liGmili STAM öl GEMEKTE HELDER? ziekte overleden slechts 80 menschen425 stierven aan buikloopwaarvan 40 onder den naam van cholera, (namelijk engelsche cholera). Ouder dit getal waren 33 kinderen van één jaar of jonger; de overigen waren van 17 tot 67 jaren oud. Aan typhus bezweken 7 personen. Door zonnesteken stierven 4 menschen en 4 personen werden overreden13 personen verdronken en niet minder dan 12 begingen zelfmoord. Uit Engeland meldt men het volgende afdoende mid- del tegen de pokken. Men vult een glas half vol met water en laat er dan een lepel gewoon keukenzout in oplossen daarna vult men het aan met appelwijn. Dit wordt gedronken 's morgens na het ontwaken 's middags drinkt men weder een glas en 's avonds een derde. Gewoonlijk verdwijnen dan dadelijk de kenteekenen der pokken. Zoo nietdan moet het gebruik eenigen tijd wórden voortgezet. De militaire regtbank te Landau heeft uitspraak ge daan in de zaak van Oscar vrijheer von Waldenfels, luite nant bij het le bataillon van het 7e regement infanterie, beschuldigd van desertie en lafhartigheid. In het proces is geconstateerd, dat hij den 23 Aug. des vorigen jaars, in dieust als kommaudant van een detachement, bij het oprukken tegen den vijand zijne manschappen in den loop gelaten, zijn wapens weggeworpen, zijn uniform uit-, eene burgerkleeding aangetrokken en zich schuil gehouden heeft, tot hij ontdekt en gearresteerd werd. Hij is ter dood veroordeeld. Ruim 500 barbiers te Berlijn hebben verleden week eene vergadering gehouden, waarin besloten is het scheerloon te verhoogen en vast te stellen op 1 en den prijs voor het haarknippen op 2 silbergrosschen. Aan het publiek is bekend gemaakt dat dit besluit den 1 Sept. in werking treedt. De werkstaking der metselaarsknechts loopt ten einde. Ter vervanging der werklieden die bij de verandering van het parlementsgebouw den arbeid hebben gestaakt, heeft de regering militairen laten komen, die eiken morgen en middag in uniform en gewapend aantreden en zich naar het gebouw begeven, alwrar zij het werkpak aantrekken en de geschorste werkzaamheden voortzetten. De timmerlieden te Dublin, die sinds acht weken den arbeid hebben gestaakt, hebben, tegen een loonsverhooging van 2 shillings wekelijks, 't werk hervat. Zij hadden 3 sh. gevorderd. Ook te Leeds hebben de werklieden van de fa briek van de heeren Greenvvood en Batley loonsverhooging verkregeu. Te Newcastle duurt de grêve nog voort, en hebben zelfs, tengevolge van botsingeu tusschen de werkstakers en vreemde concurrenten, voortdurend ongeregeldheden plaats. De ruïnen van Parijs geven thans aan metselaars, tim merlieden verwersenz. veel werkoveral ziet men die lieden aan den arbeid. Het blijkt thans dat een 200tal particuliere huizen geheel verbrand zijnen het aantal der door kogels en bommen zwanr beschadigde huizen is waar schijnlijk vijfmaal grooter. De sporen daarvan kunnen, vol gens de verklaring van bouwmeesters en andere zaakkun- digenin negen en hoogstens in twaalf maanden geheel uitgewischt zijn want ten tijde dat Haussmann Parijs re geerde, werden jaarlijksch gemiddeld 600 nieuwe huizen aldus 400 meer dan thans vernield zijn opgerigt. Yan de openbare gebouwen zal het ministerie van financien het eerst weer opgetrokken wordenvervolgens zal de algemeene re kenkamer aan de beurt zijn. Ook een deel van het raad huis zalaangezien het voor de stedelijke administratie on ontbeerlijk is spoedig hersteld worden. Gedurende het beleg van Parijs door de Duitsche troepen schrijft men uit Munchen aan de Augsb. Allg. Ztg. vond eene afdeeling Beijersche soldaten in de villa van den heer Alloury, redacteur van het Journal des Débats te Sceaux, een packet, waarin zich papieren ter waarde van meer dan 100,000 fr., waaronder ruim 30,000 fr. in papieren aan toonder, bevonden. De soldaten gaven daarvan onmiddelijk keDnis aan hunnen batailons-kommandant, den majoor von Curtius, die voorloopig het packet in bewaring nam. Nu de orde en de diplomatieke betrekkingen hersteld zijn, is het geheele bedrag den lln dezer door bemiddeling van den gezant te Parijs aan den eigenaar terug gegeven. Bij de vele miskenning, die onze troepen in buitenlandsche en zelfs in enkele Duitsche bladen gevonden hebben, mag op dit feit, hetwelk geene nadere toelichting vereischt, de aandacht wei gevestigd worden. Te Rome hebben Vrijdag jl.volgens telegrafische berigten, ongeregeldheden plaats gehad. Voor het bureel van de politie schoolde een menigte volk zamen en eischte de loslating van een gevangene. De burgerwacht kwam onder de wapenen en dreef het volk uiteenéén persoon werd daarbij gedood en een aantal gekwetst. Verder was de rust nergers verstoord. De titel van prins, door den keizer gedurende den veldtocht aan den rijks-kanselier verleend, ter erkenning van diens verdiensten, gaat niet, naar men eerst thans verneemt, op de kinderen van prins von Bismarck over, welke slechts den graventitel erven. Graaf von Bismarck heeft, naar men zegt, toen de keizer aanbood hem in den vorstenstand te verheffen, uitdrukkelijk gewenscht, dat die onderscheiding hem alleen voor zijnen persoon en voor de gravin von Bismarck zou worden verleend. Te Schönhausen in de provincie Pommeren ligt het familieslot der Bismarcks, omstreeks 1680 gebouwd. Boven den hoofdingang van 't kasteel prijken de wapens van 't geslacht Bismarck, drie netels, die een klaverblad omringen. Men verhaalt het volgende over den oorsprong van dat wapen: Zeer lang- geleden kwam een groot en magtig heer, verge zeld van 100 ruitersuit een der Pommersche lauden in t Noorden, om de hand te vragen van Geertruidaeene schoone jonkvrouw uit den huize Bismarck. Doch, dewijl zij reeds met een ander was verloofd weigerde ze den Noor, die daarover zoo in toorn ontstak dat hij 't kasteel stor menderhand innam en Geertruida's vader dooddedaarop trad hij prat op zijn overwinningtrotsch de kamer der weeze binnenzeggende//Ik kom om u te breken, heerlijk klaverblad van miju hart; gij zijt geen netel en steekt niet, 't klaverblad veroorzaakt geen pijn" en met die woorden om helsde de onbeschaamde de beminnelijke Geertruidamaar eensklaps viel hij op den grond wentelende in zijn bloed. De schoone gravin had den overlaat een dolktusschen haar gewaad verborgen, in 't hart gestoken en voegde nu den stervenden toe Deerlijk hebt ge u vergist, verwaten ridder Ik ben een netel als ik wilen kan steken als 't mij behaagt. Aldus zullen netels altijd iedereen steken die een klaverblad der Bismarcks tracht te breken." Athene, 27 Augustus De bliksem is geslagen in het kruidhuis te Lamia. De stad is verwoest, de inwoners zijn gevlucht. De Times meldt uit Philadelpbia dat Zaturdag jl. te "Wenthrop nabij Boston een spoorwegongeluk heeft plaats gegrepen, waarbij 25 personen zijn omgekomen en 50 gekwetst werden. De wagons hebben vuur gevat waardoor een aantal personen verbrand werden. Een telegram uit Victoria (Spanje) meldt, dat een bende Carlisten aldaar verschenen is en opgerukt tegen drie kolonnen troepen, afgezonden van Pamplona, en twee van San Sebastian. De schutterij was opgeroepen en zou met de troepen opereeren. Een der dagbladen deelt mede, dat de aartsbisschop van Madrid een circulaire heeft uitgevaardigd, waarin hij de geestelijken gelast de sacramenten te weigeren aan hen, die hun huwelijk voor den ambtenaar van den burgerlijken stand hebben laten voltrekken, tenzij zij in het openbaar berouw toonen; het burgerlijk huwelijk wordt door den aartsbisschop overspel genoemd. Te Hamburg heeft zich een comité gevormd tot op- rigting van een standbeeld voor den uitvinder van de litho- graphie, Senuefelder. Te Siegen heeft een welgesteld jongman zich dood geschoten, nalatende een briefje, waarin hij den naam van het meisje meldde, dat hij beminde. Een beruchte dief, met name Schwawinski, bijgenaamd Rinaldini, is overeenkomstig zijn vroegere beloften uit het tuchthuis te Munster ontvlugt, achterlatende de kennisgeving, dat hij een badreisje is gaan maken. Vau 18 25 Augustus. ONDERTROUWD G. J. A. Umbgrovo, ontvanger der Rijks belastingen, wonende te Amerongen en F. L. S. C. Bouricius. C. A. J. van den Steenoven, gemeente-ontvanger, wonende te Heemskerk en A. Hoogerheide. M. Zwanenburg, smid en J. H. Nieuweuhuizen, weduwe van H. Goeije3. J. Gersen, werkman en G. Dekker. GEHUWD C. Kamer en G. Thomosz. J. Fransen en R. Scbagen. BEVALLEN: T. Dienaar geb. Swaen, Z.J. J.van Hattem geb. Zeelt, Z. E. Smit geb. de Jong, D. A. van der Wijk geb. Nieuweuhuizen, Z. A. van der Star geb. Wiluer, Z. A. Oudshoorn geb. Lover, Z. J. P. Vroom geb. Dol, Z. G. Zoet geb. Buise, Z. M. Baas geb. Overweg, Z. N. de Wit geb. de Roos, Z. J. Bakker geb. Zuidewind, D. P. Stukkert geb. van Putten, D. T. Jouker geb. van der Wolt, Z. J. Geus geb. Veeneudaal, Z. A. van der Ploeg geb. van Twisk, Z. L. J. Bouwman geb.Hoeflage. Z. J. van Neel geb. Hoogendorp, D. OVERLEDEN A. J. Spies, 11 wekeu. J. Dalmcijer, 19 j«ren. J. Kneppcl, 40 jaren. L. Krul, 6 maanden. D. Seldcrbeek, 6 weken. C. R. Krul, 54 jaren. F. M. C. Dam, 5 weken. J. Mesman, 4 maanden. Levenloos aangegeven 1. MARKTBERIGTEN. ROTTERDAM, 28 Aug. Granen. Tarwe. De aauvoer was klein, waardoor de prijzen goed stand hielden. Puike Vlaamsche en Zeeuwscbe f 12.80 a 13.00 mindere, alsmede Flakkeeschc en Overmnasche f 12 a 12.60; mindere f 10.70 a 11.70; ge ringe f8.25 a 10.25. Buitenlandsche tot ruim vorige prijzen, met goeden handel. Ter aardappelenmarkt vau heden waren de prijzen als volgtZeeuwsche Jammen f 4.25, Frausche f 2.90 a 2.95, Gelderscho rondo Wolkammers f 3.30, dito Kralen f 4.30. Met redelijken aanvoer. LEEUWARDEN, 25 Aug. Boter: Aangevoerd 1020/4, 376/8 en 30/16 vn. Prijs lo kw. f 52.50, 2e kw. f45.3e kw. f29.Kaas: Aangevoerd 3710 kilo prijs: na gelkaas f34.— a f36.kanterkaas f34.25 a 36.—, witte kruidkaas f30 a 30.50. MEPPEL, 24 Ang. Op de weekmarkt waren heden de prijzen en aanvoeren als volgt rogge nieuwe iulandsche f 7 a 8, jarige huitcnl. f 6.50 a 7.50, boekweit, zand-

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3