HELDERSCHE GODRANT. Jiteuius- en Zaturdag flöoedentte-öfttö. 15 Julij, M 1058. Elfde Jaargang. 1871. 50 Centen per kwartaal en 65 Centen franco per post, N1EUWST1.TDIN GEN." Verschijnt ÜINGSDAG- eu VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post 0.05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertf.ntien van 14 rebels is 00 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteutieu intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. De prijs van dit blad is be langrijk verminderd en thans gesteld op ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen het voor eigen rekening te kunnen aanschaffen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 14 Julij 1871. Heden morgen ten 6 ure is in liet Marsdiep alhier, ter hoogte van de Oostbatterij, een vissehuit overzeild ge worden door liet binnenkomend Oosten rij ksch fregatschip (ie Vice-Admiraal Tegelhoff. Met gebroken mast en niet weinig andere schade is de vis sehuit door eeu ander vaartuig op sleeptouw genomen en al pompende in de haven gebragt. De schipper H. Bakker is zwaar gekwetst in het marine- hospitaal opgenomen, men vTeest voor zijn leven; de knecht, ziju zoon, is ligt gekwetst. Dingsdag avond jl. is het tweede stoomschip van de stoomvaartmaatschappij //Nederland", de Vrins van Oranje kapt. M. C. Braat, alhier aangekomen, tot het innemen van lading, passagiers, enz., om in het laatst dezer maand de reis door het Suez-kanaal naar Java te aanvaarden. Dit stoomschip is van dezelfde afmeting en inhoud als de Willem III en niet minder prachtig iugerigt. Naar wij vernemen heejt de machine (compound-stelsel, uit de beroemde fabriek Randolph Elder Co.) uitstekend voldaan. De reis van Grecnock, benoorden Schotland heen, «aar hier, 800 Eng. mijlen afstand, is in 74 uren afgelegd. Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen berigt, is Zr. Ms. schroefstoomschip Willemonder bevel van den kapitein ter zee P. Toutenhoofd, op zijne terugreis van Batavia naar Nederland, den 27n Mei jl. inde Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. De totale opbrengst van de lijn HelderUitgeest Zaandam van deu Noordh. Staatsspoorweg is geweest over Maart jl. f25,265.585 en over April f25,591.15. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam)zijn ge durende de maand Junij vervoerd 156,149 reizigers; op brengst daarvan f 139,196.43, idem der goederen f 38,344.05; totaal f 177,540.48. Sedert primo Januarij aantal reizigers 828,208 opbrengst van reizigers en goederen f 1,037,409.015 Men meldt aan het Nieuws v. d. Lag het volgende De heer C. Over de Linden, te Helder, bezit een overoud handschrift, sedert eeuwen onder zijne familie bewaard, dat de aandacht heeft getrokken van het Eriesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde. Het moet geschreven zijn in 1256, doch is voor een groot gedeelte- het afschrift van veel oudere stukken, waarvan het oudste dagteekent 558 jaren vóór Christus. Het is geschreven in zeer oud Friesch, doch voor kenners dezer taal gemakkelijk te lezen, en het bevat vele, tot dusver onbekende, bijzonderheden om trent de geschiedenis en de godsdienst der oudste bewoners van Nederland. Indien dit stuk echt is, waaraan tot nog toe bijna niet getwijfeld wordt, is het voor geschiedenis en oudheidkunde een aanwinst van onschatbare waarde. Ei is sprake van, dat dit handschrift, waarvan het Eriescli Genoot schap afschrift heeft bekomen, zal worden uitgegeven met een vertaling in het Hollaudsch en in het hedendaagsch Eriesch. Tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn verkozen door de Provinciale Staten van Noord-Holland de heeren H. Rahusen en jhr. D. C. de Dieu Eontein Verschuil* van ileilo. Het maken van eikenhouten deuren in de Zijper schutsluis op het Noordhollandsch kanaal, is aangenomen door de heer M. Deutekom, te Amsterdam, voor f 11,247. Men schrijft uit Amsterdam, 12 Julij. Ook de boek binders en papierlijners hebben thans de hand aan het werk geslagen om, indien dit mogelijk ware, hun toestand te ver beteren. Op zeer wellevenden toon rigten zij zich tot hun patroons met het verzoek om een zamenkomst van dezen met eeuige afgevaardigden uit de werklieden. Het is te wenschen dat aan het verzoek voldaan worde en de bespreking der quaestie tot gunstige resultaten voeren moge. Woensdag jl, is in de raadsvergadering te Amsterdam het voorstel aangenomen, om de beslissing over het al of niet houden van de kermis dit jaar,nog zes weken uit te stellen. Men schrijft van Utrecht, 11 Julij: De gisteren gehoudeu raadszitting werd buitengewoon door een talrijk publiek bezocht, waarvan een groot deel uit de mindere standen reeds voor den aanvang der zitting zich reeds in groepen voor het gemeentehuis vereenigd had. Met groot genoegeu werd door hen het besluit van den raad vernomen, dat zij met hun kramen van 1731 dezer plaats konden bekomen. Eenige vreemdelingen, die getracht hadden ook met hun kramen deze gemeente te bezoeken, ziju echter te leurgesteld. De voorstellingen iu den schouwburg zullen den 17 dezer aanvangen met een volksvoorstelling, door het ge zelschap van den heer Victor Driessens te geven. Als een verblijdend teeken des tijds dat van waren vooruitgang getuigt, kunnen wij mededeelendat op de laatst gehouden vergadering der Maatschappij tot bevordering der Viasindustrie aan het bestuur magtiging verleend, en eeu crediet verstrekt is, om een proef te nemen met weten schappelijke bemesting van vlasland, ten einde aan te toonen dat door geschikte bemesting het zoogenaamde uitvlasscheu van den bodem kan voorkomen worden. Door het wel ge lukken dezer proefneming zal een groote tak van Neder- landsche nijverheid een merkwaardige schrede voorwaarts doen Men deelt ons mede dat, op de thans te Napels ge opende internationale maritime tentoonstelling, aan de zoo gunstig bekende Nederlandsche firma der heeren D. en M. Grootes Gebroeders, te Westzaan, een zilveren medaille is toegekend voor chocolade en een bronzen medaille voor blaauwsel. Men meldt uit Deventer van 10 Julij Heden ochtend kwam alhier een kanonneerboot aan, die zoodanig tegen de schipbrug is aangevaren, dat zoowel de brug als de boot zeer aanzienlijke schade bekwamen. De chirurgijn Hofiman, te Groningen, die voor het Loode Kruis te Maunheim en Havre is geweest, is tot ridder der Badensche orde van den Zaehringer Leeuw benoemd. Te Leiden is zekere 74-jarige porder, bekend als Wil lem de wekker, die over 5 weken zijn gouden bruiloft dacht te vieren, des nachts iu 't Rapenburg verdronken. Het Huisgezin bevat een artikel over de vrijmetselarij naar aanleiding van hetgeen de Toekomst daarover geschreven heeft. Hoe het Huisgezin over de vrijmetselarij denkt, weet men. Het blad is die instelling niet toegedaan eu bet laat

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1