NIEUWSTIJDINGEN. en de magt hebben gezag te gebruiken, zoodra zij zich door traagheid of baatzucht aan zulk een onverantwoordelijk ver zuim schuldig maken. Natuurlijk verheugen wij ons daarom over het ingekomen ontwerp van wet, met betrekking tot besmettelijke ziekten. Toch verwondert het ons, dat het eerst nu wordt ingezonden waarom niet vroegerZou het b. v. te 's Hage, waar de kinderziekte zoo hevig heeft gewoed, niet vele gevallen hebben kunnen voorkomen Bovendien, hoe lang zal het nog duren, eer de wet is aangenomen, uitgevaardigd en in werking ge- bragt! Doorgaans gaan die zaken bij ons niet zeer vlug. Het is echter te hopen, dat de maatregelen onnoodig mogen worden bevonden in ieder geval, dat zij niet te laat mogen komen. Wij noemen hier slechts één misbruik, waaraan de ge meentebesturen zich schuldig maken; doch het is waarlijk niet het eenige. Treurig noemen wij echter het lot eener gemeente, wanneer een burgemeester aan het hoofd staat, die óf door onkunde, öf door onverschilligheid, öf door heersch- zucht die misbruiken bevordert. Ongelukkiger wijze zouden wij ook daarvan voorbeelden kunnen bijbrengen, vooral op het platteland. Of dit niet te voorkomen, althans te verhin deren zou zijn, willen wij thans niet verder onderzoeken. Wij bepalen ons tot een paar vragen: Is het niet af te keuren, dat de bezoldiging der burgemeesters zoo gering is, en zou men geen geschiktere personen kunnen verwachten, indien zij hooger ware? Is het niet te verwonderen, dat in den tegen- woordigen examen-tijd, een voorafgaand onderzoek voor eene betrekking van zooveel gewigt minder noodig schijnt? Plaats ruimte verbiedt ons heden, daarover uit te weiden. Misschien komen wij later op andere misbruiken terug. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 29 Augustus 1871. Door het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland is aan den heer L. "V. Ledeboer, pred. alhier, op zijn verzoek emeritaat op eervolle wijze verleend, in te gaan met 1 October eerstkomende. Gisteren is alhier door een vischsloep aangebragt de bemanning van de Nederlaudsche schooner Zwerverwegens •ontredderden toestand, door stormweder, in zee verlaten. Zr. Ms. instructiebrik Ternateis gisteren middag van de oefeningstogt in de Noordzee met de bootsmansleerlingen alhier teruggekeerd. Door het stormweder in de vorige week is een der leerlingen over boord geslagen en verdronken de pogingen tot redding aangewend wareii vruchteloos, uit hoofde ook reeds eenige uren vroeger alle drie sloepen uit de davids geslagen waren, welke mede verloren gingen. Z. M. heeft bevorderd tot luit. t/z. 2e kl., de adel borsten lekl. J. W. Arkenbout Schokker, G.H.Thomassen a Thuessink van der Hoop, M. P. Tydeman. C. J. de Jong, L. G. Kakebeeke, P. H. Prager, J. Schimmel, C. J. de Vriese en W. A. Cambier. De adelborst le kl. H. van der Sande, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, en van daar den 19n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Volgens een bij het Departement van Marine uit Ba tavia ontvangen telegram, was Zr. Ms. Schroefstoomschip Vice- Admiraal Koopmanonder bevel van den kapt-luit. t/z. B. D. van Trojen, uit Nederland, den 26n dezer aldaar aangekomen en Zr. Ms. schroefstoomschip Curaqaoonder bevel van den kapt.-luit. t/z. jhr. M. W. Bowier, behoorende tot de zeemagt in Oost-Indie, den 27n Junijjl. te Melbourne geankerd. Aan boord van die bodems was alles wel. Door de commissie tot het examineren van varens lieden te Rotterdam, zijn Zaturdag jl. met goed gevolg ge ëxamineerd, de heeren P. C. Steilberg van den Helder en H. de Waard van Texel, de eerste als tweede-, de laatste als derde stuurmanbeiden leerlingen van da school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer, alhier. De lir. L. A. Paber, van Terschelling, is benoemd tot plaatselijk geneesheer te Westmaas, en heeft de benoeming aangenomen. Op last van den Minister van Oorlog zal aan de bij het leger dienende Israëlitische militairen van 12 September tot 11 October a. s. verlof worden verleend, voor hunne in dat tijdvak invallende feesten. Bij de commissie voor de oprigting van een monument op de begraafplaats te Ginneken, voor de gesneuvelden op de Citadel van Antwerpen, is berigt ontvangen, dat het Z. M. heeft behaagd eene bijdrage beschikbaar te stellen van f1000. De Stoomposl verneemt, dat, met ingang van 1 Janu- arij 1872, de tractementen der opzigters van den waterstaat zijn verhoogd, voor de 2e klasse met f 100.en voor de 3e en 4e klasse met f200.— 'sjaars. In de vorige week is door de arrondissements-regt- bank te Amsterdam veroordeeld tot eene cellulaire gevange nisstraf voor een jaar en tot betaling van drie geldboeten, ieder van f 25.Jan Hendrik Adriaanse, geëmploijeerde van de failliet-waarborgmaatschappij te Amsterdam, wegens het ter kwader trouw misbruik maken van handteekeningen in blanco, die hem toevertrouwd waren tot het incasseren van uitstaande vorderingen. De gemeenteraad van Groningen heeft een crediet van 1200 gulden toegestaan aau de vereeniging tot bevordering der volksgezondheid tot het nemen van maatregelen, met het oog op de naderende cholera. Uit Middelburg berigt men De commissaris des konings in Zeeland heeft de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op een bij hem van den in- spekteur voor het geneeskundig staatstoezigt ontvangen berigt, dat in het oostelijk gedeelte van Zeeuwsch Vlaanderen in de rogge en tarwe in zeer groote mate de ziekelijke ontaarding is waargenomen van het zoogeuaamde moederkoren (//secale cornutum"), ook wel hanespoor genaamdwelke zelfstandig heid, met voedsel vermengd en gebruikt, bij den mensch be denkelijke toevallen teweeg brengt en aanleiding geeft tot de vergiftiging, welke den naam draagt van vergotismus." De commissaris verzoekt den gemeentebesturen, om de landbouwers en molenaars ten ernstigste aan te bevelen, het moederkoren te verwijderen, wanneer bij de bewerking van rogge en tarwe mogt blijken, dat deze graansoorten daarmede bezet zijn. In 1841 heeft zich ook dat verschijnsel in de rogge alhier vrij algemeen voorgedaan. De veemarkt was Zaturdag te Utrecht met ruim 500 stuks vee bezetdie voor het grootste deel met den centraal- gpoorweg waren aangevoerd voornamelijk van Zwolle en Nijkerk. De Duitsche handelaren besteedden voor goed melkvee zelfs tot omstreeks f200.het vee werd door hen onmiddelijk per Staatsspoor naar Duitschland vervoerd. In eene advertentie in de Leeuio. Ct. wordt bekend making gedaan van één ruim 64jarige, twee ruim 50jarige, één ruim 44jarige en één ruim 41jarige echtvereenigiug in ééue familie, waarvan 4 zusters en 3 broeders te Zwaag- Westeinde en Akkerwoude. De advertentie is onderteekend *De dankbare kinderen, te veel om te noemen." Te Weenen zijn dezer dagen uitvoerige staten uitge geven van de sterkte (op het papier) der verschillende legers van Europa. Wij ontleenen daaraan het volgende en voegen een globaal bevolkingcijfer van ieder land er bij. Rusland (78^- millioen) bezit in 't geheel 862,000 man, 181,000 paarden en 2084 vuurmonden. (De troepen in Se- berië, Kaukasus en Turkestan meegerekend.) Duitschland (41 millioen) 824,990 man, 95,724 paarden en 2022 vuurmonden. Oostenrijk (35|- millioen.) 733,926 man, 58,125 paarden met 1600 stukken en 90 mitrailleuses. Turkije (10 millioen) 253,289 man, 34,835 paarden en 732 vuurmonden. Italië (25£ millioen) 415,200 man, 12,868 paarden en 720 vuurmonden. Frankrijk (38 millioen) 456,740 man, 46,995 paarden en 984 vuurmonden (met inbegrip van mitrailleuses.) België (5 millioen) 145,000 man, 7000 paarden. 152 vuurmonden. Nederland (3|- millioen) 122,323 man (waarvan 87,0U0 schutters), 5200 paarden, 108 vuurmonden. Zwitserland (2^-millioen) 160,000 mau, 2700 paarden, 278 vuurmonden. Rumenië (4|. millioen) 106,000 man, 15,675 paarden, 96 vuurmonden. Servië (1| millioen) 107,000 man, 4000 paarden, 194 vuurmonden. Griekenland (1^ millioen) 125,000 man, 1000 paarden, 48 vuurmonden. Zweden en Noorwegen (6.j- millioen) 61,604 man, 8500 paarden, 222 vuurmonden. Denemarken (2 millioen) 31,916 man, 2120 paarden, 96 vuurmonden. Spanje (16i millioen) 144,938 man, 30,252 paarden, 456 vuurmonden. Portugal (4 millioen) 64,390 man, 6320 paarden, 96 vuurmonden. Engeland (30 millioen) komt op den staat niet voor; dewijl aldaar eene nieuwe legerorganisatie in bewerking is. Daar het totaal der militaire krachten van het land bij de laatste opgaven op 470,779 man en 336 vuurmonden werd gesteld, komt men dus tot een geheel totaal der krijgskrachten van de genoemde volkeren van Europa en van Aziatisch Rusland van 5,164,300 man, 512,394 paarden, 10,224 kanonnen en ongeveer 8000 mitrailleuses, geleverd door eene totale be volking van 311^- millioen. Dr. Fauvel reist op last der Franscbe regering de kusten van de Middelandsche Zee af om overal voorzorgsmaatregelen te doen nemen tegen de cholera. De cholera is, volgens berigten uit Konstantinopel, uitgebroken in de Krim. De gezondheidstoestand te Londen was volgens de laatste opgave ongunstig en de sterfte 173 boven de gemid delde berekening. De kinderpokken nemen af en aan deze

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2