HELDERSCHE COURANT. JTictuiis- en Woensdag <EÖüertentie--6f«ö. 6 September. M 1075. 1871. Internationale Tentoonstelling. Elfde Jaargang. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post 0.65 Meiv abonneert zich bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven frauco. De prijs der Advertbmtibn van 1—4 regels is 60 Centen; voor cllccn regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men do Advertenticn intczcnden. Ingezonden stukken minstens cén dag vroeger. Uitgever GILT JE S. <0ffiricd gcbccïtl'. POLITIE. Dezer dagen op de Algemeene Begraafplaats gevonden een OORHANGER. De regtmatige eigenaresse kan ze terug be komen ten burele van den ondergeteekende. A. C. BOONZAJER, Helder, 5 Sept. 1871. Commissaris van Politie, iJSiet-ojfictCEÏ rjcöceïte. De vijf en twintigste verjaardag der Hollandsche Maat schappij van Landbouw is aanstaande. In de Algemeene Ver gadering der Maatschappij van 1869, te Purmerende, is be sloten, dat feest in 1872 te 's Gravenhage te vieren, en aldaar eene Internationale tentoonstelling te houden in de Haagsche Teekenakademie. Het schijnt dat eene vrij aanzienlijke min derheid zich niet met dat besluit heeft kunnen vereenigen, (86 tegen 139), op gronden, die nEen Nederlandergewigtig genoeg voorkomen, om ze in een afzonderlijk geschrift aan ieders oordeel te onderwerpen. Die minderheid wenschte na melijk dat feest te doen plaats hebben te Amsterdam, in het Paleis voor Volksvlijt, en de schrijver betoogt, dat die ziens wijze de ware is, en het Bestuur der Maatschappij zeer ver standig zou handelen, wanneer het in de Algemeene Verga dering, die den 22 September a. s. te Hoorn zal worden gehou- deD, het voorstel deed op het genomen besluit terug te komen. Schrijver noemt die wijziging noodzakelijk in het belang der Tentoonstelling, in het belang der Maatschappij en voor de eer van Nederland. Hij voegt nog daarbij »in het wel begrepen belang van 's Gravenhage." Wij gelooven dat het laatste argument gerustelijk had kunnen worden weggelaten. Indien de drie eerste op goede gronden rusten, hetgeen wij niet betwijfelen, dan is het laatste, dat bovendien door's Gra- venhage's in- en omwoners waarschijnlijk zal worden tegen gesprokenvan weinig beteekenis. Het mag hier niet de vraag zijn naar het belang van deze of gene stad, van dit of dat gewestmaar hot belang der Maatschappij en de oer van Nederland, dezen alléén behooren op den voorgrond te staan. Wij hopen voor de eer der meerderheid, dat dergelijke kleingeestige bedenkingen, die vroeger in ons vaderland zoo veel kwaads hebben gesticht, bij het nemen van het bewuste besluit te Purmerende, geen overwegenden invloed zullen hebben uitgeoefend. Het algemeen belang is ook het belang van de residentie en van alle andere plaatsen in Nederland dat alleen moge de kwestie beslissen, wanneer deze te Hoorn ter tafel zal worden gebragt. Wij gelooven, dat de schrijver teregt beweert, dat de Ten toonstelling te Amsterdam meer kans van slagen heeft dan te 's Gravenhage. Immers voor een aantal in te zenden voor werpen zijn de waterwegen verre te verkiezen boven de spoorwegen, en Amsterdam bezit beide in groote mate, waar door tevens de kosten van vervoer naar die plaats oneindig minder zullen zijn. De reeds vroeger gehouden Tentoonstel lingen bewijzen voldoende, waar men met grond het grootste getal bezoekers te wachten heeft. Een en ander moet na tuurlijk op het welslagen der onderneming grooten invloed uitoefenen. Gaan wij verder eene vergelijking maken tusschen de Haag sche Teeken-akademie en het Paleis voor Volksvlijt, dat over ruim driemaal meer oppervlakte kan beschikken, zonder nog aan zijn prachtig plein en verdere omgeving te denken, dan kunnen wij eene zekere verwondering niet terughouden, dat men tot zulk een besluit heeft kunnen komen. Bij eene Ten toonstelling, vooral eene Internationale, hangt alles af van den indruk, dien het geheel maakt, van het overzigt over het ensem ble, van de gunstige plaatsing der voorwerpen elk in het bijzon der, in één woord, van de lokale omstandigheden, en deze zijn, naar ons gevoelen, zóó blijkbaar in het voordeel van Amsterdam, dat wij met den schrijver wenschen, dat men op het genomen besluit terugkome. Voor de toekomst der Maatschappij zelve is ongetwijfeld het welslagen der Tentoonstelling van het grootste belang. Wij betreuren het nog altijd, dat er in ons vaderland niet genoeg algemeene deelneming aan die nuttige instelling bestaat. Het getal leden is ons niet bekendhet moge aanzienlijk zijn, doch nog altijd staan velen van verre. Alles wat dus de Maatschappij meer bekend cn bemind maakt, is bevorderlijk om het getal leden te vermeerderen. Dat de ontworpen Ten toonstelling daartoe magtig kan medewerken, indien zij slaagt, spreekt van zelf. Maar dan ook de plaats gekozendie daartoe de meeste kansen aanbiedt. De eer van Nederland Als werkelijk deze beter te Am sterdam kan worden opgehouden dan te 's Gravenhage, (altijd met betrekking tot de Tentoonstelling), dan mag de laatste plaats niet in aanmerking komen. Wij gelooven ook niet, dat zij kleingeestig genoeg zou zijn het te vorderen, zoodra zij daarvan overtuigd is. Is echter het voorgaande werkelijk bewezen, dan valt er niet meer aan te twijfelen. Kunnen wij den vreemdeling iets waarlijk goeds en schoons aanbieden, dat wij ons dan niet met het half goede of het half schoone vergenoegen. Zelfs al ware het, dat men zich daardoor groo- tere uitgaven moest laten welgevallen, (dat wij nog niet kunnen inzien), zelfs dan zou men zich daarvan niet mogen laten terughouden. De vraag is dus enkel: «welke plaats is het geschiktste voor het voorgestelde doel waar bestaan de beste kansen tot welslagen Wij zouden het wenschelijk achten, dat een der voorstanders van het genomen besluit, even als onze schrijver, zijne gronden mededeelde. Mogt het blijken, dat deze van meer gewigt zyn, men handhave het besluit. In het omge keerde geval echter hebbe men den moed, om daarop terug te komen en het zoo noodig in te trekken. Met allen nadruk bevelen wij den leden der Maatschappij de lezing en overweging der beknopte brochure aan. Wanneer alle brochures in bondigheid op deze geleken, zouden zij welligt meer algemeen gelezen worden. ~N IE UW S IJ DING E N. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 5 September 1871. Op Donderdag 7 Sept. a. s. zal de administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij een goedkoope volkstrein laten loopen van Rotterdam naar den Helder en terug. Vertrek van Rotterdam 's morgens 5 u. 35 m. en terug van den Helder 's avonds 7 u. 30 m. Alleen aan de volgende stations zal worden halt gehouden: Schiedam, Delft, den Haag, Leiden, Haarlem, Beverwijk, Alkmaar en Schagen. Op dienzelfden dag zal een dito volkstrein vertrekken van Amsterdam 's morgens 7 u. 25 m. Terug van den Helder 's avonds 7 u. 30 m. Ook zullen, volgens advertentie in ons vorig nommer, op dien dag, bij gelegenheid der volksfeesten te Schagen, extra treinen loopen, van Schagen naar Alkmaar des avonds ten 10 u. 35 m. en van Schagen naar Helder des nachts ten 12 u. Men berigt ons, dat het alhier onlangs van Java bin nengekomen fregatschip Noord-Brabant, kapitein J. H. Rovers, tehuis behoorende te Waalwijk, in Noord-Brabant, wegens de groote afmetiugen niet naar Amsterdam zal kunnen op varen, zoodat de geheele lading alhier zal moeten gelost worden. Dit schip is een der grootste die tot nu toe in de haven zijn binnengekomen. De politieagent C. Dienaar is heden bevorderd tot hoofdagent van politie alhier. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 30 Aug. 1871, no. 7, wordt het schroefstooinschip Willem .met 15 Sept. a. s. buiten dienst gesteld, en de kapt. ter zee P. Toutenhoofd eervol van het bevel ontheven en op nonactiviteit gesteld.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1