woonlijk eerst in de maand December of Januarij plaats had. Eene menigte ambachtslieden is in de laatst verloopen weken naar Pruisen vertrokken, waar zij allen tegen een hoog dag loon volop werk-vinden. Een particulier berigt van Dingsdag jl. uit Zierikzee zegt*Er zitten nu in het Hellegat vier groote schepen aan den grond, nabij de Willemstad. Waar moet het met de vaart op Rotterdam heen? Nu reeds moet men tot 46 palmen ligten." N. R. Ct. De Haagsche regtbank heeft zich niet vereenigd met het rekwisitoir van den officier van justitie in zake den wegens insubordinatie teregtstaanden schutter. Men weet dat de officier meende, dat de regtbank ontslag van regtsvervolging moest geven, omdat er noch misdaad, noch wanbebrijf, noch overtreding had plaats gehad. Daar de schuttersraad zich onbevoegd had verklaard, om deze zaak te regten, zou de schutter ongestraft zijn gebleven, zoo de regtbank het ge voelen van den officier gedeeld had. Zij veroordeelde hein evenwel tot 6 dagen gevangenisstraf op grond, dat hij heeft gepleegd: beleediging met woorden aan een bevelhebber van een deel der gewapende magt, in de uitoefening zijner be diening. -Men schrijft uit Lexmond, 29 Aug. Gisteren zijn alhier ruim 700 paarden aan de lijn gebragt. •De kooplieden, vooral de buitenlandsche, besteedde zeer hcoge prijzen, zoodat de handel ongemeen levendig was. De uitkomst overtrof dus ieders verwachting. Men schrijft uit Deventer, 28 Aug. In den laatste» tijd zijn de prijzen der oude paarden aan merkelijk gestegen. Vroeger werden zij tegen den herfst aan de markt gebragt en door sommigen alleen om de huid en het haar gekocht. Thans worden zij voorde paardenslagterijen tegen hooge prijzen van de hand gedaan. Maandag morgen werd door de politie te Kampen een groote hoeveelheid onrijpe peren en pruimen in beslag genomen, welk ooft door eenige buitenlieden aan de markt ten verkoop werd aangeboden. Na de inbeslagneming werd bovengenoemd ooft naar de mestvaalt overgebragt, en tegen de verkoopers proces-verbaal opgemaakt. Onder de bij den Amsterdamschen gemeenteraad in gekomen stukken vindt men het volgende radicale verzoek Adres van H. J. Zolf, verzoekende, dat het geheele personeel van het brandwezen met spoed worde ontbonden. Men meldt uit Woudsend Op eenigen afstand vau ons dorp woont een oud arm vrouwtje, bij wie men wel eens aangaat om uit te rusten en vau wie de faam zegt, dat zij soms ook een borrel aan de vermoeiden schenkt, zonder palent te hebben als kroeg houdster. Twee calange-lievende kommiezen, die hiervan de lucht hadden gekregen, zouden die vrouw in flagrant* gaan betrappeu. Zij komen bij haar, gaan zitten en vragen ieder om een borrel, die zij hun verschaft. Dus hield zij eene sluipkroeg, en was de vogel gekniptAlthans zoo meende de ambtenaren. Doch vragende, hoeveel zij schuldig waren voor de borrels, antwoordde de vrouw //niets, die geef ik om godswilik houd geen kroeg, want dan zou ik er een patent voor moeten hebben maar wie vau mijn huisje zich bedient, om er te rusten, moet mede in de huur er van bij dragen, en die bijdrage is voor elk der heeren een gulden." Daartegen viel, uit een belastingovertredend oogpunt, weinig te zeggen, en de ambtenaren zagen zich ten slotte, hoewel zij eerst hoog en laag sprongen, genoodzaakt, die buitenge wone kamerhuur te betalen, tot uiterst groot vermaak van de aanwezigen. Men schrijft uit Zwolle, van 29 Aug.: Ziehier een huwelijks tafereeltje. Het alhier in eene der achterbuurten wonende echtpaar E., door het noodlot bijeen gebragt, deed elkander dagelijks de zwaarte van de huwelijks- keten gevoelen. Met schooijen en bedelen aan den kost moetende komen, was de man voor eenige dagen 's morgens de boer opgegaan met lucifers, blaauwsteen en schoensmeer en betrad 's avonds weer de schamele woning. Maar wie schetst zijne verbazing, toen hij de eenige kamer verlaten en in een staat van de grootste wanorde vond. Slechts eenige minuten behoefden er te verloopen, om hem geheel op de hoogte der zaak te brengen, want eenige gedienstige buren kwamen hem al spoedig vertellen, dat zijne gade met een polderwerker was doorgegaan, men wist niet welke windstreek uit, maar dit nog wel, dat zij eer8t hun eenig kindje aan een doortrekkend kermisgast voor eenige guldens verkocht had! Zaterdag morgen kwam een zeeman, die in lange jaren niet te huis was geweest, in de woning zijner moeder te Amsterdam terug. Hij viel daar echter van de trappen en wel zoo, dat hij kort daarna overleed. De Gaulois verzekert, dat in de volgende maand te 's Hage de koningen van Nederland, Zweden en Denemarken met den keizer van Rusland een bijeenkomst zullen hebben, als demonstratie tegen de sterk toenemende magt van Prui sen in de Oost- en Noordzee. Dc Gaulois is gewoon te overdrijven. "VVij nemen dus het bovenstaande slechts voor een gedeelte aan, en wel voor zooveel betreft den koning van Nederland. Deze zal waar schijnlijk in de volgende maand in den Haag zijn. Daar in de Noordzee niets te bemerken is van de sterk toene mende magt van Pruisen en de Oostzee geen zorg geeft aan ons gouvernement, kan er natuurlijk vau eene demon stratie geen sprake zijn. De Kreuzzeitungdie gewoonlijk goed ingelicht wordt door duitsche regeringspersonen, meldt als zeker, dat de tweede bijeenkomst der keizers van Oostenrijk en Duitschland den 7 September zal plaats hebben te Salzburg. Het was meer dan waarschijnlijk, dat graaf Beust den keizer zou vergezellen. Het blad voegt hierbij eene mededeeling van den vol genden inhoud: *Het schijnt meer dan een bloot gerucht te zijn, dat, nadat te Gastein een vaste grondslag is gelegd voor de verstandhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk en hunne houding tegenover de europesche vraagstukken, ook Italië te kennen heeft gegeven, dat het hiermede onvoor waardelijk instemt en wenscht zijne politiek op denzelfdeu grondslag te bouwen." Uit dit berigt zou men moeten opmaken, dat aan de regering te Rome officieele mededeeling is gedaan van het te Gastein verhandelde, iets waartoe de duitsche kanselarij waarschijnlijk verpligt was door de conventie van ]866. De italiaanscbe regering, die destijds met Pruisen zamenspande tegen Oostenrijk, schijnt geen bezwaar te hebben gevonden om den ouden vijand in ihrem Bond den Dritten te maken zoodat feitelijk eene triple alliantie is tot stand gekomen. Als de onheilspellende geruchten eenigen grond hebben, zou dus in geval van een oorlog met Rusland, met of zonder Frankrijk als bondgenoot, von Moltke kunnen beschikken over het gansche terrein van de kleine Belt tot Sicilië en van Metz tot Czernowitz. Natuurlijk waren dan Frankrijk en Rusland tevens volkomen geïsoleerd; terwijl het duitsch- oostennjksch-hongaarsch-italiaansche leger de grootste strijd- magt zou vormen, die nog ooit in het veld is geweest. Men schrijft uit Londen De Duitsche werklieden, die naar New-Castle waren overgebragt, om de werkstakers te vervangen, hebben ook geweigerd te arbeiden, daar zij slechts negen uren daags willen werken. Het stedelijk bestuur te Hamburg heeft den 26n dezer 150,000 mark toegestaan tot bestrijding der cholera. Den 2Sn kwam te Hamburg het eerste geval voor. In Altona overleden van 19 tot 26 dezer 22 personen aan cho lera. Te Koningsbergen werden den 26n 68 personen aan getast, waarvan er 35 stierven. Den 27n kwamen er 100 gevallen voor, waarvan 29 met doodelijken afloop. Te Dantzig stierven den 25n 40 personen van de 89 aangetasten. De Amerikaansche berigt en spreken van twee groote ongelukken. Op den Maine Central RR. is 9 Aug. een spoorwegviaduct nabij Bangor ingestort, toen er een trein overheen reed. Locomotief, tender en posfcrijtuig waren reeds over de brug heen, doch de drie volgende passagiers-wagons stortfen van een hoogte van twintig voet naar beneden en werden op de keijen der onderliggende straat aan splinters gestooten. Daar de trein weinig passagiers voerde, was het getal slagtoflers gering, twee dooden en 59 gekwetsten. Te Kobe in Japan heeft 4 Augustus een hevige typhoon gewoed, die aan 400 menschen het leven kostte, een aantal schepen en veel gebouwen en goederen vernielde. De schade werd op een half millioeu dollars begroot. Bij toeval is een kasboekje der uitgevers-redacteurs van het beruchte blad Père Duchétie in handen der redactie van de Figaro gekomen. De ontvangsten en uitgaven, als mede het getal der gedebiteerde exemplaren dag voor dag, zijn er accuraat in genoteerd. Figaro heeft de oorzaken van rijzing en daling in bet debiet nagespoord en bevonden dat zoodra Père Duchêne voor zijn doen gematigd of fat soenlijk was, de verkoop aanzienlijk verminderde. De uit gevers-redacteurs sloegen dan onmiddellijk over een of ander onderwerp waarvan de behandeling bij uitnemendheid ge schikt was, om de volksdriften op te wekkenhun gemeen- sten toon aan en haalden zooblijkens het kasboek, altijd zeker de geleden schade dubbel en dwars in. Père Duchêne is 48 dagen verschenen, en de vijf schavuiten die het blad redigeerden en uitgaven hebben in dien korten tijdaltijd blijkens het kasboek, fr. 32,263.45, dat is per hoofd fr. 6,252.è9 zuiver winst gemaakt. In Amerika vertoont zich de snelheid der ontwikkeling het krachtigst. In de stad Omaha geschiedt het aansteken der gaslantaarns thans door lantaarnopstekers te paard, waar door de lantaarns in een oogenblik in de gansche stad branden. De grijze rooverkapitein, Gasparotii, die onlangs door het italiaansche gouvernement in vrijheid gesteld werd, heeft den minister vau binnenlandsche zaken verzocht, hein weder naar de gevangenis terug te brengen. Het tegenwoordige geslacht en de tijd, waarin hij geplaatst werd, waren, zeide hij, niet meer voor hem berekend, en bij zou het als eene groote guust beschouwen, wanneejr hij weder onder de vroegere

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2