HELDERSCHE COURANT. Zaturdag <ftöoertoiMe--6faD. 26 Augustus. Elfde Jaargang. eit NIEUWSTIJDINGEN. M 1070. «871. Verschijnt ÜINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonneincutsprijs voor 3 maanden, 0,50 Franco per post H n n 0.65 Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren cn Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advektkhtikn van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever GILTJES. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 25 Augustus 1871. Z. M, heeft goedgevonden 1°. den officier van admi nistratie 2e kl. C. J. P. Eurnée, met den laatsten dezer uit de zeedienst te ontslaan, onder toekenning van een voort- durenden onderstand tot levensonderhoud ten bedrage van (f 186.'sjaars, met ingang van den In September a. s.; 2°. met laatstgenoemden datum te bevorderentot officier van administratie 2e kl., den officier van administratie 3e kl. E. H. W. Wijnmalen, en tot officier van administratie 3e kl., den scheepsklerk J. H. de Sauvage. Zr. Ms. schepen van oorlog het raderstoomschip de Valk en de gepantserde ramschepen de Buffel en de Sckorffoe?i, zijn hier gisteren geretourneerd. Omtrent het vroeger vermelde oud-Priesch handschrift, in bezit van den heer C. Over de Linden alhier, meldt men aan het Nieuws van den Dag thans nader, dat de archivaris van Friesland, de heer G. Colmjon, grondig be oefenaar der Eriesche taal, het stuk, na het geheel gelezen te hebben, bepaald voor onecht houdt hoofdzakelijk op grond, dat de stijl veel te nieuwerwetsch is. Er kouieu zeer vele uitdrukkingen in het handschrift voor, die in den heden- daagschen schrijftrant te huis behooren, alzoo in regelregten strijd zijn met de opgegeven oudheid van het stuk, en den deskundige, tenzij hij door te veel voorliefde worde geleid, geen twijfel kunnen overlaten. Het oordeel van zulk een warm voorstander van Erieslands, taal en geschiedenis, die zeker gaarne zoude wenschen dat het handschrift waarheid bevatte, mag men in deze wel voor onpartijdig houden. De minister van Marine brengt, naar aanleiding van de uitnoodigiug, voorkomende in de Nederlandsc/ie titaats- Courant van den 19n dezer, ter kennis van de zich op non- activiteit bevindende militaire officieren der zeemagt, dek- en onderofficieren in het vaste corps en machinisten, dat zij, die wenschen bij te dragen tot oprigting van een gedenkteeken op de plaats waar het stoffelijk overschot der op de /'Citadel van Antwerpen" gesneuvelden voortaan in Nederl. aarde rusten zal, hunne bijdragen aan het Departement van Marine kunnen inzenden, door welks tusschenkomst de gelden aan de com missie zullen worden ter hand gesteld. Men meldt ons van Texel Dingsdag jl. hebben twee kinderen, spelende in eene schuur, uit eene kruik gedronken, welke aan een spijker aan den muur hing, en waarin later bleek, dat zich aftreksel van rat- ténkruid (arsenicum) bevond, gebruikt wordende tot wassching en zuivering der schapen. De kinderen zijn spoedig onder geneeskundige behandeling genomen en bevinden zich thans gelukkig vrij wel. Eene waarschuwing voor heeren veehouders, die gewoon zijn dit middel open en bloot in eene schuur te bewaren. Sedert de laatste opgave zijn alhier zes poklijders bijgekomen. In de vorige week heeft te Schagen de plegtige ope ning plaats gehad van de K-K. Paroch.^School, door den deken H. E. Van Lith, pastoor te Schagen, in tegenwoordig heid van den schoolopziener, de pl. schoolcommissie, den hoofd onderwijzer der o. s., kerk- en armbestuur eu de leden van de Vincentius-Vereeniging; de plegtigheid werd bijgewoond door den heer Lux, als alg. president van de Vincentius- Vereeniging in Nederland. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Middelburg, mr. L. J. Bouricius, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Men schrijft uit Haarlem, 22 Aug. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is heden aanbesteed bij enkele inschrijving; lo. De uitoefening eener dienst tot vervoer van personen, vee en goederen over het IJ, tusschen Amsterdam en het Buiksloter tolhuis, gedurende deu tijd van vijfjaren, ingaande den lu üctober .1871; daarvoor waren de minste inschrijvers Gebr. Goedkoop, te Amsterdam, voor f 9847.per jaar. 2o. Het opruimen eener ondiepte voor de haven te Edaindaarvoor was de minste inschrijver de heer B. Beukenkamp, te Wieringen voor f6659. Een luitenant der d.d. schutterij te 's Gravenhage mar cheerde onlangs aan het hoofd van zijn peloton naar het exercitieveld, en ontwarende dat niet behoorlijk werd opge marcheerd, gaf hij bevelen in dien zin. Zijn kommando werd door alle manschappen uitgevoerd, except één schutter, die zulks met woord en daad weigerde. De pelotonskomman- dant herhaalde zijn kommaudo en ontving nu tot bescheid *ik verd 'tik ken je wel, ik zal je in 't burgerlijk leven wel vinden onthoud je dag maar." Deze insubordinate han deling werd den regimentskommandant gerapporteerd en deze bragt de zaak bij den schuttersraad aan. Oordeelende, dat het vergrijp van te z waren aard was, om door den genoemden raad met geldboete te worden gestraft, (z. i. was art. 6ü der schutterij wet hier van toepassing) verwees deze den beklaagde daar den burgerlijken strafregter, in casu de arrondissements- regtbank te 's Hage. Dat collegie nam deze week vaii de zaak kennis; het getuigenverhoor bewees voldoende de waar heid van de ten laste legging en niettemin concludeerde liet O. M., bij monde van den subst.-officier van justitie, mr. de Jonge, tot ontslag van alle regtsvervolging voor den be klaagde, omdat 't geïncrimineerde en overtuigend bewezen feit z. i. noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstelde. Genoemde ambtenaar van het O. M. gaf in het openbaar zijn leedwezen er over te kennen, dat de schuttersraad zich onbevoegd had verklaard ten deze, en alzoo. de zaak her waarts verwezen; uitte hij in het openbaar luide zijne afkeu ring over het gedrag des beklaagden en wees op de vreese- lijke gevolgen, welke dergelijke vergrijpen tegen de discipline, in tijden van gevaar vooral, na zich konden slepen maar niettemin moest hij met de strafwet in de hand een rekwi- sitoir nemen, gelijk hierboven is gemeld. Yau hoon of laster, aantasting van eer of kieschheid, was hier geen sprake, hoe hoogst onbetamelijk de gebezigde uitdrukkingen ook op zich zelve mogten wezen. Op den 29 dezer zal de regtbank ten deze uitspraak doen. Men schrijft uit Groningen, 21 Aug. In de jougste dagen zijn hier eenige gevallen van inlandsche cholera voorgekomen, die toegeschreven worden aan het gebruik van garnalen. Dr. Ali Cohen waarschuwt dientengevolge in de Gr. Cou ranten tegen het onmatig nuttigen van garnalen, daar zij in dezen tijd des jaars nadeelige gevolgen kunnen te weeg brengen, al verraden kleur, reuk of smaak in geenen deele haar ge vaarlijken aard. Te Harlingen heeft het Gemeentebestuur de armver- zorgers gemagtigd, om op zijn kosten stroo en chloorkalk aan de bedeelden te geven, voorts een derden filtreertoestel in werking gesteld en een onderzoek geopend naar deu hy- gïenischen toestand der geringe woningen. Tn het N. v. d. D. vraagt per advertentie een student in de regten aan een weduwe of jong meisje geld tot voort zetting zijner studiën, in ruil tegen zijn eigen pc-rsoon als echtgenoot met den te verwerven doctoralen graad.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1