HELDERSGHE COURANT. Jtieums* en Woensdag «flöoertentie-öfaö. 13 September. Elfde Jaargang. jBiet-nffictëcl geöeelte. NIEUWSTIJDINGEN. M 1075. 1871. Verschijnt DINGSDAG- cn VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post u 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertextien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezendeu. Ingezonden stukken minstens óón dag vroeger. Uitgever GILT JE S. ijebcilte. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden een GROOT MES en een KNIPMESJE. Deregtmatige eigeuaars kunnen zich ter terugbekoming aanmelden ten burele van den on- dergeteekende. A. C. BOONZAJER. Helder, 12 Sept. 1871. Commissaris van Politie. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 12 September 1871. Gisteren morgen is de Schout-bij-Nacht J. van der Meersch, Kommaudant en Directeur der Marine alhier, vergezeld van den dirigerende officier van gezondheid der le kl. H. L. Oudenhoven, van hier met een stoombarkas naar Wieringen vertrokken, ter inspectie aldaar van de quarantaine-plaats. Z. M. heeft bevorderd: tot kapt.-luits. t/z, de luits. t/z le kl. P. Roodzandt en C. A. E. Eauchey; tot luits. t/z le kl., de luits. t/z 2e kl. E. J. P. M. Mulder J. P. Noorduyn en J. Loots en tot luit. t/z 2e kl., den adelborst le kl. L. Dupper. Z. M. heeft de kapt.-luits. t/z J. B. Everwijn en G. T. Hackstroh, en den luit. t/z le kl. J. Scheurleer, op zijn verzoek, de beide eersten wegens langdurigeu dienst, en den laatstgenoemden wegeus ongeschiktheid voor den militairen dienst, tengevolge van in en door den dienst ontstane lig- chaamsgebreken, op pensioen gesteld, en wel aan beide eerst- genoemden van f 14-00. en aan den laatstgen. van f1100. De luit. t/z 2e kl. J. Loots, dienende op Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op uon- activiteit gesteld eu met den 1 Oct. daaraanvolgende vervan gen door den luit. t/z 2e kl. E. Haitsma Muiier. De luit. t/z, le kl. W. M. Visser wordt met den ln October aanstaande gedetacheerd bij het Departement van marine, ten einde toegevoegd te worden aan den inspecteur van 's Rijks stoomvaartdienst. De adelborst le kl. C. N. A. de Groot Stiffry, dienende op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, wordt met den 15n dezer op non-activiteit gesteld, en met den 16n daaraanvolgende vervangen door den adelb. le kl. W. Römer. Voorts wordt de adelborst le kl. J. H. M. Jansen, onder intrekking zijner plaatsing op Zr. Ms. wachtschip alhier, met ingaDg van laatstgemelden datum, geplaatst op Zr. Ms. rarn- schip de Buffel. Plet Staatsblad No. 98 bevat een besluit van 1 Sept. 1871, houdende nadere omschrijving van den kring, binnen welken de gem. Helder als los-en laadplaats voor den hi- en.^uitvoer ter zee is aangewezen, en zulks met intrekking van het Koninklijk besluit van 3 October 1851 (Stbl. no. 136). Het stoomschip de Prins van Oranjeder maatschappij Nederlandis jl. Zaturdag morgen ten 8 uren Anjer gepas seerd eu werd dienzelfden dag te Batavia verwacht. Den 30 Julij is het schip van hier vertrokken en heeft alzoo de reis gedaan nog binnen de zes weken. Men schrijft ons van Texel, 11 September: Onder begunstiging van het fraaiste weder hield de af- deeling Texel der Hollandsche Maatschappij van landbouw, heden hare tentoonstelling van vee. 34 prijzen waren uitge loofd, waarvan door sommige boeren twee, zelfs drie prijzen werden behaald. Ten één ure nam de harddraverij om prijs en premie een aanvang. 8 paarden //van zessen klaar" namen deel aan den wedstryd, en 't mag gezegd worden, de pikeurs gaven flinke proeven van behendigheid in 't rijden, De prijs werd behaald door de bruine merrie van den heer Biem Lap van den Hoorn en de premie door de schimmel merrie van den heer C. Keijscr van den Burg. Gedurende den wedstrijd deed een muziekkorps van den Helder zich hooren en verhoogde de feestvreugde, waaraan door een ontelbare menigte, ook van elders gekomen, werd deel genomen. Onder eene zeer gepaste en opwekkende toespraak van den Ed. Achtb. heer Burgemeester D. C. Loman, werden prijs en premie, respectivelijk bestaande uit een prachtig kristallen-stel met zilver gemonteerd voor peper en zout, en een kristallen sigarenbeker met zilveren voet, aan de winners ter hand gesteld. Yoorafgegaan door het muziekkorps ging 't nu in vrolijke stemming naar //de groene plaats." Hier werden weder eenige volksvermakelijkkedeu uitgevoerd. Zes prijzen waren uitgeloofd voor 't mastklimmen, waarvan er drie werden behaald door een 12jarige knaap, Jan de WijnEz., van Oude Schild. Ook waren een paar prijzen te behalen met 't aardappelen rapen. Een 24tal personen nam deel aan het ringrijden te paard. Na een langen strijd viel de prijs, een fraai rijkleed, ten deel aan den heer Koning, de le premie, een hoofdstel, aan Bremer, uit Spang en de 2e premie, een toom, aan G. Bakker. Het feest mag inderdaad als welgeslaagd worden beschouwd. Alles liep in de beste orde af, en velen keerden met 't vallen van den avond wel voldaan huiswaarts, terwijl anderen zich in het lokaal van den heer Moojen vereenigden om 't concert bij te wonen, 't Is te wenschen dat zulke feesten meermalen worden herhaald zij hebben eene nuttige strek king en verschaffen, goed georganiseerd, eene aangename ontspanning. Betrekkelijk de aanstaande reorganisatie van het leger, deelt het I. v. Z. H. mede, dat de indeeling in regimenten zou vervallen, en dat de bataillons zelfstandig zouden zijn, onder een kommandant die regtstreeks met het ministerie van Oorlog zou aboucheren; het wapen der jagers zou worden opgeheven en overgaan in grenadiers. Verder zou het wapen der kavalerie met een regiment worden verminderd; het re giment rijdende artillerie gesupprimeerd, en een regiment veld artillerie meer worden opgerigt. Van een en ander zouden talrijke pensioneeringen bij alle wapens het gevolg zijn. Ook zou de militaire geneeskundige dienst worden gere organiseerd, en zouden voor sommige rangen van dit vak van dienst, hoogere traktementen bepaald worden. Men schrijft uit Zaandam, 9 September De gemeenteraad te Oostzaan heeft besloten de kermis aldaar te laten doorgaan, van 4- tot en met 8 October a. s. De Zaanl. t'i. geeft uitvoerig verslag van het te Zaandam gebeurde. Het medegedeelde bevat geene nieuwe bijzonderheden alleen zegt zij dat de luitenant der hu zaren vreesde met zijne manschappen in de stallen te zul len worden ingesloten en dat hij daarom was uitgerukt hoewel eerst bepaald wasdat hij even als de vorige dagen, niet zou laten opstijgen. De uit den trein komende lieden hadden een enkel lied gezongen, maar de kijkers waren rus tig. Eene charge was dus niet te verdedigen. De Z. C. hoopt dat men voortaan bij de keuze van officieren met een taak belast als die te Zaandamwat voorzigtiger zal wezen en dat men er ook voor zal zorgen, dat men goede

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1