Men schrijft ons van Texel, 17 Aug. Sedert de laatste opgave zijn er twee poklijders bijgekomen en één hersteld. Het beddengoed en de kleederen van de herstelde poklijder zijn onteigend en verbrand. Woensdag jl. werd de majoor G. A. Hopmans, kom- mandant der Utrechtsche Weerbaarheids-vereeniging, door Z.M. •den Kouing onlangs benoemd tot ridder van de Eikenkroon, buitengemeen verrast door de ontvangst van het officiers kruis van gemelde orde. Ook heeft het Z. M. behaagd, den heer P. W. Klokke, president der Utrechtsche scherpschutters-vereeniging de Zwij- .ger, te benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroon. De minister van marine brengt ter kennis van de be langhebbenden, dat, paardien de cholera zich sedert den ln Augustus 1S71 te Koenigsberg in Oost-Pruiseu heeft vertoond, de schepen, die na dat tijdstip die haven verlaten hebben, op eene Nederlandsche reede komende, zullen onderworpen worden aan dezelfde quarantaine-maatregelen, die voor de sche pen, komende uit de noordelijke Russische havens, zijn voor- -geschreven. Uit Alkmaar meldt men 14 Aug. het volgende: Als bewijs hoezeer onze wekelijksche vetveemarkt toeneemt kan dienen, dat heden werden aangevoerd en verkocht 37 koeijen, 235 kalveren, 479 schapen en 119 varkens. De koeijen werden verkocht van f180 tot 260; de kalveren f30 h 105, schapen f16 a 36; de varkens per kilo van 38 tot 57 ct. De kalveren en schapen gaan grootendeels naar Engeland, de varkens worden veel voor Zuidholland genomen. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft de programma's uitgevaardigd van de Nati onale tentoonstelling van paarden, vee en Land- en Tuinbouw- voortbrengselen, en van de internationale tentoonstelling van werktuigen, welke zij zich voorstelt te houden bij gelegenheid van het'25jarig feest der maatschappij, dat te 's Hage in 'September 1S72 zal gevierd worden. Er worden daarbij prijzen uitgeloofd tot een gezamentlijk bedrag van meer dan f 21,000. In het Handelsblad van Antwerpen lezen wij het vol gende: //Het bestuur van het Loodswezen heeft officieel berigt ontvangen over de aankomst der Nederlandsche oorlogsvaar tuigen, welke hier de stoffelijke overblijfsels van de Hol landsche soldaten, op het Zuider-kasteel gesneuveld, komen afhalen. Deze schepen zijn: het admiraalschip de Valk; de ramschepen Schorpioen en Buffel; de monitors TijgerKro kodil en Heiligerlee. //De vaartuigen worden in den avond van den 18 dezer of wel den 19 's morgens op onze reede verwacht. De stoffe lijke overblijfsels zullen den 21 aan boord van de Valk worden gebragt. //De overlevering zal met veel plegtigheid plaatshebben het Belgische gouvernement wil dat er niets aan deze ont- breke. Er wordt in het arsenaal een prachtige lijkwagen gemaaktde katafalk zal met de Hollandsche kleuren ver sierd zijn. Het garnizoen zal onder de wapens komen, mu ziek aan het hoofdter receptie der Nederlandsche officieren en ter overgaaf van het stoffelijk overschot. itDe lijkwagen wordt bespannen door zes gepauacheerde en gedrapeerde paardendeze worden aan de hand geleid. De wagen zal langs eene brug, die door onze pontonniers op de rivier gelegd wordttot nabij het schip de Valk rijden, om aan boord te worden overgebragt. //De militaire overheid zal een programma van de pleg tigheid uitgevenhetwelk wij bij zijn verschijnen zullen meedeelen." Men schrijft uit 's Gravenhage, dd. 15 Augustus, aan de Arnhemsche Courant Met hoeveel genoegen heb ik het fiksche protest der Arn- hemsche Courant tegen de laffe doodsbeenderen-comedie van 22 Augustus a. s. gelezen Als men zoo op een valsch na gemaakt gevoel ziet speculeren en zoo velen, omdat zij het niet durven laten voor de groote heeren, die de vertooning verzonnen hebben, als rouw- en slipdragers, met officieel ge- kommandeerde droefheid, ziet medeslepen in deze uitvaart van doodshoofden en knekels, krijgt men een walg van zooveel flaauwheid en van deze gansche maskerade van gelegenheids- smart. De droefheid over de verliezen van veertig jaar ge leden, is voorbijgegane droefheid. Na veertig jaren zal men nog wel met weemoed aan zijne geliefde dood en herdenken, maar de grievende smart, die men op het oogenblik van het verlies ondervond, herhaalt zich niet. Waar het leven ons roept en zooveel van ons te eischen heeft, moet en mag men niet bij de dooden blijven verwijlen. Het lidteeken is ge bleven maar de wond is gesloten en overgroeid. Voor mij is dit paraderen met de geraamten der in 1832 gesneuvelde officieren, niet alleen iets laf ziekelijks, maar eene bepaalde profaniteit. In dezen theatralen toestel, dezen optogt, deze eerbewijzen aan een hoop in ééne kist onder elkander ge worpen beenderen, in deze treurigheid op hoog bevel en volgens het vastgesteld programma, ligt iets stuitends voor het gevoel. Men moet met de dooden niet sollen, en ze niet misbruiken om parade mede te maken. De Nederlandsche militairen hebben op de citadel in eenen zeer ernstigen tijd hunnen pligt gedaan met moet hunne nagedachtenis eeren, en die niet bespottelijk maken door zulk een spektakelstuk, met ge huichelde smarten, als de minister van Oorlog aan het publiek in de Staats-Courant tegen 22 Augustus aankondigt. Er zijn velen die dit morsen met halfvergane beenderen, evenzeer als gij en ik, niet anders dan als eene profane klugt beschouwen, maar men is in ons vorstelijk's Gravenhage zeer ultra-voorzigtig. Het mogt eens aan een hooggeboren ka merheer of stalmeester ter oore komen, dat de leverancier Dings zich verstoutte te lagchen met hetgeen door de hoogste aristocratie verklaard is een eerbiedwaardig nationaal en vor stelijk huldeblijk te zijn, en vaarwel de klandisie Mijnheer de graaf, of mijnheer de baron, zou in staat wezen al zijne overgeleverde rekeningen van jaren herwaarts in eens te voldoen, om dan een ander met het crediteurschap te begunstigen. Gij begrijpt dus hoe goed het mij deed, toch eindelijk eens eene stem te vernemen die luid en duidelijk tegen deze zeer on stichtelijke doodsbeenderen-comedie protesteerde. En laten wij nu deze arme, na veertig jaren rust, in hun graf veront ruste, beenderen met vrede laten. Laat ons ook vooral hopen, dat er geene vergissingen hebben plaats gehad, en dat het wel degelijk de complete beenderen van de kapiteins v. H., S. v. O, v. O. en M., van de luitenants N. en de H., van den kolonel E. zijn, die zullen herbegraven worden, en niet van een gemeen soldaat of erger nog de beenderen van een Pranschen belegeraar of een Belgischen ex-muiter. Dat toch zou verschrikkelijk wezen bijna even verschrikkelijk alsof men, na eeuwen lang het vermeende been van eenen heiligen als relique vereerd te hebben, onverwachts ontdekte dat het een fragment van een der beenderen van een Ante- diluviaansch dier is. De Hemel beware onzen minister van Oorlog voor zulk een ramp, om verkeerde beenen te ver heerlijken De aangekondigde Provinciale en Huishoudelijke wed strijd, door de Utrechtsche Weerbaarheids-vereeniging, ter viering van haar 5jarig bestaan, uitgeschreven, had Maandag door goed weder begunstigd, met den besten uitslag plaats. De Arnh. Ct. bevat het volgende berigt met beoor deeling //Kapitein P. A. Jansen, wien men het reeds zoo lastig heeft gemaakt wegens het schrijven van zijn artikel over het gedwongen kerkgaan, zal thans nog teregt moeten staan voor een krijgsraad. Baad van eer //Zij die met het beleid der militaire zaken 'belast zijn, deden beter tijd en zorg te wijden aan hetgeen voor onze defen- tie noodig is, dan met zulke kleingeestige bemoeijngen zich bezig te houden. Maar het is gemakkelijker een officier te vervolgen dan een leger en een defensie-stelsel te organiseren." Het opkoopen van Hollandsche paarden voor Pransche Tekening, neemt dagelijks toe; zoo heeft de fransche paarden- kooper Sirnon in acht dagen tijds 110 paarden gekocht. Men berigt van Yelsen dd. 15 Aug. het volgende: Gedurende een tiental dagen had men in het Noordzee kanaal tusschen hier en Buitenhuizen een bruinvisch (ook wel duikelaar genaamd) bespeurd, op welke men verscheiden malen vruchteloos jagt maakte. Echter mogt het jl. Zaturdag den heer II. Glarke, geëmploijeerde aan de kanaalwerken, gelukken, den vreemden gast met een we'lgerigt schot te dooden. Hier aan wal gebragt, bleek het dier een gewigt te hebben van 175 kilogrammen en een lengte van ca. 3 meter^ -Bij de verkiezing van raadsleden in de gemeente Nuth is het stembureau zeer zonderling te werk gegaan. Na het sluiten der stembus meende het stembureau, dat vier briefjes meer in de bus waren dan de lijst van inlevering aanwees. Hoe het stembureau tot die wetenschap kwam, is een raadsel gebleven. Om het verschil weg te nemen besloten de twee stemopnemers op den volgenden dag, voor de opneming der bus, nog vier kiezers op de lijst van inlevering te plaatsen, die huns inziens, briefjes hadden ingeleverd. Tegen die han deling hebben verscheiden kiezers bezwaar en verlangen ver nietiging der keuze. 1). v. Z. H. Een badgast te Zandvoort, een Duitscher, werd Zon dagmiddag in zee door een beroerte getroffen en verdronk dientengevolge; hij had zich dadelijk na het dinee te water begeven. Door de hevige hitte is te Schiedam een branders knecht, zich waarschijnlijk te veel verkoeld hebbende, plot seling dood gebleven. Het werk, dat die //pompers" te doen hebben, is dan ook vooral in deze dagen zwaar en vermoeijend. Uit Wijk bij Duurstede meldt men aan de Amst. Ct. dd. 14. Aug: Twee gebroeders, alhier gelogeerd, gingen zich gisteren in de rivier de Lek baden, een er van kwam in een draaikolk en vond zijn dood in het water. De andere broe der wilde hem nog te hulp komen maar zoude, zoo hij niet gewaarschuwd was geworden, het zelfde lot onder gaan hebben.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2