HELDERSCHE Woensdag F 1 23 Augustus. M 10G9. Elfde Jaarg ang. 1871. IS-" -•«-v - (©jfinccï tjebccltt. ÜJiet-afficiëri gein-rite. Gezag of vrijheid? Versqlnjnt DINGSDAG- cn VRIJDAG-AVOND. Ahouueiqeutsprijs voor 3 maanden. 0i50 rViinco per post0.65 Men 9l.onlieert, zich bij alle Boekhandi-larcn eu Post directeuren. Brieven franco. - De prijs dor Advertkntikn van 1—4 rc»cls is 60 Centeuj voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advcrlcnticn intezenden. Ingezonden stukken minsteus écn dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende kunnen inlichtingen verkregen worden omtrent eene op de openbare straat ge vonden COUPON. A. C. BOONZAJER, Helder, 22 Aug. 1871. Commissaris van Politie. VI. Wij hebben in eenige artikelen onze aandacht bepaald bij zeer uiteenloopende zaken: de ultramontanen, de zoogenaamde nieuwere rigting, het godsdienst-onderwijs en de internationale. Wij hebben daarbij gelegenheid gevonden aan te toonen, hoe nog altijd van de eene zijde de vrijheid vaak wordt over dreven, zoo niet tot losbandigheid, dan toch tot een inbreuk maken op de regten van anderen; terwijl van de anu ere zijde het .gezag ontaardt in dwang. De oorzaak van het eerste moet gezocht worden in een verkeerd denkbeeld, dat men van de ware vrijheid koestertvan het laatste in heerzucht of andere hartstogten. Wij trekken daaruit het gevolg: dat de vrijheid onbestaanbaar is, tenzij, eenig gezag haar binnen de grenzen houde; en omgekeerd, dat het gezag onwettige dwang wordt, zoodra het de vrijheid aanrandt, waarop elk individu regt heeft. Volkomen, onbeperkte vrijheid bestaat er dus niet, op geen enkel gebied, in geen enkelen stand, op geen enke len leeftijd. Dat de Schepper zelf dit ook niet heeft gewild, blijkt genoeg daaruit, dat Hij ons het geweten schonk het verhevenste, het schoonste gezag, dat er bestaat. Hieruit volgt, dat in vele gevallen, de Staat gezag, mag uitoefenen, niet alleen, maar zelfs daartoe verpligt is, dewijl hy tot roeping heeft de regten van alle burgers te beschermen. Wanneer wij echter een blik slaan op hetgeen wij dagelyks zien gebeuren, dan erkennen wij, dat het hoogst moeijelijk is, die roeping te vervuilen, zonder de vrijheid aan te randen. Zelfs eene regering, die den diepsten eerbied koestert voor de wetten, welke de regten der burgers moeten waarborgen, blijft altijd in groot gevaar, van, of door te groote zwakheid, of door overdreven magtsgebruik zich de beschuldiging op den hals te halen, de vrijheid der onderdanen te schenden, of niet naar eisch te beschermen. Of die beschuldiging intusschen altijd gegrond is, dan of zij niet dikwijls uit bekrompen in- zigten voortvloeit, is eene andere vraag. Wij hebben bepaal delijk afkeer van hetgeen men wel eens noemt staats-almagt maar even verkeerd vinden wij het, de maatregelen der re gering met het oog op bijzondere belangen te berispen, wan neer men niet op de hoogte is of zijn wil, de -algemeene be langen te overzien en te begrijpen. Als wij lezen, hoe in den tijd der Nederlandsche republiek de legers werden bijeengebragt, dan begrijpen wij niet, hoe een Maurits daarmede de Spaansche benden wist te verslaan, hoe een Frederik Hendrik daarmede zoovele steden wist in te nemen. Aan Napoleon hebben wij het middel te danken, dat ook nu nog de soldaten naar de gelederen brengtde loting. In de laatste tijden is niet alleen in Nederland, maar ook elders niet weinig sprake van het afschaffen der plaats vervanging, en van het invoeren eener algemeene dienstplig- tigheid. Toen de loting (de zoogenaamde conscriptie) werd in gevoerd, vervulde zij de Nederlandsche harten met schrik. En geen wonder! Men wist, wat den jongeling te wachten stond, die het ongeluk had een laag nummer uit de bus te trekken. Hij werd uit het midden zijner bloedverwanten ge rukt, verre weggezonden, om te strijden tegen menschen, die hèm noch zijn vaderland ooit hadden benadeeld, en men zag hem welligt nimmer terug. Het is dus zeer natuurlijk, dat die gehate conscriptie menigen traan in het oog, menigeu vloek op de lippen deed komen. Toch is die loting in ons vaderland niet afgeschaft, maar wordt nog elk jaar toegepast. Ook dat is-geen wonder; want hoe zal men zijn vaderland verdedigen zonder krijgslieden? Bovendien wordt de jongeling nu zelden buiten 's lands gezonden, maar heeft tot roeping de grenzen van zijn vaderland te verdedigen, en dat is immers ieders pligt Men heeft zich dus nu eenmaal aan die instel ling gewend, en, zij het ook bij velen met een beklemd hart, men heeft zich daarbij nedèrgelegd. Nu men echter spreekt van de plaatsvervanging af te schaffen en eene algemeene dienstpligtigheid in te voeren, nu roepen velen van dwang, aanranding van do regten der burgers, en wat niet alZiet dat verwondert ons ten hoogste. Op den voorgrond stellende dat alle burgers belang hebben bij het behoud des vaderlands dat de verdediging der grenzen tegen den vijand het leven in gevaar kan brengen dat zij in ieder geval gepaard gaat met de opoffering van vele bijzondere belangen dan noe men wij én de loting, én de plaatsvervanging beiden onbillijk in den hoogsten graad, en geheel in strijd met de regten, waarop ieder burger, zonder uitzondering aanspraak heeft. Wanneer toch allen belang hebben bij de verdediging des vaderlands, waarom moeten dan enkelen die taak vervullen, en voor de anderen hun leven wagen Of is hun leven minder waard Of kan het leven vergoed worden met het geld, dat men voor een plaatsvervanger betaalt Bovendien wordt door de loting de diensttijd voor de minder gelukkigen verlengd want ware ieder jongeling verpligt, zich in de behandeling der wapenen te oefenen, dan zou die tijd immers kunnen worden bekort. Bedenken wij hierbij, dat door de plaatsver vanging de gehalte van de militairen stand daalt, daar de meer bemiddelde zich vrijkoopt, terwijl de even fatsoenlijke, doch minder welgezeten burgerzoon dagen en weken doorbrengen moet naast hem, die zichzelven voor geld heeft verkocht, dan noemen wij de geheele plaatsvervanging onzedelijk en in strijd met het ware belang der maatschappij. Deze toch heeft behoefte aan flinke burgers niet aan dezulken, die voor elk gevaar terugdeinzen, en zich door eene geldelyke opoffering daaraan onttrekken. Menig rijk jongeling zou er welligt wat degelijker door zijn geworden, indien hij een jaar aan het krijgsmansleven had moeten deelnemen. In elk geval zou hij in tijden van gevaar zijn burgerplïgt kunnen vervullen, waar toe hij nu niet in staat is. Maar de weerbaarheid dan Door deze kan hij immers toch daartoe bekwaam worden Juist de weerbaarheid heeft ons getoond, wat in vele ge vallen de vrijheid is, zonder door gezag te worden gesteund. Toen men van de zijde van Pruisen gevaar meende te moeten verwachten, ontbrandde bij velen eene geestdrift, die iedereen trof. Doch wat heeft zij uitgewerkt Het gevaar, dat men toen duchtte, is nu of in het vervolg nog evenzeer mogelijk, van welke zijde dan ook. Mogt het echter komen, dat God verhoededan zouden er welligt plotseling wederom weer baarheidskorpsen ontstaan, doch omniet eerder gereed te zijn, voor de vijand niet meer tegentehouden was. Zoolang de Staat zich niet aan eene meer doelmatige organisatie laat ge legen liggen, hetgeen immers zeer goed zonder misbruik van magt zou kunnen geschieden, vergeve men het ons, dat wij van de weerbaarheid, die zich tot heden heeft vertoond, als een stroovuur, weinig verwachting koesteren. En toch, Nederland moet zich kunnen verdedigen. Wij zouden er dus niets anders in zien dan een regtmatig gezag in het belang der ware vrijheid, indien eene algemeene dienstplig tigheid wierde ingevoerd en de plaatsvervanging afgeschaft. Dan ook zou er welligt mogelijkheid bestaan eene weerbaar heid in het leven te roepen, die haren naam eere aandeed. Daarin zouden wij althans geen dwang zien, maar een gezag, dat de ware vrijheid beschermt, terwijl thans de burgers geene gelijke regten genieten. Dat het tevens onze middelen van defensie meer zou versterken dan de redevoeringen in de kamer, of het veranderen der kleedingstukken van den soldaat zal wel geen betoog behoeven.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1