NIEUWSTIJDINGEN. beoogde, dat iedereen dringend noodig oordeelde. In het tweede geval echter, gesteld namelijk, dat de reformatie op een val- schen grond steunde, waarom werd die valschheid dan niet openlijk aangetoond Het is toch niet mogelijk, de waarheid door geweid te doen zegepralen, en het is ook niet noodig; ook zonder dat zal zij overwinnen; of was de waarheid maar bijzaak In ieder geval echter betrof het hier iets, dat voor allen zonder onderscheid, van het hoogste gewigt was. Waar dus het gezag zijne pligten verzuimde en van zijne magt schromelijk misbruik maakte, hadden de onderdanen, (welk woord de Tijd meent te moeten gebruiken) het volste regt, om den strijd op te vatten voor vrijheid van geweten, die geen mensch ter wereld regt heeft aan te randen. Wij kunnen ons dus volstrekt niet vereenigen met het denk beeld van gezagdat de Tijd schijnt te koesteren. Zal men nu welligt zeggen, dat wij de revolutionaire denkbeelden, welke thans in sommige streken van ons werelddeel heer- schen, in de hand werken Wij ontkennen het. Wij zijn voorstanders van het gezag, dat in de maatschappij op de wet, in de godsdienst op de waarheid gegrond is. Maar wij zijn niet minder voorstanders van die vrijheid, welke in het algemeen menschenregt geworteld is. Waar de laatste mis bruikt wordt, wende het gezag zijne magt aan, om haar bin nen de perken te houden. Maakt echter het gezag misbruik van zijne magt, dan verliest het alle regt zijne stem te ver heffen tegen de revolutie. Wij kunnen ons naauwelijks voor stellen, dat Nederlanders, die de vrijheid van hun vaderland te danken hebben aan den gewettigden opstand hunner voor ouders tegen de Spaansche onderdrukking, in dit opzigt met ons van gevoelen zouden verschillen. Wat de redactie van de Tijd betreft, dat is geheel iets anders. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 19 September 1871. Bij den brand op de Laan alhier, op 12/13 dezer maand, werd, van de spuiten der gemeente, door spuit No. 1 het eerst en door spuit No. 6 het tweede water gegeven. Aan de manschappen dier spuiten werd daarvoor de bij de ver ordening bepaalde premie door het gemeentebestuur verleend, en wel spuit No. 1 f25.en spuit No. 6 f 12. Bovendien werd door het gemeentebestuur eene gratificatie van f15.toegekend aan het personeel van de spoorweg maatschappij, voor het verleenen van krachtige en spoedige hulp tot blussching van dien brand, onder het onmiddelijk opzigt en leiding van deu stationschef, den heer J. H. Huijbers, die daarvoor den bijzondereu dank heeft ontvangen van hh. burgemeester en wethouders. De welwillendheid door dien geacht en stationschef tot het verleenen van hulp, bij ver nieuwing gebleken, wordt dan ook zeer geroemd. Naar wij vernemen heeft zich dezer dagen alhier eene associatie gevestigd, met een kapitaal van f 400,000, tot het drijven van handel in oesters op groote schaal. Eene onderhandsche aanbesteding heeft reeds plaats gehad van een aan te leggen colossale oesterput, naar men zegt, voor de som van f 15,000. De plaats van aanleg is nabij den bestaande oesterput, onder het fort Oostoever. Gisteren morgen ten ure geraakte de Hollandsclïe bark Bonikapt. Metrus, geladen met hout van Hernosand, bij het binnen laveren, nabij het provinciaal observatorium, tegen de steenglooijing op het sein, geheschen voor een sleep boot, kwam al zeer spoedig de Arcliimedes opdagen, nam het schip op sleeptouw, en bragt het in de haven. De Engelsche kolenbrik Zepihyrus heeft Zaturdag jl. in de haven alhier belangrijke averij bekomen. Bij het uit slepen geraakte dit vaartuig in aanvaring met een in de haven stoomende Eugelsche boot, ten gevolge waarvan de boeg van de Zephyrus aan bakboordzijde tot op de waterlijn is ingestooten. Dit schip heeft alzoo de reis niet kunnen aan vaarden moet repareren. Bij de indeeling der miliciens op den 2 Mei jl. in het lokaal Tivoli, deed de wachthebbende officier een burger van het omrasterde terrein verwijderen, daar alleen toegang verleend mogt worden aan burgemeesters en lotelingen. Zekere D. B., commissionair in plaatsvervangers te Am sterdam, vond hierin aanleiding, om den officier der wacht, toen hij buiten het hek trad, met de vuist te dreigen en een vloed van scheldwoorden toe te voegen. Hiervan werd procesverbaal, opgemaakt en op den 28a Junij veroordeelde de arrondissements regtbank te Alkmaar D. B. tot 10 dagen cellulaire gevangenisstraf en de kosten, ter zake van het be- leedigan van den kommandant der gewapende magt. D. B. teekende van dit vonnis appel aan, zoodat deze zaak Woensdag jl. voor het provinciaal geregtshof van Noord- Hollaud diende. De beklaagde werd hier bijgestaan door mr. P. A. Haas, advocaat te Amsterdam. Nadat de debatten gesloten waren, oordeelde het hof, dat niet alleen de belee- diging, maar ook de bedreiging voldoende bewezen was; het O. M. requireerde dusvernietiging van het vonnis der arrondissements regtbank te Alkmaar, voor zooveel de reden der straf betreft, en veroordeeling van D. B. tot 10 dagen cellulaire gevangenisstraf en alle kosten, ook die van het hooger beroep, ter zake van het beleedigen en bedreigen van den kommandant der gewapende magt. Het weldra uit te spreken vonnis, deelen wij later mede. Men schrijft ons van Schagen 18 September Het //vrolijke Schagen" heeft eensklaps aanleiding gekre gen een ernstig gezigt te zetten en zich te verdiepen in gissingen, omtrent de reden van het bezoek, op 15 dezer aan onze gemeente gebragt, door den heer Commissaris des Ko- nings. Het ontbreekt hier natuurlijk niet aan verschillende geruchten edoch aangezien een gerucht geen evangelie isconstateer ik alleen dat Zijne Excell. des morgens per eersten trein van Haarlem is gearriveerdaudiëntie heeft verleend, ten 12 ure, zich naar het naburig St. Maarten heeft begeven, ten ruim 2 ure is geretourneerden spoedig daarop met den toen naar Amsterdam gaanden trein onze gemeente weder heeft verlaten. (Tot zooverre onze gewone correspondent. Yan een andere zijde echter, wordt ons als algemeen gerucht gemeld, dat dit bezoek ten doel had, een onderzoek omtrent den toe stand en den gang der gemeente administratie. Bed.) Men schrijft uit Middelburg, 15 September. Men verneemt dat dezer dagen door eenige heeren alhier eene circulaire is verspreid, waarbij wordt gewezen op het wenschelijke, dat er, met het oog op de aanstaande voltooijing van de spoorweg- en kanaalwerken, een dagelijksche maildienst tusschen Ylissingeu en Londen worde opgerigt. Voor dien dienst zouden vier stoomschepen vereischt worden, die een kapitaal van p. m. een millioen zullen vorderen, welke schepen achtereenvolgens in twaalf maanden in de vaart moeten worden gebragt. De aandeelen zouden groot zijn f 3000, die later in aandeelen van f 1000 zouden kunnen worden gesplitst. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt wa ren 788 paarden aangevoerd; luxe-paarden waren er zeer weinig daarentegen veel veulens; en een wintershandel was vrij levendigde Fransche en Dnitsche kooplieden kochten tegen hooge prijzen de beste paarden op. Als een treffende aardigheid deelen wij mede, dat mej. Hamburg, die, zooals wij reeds hebben gemeld, den 12n jl. haar honderd-en-tweeden verjaardag vierde, o. a. een bezoek ontving van den twee-en-tachtig-jarigen, maar toch nog altijd wakkeren oud-hoofdonderwijzer aan de Ned. Israël, armen school S. E. Heigmans, die haar nog eens kwam dankzeggen voor haar dienstbetoon bij gelegenheid dat hij, nu natuurlijk 82 jaren geleden, in het verbond van Abraham werd opgenomen. Zij had toen namelijk geadsisteerd in het toedienen van ver- verschingen aan de genoodigden bij bedoelde plegtigheid. Weehhl. voor Israël.) In het Hampstead Hospitaal wordt een kind vermist dat aldaar in Mei als lijdende aan de pokken was ingebragt, en op de boeken als reconvalescent geboekttoen de ouders bij de patiente kwamen, herkenden zij het kind evenmin als het kind hen waarschijnlijk is het kindwaarop het ver toonde patientje eenigzins geleekonder een anderen naam aan verkeerde ouders afgeleverd. De ouders willen het be stuur van het hospitaal thans een proces aandoen. Een kolonel van de dragonders met zijn staf hebben by de wedrennen te Doncaster de politie afgeranseld de in gestelde vervolging hebben zij afgemaakt door de agenten een ruime schadevergoeding te geven. De Pall Mali Gazette meldt, dat in de vorige week een zeeman aan boord van een buitenlandsch schip, dat in de Tyne lag, aan cholera overleed. Het lijk werd over boord geworpen. Een ander der bemanning is door de ziekte aangetast. Te Liverpool is gefailleerd de firma James Ryder Sons met een passief van 350,000 pd. st. Deze firma had filiaalhuizen te Manehester, Bahia en Fernambucco. Het Handelsblad verhaalt eene werkstaking in Polen. De bakkers te Warschau de officiële broodzetting moede hadden onderling afgesproken niet meer te bakken. De rus- sisehe regering zond politie-agenten naar alle bakkers met de aanzeggingdatwanneer zij niet terstond weder hun bedrijf hervatten in elke bakkerij tien kozakken als onbe zoldigde knechts het werk zouden overnemen. De bakkers overtuigd dat de kozakken de helft zouden opeten en de an dere helft zouden wegschenkenstookten onmiddellijk hunne ovens op en de burg-erij had weder brood. Als gewoonlijk geeft ook dit jaar de cholera in Polen aanleiding tot ongeregeldheden en politie en militaire magt moeten strenge maatregelen nemen om deze te dempen. De onmiddellijke aanleiding er toe was in eene der poolsche stadjes een persoondie voor korten tijd het district Landwerdvo had doorkruist met rozenkransen en dergelijke en later ge bleken was een weggeloopen monnik uit Gallicie te zijn. Welke reden er hem toe bewooghij liep de boeren af en hitste hen op tegen de preventive maatregelen door het Gouver nement tot voorkoming van de cholera genomen zeggende dat het daarmede slechts het volk wilde vergiftigen, ten einde er van ontslagen te worden. In een der dorpen sloegen drie honderd boeren de handen aan het werk om de gebouwen tot desinfectatie bestemd, te verwoesten, waarbij zij de op- zigters mishandelden. De gewapende magt kwam nog juist bij tijds, om zich van de belhamels en hun profeet meester te maken. Eene sterke magt doorkruist thans den omtrek j om die arme barbaren tegen zich zeiven te beschermen. De gewezen procureur te Périgueux de Tounens, later koning van Araucanie, is in Frankrijk teruggekeerd. Het heeft hem veel moeite gekost, om uit zijn rijk te ontkomen. Hij zegt vele uitvindingen gedaan te hebben. De voornaamste

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2