse K. W. E. Von Leschen, wordt met den 16° dezer geplaatst als 1® officier op Zr. Ms. schroefstoomschip het Zoo. De officier van administratie 2® kl. J. A. Kruyt, die nende op Zr. Ms. monitor Krokodil, wordt met ultimo dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Augustus vervaugen door den officier van administratie 3e kl. J. L. Kroeze. In de avondzitting der Tweede Kamer van Vrijdag jl. is het tractaat betreffende den afstand van de Kust van Guinea met 31 tegen 30 stemmen aangenomen en dat betreffende Siak met 36 tegen 28 stemmen verworpen. Yoor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Haarlem zijn 1331 geldige stemmen uitgebragt, waarvan de heer Kappeijne van de Coppello er 891 en de heer W. baron van Goltstein er 183 bekwam, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Het huwelijk vau H. K. H. prinses Marie en den prins von Wied, is op den 18 dezer bepaald. De kerkelijke huwelijksinzegening zal geschieden door ds. Ruytensehild, en de daaropvolgende toespraak zal worden gehouden door ds. van Rhijn. Burgemeester en Wethouders van 's Hage hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, om in eene openbare verga- deriug van dien raad, te besluiten tot het aanbieden vau. een geschenk van wege de residentie aan prinses Maria en? den vorst von Wied, bij gelegenheid van hun aanstaand huwelijk. Ingevolge vroeger ontvangen magtiging hebben Burgemeester en Wethouders aau den heer J; M. v. Kempen, eigenaar van de koninklijke nederl. fabriek van gouden en zilveren werken, de vervaardiging opgedragen vau een rijk versierd zilveren tafelstuk. De minister van Marine brengt ter kennis van de be langhebbenden, dat, tengevolge der ontvangen gunstige be- rigteu omtrent den gezondheidstoestand in het noorden van Rusland, de toepassing van quarantaine-maatregelen wordt ingetrokkeu en buiten werking gesteld voor die schepen, welke na den 25n Mei jl. eene der noordelijke Russische havens hebben verlaten. De quarantaine-voorschriften voor de schepen, komende uit havens van de Zwarte Zee en hare zeeboezems, blijven vooreerst gehandhaafd. Z. M. heeft aan den kapt. van het Fransch galjootschip FloraA. Aubriet, als blijk van Z. M. goedkeuring en te vredenheid, wegens de hulp ter redding van een deel der schipbreukelingen van het op 20 Mei jl. in het Engelsch kanaal verbrande Nederlandsche stoomschip Willem III, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, no. 64-, alsmede een loffelijk getuigschrift. Men schrijft ons van Texel, 10 Julij Gisteren kon digde ds. Buisman van den kansel af, dat ZEw. een beroep heeft ontvangen naar de kerkelijke gemeente te Wieringer- waard. Hij gaf de verzekering het beroep in ernstige over weging te zullen nemen en dat de gemeente spoedig zijn besluit zou vernemen. Tot bevestiging van het boven staande dienedat genoemde leeraar in den loop der week de gemeente Wieringerwaard zal bezoeken en dat van dat bezoek de aanneming of weigering zal afhangen. Deze ine- dedeeling wordt er bij gevoegd ter overtuiging van de misstelling in de Heraut, als zoude de heer Buisman voor het genoemde beroep reeds vóór Donderdag jl. bedankt hebben. Het wiermaaijen heeft een aanvang genomen het oeste- ren geeft geen brood, de schelpen visscherij valt niet tegen, 't zeehonden schieten gaat goed, de ausjovischvangst is van geene beteekenis geweest, het mosselen wordt steeds voort gezet en de buiten visscherij is te schraal, om deze voor geen andere visscherij te verwisselen. Men wil als stellig weten dat bij de regering het voornemen bestaat om de vesting 's Hertogenbosch op te heffen bij de wet, die vermoedelijk met de maand Septem ber zal worden voorgedragen. Volgens het jaarverslag der maatschappij Tot Nut van 7 Algemeen over 18691870, bedraagt het aantal departe menten 309; honoraire en contribuerende leden 14-,969. Staat van bezitting op 30 Junij 1870 f200.000 inschrijving groot boek 2*- pCt. Werk. Schuld. In diverse geldbelegging f 4-7,500, saldo in kas f 4-918.28^-. Jl. Woensdag heeft de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij reeds een proef genomen met een met gas ver lichten waggon. Men schrijft van Harlingen 7 Julij Gisteren is er eene vergadering gehouden van de Friesche en Overijsselsche Stoombootreederijwaarin besloten is tot op heffing dezer onderneming. Aanleiding daartoe gaven de minder voordeelige uitkomsten en de omstandigheid dat de boot Btirgemeester Zijlstra een nieuwen cilinder en nieuwe as noodig had, hetgeen, volgens de raming der directie, f2500.zou moeten kosten. De aandeelhouders zullen een reservekas van f 26,000.knnnen deelen. Het waren vooral de Overijsselsche reeders, welke de op heffing der maatschappij wilden. In een verslag over de Internationale kunsttentoon stelling te Londen lezen wij het volgende over een landge noot//voor het beste veestuk op de tentoonstelling houden wij de groep van de Haas, Rustend vee op den oever van de Noordzee. Nooit zagen wij vee met meer kracht, waar heid en geest afgebeeld. Het weefsel en de kleur van de huid der dieren, de scherpe vormen, zoo flfiik uitkomende op den graauwen, flaauwen en neutralen achtergrond, maken, een waarlijk tooverachtig effect. Te Sneek is een schipper gevankelijk binnengebragt,

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2