schouwingen en partijkreten des begaafden Amerikaans John Lothrop. Motley. De Heraut berigt: #Iu zake het voorstel-Kühler, om van het Doopboek der gemeente af te schrijven 19 kinderen, die onlangs in de Westerkerk te Amsterdam door den heer Pan- tekoek, onder afwijking van de letter der bekende doopformule, met water besprenkeld zijn, heeft de kerkeraad van een commissie voor advies benoemd, waarin gekozeu werden de heeren: Cramer, Kühler, Kuijper en Mulder." Bedoelde afwijking bestaat hierin, dat geuoemde predikant sedert jaren gewoon is, in plaats van de formule *in den naam", de woorden te bezigen, die in den Griekschen tekst worden gelezen //tot den naam". Het feestvierend Schagen heeft gisteren zijn aloude roem als zoodanig voorbeeldig gehandhaafd. De feestcom missie komt alle eer toe voor de afwisseling waarmede zij de menigte den ganschen dag wist bezig te houden. De volks spelen, die veel vermaak verschaften, begonnen reeds ten 10 ure; daarna de harddraverij met //paarden van zessen klaar." Door een twaalftal werd daaraan deelgenomen. De prijs, ter somma van f100.werd behaald door het paard //de Vlieg'''' van G. Eecen, te Oud-Carspel en bereden door C. Eecende premie, ter somma van f50.behaalde het zwarte merrie- paard van B. Balvers, te Zijpe, bereden door H. Kater. Vervolgens werd in de Groote Kerk een volks-concert gegeven door de zangvereeniging //jEuterpe" en de Harmonie- kapel," beiden Schager collegies. Na afloop des avonds werd een //schitterend vuurwerk" afgestoken, vervaardigd door den vermaarden van der Brugh te Amsterdam. Indien van de geheele feestviering mag gezegd worden dat ze zeer gelukkig geslaagd is, inzonderheid is dit van toepassing op het vuurwerk. De verschillende nommers waren prachtig schoon en niet het minst het slottableau een locomotief onder stoomdit zinnebeeld was voor het nijvere en steeds voor waarts strevend Schagen zeer gelukkig gekozen. De toevloed van feestvierenden, die dezen dag het vrolijke Schagen bezocht, mag met regt ontelbaar genoemd worden ook den Helder bleef niet achter daartoe een belangrijk con tingent te leveren uit alle rangen en standendaartoe te meer in de gelegenheid gesteld door eene welwillende bepaling der spoor-admiuistratie, om 's nachts 12 ure een extra trein van Schagen te doen vertrekken. Wij houden ons overtuigd dat allen zich uitmuntend ge amuseerd hebben. Wij bedoelen hier niet alleen de vrolijke jeugd, de pretmakers a toutes circonstancesmaar ook voor anderen, die. meer kalm opmerken en toch genieten, was hier - een zeer rijke voorraad; wanneer men slechts een oogenblik zich bepaalt bij het verschil dat op zoo korten afstand reeds bestaat in spraak, kleederdragt en vele gewoonten men sla slechts een blik in een der vele stampvolle danslokaleu, waar men het jeugdig dames personeel, schitterende van goud en andere kost baarheden, dood bedaard en als het ware opgetast aan de eene zijde der zaal ziet staan, haar lot af te wachten, even of zij ter markt stonden (men vergeve ous deze uitdrukking, maar wij weten geen betere, en geven de op ons gemaakte indruk getrouw terug); terwijl het heeren personeel aan de overzijde heeft post gevat. Dat gezigt is zeer indrukwekkend, nog veel meer dan wanneer men ze een oogenblik later tegen over elkander ziet staan wiegelen, zeggedansen, en toch is het niet onaardig. In een woord, wij blijven Schagen dankbaar voor de uit spanning die het ons gisteren heeft geschonken en sluiten ons, in dit opzigt, volgaarne bij de pretmakers aan, die met het glas in de hand uitroepenLang leve Schagen Men schrijft uit Medemblik, 4 September. Op heden had alhier de aangekondigde harddraverij plaats. Zestien paarden namen aan den wedstrijd deel. De bruine witvoet merrie de Kolvan en bereden door G. Broers te Benningbroekbehaalde den prijsbestaande in twee zilveren presenteertrommeltjes terwijl de premie twee kristallen karaffen met zilver gemonteerdwerd toege wezen aan den zwarten blesruin de Vriendschap, van C. Reijn- ders te Zunderdorp en bereden door L. G. Lamp. Uitmuntend wederbegunstigde dit echt nationale feest, dat besloten werd door het afsteken van een Vuurwerk, ver vaardigd door den heer P. L. van den Brugh kunstvuur- werkmaker van Z. M. den Koning te Amsterdam. Gisteren morgen vertrokken van Utrecht verscheidene personen, teneinde zich naar Kevelaar te begeven, om aldaar, evenals naar gewoonte, godsdienstige bijeenkomsten bij te wonen. Maandag zal de groote processie gehouden worden. Daar deze kerkelijke plegtigheid ten vorigen jare niet heeft kunnen plaats hebben, verwacht men dat het aantal R. C. dat daaraan dit jaar zal deelnemen, zeer aanzienlijk zal wezen. Men meldt dat op de stoomboten, varende tusschen Rotterdam en Utrecht, de geheele bemanning sedert eenigen tijd zonder vaste gage is geëngageerd. Van af den kapitein tot den minsten jongen toe varen allen voor overeengekomen procenten der opgevaren wordende vrachtgelden, welke in eveuredigheid zijn gesteld met de waarde der diensten, die van elk gevorderd worden. Die wijze van handelen en opvat ting van het ouderling belang maakt de verhouding tusschen patroon en bemanning den lust, om door ijver, goede be handeling en zorg voor de haar toevertrouwde goederen de zaak te bevorderen en daardoor te trachten vooruitgang van inkomsten te verkrijgen. Men schrijft uit Delft6 September. De kermisver makelijkheden op het land van Noordam kunnen als afge- loopen beschouwd worden. In de afgeloopen week heeft, uit gelokt door het schoone weder, een groote menigte menschen, waaronder ook zeer veel gegoeden met hunne damesdat terrein en den daaraan grenzendeu singel bezocht. Er heerschte ouder het meereudeel der kermisgasten eene buitengewone opgewondenheid. Men schrijft uit Brielle5 September. De Gemeen teraad heeft in zijne heden gehouden zitting met algemeene stemmen besloten de zoogenaamde kleine kerk voor f1000 (de somwaarvoor ingeschreven was) te gunnen aan de Hervormde Gemeente alhiermaar den toren der kerk in eigendom te behouden. Voor een paar avonden werden te Oude Pekela twee jufvrouwen verlost van 27 liters voorloop van brandewijn. Als accoucheur fungeerde de veldwachter H. Les, die, op surveillance zijnde, deze dames in die interessante omstan digheden ontdekte en uit pure menschlievendheid deze edel moedige daad verrigtte. Van een en ander werd door lies behoorlijk procesverbaal opgemaakt; terwijl het buitje aan het rijkskantoor is gedeponeerd. Een stalhouder te Rotterdam betaalde onlangs eene rekening van f 11.15 aan den bediende van een apotheker, maar werd later weder tot betaling aangezocht. Het bleek toen dat de knecht het geld niet had verantwoord. In- tusschen had de ontrouwe dienstknecht den dienst verlaten en zich zelf voor dat feit bij de politie aangegeven, hoezeer de benadeelde geen kennis van het misdrijf had gegeven. De dader stond heden voor de regt bank teregt en verdedigde zich uitvoerig. Voornamelijk weet hij de schuld aan zijne vrouw die hem steeds aanzette geld uit de winkellade van zijn patroon te ontvreemdenwelken raad hij geruimen tijd heeft opgevolgd. Deze vrouw schijnt zeer communistische begrippen te koesteren: volgens haar toch was wegnemen van geld geen diefstal, omdat haar man slechte f5.per week verdiende en de patroon het goed kon missen terwijl het geld door haar mail nuttig werd besteed. De man was dan ook zoo verbolgen op zijn echtvriendin dat hij de regtbank verzocht, om na het einde zijner straf naar een bedelaarsge sticht te worden opgezonden omdat hij niet voor zichzelf instond wanneer hij na zijn ontslag zijne vrouw zou ont moeten. Hieraan kon de regtbank niet voldoen maar zij veroordeelde de beklaagde tot drie maanden gevangenisstraf en f 12.50 boete. Uit de verschillende locale berigfcen welke thans omtrent den oogst in geheel Europa bekend zijn blijktdat over het geheel 1871 onder de vruchtbare jaren zal behooren. De wintergranen in de Zuid-Westelijke landen leveren een beschot op, zooals men in jaren niet heeft gekend. De rogge is vooral zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft buiten gewoon vooreeelig gegroeid. 1 n Hongarije is dé oogst mislukttengevolge van over stroomingen enz. In Engeland is men nog in 't onzekere, omtrent den uitslageven als men nog geen genoegzame gegevens heeft om over den oogst in Amerika te oordeelen. Parijs, 5 Sept. De krijgsraad heeft vonnis gegeven in de zaak der petroleuses. Ter dood veroordeeld zijn de vrouwen Retiffe, Suetens, Marchais en Pierre. Tot deportatie in eene vesting vrouw Papavoineen tot 10 jaren reclusie vrouw Bocquin. In 10,000 gemeenten van Frankrijk zijn petities ge- teekend, om de ontbinding der Nationale Vergadering te vragen; de stukken zijn door de leden der linkerzijde reeds op het bareel nedergelegd. Te Sedan is de 2 September op ernstige wijze herdacht. Alle winkels eu koffijhuizen wareu gesloten. De magistraat en de bevolking begaven zich naar de kerken, om de ge vallen Fransche soldaten te herdenken. Iedereen was in rouw gewaad, geeu ongepaste kreet of demonstratie deed zich hooren. Engeland heeft een leger dat niet marcheren en een vloot die niet varen kan, werd door een der anti-miuisteriele leden in de laatste zitting van het parlement verklaard, en de juistheid van dit gezegde is in de afgeloopen maanden treffend bewezen. Eenige der grootste en schoonste oorlog schepen zijn te gronde gegaan, en nu voer verleden week de sohroef boot Kepulse op klaarligten dag op een zandbank bij Sheeruess, eenige uren nadat de vice-admiraal haar ge ïnspecteerd en den officieren en manschappen grooten lof toegezwaaid had Naauwelijks was men eenigzins bekomen van dezen schrik, of nu verneemt men weder uit Aldershot, waar de groote najaarsmanoeuvres begonnen zijn, een geschiedenis, die daar van een waardig pendant is, en die zelfs alles overtreft wat de ongenoemde schrijver van //de slag bij Dorkiug zegt van

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2