BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ÏEXEL. Bicli ook wel begrijpen. De magonnerie werkt zeer slecht mede ora de beginselen te bevorderen, waaraan de rigting van het Huisgezin hare magt ontleent. Om nu aan de maconnieke beginselen een gevoeligen stoot toe te brengen, roept het blad aan het einde van het artikel uit //Of men Pius IX of Prins Frederik der Nederlanden heet, men moet gehoorzamen aan den despoot die vooruitgang ge noemd wordt, maar eigenlijk revolutie heetmen moet ge hoorzamen of. vallen want vooruit is de leus van onzen tijd, en wie niet mee wil, moet onder de voeten." Dit nu is een der meest ware woorden, die wij ooit in het Huisgezin hebben gelezen. Het baat volstrekt niet hoe men heet en wat men is in de maatschappij, men moet mede met de maatschappelijke beweging de vooruitgang is met namen noch titels te keeren. De vooruitgang is revolutie; maar revolutie is niet altijd eene geweldige omkeering, waardoor de bestaande orde wordt omvergeworpen. De geleidelijke revolutie, waaraan Pius IX en Prins Frederik en wie het Huisgezin er verder wil bijvoegen moet gehoorzamen, is de wet der maatschappij, die tegenwoordig meer wordt erkend, maar sedert het ontstaan van het menschdom zich heeft doen gelden. "Wie aan die wet weerstand biedt, gaat van zelf onder de voeten, en ook het Huisgezin zal er niet in slagen, om haar tegen te houden, maar hoogstens om zich te laten overrijden. Uit Aduard wordt aan de Gron Ct. het volgende koddige voorval medegedeeld //Vier Duitsche muziekanten liepen van den Ham naar Aduard door het land. Bij Aduard gekomen, ontmoetten ze in het land -een jong schaap van "t mannelijk geslacht. Een der heeren had de baldadigheid het dier bij den staart te vatten. Dit werd kwaad, draaide zich om en wierp den sterken Pruis ter aarde. Een tweede wilde dezen ontzetten, maar werd door het snuggere beest in de sloot geworpen. No. 3 werd eveneens in 't water gedraaid en gekwetst. //Zou het niet practisch zijn, dat onze minister van Oorlog dit beest kocht, om er schapen bij aan te fokken 't Zal de vraag zijn, of onze soldaten 3 Pruisen kunnen afweren." De Cobl. Zlg. schrijftDe veepest in Niedermendig bij Coblenz wint veld. Er zijn reeds circa 110 stuks rundvee moeten gedood wordeu. Men vreest, dat de ziekte zich verspreiden zal, want hoe streng de voorschriften der politie tegen de runderpest ook luiden mogen, hun handhaving schijnt hier te zullen afstuiten op de eigenzinnigheid eeuer bevolking, die zich de ongewone strem ming van het vrije verkeer niet wil laten welgevallen, terwijl zij hardnekkig volhoudt dat een andere ziekte valschelijk voor runderpest is opgegeven. Was niet de gewapende magt, bestaande in een detachement van 50 man infanterie, bij de hand dan zou het reeds tot een botsing ziju gekomeu, toen men onlangs een menigte vee wegvoerde, om af te maken. Een Fransche stoomboot, la Souve?iance, heeft in het gezigt van de Kaap de Goede Hoop schipbreuk geleden. Al de zich aan boord bevindende personen zijn verdronken 1 50 lijkeu zijn op het strand aangespoeld. Naar gemeld, wordt, lieerscht thans in de munt te Parijs een voorbeeldelooze bedrijvigheid. Twintig machines zijn on ophoudelijk bezig, en elke machine slaat een goudstuk in een seconde. In een uur verkrijgt men dus door middel van de 20 machines 72000 goudstukken. Rekent men nu dat deze dooreen de waarde hebben van 20 fi\, dan wordt in een uur aan gemunt geld vervaardigd voor eene som van 1,440,000 fr. Al dit geld is echter niet voor Frankrijk bestemd. Tal van vreemde .Staten wenden zich tot de munt te Parijs, om er geld te laten slaan zelfs China en Japan. Men ziet daarin het bewijs, dat hot vertrouwen in het gehalte der door die instelling afgeleverde geldstukken groot is. De Daily Neics bevat een artikel over de Duitsche vloot, waarin aan het korps zeeofficieren den hoogsten lof wordt toegezwaaid. De schrijver zegt o. a.: wieder Duitsch oorlog schip, zelfs de kleinste kanonneerboot, is voorzien van uitvoe rige teekeningen van alle vreemde oorlogschepen, waarop de zwakke punten en de beste middelen, om de machinerie onklaar te maken, aangegeven zijn. Ook naauwkeurige kaarten van iedere haven zijn aanwezig en de officieren moeten daarover examen afleggen, zoodat zij niet, als de Franschen verleden jaar uit gebrek aan loodsen niets zouden kunnen u trigten. «Lovrient is eene zeer moeijelijke haven, zeide omlangs een Duitsche zeeofficier, ik zou er niet gaarne zonder loods bin- nenloopen, maar er is geen luitenant bij de Duitsche marine, die niet een schip te Plymouth binnen kan brengen." Aan be kwame officieren ontbreekt het dus nietwel aan een vloot en een goede kust. De eerste is voor veel geld gemakkelijk te verkrijgen; over de tweede willen wij hier niet spreken." Lord Aylesford wiens jaarlijksche inkomsten op 2 mil- lioen p. st. geschat worden en die, na den markies van West minster een der rijkste pairs van Engeland isheeft dezer dagen van de ex-keizerin Eugénie een buitengewoon fraaijen halssnoer van diamanten en smaragden gekocht. De besteedde som voor dat sieraad bedraagt 360,000 gl. Nederl. New-York, 12 Juli]. De optogt der Protestanten is, onder bescherming der militaire wacht der politie, begonnen Aen twee uren namiddag. De katholieken vielen de troepen aan, die vuur gaven, zoodat er 60 menschen gedood en on geveer 150 gekwetst werden. Ook zijn 10 soldaten en 6 politie agenten gedood. De wanordelijkheden houden aan. Twaalf regimenten zijn onder de wapens. Een gevaarlijk oproer wordt heden nacht te gemoet gezien. New-York, IS Julij. Te middernacht was de orde in de stad hersteld. 150 personen werden gearresteerd. ^ïigejoiiticn. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders Mijnheer de Redacteur! Ia 't vorige jaar werd in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gespro ken over de wenschelijlcheid en noodzakelijkheid van de herziening (lees verbetering) van liet pateulen-stelsel 't welk men beter vond dan de opheffing van patenten ten einde het van de vele onregelmatigheden die daar ia gevonden worden te zuiveren. Het is goed dat de Kamer erkeut, dat vele leemten daarin zijn, maar het is niet voldoende wie eene fout erkent en die niet verbetert, bij de magt daartoe, handelt niet prijselijk, iutegendeel, hij is verpligt die ver beteringen tot stand te brengen. Wat zou men zeggen van een geneesheer die zijn patiënt ziet lijden en door een geneeskundig voorschrift kan ver lossen van ziju kwaal, maar zouder dat te doen de zieke verlaat, zeggende; lijd maar voort, gij hebt al zoo lang zoo geleden, gij zijter al aan gewoon, op een ander jaar kom ik wel eens weer zien, als mijn weg mij hier voorbij mogt leiden." zou meu met zulk een arts te vreden zijn. Ik weet wel, de Kamers en de Ministers hebben altijd veel werk maar de klagten over bet bestaan der patenten, althans zoo als die bestaan, zijn reeds zoo oud en zoo dikwijls aaugeheveu, dat men waarlijk wel vreezen mag, dat hunne afschaffing, of verbetering van dat gebrekkig stelsel, bij de vrome weuschen zal blijven. Ik was voor korte dagen nog in de gelegenheid eene klagfc te hooren over de onregelmatigheid van dat stelsel, die mij gegrond voorkwam, name lijk deze tappers en kroeghouders ziju verpligt om liuu patent kort na de aangifte half te betalen waarom dat dit ingesteld is, doet niet ter zake, men zal er wel een goed oogmerk bij gehad hebben, of dat echter bereikt wordt, is een vraag. Maar nu wordt de handelaar in bier, die geen kroeg heeft, die geene sterke dranken verkoopt niet alleen, doch die ook geene inrigting heeft om publiek te ontvangen, die alleen uit ziju zaak ailevert, dus noch in den term valt van kroeghouder, van tapper, of iemand anders die gelag zet, deze is echter evenzeer aan die verpligting onderworpen, om n. 1. zijn patent dadelijk half te voldoen. Waarom is dat zoo bepaald? Waarom moet deze met de kroeghouders op één lijn gesteld worden? dat vernedert hem en heeft geen nut, noch noodzakelijkheid. Verder viud ik het al zeer drukkend, dat iemand somtijds voor zij De verschillende artikelen van negotie of bedrijven, waarmede hij in zijn on derhoud tracht te voorzien, vier of vijf patenten moet hebben. Waarom niet zoo ingerigt, dat één patent magtiging verleent, om die bedrijven uit te oefenen, die iemand Doodig acht voor ziju onderhoud. liet patcnteustelscl heeft verder dat drukkende voor den burger, dat hij, eene zaak opvigtende, waarin hij hoopt te zullen slagen, aan liet rijk moet betalen van zijne verdiensten, die hij dikwijls niet eens heeft, daar men bij zulke zakeu gewoonlijk iu de eerste jaren moet bijpassen, in plaats van verdienen en toch vordert het rijk voordeel van 's mans nadeel, geld van verdiensten die niet bestaan. Bij eene ïnkonie-tuxe zou dat drukkend bezwaar althans wegvallen. Mis schien zou eeu hoofdgeld in vele klassen verdeeld, het patentcnstelsel kunnen doen wegvallen. Het is zeer te hopen, dat spoedig een cordaat lid der Kamer liet iuitia- %tief in deze zaak moge nemen, opdat aan zoo veler gegronde klagten dra een einde moge komen, waut eeu heir vau nijvere burgers zucht eu zwoegt onder den last der patenten en rigt telken ja re hoopvol den blik op hunne ver tegenwoordigers. Er wordt wel over de zaak gesproken, maar liet komt niet tot feiten. Professor Leïchteuberg had wél gelijk toen hij zeide „die Kraft derldéea gekt verloren sobald sie nicht im Handeln uebergeht". Uw bestendige lezer, B. Van 7 13 Julij. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Jan Willem Buijkes en Maria de Ruiter. Jan Bremer en Autje Kooijman GEBOREN Abrnra zoon van Coruelis Kooijman en Marlje Boon. OVERLEDENAagje Huisman oud 19 jaren dochter van wijlen Reijer en Januetje Kuiper. Meindert Alderlieste oud 8 dagen zoon vau Gerard eu Elisabeth Krul. Geertje de Ruijter oud 6 wekendoch ter van Diik en Heudrica Koogcr. MAUKTBCRIGTE N. AMSTERDAM, 12 Julij. Granen. Tarwe zonder handel, Rogge stilGalatz f 206, Pruisische f210, a comptant zonder korting, per 2100 kilo. Op levering iu Julij f193, 194; October 1195. 196, 197,*198, 197, 196. Koolzaad. Op 9 vaten olie te leveren iu October 81| pd. st. Lijuzaad onveranderd; 99/100 Koningsberger f 282.50; 108 (g Peters burger 1 352.50. SC HAGEN, 13 Julij. 2 Paard f50 a 90, 3 Oseu f 140 a 145, 5 Stieren f 70 a 120, Koeijen, 11 Gelde dito f 80 a 140, 8 Kalf dito f 180 a 210, 20 Vaarsen f 90 a 140, S6 Hokkeliugen f40 a 85, 8 Nuchtere Kalveren f 6.a 13 4 Ram men f22 a 2-8, 195 Magere Schapen 112 a 18, Vette dito 120 a 28, 53 Lamineren f3 a 10.4 Bokkeu eu Geiten f 0 50 a 5. 12 Magere Varkens 1'9 a 16, 43 Biggen f 2 50 a 5 50, Konijnen 10 a 40 ets., Kippen f0.35 a 0.60 Eenden a cis. Boter 1' 1.13 a 1.27 per KG., Kaas 30 a 45 ets.per KG. Kipeijeren 1' 2.80 a Eeudeijereu f 3.a per 1Q0. PÜRM EREND, 11 Julij. Aangevoerd 309 stapels kleiue kaas, 4 Middelbare. Boter van f 1 15 tot 1.27£ per KG., gemiddeld f 1.22^. Aangevoerd 217 Rundereu". Vette Koeijen hoog in prijs, Gelde Koeijen hoog in prijs, Melkkoeijeu prijshoudend. 12 Paarden, 13S Vette Kalvereu Prijs van f0.65 tot 0.85 per kilogr. Han del levendig. 53 nuchtere Kalveren, Prijs van f 6 tot 18 per stuk. Handel vlug. 101 vette Varkeus, Prijs was van 42 tot 50 Cis per kilog. Handel vlug. 8 mageie Varkens vau f8 tot 10 en 170 Biggen van f 3 tot 6, Handel zeer stug, 042 Schapen en Lammeren, Vette Schapen duur, vlugge handel, magere Schapen duur, Overhouders niet aaugevoerd, Lammeren wei nig aangevoerd, Kip-eijeren f 3.25, Eendeijeren f 3.30 de 100 st.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2